Europoslanci podpořili další snížení závislosti na ruském plynu

Rychlejší snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení energetické účinnosti. S tím přichází směrnice o obnovitelných zdrojích (RED 2) a o energetické účinnosti (EED), které aktuálně schválili europoslanci.

Oba předpisy jsou součástí klimatického balíčku Fit for 55 a reagují také na válku na Ukrajině. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy se díky pravidlům obejde evropský energetický mix bez ruského plynu i bez nadměrné emisní zátěže. Usnadní se také nástup komunitní energetiky nebo syntetických paliv.

Skoro všechny evropské státy už z obnovitelných zdrojů vyrábí víc energie, než kolik původně plánovaly. Dohodli jsme se, že navýšíme podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě na 45 % a zároveň investujeme do technologické modernizace, která zvýší energetickou účinnost například v průmyslu nebo ve vytápění budov. Díky tomu bude možné snížit naši závislost na ruském plynu ještě mnohem rychleji než v roce 2030,” říká Peksa.

SOUVISEJÍCÍ: Rusko odstavilo plynovod Nord Stream 1: Evropa musí investovat do vlastních zdrojů

Nová pravidla stanovují dlouhodobé cíle do roku 2030 a nijak neovlivní kroky, které Evropská komise nebo vláda chystá pro řešení vysokých cen energií na tuto zimu. „Nová pravidla nám už v následujících letech výrazně pomohou s bezpečnými a dostupnými dodávkami čisté elektřiny a tepla. Usnadňují například komunitní energetiku, ukládání a sdílení elektřiny z malých zdrojů nebo větší zapojování syntetických paliv,” vysvětluje Mikuláš Peksa.

Obě směrnice podporují vývoj nových technologií a jejich rychlejší zavádění do praxe. To se projevuje například v závazku, aby 5 % nově instalovaných kapacit pro výrobu energie pracovalo s inovativními technologiemi. „Přístup založený na technologických modernizacích jsme prosazovali od začátku a našla se pro něj široká podpora. Naopak nemá cenu podporovat nástroje typu přimíchávání řepky nebo pěstování monokulturních lesů na dřevo, protože jejich dopady na životní prostředí zdaleka převyšují jejich energetický či technologický význam,” doplňuje europoslanec Mikuláš Peksa.

Návrhy směrnic nyní půjdou do trialogu, kde se na jejich finálním znění dohodne Evropský parlament, Rada a Komise. Následně budou muset členské státy oba předpisy převést do svých právních řádů. Česko zatím nepromítlo do zákonů ani platnou starší verzi směrnice o obnovitelných zdrojích energie z roku 2018, která upravovala třeba podporu zranitelných domácností. Tu přitom měl implementovat ještě ministr Karel Havlíček (za ANO) nejpozději do poloviny roku 2021.

zdroj: tisková zpráva

13 Comments on “Europoslanci podpořili další snížení závislosti na ruském plynu”

  1. Dovoluji si upozornit, že ve Vodíkové strategii ČR z roku 2021, se počítá s dovozem zeleného vodíku ze zemí s „vysokým potenciálem OZE“, což je cituji „Ukrajina, země Severní Afriky, Rusko nebo Blízký východ, odkud by byl vodík dovážen plynovody, lodní či železniční dopravou. Vodík ve směsi se zemním plynem bude pravděpodobně dopravován plynovody ze zemí, které leží na existujících zásobovacích koridorech zemního plynu pro ČR (např. Německo, Slovensko, Polsko,
    Rusko)

    Jen Rusko má do 2030 dosáhnout 20% podílu na světovém trhu, do roku 2035 pak dodávat 2 miliony tun ročně.

    Aneb nezávislost na ruském plynu 😀 Prostě černý humor.

    Jinak nepřekvapivě socani už opět počítají s technologiemi budoucnosti, jako s hotovou věcí. Stejný přástup, který EU uvrhl do stávající krize.

          1. Jak se ted ukazuje, byl to tenkrat spatny krok, ktery nam ale dnes uz nedela vrasky. V prumeru vsech vykupnich cen jsou levnejsi, nez ted stoji silova elektrina na burze. To by se melo lidem komunikovat, ze byvali solarni baroni nam ted sponzoruji levnejsi elektrinu. POZE je uz nepravem vybyrany poplatek. Nastesti bude od 1.10. pozastaven, mozna i trvale zrusen. Navic takovy tunel nelze zopakovat a proto se o nem v komentu nezminuji.

            1. Levnější je to teď, pár měsíců. Ale za ty roky jsme to všichni draze zaplatili. To, že bude POZE pozastaven, je dobře, nikdy neměl být vybírán.
              Já jen, když zmiňujete, u čeho všeho strany chrochtají, tak aby se nezapomnělo na největší „chrochtací“ párty posledních let 🙂

Napsat komentář