Experti podrobí větrné elektrárny na Frýdlantsku přísnějšímu posouzení – na žádost investora

Nezávislí experti podrobí návrh větrné elektrárny v Řasnicích přísnějšímu posouzení vlivu na životní prostředí (takzvaná EIA).

Společnost W.E.B Větrná energie, investor parku, o přísnější posouzení sám dobrovolně požádal, ministerstvo životního prostředí požadavku vyhovělo. Dokumentaci vlivu na životní prostředí potenciálně nejvýkonnějšího větrného parku v Česku teď bude posuzovat nezávislý oponent vybraný ministerstvem. O části parku, která má stát na území Horní Řasnice, budou místní rozhodovat v referendu vyvolaném odpůrci projektu. Hlasování proběhne zároveň s termínem prvního kola prezidentských voleb.

Zda bude Větrný park Řasnice opravdu nejvýkonnější, záleží právě i na závěrech posouzení vlivu na životní prostředí. „Ministerští úředníci požadují zpřesnit dokumenty o podrobnější zoologický průzkum, hlukovou studii či více vizualizací, což jsme očekávali a počítáme s tím. Sami jsme požádali ministerstvo o přísnější proces EIA, než nám ukládá zákon, protože jsme si naším projektem větrného parku velmi jistí. Naším cílem je ukázat místním lidem i široké veřejnosti kvalitu a bezpečnost našeho projektu, čemuž nezávislá oponentura pomůže. Zároveň bychom byli rádi, kdyby i další investoři větrných parků dobrovolně přísnějším posouzením ukázali, že se lidé nemusí větrníků obávat,“ popisuje své důvody jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie Michaela Lužová.

Přímo v dokumentu veřejně dostupném na Portálu EIA pak ministerstvo uvádí na straně 5: „Oznamovatel deklaroval zájem podrobit záměr celému procesu posuzování vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví nad rámec zákona již v této fázi.“ Z toho vyplývá, že W.E.B Větrná energie od počátku požaduje přísnější posouzení, než zákon ukládá. 

Závěr zjišťovacího řízení vyhodnocení vlivů Větrného parku Řasnice na životní prostředí je přílohou této tiskové zprávy a je veřejně k dispozici na webu. V dalším kroku posuzování projektu přidělí ministerstvo kompletní dokumentaci nezávislému oponentovi, který je expertem v oblasti hodnocení vlivů na životní prostředí. „Předložili jsme dokumentaci vypracovanou renomovaným expertem, který má na proces EIA takzvané kulaté razítko. Jeho závěry teď bude oponovat jiný expert, také s kulatým razítkem, podobně jako se třeba oponují vědecké práce a výzkumy. Jsme také připraveni na případné drobné změny v projektu, které má oponent právo navrhnout,“ popisuje další kroky Lužová.

Odpůrci parku vyvolali referendum v Horní Řasnici, otázka nahrává konkurenci

O větrném parku se v jedné z obcí, v Horní Řasnici, bude rozhodovat v referendu vyvolaném skupinou odpůrců projektu. Hlasování proběhne 13. a 14. ledna souběžně s prezidentskými volbami. Zda a případně kdy se budou referenda konat v Dolní Řasnici a Krásném Lese, v nichž mají větrníky stát, není jasné. Odpůrci tamním zastupitelům doposud nepředložili dostatek podpisů pro vyhlášení referenda. V anketě z roku 2019 a 2020 se přitom přes dvě třetiny hlasujících vyslovily pro vybudování větrného parku. Otázka v referendu cílí proti konkrétní firmě W.E.B Větrná energie, nikoli proti parku jako celku, což nechává otevřenou cestu pro konkurenci.

Fakta o projektu

Investor W.E.B Větrná energie začal o projektu Větrného parku Řasnice jednat s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les v roce 2019. Obce uzavřely s investorem smlouvy v roce 2020 poté, co se více než ⅔ hlasujících vyslovily v obecních anketách pro výstavbu parku. Celková investice parku s 9 elektrárnami se pohybuje v řádu jednotek miliard korun, dodávat elektřinu by měl začít v roce 2026. Výkon větrného parku pokryje potřeby pro zhruba 50-60 tisíc lidí.

Investor za čtyři roky práce do projektu vložil zatím 7 milionů korun. V létě 2022 začala skupinka odpůrců sbírat podpisy pro místní referendum, s peticí prozatím uspěly jen v Horní Řasnici. Podrobnosti o připravovaném Větrném parku Řasnice jsou na webu vetrnyparkrasnice.cz.

zdroj: tisková zpráva

8 Comments on “Experti podrobí větrné elektrárny na Frýdlantsku přísnějšímu posouzení – na žádost investora”

  1. NIMBY má většinou jednoduché řešení. Místní obyvatelé musí být finančně zainteresovaní. Ale né jednorázovou almužnou pro katastrální obec, ale každý jeden obyvatel dotčeného území pravidelným procentem ze zisku. A kdo je na doslech, nebo komu jde stín po zahradě bonus k tomu…To by se pak ukázalo, že vlastně lidi nejsou zas takový estéti, výstavba netrvá zas tak dlouho a vzdálené šumění ani nevnímáš…
    Netvrdím, že všechno je jen o penězích, ale v případě větrníků to tak bývá…
    Bohužel panáci co slíznou smetanu kromě toho, že jsou sociopati, bývaj taky nevyléčitelný kolenovrti 🙄

Napsat komentář