Experimentální auta od Toyoty: přes půl století odvážných kreací

Návrháři Toyoty dlouhá léta vytvářeli koncepčně pozoruhodná experimentální vozidla označená písmeny EX. Některá sice byla zapomenuta, jiná se však dočkala moderních nástupců.

Toyota EX-III: věřili byste, že jde o nápad z roku 1969?
foto: Toyota

Na počátku 50. let zavedli výrobci v USA do automobilového jazyka i dnes všeobecně známý pojem „concept car“ – koncepční vůz. Odvážné, futuristické koncepty se už dříve objevovaly v Ženevě, Paříži a na dalších velkých autosalonech, ale právě 50. léta – období velké, automobilové prosperity – byla dobou vizionářských prototypů z Detroitu.

Američané často objednávali jejich stylizaci u italských karosářských společností Ghia nebo Pininfarina. Ty upoutávaly pozornost tisíců návštěvníků velkých automobilových veletrhů, byly ukázkou kreativity designerů a technologických možností výrobce.

Jen výjimečně šly do výroby v nezměněné podobě, ale působivě budovaly image firmy a povzbuzovaly k nákupu sériových aut. 20. dubna 1954 se v Hibiya Parku v Tokiu konal 1. ročník All-Japan Motor Show.

Během 10 dnů si více než půl milionu návštěvníků prohlédlo expozici 254 japonských vystavovatelů. V roce 1957 se akce již konala pod názvem Tokio Motor Show, a Toyota vystavila model Toyopet Corona (T10), který splňoval očekávání japonské střední třídy.

Hospodářský boom počátkem 60. let zapříčinil, že auto se v Japonsku stalo běžně dostupným majetkem, stejně jako barevná televize nebo domácí klimatizace, a zákazníci snili o větších, rychlejších a luxusnějších vozidlech „Made in Japan“.

Dne 25. října 1961 představila Toyota kupé Toyopet X s harmonickou linií karoserie, připomínající díla nejlepších italských designerů. Téměř milion návštěvníků reagoval s velkým nadšením.

Prodej sériových modelů Toyota se zvyšoval i díky konceptům, které poutaly pozornost. O rok později se senzací tokijského autosalonu stal Publica Sports s dozadu zatahovatelnou horní částí karoserie ve tvaru kapsle.

Prototyp šel do výroby jako Toyota Sports 800. V letech 1963-66 představila Toyota další futuristické koncepty.

EX-1: skvělý design i technická nadčasovost

24. října 1969 kníže Nobuhito Takamatsu, mladší bratr císaře Hirohita a ředitel Tokyo Motor Show, slavnostně zahájil 16. ročník této akce. Po krátkém projevu přešel do stánku Toyoty a představil neobvyklé vozidlo.

Toyota EX-1 byla vlajkovou lodí japonského automobilového průmyslu. Nízké, dvousedadlové kupé s karoserií klínovitého tvaru šokovalo návštěvníky.

Toyota EX-I

Toyota EX-I
foto: Toyota

V té době, v dalekém Turíně, byla představena Alfa Romeo 33 Iguana, designéra Giorgetto Giugiara, a automobiloví novináři nadšeně vyprávěli o futuristickém prototypu Autobianchi Runabout. Legendární designér Nuccio Bertone navrhoval právě prototyp Lamborghini Urraco.

V roce 1969 stylisté Toyoty dokázali, že mohou soutěžit s italskou elitou. Neobvyklým řešením byla prosklená, panoramatická střecha a charakteristické „žaberní“ přívody vzduchu v zadním sloupku.

Čtyřpaprskové ráfky z lehkých slitin byly předzvěstí světového trendu dnes známého jako „alu disky“. Dalším, tehdy neobvyklým, a dnes populárním stylistickým prvkem, byly dvě koncovky výfuku, integrované do karoserie EX-1.

