Elon Musk pomůže s dostavbou muzea Nikoly Tesly

Nikola Tesla, srbochorvatsko-americký vynálezce, zemřel v roce 1943 v samotě, chudobě a zapomnění. Jeho práce přitom dodnes ovlivňuje každodení život nás všech. V mu teď chtějí postavit muzeum a Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors, přislíbil pomoc.

Matthew Inman aka The Oatmeal si nedávno pořídil vlastní elektromobil Tesla Model S. A je z něj stejně nadšený, jako všichni ostatní. Možná i o trochu víc.
foto: The Oatmeal

O stavbu muzea Nikoly Tesly na místě jeho bývalé laboratoře Wardenclyffe nedaleko New Yorku se dlouhodobě zasazuje Matthew Inman, autor známého internetového komiksu The Oatmeal. Nedávno dokonce úspěšně vybral na crowdfundingovém webu Kickstarter přes $1,3 mil. od dobrovolných dárců.

Brzy ale zjistil, že na stavbu a údržbu muzea by potřeboval alespoň osmkrát tolik. V současné době se mu již podařilo získat pozemek za cenu $850 000 (původní cena byla téměř dvojnásobná, ale nakonec byla dojednána výrazná sleva).

Pomalu začínají renovace pozemku a úklid, ale stavba samotného muzea bude vyžadovat výrazně více prostředků. Inman se proto obrátil znovu na veřejnost, ale i korporace, zda by mohly pomoci. Jmenovitě směřoval na Elona Muska, šéfa automobilky Tesla Motors.

Musk jeho výzvu vyslyšel a prostě odpověděl: „Rád pomůžu,“ načež Inman nadšeně odpověděl „MOCKRÁT DÍKY! Rád bych tě teď obejmul tak silně, že by ti to způsobilo lehké poškození mozku.“

Je proto velmi pravděpodobné, že v příštích letech vznikne na pozemku, kde Nikola Tesla stavěl svou slavnou věž (pravděpodobně určenou pro bezdrátový přenos energie či co), nové vědecké centrum, kde bude důležitou roli hrát automobilka Tesla Motors, resp. elektromobilita. Držíme palce!

The Oatmeal

23 Comments on “Elon Musk pomůže s dostavbou muzea Nikoly Tesly”

  1. Veža vo Wandercliffe nemala
    Veža vo Wandercliffe nemala slúžiť ako všesmerový vysielač energie(práve kôli veľkým stratám) ale ako vysielač, ktorý mal ionizovať vzduch a vytvoriť vodivé spojenie s ionosférou, ktorá je tiež vodivá a pre svoju veľkosť má zanedbatelný odpor. Preto veža stála v Colorado Springs s nadmorskou výškou 1800 m.n.m. Princíp prenosu energie je známy. viď. patent: No.645576. Veža bola gigantickým Teslovým transformátorom kde primár mal byť napájaný HVAC generátorom a sekundárne vinutie malo jeden vodič uzemnený a druhý vodič privedený na toroid (na veži použil vyleštené kovové polgule). Pri prevádzke sa elektrina prenášala pomocou zeme a ionosféry, takže ide o dvojvodičový prenos energie. Druhá vec je energia hromadená vo vrchných vrstvách atmosféry. (viď. blesky). V podstate by sa tak mohla dať energia aj získavať čím by sa určite pokryli straty na prenose :-), zdroj: kniha Nikola Tesla
    Vizionář – génius – čaroděj, patenty: No.787,412, No.593,138, No.1,119,732, No.568,176, No.685,953

