Jak nahradit ruský plyn? Poradí nový web

Česko potřebuje energetiku bez dodávek z teroristického Ruska. Domácnostem, firmám a obcím má pomoci nově spuštěný web energetickasvoboda.cz.

Topná sezóna pomalu končí, a proto je třeba se připravit na novou. Česko musí podniknout kroky, které nám pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že přestaneme posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Proto tento týden Svaz moderní energetiky s dalšími partnery (CZ BIOM, Solární asociace, Aliance pro energetickou soběstačnost a konzultační společnost Budovy21) spouští výzvu: www.bezputina.cz / www.energetickasvoboda.cz

„Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu a navazující události poukázaly na potřebu urychlení proměny české energetiky. Je nutné hledat řešení, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z Východu,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a dodal: „Věříme, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie a renovace budov patří mezi opatření, která během následujících let posílí energetickou bezpečnost Česka a současně pomohou zajistit dostupné ceny energie pro domácnosti, obce a firmy.“

Výzva, pod kterou se mohou přihlásit jednotlivci, firmy či obce, je adresovaná předsedovi vlády Petru Fialovi a obsahuje 12 impulsů, kterými lze urychlit renovaci budov, výrobu domácího zeleného plynu, osazení střech solárními panely či usnadnit rozvoj větších projektů obnovitelných zdrojů energie, mezi nimi i agrivoltaiky. Druhá část výzvy pak míří přímo k domácnostem, firmám a obcím. Již se současnými možnostmi se může každý zamyslet, co lze udělat pro zlepšení jeho energetické bezpečnosti. Svaz moderní energetiky spolu se svými partnery proto nabízí vstupní konzultaci na základě, které půjde vybrat dostupná řešení.

Výzva pro vládu

Svaz moderní energetiky spolu s dalšími partnery věří, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie a renovace budov patří mezi opatření, která během následujících let posílí energetickou bezpečnost Česka a současně pomohou zajistit dostupné ceny energie pro domácnosti, obce a firmy. Abychom dokázali vytěžit výhody, které přinášejí jedinečné spojení ve zvyšování energetické účinnosti a místních obnovitelných zdrojů, musí vláda:

  • Okamžitě vyřadit podporu zdrojů na plyn z kotlíkových dotací
  • Posílit úspěšný program Nová zelená úsporám
  • Nízkopříjmovým domácnostem nabídnout investiční komponentu sociálních dávek
  • Spustit podporu projektové přípravy bez tvrdého závazku investice
  • Doplnit programové prohlášení vlády o závazek vybudování 200 tisíc tepelných čerpadel do roku 2025 a 60 tisíc kotlů na biomasu 
  • Zvýšit podíl výroby domácího zeleného plynu
  • Nastavit prostředí pro nové investice do obnovitelných zdrojů
  • Odstranit bariéry pro rozvoj chytrých projektů v energetice
  • Odstranit administrativní bariéry pro rozvoj obnovitelných zdrojů
  • Spustit vládní informační kampaň na podporu využití potenciálu renovace budov a místních obnovitelných zdrojů energie
  • Nastartovat Česko k jízdě s čistou stopou
  • Otevřít Česko inovacím

„Ze série promyšlených kroků, které spolu dávají smysl, může těžit celá společnost: od zaměstnanosti přes prostý fakt, že peníze zůstanou v lokální ekonomice a nebude si za ně někdo kupovat tanky. Společně můžeme dát vzkaz vládě, jaké kroky je třeba udělat, abychom posílili naši energetickou bezpečnost, ale také společně můžeme využít dostupná řešení již teď,“ dodává na závěr Martin Sedlák. 

Na webu bezputina.cz / energetickasvoboda.cz si mohou firmy, obce či domácnosti objednat bezplatnou konzultaci nebo vyzvat vládu, aby udělala maximum pro energetickou nezávislost. Není na co čekat. Je to na nás. Na výzvě spolupracovali Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace, Petr Holub, zakladatel a ředitel Budovy21 a Jan Habart, předseda CZ BIOM – Českého sdružení pro biomasu. 

zdroj: tisková zpráva

28 Comments on “Jak nahradit ruský plyn? Poradí nový web”

      1. Z různých grafů vyplývá, že přes zimu dává FVE zhruba desetinu toho, co v létě. To mě přivádí na trochu zvrácenou myšlenku, že pokud by plocha FV panelů byla 10x větší, než je plocha nezbytná pro pokrytí spotřeby RD v létě, byl by takový RD celoročně energeticky soběstačný. U dobře zatepleného domu s velkou plochou FV panelů i s tepelným čerpadlem.

        Ano, je to trochu úlet, ale při postupně klesající ceně FV panelů a zavádění levných perovskitových typů do výroby si to zle představit. U nich se počítá s tím, že budou součástí oken i fasády domů.

        Pak ale vyvstává opačný problém: Co dělat s velkými přebytky elektrické energie v létě? Snad jedině je posílat do sítě, nebo nabíjet EV sobě i sousedům.

            1. Jenomže reálné úložiště léto/zima neuděláš. Virtuální baterka u ČEZu je teď už výhodná. Je to 1:1, neomezené množství za poplatek 92 Kč/měsíc. Takže za léto si v pohodě našetřím na zimu. V nízkém tarifu platím jen 1 Kč/kWh za distribuci včetně poplatku na OZE a DPH. Mohou zdražovat jak chtějí, poplatek za distribuci je pořád stejný. Doufejme, že to tak vydrží. Reálnou baterku mám taky na vyrovnávání den/noc.

                1. Pokud vás distributor připojí a dá vám rezervovaný výkon pro dodávku do sítě tak ano.

                1. Technologie P2G jsou zatím v plenkách. Fungují, ale jaksi není přebytečná energie, která by se takto dala využít. Za 10 let to může být jinak, ale zatím ne.

      1. Spíš někdo blije údernické žvásty typu Nastartovat Česko k jízdě s čistou stopou :-Q

        A těm kotlům se fakt musím smát, když je není z čeho vyrobit. Výroba slitiny byla chytře přesunuta na Ukrajinu a do Ruska, domácí výrobci ukončili výrobu (zdravíme Viadrus) a teď jen čumíme s otevřenou hubou, co že se to děje. Zkus si objednat dneska kotel – čekačka byla před válkou šest měsíců.

        A komančové dál žvaní svoje naprosto mimózní sny.

Napsat komentář