Toyota EX-1

Toyota EX-1
foto: Toyota

Satoru Nozaki a další designeři Toyoty se vydali daleko do budoucnosti: při jízdě vysokou rychlostí se spoiler umístěný na střeše automaticky zvedal pomocí elektrických servomotorů.

Až o dvě desetiletí později použilo Porsche podobné řešení u modelu 911 Carrera 4, namontováním pohyblivého spoileru zezadu na kapotu motoru. Pro dosažení malých odporů vzduchu byl podvozek EX-1 téměř dokonale hladký.

Komponenty a výfukový systém byly zakryty tvarovanými kryty. EX-1 mělo být autem s vysokými výkony, určeným pro rychlé cesty na dlouhé vzdálenosti. Nedostalo se sice na montážní linky, ale revoluční silueta karoserie se stala výchozím bodem pro tým navrhující první generaci modelu Celica (1970).

EX-II: způsob, jak na smog a dopravní zácpy

Během 16. Tokyo Motor Show 69’ představila Toyota kromě EX-1 koncepční vůz, který měl představovat účinné řešení ucpaných ulic japonských aglomerací. EX-II byl prototyp malého městského auta s elektrickým pohonem pro dvě osoby.

Koncept elektrického auta Toyota EX-2

Koncept elektrického auta Toyota EX-2
foto: Toyota

Odborníci na marketing Toyoty se seznámili s průzkumy, ze kterých vyplývalo, že více než 75 procent Japonců používá vozidlo na krátké vzdálenosti domov-práce-domov, a v autě jedou maximálně dva lidi.

Krátká, kompaktní silueta připomínala kapku vody. Horní část kabiny byla prosklena a otevírána směrem nahoru, což umožňovalo nastupování a vystupování na přeplněných parkovištích.

Obdobný koncept z roku 2015

Obdobný koncept z roku 2015
foto: Toyota

EX-II nešel do výroby, ale stal se začátkem hledání, které bylo završeno projektem sériových hybridů Plug-in. Představě malého automobilu šetrného k prostředí a určeného pro městskou dopravu odpovídá koncepční Toyota FCV Plus s vodíkovým pohonem z roku 2015.

EX-III a EX-7: výzva pro Italy

Koncepční EX-III byla třetím konceptem Toyoty vystaveným na Tokyo Motor Show 69’ a představovala výzvu pro italskou superligu GT. Tým designerů Satoru Nozaki se zapojil do tehdy nejnovějších designových trendů automobilů s nejvyššími výkony a hodil rukavici Marcello Gandinimu a Nuccio Bertonemu.

Vozidlo bylo větší, nižší a širší než EX-1 a podobalo se konceptu Alfa Romeo Carabo vystavenému na podzim roku 1968 v Paříži, který vytvořil Gandini pro Carrozzeria Bertone. Neobvyklým prvkem byly světlomety integrované do hrany přední části karoserie, které dal Nozaki tvar písmene V.

Na autosalonu v Tokiu v roce 1970 byl poprvé představen koncept Toyota EX-7, navazující svým názvem na závodní model 7. Nízká, široká silueta se dvěma skleněnými panely ve střeše vyvolávala asociaci se silně proskleným prototypem Lamborgini Marzal (1967), jenž projektoval Gandini.

Střecha s bočními skly byla otevírána směrem nahoru. Byl použit pětilitrový centrálně umístěný motor z Toyoty 7. Po detuningu vyvíjel výkon až 450 koní. Po uplynutí čtyř desetiletí získal EX-7 důstojného nástupce v podobě modelu Lexus LFA.

Rekreační prototypy

Na přelomu 60. a 70. let zavládla móda aut s třídveřovými karoseriemi kombi-kupé, nazývané obvykle shooting-brake. Předchůdcem byl britský Reliant Scimitar, po něm se objevily na trhu BMW 2002 Touring, Volvo P1800 ES a prototyp Peugeot 504 Riviera.