  2. Nikola Tesla Jeden s
    Nikola Tesla Jeden s největších světových vynálezců
    Nikola Tesla – Pán blesku ( Dokument s Českým dabingem )
    https://www.youtube.com/watch?v=Z9xarISvJxE
    Nikola Tesla a střídavý proud
    https://www.youtube.com/watch?v=7OSmJuCo_So
    Tesla – Master of Lightning (Napisy PL)
    https://www.youtube.com/watch?v=42-8ma6BxvI
    Několik nových Knih vyšlo i v nedávné době.
    Už ve své době poukazoval na bezohledné plýtvání nerostnými surovinami a prohlásil že je to sobecké k budoucím generacim které je budou potřebovat.
    Při této příležitosti bych chtěl připomenout jméno českého génia,vynálezce,vlastence Josefa Sousedíka . Právě tento rok je dvojité výročí spojené s jeho osobou .
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Soused%C3%ADk
    https://www.youtube.com/watch?v=0YRQGj5Pbxg

  3. JP Morgan měl taky spoustu
    JP Morgan měl taky spoustu peněz v byznyse s mědí a výrobou kabelů to šlo tak nějak proti Teslovi, který chtěl dodávat elektřinu bez drátů a hlavně zdarma.
    Stejně bych rád věděl zda by něco takového bylo možné. I dnes jedni tvrdí, že je to blbost a jiní, že by to mohlo fungovat. Bohužel nikde nejsou přesné plány jak to chtěl sestavit a mělo to fungovat a tak se jen jedná o dohady.

    1. Fungovat by to mohlo.
      Fungovat by to mohlo. Teoreticky. Ale nie prakticky s ohladom na efektivitu. Ak z elektrarne do dratu pustis 1MWh, na druhom konci kablu zachytis (podla typu prenosu, vzdialenosti a charakteristiky kablu) pomerne velku cast z tohto mnozstva energie. Ak ale to iste mnozstvo vyrobenej energie vypustis do eteru, mas okamzite problem. Energia sa rozptyli a pohlcuje uz od prvych centimetrov od vysielaca molekulami vzduchu, prekazkami atd… Pri nesmerovanom „vysielani“ stratis drvivu vacsinu vyrobenej energie a aj pri smerovanom vysielani je to stale bieda, cim vacsia vzdialenost, tym ucinnost rapidne klesa a navyse potrebujes narocnejsie zachytavacie prijimace a konvertory. V ktorych tak isto vznika dalsia strata. To su fyzikalne zakony tohto vesmiru, to neobabre ani sebevacsi genius. Vysokofrekvencne vysielace (ktore Tesla vyvijal) su vynikajuce na prenos informacii, ale nie efektivneho prenosu energie. Tesla sa namotal na to, ze objavil vyhody striedaveho prudu a vysokych frekvencii a s tym experimentoval. Nikto to vtedy nepoznal a preto to posobilo ako zazrak a tato nalepka tomu ostala dodnes. A podla mojho nazoru ocakaval, ze so zvysovanim frekvencie spravi prelomovy objav a najde tu jedinu frekvenciu, kedy bude prenos energie takmer „bezstratovy“, ked po nadviazani spojenia medzi vysielacom a prijimacom tok energie automaticky a inteligentne zacne poslusne tiect len z bodu A do bodu B (a teda bez strat). Bohuzial, ostalo len pri zboznom priani, nic take neexistuje ani pri THz frekvenciach.

      1. A co „rádiová okna“,
        A co „rádiová okna“, která jsou využívána u družicových spojů?
        Při těchto frekvencích (jednotky GHz) jsou ztráty oproti ostatním f řádově menší. A třeba i některé kmitočty troposférických spojů, které jsou dodnes používány i v ČR.

        Určitě se dá takto dá přenést malá (miniaturní) část energie, vložené do vysílače. Ale je pravdou, že ztráty energie při takovém přenosu jsou obrovské, navíc závislé na vzdálenosti přijímače od vysílače.

      2. Joo, tyto reci slychaval
        Joo, tyto reci slychaval tesla uz od sveho profesora na vysoke, proste je to perpetummobile 😀

        Jestli by to fungovalo nikdo nevi, a kdo je shopen tvrdit ANO nebo NE, mlati prazdnou slamu.

