Evropská unie postupuje ke standardizaci dobíjení elektromobilů

Sedmadvacet ministrů Evropské unie se sešlo v úterý v Bruselu, aby diskutovali rozvoj elektromobility v Evropě. Cílem je především dosáhnout standardizace v oblasti dobíjení, aby zákazníci získali jistotu a důvěru v elektrická auta napříč kontinentem.

Mezi státy, které už několik měsíců oficiální cestou tlačí podporu elektromobilů v Evropské unii, patří aktuálně předsedající Španělsko, ale např. také Portugalsko či Dánsko. Nedávno výrazné podpoření myšlenky elektromobilismu ohlásili také Francie a Německo, obě země chtějí mít brzy na silnicích jeden milion elektrických aut.

Španělsko si představuje, že už do roku 2014 bude v evropských městech jezdit kolem milionu elektromobilů. V Bruselu se aktuálně ministři shodli na tom, že země by se měly dohodnout nejen na legislativní podpoře elektrických aut, ale především na jednotném systému dobíjení. Jeho návrh by měl být hotový už v roce 2011.

Následně by měly být předloženy návrhy pro nákup aut na alternativní pohon, tj. hybridů či elektromobilů, v oblasti velkých flotil veřejné služby. Postupně mají alternativní pohony pronikat také do veřejné dopravy. EU počítá také s podporou druhé generace biopaliv a bioplynu.

Ministři se shodli, že běžná auta na benzin nebo naftu zůstanou na trhu v dominantním postavení v krátko- a střednědobém výhledu, budoucnost však zjevně patří elektřině. První elektromobily se mají na evropském trhu objevit už koncem letošního a začátkem příštího roku. Je tedy nejvyšší čas na společných standardech začít pracovat.

„S novou dohodou Evropa nastarovala svůj elektromotor,“ komentoval novou „dohodu o dohodě“ španělský ministr průmyslu Miguel Sebastian. Právě Španělsko výrazně nastartovalo směřování Evropské unie k podpoře elektromobilů. Česká republika podle informací webu Ekolist.cz od začátku projednávání nedává přednost žádnému z řešení alternativních pohonů a nechává je čistě na automobilkách.

europolitics

3 Comments on “Evropská unie postupuje ke standardizaci dobíjení elektromobilů”

  1. Česká republika dlabe na
    Česká republika dlabe na alternativy jako celek, tudiz logicky „nedává přednost žádnému z řešení alternativních pohonů „. Patrně čekáme až si automobilky sepíší vlastní zákony, vlastní normy a standardy, vlastní zásady územního plánování a stavební normy. Mezi vyspělými státy světově unikátní „český“ přístup k věci.

Napsat komentář