Během 18. Tokyo Motor Show překvapila Toyota návštěvníky koncepčním prototypem rekreačního vozidla RV-1, spřízněného se sériovým modelem Celica T22. Kromě tradičního víka zavazadlového prostoru byl k němu umožněn přístup po nadzvednutí dvou skleněných panelů nahoru.

Japonský automobilový tisk označil řešení známé z Mercedesu 300 SL Gullwing jako „motýlí křídla“. Pro RV-1 byla navržena Marinetta – speciální přívěs na člun nebo vodní skútr.

V roce 1972 se poprvé představil větší čtyřsedadlový prototyp RV-2 kombinující vlastnosti kupé, kombi a obytného vozu. Boční panely se otevíraly opačně než u RV-1, čili od shora dolů. Díky tomu bylo možné vnitřní prostor přeměnit na velký stan. Toyota pojmenovala RV-2 „rekreačním automobilem zítřka“.

Toyota GT86 Shooting Brake

Toyota GT86 Shooting Brake
foto: Toyota

Posledním prototypem shooting-brake Toyoty byl prototyp F101 (1973). V té době již zájem o rekreační kombi-kupé zanikl. O 43 let později představila Toyota překvapivý koncept GT86 Shooting Brake.

tisková zpráva

7 Comments on “Experimentální auta od Toyoty: přes půl století odvážných kreací”

 1. Myslím si, že hybridy mají budoucnost, jednou budou
  Myslím si, že hybridy mají budoucnost, jednou budou všechna auta taková a já se na to docela těším. Jen doufám, že s tím výkonem to bude lepší než tomu je dnes. Jinak jsem četl velmi zajímavý článek na http://kralmotoru.cz/media/5-zhavych-novinek-pro-rok-2018-a-2019 , kde píšou, že Toyota pracuje na novince, kterou hodlá představit v roce 2018. Spolupracuje přitom s BMW, kteří společně vyvíjí platformu a některé komponenty. Nejvyšší modely budou vybaveny hybridním pohonem ze speciálu pro Le Mans. Tak jsem na to zvědav 🙂

  1. S hybridem je ámen. Teď ho sice všichni budou vyrábět
   S hybridem je ámen. Teď ho sice všichni budou vyrábět jako nouzovku než dokážou přejít čistě na baterie, ale bude to jen do zákazu prodeje spalováků. Tahat sebou 2 pohony není extra výhodný, ale svoje místo pro spousty aplikací to rozhodně mít bude.

 2. Toyota EX-III:1969 Krásné čisté linie.
  Toyota EX II

  Toyota EX-III:1969 Krásné čisté linie.
  Toyota EX II Concept ‚1969
  https://www.youtube.com/watch?v=08Hpyhnpa5U

  Zajímavé concepty v automobilové historii
  https://www.youtube.com/watch?v=YDVGbzMl6ZE

  Jednokolejka
  Nestačila by jen jedna závěsná kolej ?
  Nesníží se ryziko vykolejení ?
  https://www.schwebebahn.de/en/media-library/videos/

 3. Je legrační, jak už v šedesátých letech vycházeli
  Je legrační, jak už v šedesátých letech vycházeli mylně z toho, že pokud člověk jezdí v autě sám nebo ve dvou, stačí mu odpovídající automobil.
  Tu logiku idiotů, kteří mají potřebu jezdit po městech sami v SUV nebo of roadech nikdo nepředpovídal. Jakékoli logické koncepty městských aut se nijak nerozšířly.

  1. Je to jasný – všechny koncepty jsou na houno, je z nich
   Je to jasný – všechny koncepty jsou na houno, je z nich houno a jen plněj skladiště. A proč? Protože je jasně vidět, že to žádnej ten rádoby „futuristickej“ pohled do budoucna vůbec není a je to jen fantasmagorická kreace poplatná vlastní době. Prostě vyhozený prachy a zbytečně vyplácaná kretivita tvůrčích lidí.

Napsat komentář