        Takze sice jste „kvalitne“ vysvetlil proc NE, ale co kdyz prijde nekdo novy jako Tesla a rekne si „to jsou keci“ a dokaze opak 😀

        Ja si narozdil od vas necham zadni vratka a rikam, neumime, nemame teorii jak by se to dalo, ale neznamena to ze to neumel Tesla a nekdo ho nenapodobi…

        1. Ano máte pravdu. Zatím je
          Ano máte pravdu. Zatím je to oříšek. Občas se i dnes objevují projekty na využití přenosu energií na velké vzdálenosti bezdrátově. Je v tom ale problém nejen technický ale i mezilidský. V technickém problému je to, že vzniká velmi silné elektromagnetické pole jež na okolí působí rušivě známe příklad z nemocničních zařízení. A druhou věci je nestabilita lidského jednání, viz Rusko-NASA rozpory. Nikola Tesla byl JEDNÍM nikoli jediným. V R-U to byl František Křižík nebo pozapomenutý všestranný vynálezce a prukopník Českého leteckého a raketového oboru, Ludvik Očenášek (1872-1949). Je dobře, že Svět má své vzory i v technice, přejme si aby se našly i v ČR. Očenáškové. Sodomkové, Batové by snad dnes nemuseli být jen historií o které se náhodně někdo zmíní ve škole.

          1. Máte pravdu,
            v blízkosti

            Máte pravdu,
            v blízkosti rádiového vysílače o výkonu 100kW vhodně nastavenou indukční cívkou rozsvítíte i 30W žárovku.

            Jinak samozřejmě přenosu energie (s obrovskou ztrátou) používají vojenské radary s impulzním výkonem několika MW, které tímto na vzdálenost desítek km dokáží zahltit vstupní obvody citlivých letadlových elektronických přístrojů.
            Dalším případem jsou např. rušičky signálů, jejichž vysílače rozmítají frekvence celého spektra s výkonem cca 10kW. A můžeme pokračovat. Vždy však díky našemu prostředí, ve kterém se elektromagnetické vlny šíří, jsou ztráty z přenosu energie obrovské.

      3. Pokud by jste o něm četl
        Pokud by jste o něm četl nějakou autobiografii tak by jste zjistil, že než začal něco vyrábět tak věděl jak to bude fungovat, předpokládám tedy, že v přenosu energie si byl opravdu jistý. Vždyť prováděl pokusy, které se mu potvrdili, že lze takto rozvádět elektřinu. Zkoušel přenést elektřinu pro elektromotor a motor fungoval. Ukažte mi, že to dnes někdo dokáže jako Tesla a pokud nedokáže tak prostě využil principu, který dnes „neznáme“. Navíc ta vzdálenost nebyla 2 metry.

  4. To je dost, že se
    To je dost, že se Američani konečně hlásí k odkazu asi největšího vynálezce možná všech dob. Rozhodně však jeho vynálezy ovlivnily vývoj mnohem více, než je mu obecně přisuzováno. Že se na tomto projektu podílí zrovna Tesla Motors je celkem přirozené. Pan Musk zřejmě přínos Nikoly Tesly chápe, jinak by firmě nedal takové jméno a i s ohledem na to, že si značku musel vykoupit (Tesla byl n.p. nejen u nás, ale i v Maďarsku a kdoví kde ještě).

      1. Fotiek mám iba málo boli
        Fotiek mám iba málo boli sme tam keď bol zrovna areál uzavretý pre nejaké práce iba nás vrátnik pusitl dovnútra do areálu pozrieť veci ktoré boli vonku, škoda že sme nemohli absolvovať aj prednášku a prehliadku vnútorných expozícií raz sa tam ešte isto pôjdem pozrieť.
        Inak vyzerá to tam nejak takto

        http://www.mcnikolatesla.hr/

        http://www.nikolateslatour.com/blog/2012/09/05/nikola-teslas-birthplace-museum-and-memorial-center-in-smiljan-croatia/

