Česko potřebuje energetiku bez dodávek z teroristického Ruska. Domácnostem, firmám a obcím má pomoci nově spuštěný web energetickasvoboda.cz.
Topná sezóna pomalu končí, a proto je třeba se připravit na novou. Česko musí podniknout kroky, které nám pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že přestaneme posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Proto tento týden Svaz moderní energetiky s dalšími partnery (CZ BIOM, Solární asociace, Aliance pro energetickou soběstačnost a konzultační společnost Budovy21) spouští výzvu: www.bezputina.cz / www.energetickasvoboda.cz.
„Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu a navazující události poukázaly na potřebu urychlení proměny české energetiky. Je nutné hledat řešení, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z Východu,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a dodal: „Věříme, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie a renovace budov patří mezi opatření, která během následujících let posílí energetickou bezpečnost Česka a současně pomohou zajistit dostupné ceny energie pro domácnosti, obce a firmy.“
Výzva, pod kterou se mohou přihlásit jednotlivci, firmy či obce, je adresovaná předsedovi vlády Petru Fialovi a obsahuje 12 impulsů, kterými lze urychlit renovaci budov, výrobu domácího zeleného plynu, osazení střech solárními panely či usnadnit rozvoj větších projektů obnovitelných zdrojů energie, mezi nimi i agrivoltaiky. Druhá část výzvy pak míří přímo k domácnostem, firmám a obcím. Již se současnými možnostmi se může každý zamyslet, co lze udělat pro zlepšení jeho energetické bezpečnosti. Svaz moderní energetiky spolu se svými partnery proto nabízí vstupní konzultaci na základě, které půjde vybrat dostupná řešení.
Výzva pro vládu
Svaz moderní energetiky spolu s dalšími partnery věří, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie a renovace budov patří mezi opatření, která během následujících let posílí energetickou bezpečnost Česka a současně pomohou zajistit dostupné ceny energie pro domácnosti, obce a firmy. Abychom dokázali vytěžit výhody, které přinášejí jedinečné spojení ve zvyšování energetické účinnosti a místních obnovitelných zdrojů, musí vláda:
- Okamžitě vyřadit podporu zdrojů na plyn z kotlíkových dotací
- Posílit úspěšný program Nová zelená úsporám
- Nízkopříjmovým domácnostem nabídnout investiční komponentu sociálních dávek
- Spustit podporu projektové přípravy bez tvrdého závazku investice
- Doplnit programové prohlášení vlády o závazek vybudování 200 tisíc tepelných čerpadel do roku 2025 a 60 tisíc kotlů na biomasu
- Zvýšit podíl výroby domácího zeleného plynu
- Nastavit prostředí pro nové investice do obnovitelných zdrojů
- Odstranit bariéry pro rozvoj chytrých projektů v energetice
- Odstranit administrativní bariéry pro rozvoj obnovitelných zdrojů
- Spustit vládní informační kampaň na podporu využití potenciálu renovace budov a místních obnovitelných zdrojů energie
- Nastartovat Česko k jízdě s čistou stopou
- Otevřít Česko inovacím
„Ze série promyšlených kroků, které spolu dávají smysl, může těžit celá společnost: od zaměstnanosti přes prostý fakt, že peníze zůstanou v lokální ekonomice a nebude si za ně někdo kupovat tanky. Společně můžeme dát vzkaz vládě, jaké kroky je třeba udělat, abychom posílili naši energetickou bezpečnost, ale také společně můžeme využít dostupná řešení již teď,“ dodává na závěr Martin Sedlák.
Na webu bezputina.cz / energetickasvoboda.cz si mohou firmy, obce či domácnosti objednat bezplatnou konzultaci nebo vyzvat vládu, aby udělala maximum pro energetickou nezávislost. Není na co čekat. Je to na nás. Na výzvě spolupracovali Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace, Petr Holub, zakladatel a ředitel Budovy21 a Jan Habart, předseda CZ BIOM – Českého sdružení pro biomasu.
zdroj: tisková zpráva
Podle mě, zajímavá kombinace pro RD je: FVE + tepelné čerpadlo. Máte s tím někdo zkušenost?
Předpokládám, že 3 měsíce v roce (polovina listopadu až polovina února) bude FVE celkem plonková, ale přitápět s ní lze. A ohřívat vodu také (celoročně).
Listopad, prosinec, leden +/- únor FVE vyrábí minimálně. Kombinace s TČ je vhodná a výhodná, ohřev vody umí zajistit také TČ a FVE může případně jen dohřívat.
Dobrý den, posílal jsem Vám mail a do redakce.
Dobrý den, o co šlo? Můžete prosím případně poslat ještě jednou na janhorcik@gmail.com? Díky.
