Energetické štítky: od března jsou mnohem jasnější!

Energetické štítky na sebe v posledních letech nabalily balast v podobě spousty plusek. Od března platí v oblasti energetických štítků pouze značení ve škále A až G, označení A+ či A++ definitivně skončilo.

Používání plusových znamének na štítcích označujících energetickou třídu elektrozařízení definitivně skončilo koncem letošního února. Označení A++ či A+ z etiket mizí a nahrazují jej kategorie ve škále A až G.

Evropský energetický štítek se užívá více než 25 let. S tlakem na nižší spotřebu se ale původní škála s několika „+“ stala časem nepřehlednou a pro spotřebitele matoucí.

„V současnosti vyráběné LED žárovky jsou velmi úsporné a velká část by spadala do kategorií A++. Proto bylo přistoupeno ke změně značení, které je pro spotřebitele přehlednější. Mohou tak snadněji rozlišit energetickou náročnost,“ vysvětluje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá sběrem a recyklací elektroodpadu.

Nové štítky byly od roku 2021 během přechodného období postupně zaváděny v závislosti na druhu elektrozařízení. Podmínky se lišily podle toho, jestli se jednalo o chladničky a mrazáky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory a monitory anebo světelné zdroje.

Protože legislativa není vždy jednoduchá a neustále se vyvíjí, připravil EKOLAMP pro výrobce osvětlení přehled povinností v souvislostech. Problematiku označování světelných zdrojů energetickými štítky shrnuje také následující rozhovor se Zuzanou Adamcovou.

Odkdy musí výrobci světelných zdrojů označovat své výrobky novými energetickými štítky?

Tato povinnost pro ně platí od 1. září 2021, po tomto datu už výrobci museli dodávat k distribuci světelné zdroje označené pouze novými štítky.

Zmiňovali jsme výrobce, liší se ale nějak povinnosti pro distributory a prodejce?

Na distributory a prodejce se vztahovalo přechodné období, během kterého ještě mohli prodávat světelné zdroje se starými energetickými štítky. Toto přechodné období však skončilo 28. února a nyní již musí být světelné zdroje při prodeji opatřeny pouze novými štítky. U skladových zásob je pak možné staré štítky přelepit novými.

Jak je to přesně s tím přelepováním?

Staré štítky musí být přelepeny, pokud výrobky budou v prodeji po 28. únoru 2023. Povinnost přelepit štítky má v tomto případě distributor.

Světelný zdroj musí být přelepen novým energetickým štítkem na místech, kde je vystaven nebo nabízen zákazníkovi k prodeji, tedy v prodejně či ve veřejném skladě. V praxi tedy musí distributor přelepit světelné zdroje ještě před jejich uložením do regálů.

Co se týká samotných nálepek, tak ty si distributoři, maloobchodníci a další prodejci mohou vyžádat u výrobců, kteří jim je musí dodat v tištěné podobě jako nálepky stejné velikosti jako stávající štítky.

Vztahují se povinnosti označování novými energetickými štítky také na svítidla?

Na některá svítidla ano. Od 25. prosince 2019 byly sice zrušeny energetické štítky určené pro svítidla, to ale neznamená plošné zrušení povinnosti označování svítidel novými štítky. Pokud je ve svítidle napevno zabudovaný světelný zdroj, který nelze vyjmout, tak se štítkem označí právě svítidlo. 

A u svítidel obsahujících vyjmutelný světelný zdroj?

V takovém případě nemusí výrobce opatřovat výrobek a ani jeho světelný zdroj energetickým štítkem. Má ale povinnost identifikovat v technické dokumentaci výrobku světelný zdroj, který obsahuje, včetně třídy energetické účinnosti.

zdroj: tisková zpráva

19 Comments on “Energetické štítky: od března jsou mnohem jasnější!”

    1. Tak večer mě volala máma, že mají asi rozbitý plynový kotel, že sice jde ale teplá voda „není dost teplá“. Normálně bych řekl, že odchází třícestný ventil, ale pamětliv včerejší zdejší diskuze jsem navrh i variantu zanesení Podřadným západním plynem™. Servisák může až příští středu, takže asi mají docela fofr. Jsem zvědavý, co to nakonec bude.

                1. Žádná AI neexistuje. Když nevíš, co je hacker, nepřekvapí že nevíš, co je a není AI.
                  Zkus nepoužívat pojmy, o kterých nevíš naprosto nic.

                2. Musite odstranit par drobnych zavad. Tu a tam pisete v zenskem rode, ale to se casem v ruzzacku nauci.

                3. no ty kráso, já se snad počůrám smíchy! tady proběhne diskuze o zanášení plynových trubek a běhna už to má u mámy doma 😂 pochopte ho, prostě nemohl odolat. brzo očekávejte informace z první ruky, jak ten nekvalitní americký plyn svobody plný sirovodíku zničil chudince mamince kotel a jak mu servisák řekl, že toho má teď moc, protože lidem odcházejí kotle jak na běžícím páse 😂 a bla blá pohádkář… možná bych ho neměl titulovat běhna ale ovčí babička, to bude přiléhavější

      1. Ta zprava o norskem plynu pochazi od ceskeho plynarenskeho svazu. Lide ve spolku pracovali cela desetileti s ruzzkym dodavatelem plynu. No a ted se chteji gazpromu nejak odvdecit za sponzorske dary. Ta dezinfo by mohla klidne pochazet primo od gazpromu. Mozna je tam zapletena Vitaskova nebo nejedly. Ten s mynarem investovali do distribuce ruzzkeho plynu. Cil je jasny a pitomci se nechali zaprahnout za volskou karu.

        1. Leo:To je přece jasné, za všechno můžou ilumináti, i když možná?:::14.7.22 Podle deníku The Daily Telegraph ministr obchodu Kwasi Kwarteng projednává plány, podle nichž by se do sítí v zemi měl dodávat méně kvalitní plyn, aby se co nejlépe využilo palivo dostupné v Severním moři, které by jinak nebylo vytěženo. Úředníci jednají o dlouhodobé změně, která by mohla vstoupit v platnost v příštích měsících, ačkoli podle deníku je Kwarteng připraven jednat v rámci mimořádných pravomocí, pokud bude třeba rychlejšího rozhodnutí.

                1. V Praze jsme se setkali se zaneseným kotlem již po třech týdnech provozu,“ potvrdil Právu šéf odborné firmy Inklemo Servis Pavel Charvát.
                  Postižení zákazníci si podle něho musí vyčištění zaplatit ze svého. Oprava není předmětem záruky, neboť závada není zaviněna výrobcem.
                  Podle Charváta se ucpávání kvůli jinému plynu objevilo už před půl rokem. „Registrujeme zatím jednotky případů. I výrobce, firma Bosch, nás ovšem na toto riziko z přechodu na jiný plyn už upozornil. U nových instalací přidáváme filtry navíc, protože klasickými sítky to projde,“ podotkl Charvát. Staré kotle podle něho nebývají zasaženy, jelikož v kovových vedeních k takové míře oxidace nedochází.

Napsat komentář