  5. Wardenclyffe projekt bola
    Wardenclyffe projekt bola mega velka vec. Tesla tam budoval prototyp „elektrarne“, ktora by bezdrotovo a bezstratovo(?) zasobovala elektrickou energiou celu planetu.
    Nikto do dnes presne nevie ako to malo fungovat ale v principe to malo vyuzivat nejake vibracie zemskeho povrchu, resp. planety a prenasat ich nejakou formou vzduchom.
    Problem bol aj v Teslovej prehnanej dovercivosti v autority. Projekt mu totiz financoval bankar JP Morgan, ktory ho chcel sabotovat od sameho zaciatku. Teslovi chybalo na dokoncenie projektu vraj uz len nejake male % penazi (z celkovej investicie) a Morgan mu to zatrhol a v mediach ho zdiskreditoval.
    Dovod preco to Morgan urobil bol (vraj) ten, ze Tesla prisiel s napadom bezdrotoveho free prenosu el. energie kratko po tom ako Morgan kupil od Edisona General Electric a investoval do tohto priemyslu nemale peniaze.

    Vyborna kniha o Teslovi a dobovych udalostiach/suvislostiach:
    Robert Lomas – „Muž, ktorý vynašiel 20. storočie – Nikola Tesla, zabudnutý génius elektriny“

    1. Těžko říci. Vezměte si,
      Těžko říci. Vezměte si, že Tesla byl vizionář a potřeboval financovat svoje nákladné nápady. Ale od nápadu k realizaci je dlouhá cesta. Tento projekt nemusel být úspěšný, nebo mohl vyústit v něco úplně jiného. Pokud se týče mecenášů, nic jiného mu nezbývalo. Jejich přízeň je vrtkavá. Chtějí hlavně vydělávat.

      1. Mne po precitani tej knihy
        Mne po precitani tej knihy pripadal Tesla ako genius a hlupak zaroven. Vzdy so sebou nechal kruto, s prepacenim, vyjebat a nepoucil sa z toho. Edison s nim kruto „vyjebal“ 2x a potom nechal urobit Morgana to iste.
        Bol priliz dovercivy, ale clovek mu to nemoze vycitat.
        Najhorsie je, ze ked „bol na koni“, tak mal zase „hore nos“. Najkrajsie to dokazuje jeho postoj k peniazom v case, ked skumal blesky a bezdrotovy prenos energie v Colorado springs. Jeho asistent na neho vtedy naliehal aby si dal patentovat objavene veci a nech zamestna cloveka/ludi v New Yorku, ktori mu budu generovat zisky z jeho vynalezov. Z tychto ziskov moze potom dalej sam financovat svoj vyskum (on totiz dostal peniaze na colorado springs od svojich priatelov po tom ako mu v new yourku vyhorelo laboratorium a o vsetko prisiel).
        On svojho asistenta hrdo poslal aj s jeho myslienkou „do prec“ – vraj take veci su pre inych, pre biznismenov. On je vedec, on sa takymi malickostami zaoberat nebude.
        Ledva dokoncil vyskum v Colorado springs (dosli mu peniaze) a mal v ruke len myslienku postavit „World Wireles System“ na ktoru nemal peniaze.
        Vtedy ho velmi vychytralo prijal JP Morgan (aby nahodou Tesla nenasiel ineho investora, ktoremu by sa mohlo podarit dokoncit projekt uspesne – Morganova elektrifikacia by lusknutim prstu skoncila ako zbytocna investicia).

        Teslov zivot je jak uzasny roman napisany zivotom. Fakt stoji za to precitat si o nom.

        1. No ano, ego je zvláštní
          No ano, ego je zvláštní fenomén. S tím máme zkušenosti úplně všichni. Tesla se nechtěl zaobírat takovými hloupostmi jako jsou peníze, protože se cítil jako nadaný vědec, který je nad takovými malichernostmi. Doba však častěji generuje lidi, kteří veškeré svoje schopnosti věnují vymýšlením způsobů, jak vydělat, případně přímo okrádáním druhých, protože svůj úspěch měří sumou, kterou mají na kontě. Vlastně ani nevím, co k tomu dodat. 🙂

Napsat komentář