Děkuji. Pokud by k tomu někdo zveřejnil podrobnosti (skutečný nebo modelový případ), byl bych moc rád.
Z různých grafů vyplývá, že přes zimu dává FVE zhruba desetinu toho, co v létě. To mě přivádí na trochu zvrácenou myšlenku, že pokud by plocha FV panelů byla 10x větší, než je plocha nezbytná pro pokrytí spotřeby RD v létě, byl by takový RD celoročně energeticky soběstačný. U dobře zatepleného domu s velkou plochou FV panelů i s tepelným čerpadlem.
Ano, je to trochu úlet, ale při postupně klesající ceně FV panelů a zavádění levných perovskitových typů do výroby si to zle představit. U nich se počítá s tím, že budou součástí oken i fasády domů.
Pak ale vyvstává opačný problém: Co dělat s velkými přebytky elektrické energie v létě? Snad jedině je posílat do sítě, nebo nabíjet EV sobě i sousedům.
Pak je zde ještě možnost virtuální baterie. Za tuto službu si výrobce i distributor elektrické energie nechají samozřejmě zaplatit, ale budiž. Z pohledu majitele RD je ok, ale při odběru proudu v zimě ze sítě se o OZE příliš hovořit nedá.
Dost bylo řečí o virtuálních šidítkách …Už je čas budovat reálná úložiště.Respektivě včera bylo pozdě 😉
Power to Gas nebo Power to Liquid?
Jenomže reálné úložiště léto/zima neuděláš. Virtuální baterka u ČEZu je teď už výhodná. Je to 1:1, neomezené množství za poplatek 92 Kč/měsíc. Takže za léto si v pohodě našetřím na zimu. V nízkém tarifu platím jen 1 Kč/kWh za distribuci včetně poplatku na OZE a DPH. Mohou zdražovat jak chtějí, poplatek za distribuci je pořád stejný. Doufejme, že to tak vydrží. Reálnou baterku mám taky na vyrovnávání den/noc.
A může virtuální baterii využít i člověk, který si FVE postavil svépomocí, tj. bez projektu a bez dotací?
Stačily by pro tento účel pouze razítko od revizáka a žádost podaná na ČEZ?
Pokud vás distributor připojí a dá vám rezervovaný výkon pro dodávku do sítě tak ano.
A proč by nešlo udělat to reálné úložiště? Zásobníky plynu, které nyní na zimu plníme zemním plynem z Ruska, by se prostě naplnily syntetickým metanem, produkovaným v létě pomocí OZE.
Další možností je produkce syntetických kapalných paliv.
Technologie P2G jsou zatím v plenkách. Fungují, ale jaksi není přebytečná energie, která by se takto dala využít. Za 10 let to může být jinak, ale zatím ne.
Čekací doba na fotovoltaiku i tepelné čerpadlo je půl roku. Nejsou lidi, nejsou soláry nejsou TČ. Tady větší dotace nepomohou.
A vzhledem k nedostatku „zdrojů“ se to bude dle mě jenom zhoršovat, část lidí bude mít jiné důležitější priority, a tak vytáhnou z půdy „staré Petry“ a začnou topit „petkama“.
Ako hovorievala moja babka. Kachle su kachle a dreva je v lese dost 🙂
Petky budou zálohované, jen hňup by ja pak pálil 🙂
Jestli jenom půl roku, tak by se to dalo do nové topné sezóny ještě stihnout. 😉
No rychlo rychlo dobiehajme co sme 20 rokov zameskali. To do jesene dame.
Skvělý počin a velký palec nahoru.👍🇨🇿🇪🇺🇺🇦
Zabudol si na vlajku lgbtiwtf
Posílám vlajku.🏳️🌈 Můžeš psát česky, jsi přece Čech jako poleno.👍
No vidis. Mozes su potlapkat po pleci aky si in a velky europan.
Niebudem pisat po cesky, lebo nie som cech. Ze si ty myslis nieco co nie je pravda, je sice bezne v tej vasej spolocnosti, ale stale to pravda nie je.
To je přepis z Rudého práva, ne? Už chybí jen ruský brouk.
Dokonce i ty závazky tam jsou.
Někdo hledá způsoby a jiný jen důvody (proč to nejde změnit).
Spíš někdo blije údernické žvásty typu Nastartovat Česko k jízdě s čistou stopou :-Q
A těm kotlům se fakt musím smát, když je není z čeho vyrobit. Výroba slitiny byla chytře přesunuta na Ukrajinu a do Ruska, domácí výrobci ukončili výrobu (zdravíme Viadrus) a teď jen čumíme s otevřenou hubou, co že se to děje. Zkus si objednat dneska kotel – čekačka byla před válkou šest měsíců.
A komančové dál žvaní svoje naprosto mimózní sny.
Ale ne, ruský brouk (šváb) tady opravdu nechybí.