ELISA: Samo-instalační příbřežní větrné elektrárny

Výkonné turbíny příbřežních větrných elektráren, instalované na vysokých pylonech, dosud nemohou být budovány v takovém tempu, jaké by se líbilo provozovatelům a investorům. Překážkou jsou totiž přírodní a technické bariéry. Změnit to má evropský projekt ELISA.

Výstavba větrné elektrárny při pobřeží by se mohla díky systému ELISA stát poměrně snadnou záležitostí.
foto: CORDIS

Evropské Společenství pro výzkum a vývoj informačních služeb (CORDIS) pracuje v rámci projektu ELISA na novém modelu „samo-instalační“ příbřežní větrné farmy. Název může být trochu zavádějící.

Ve skutečnosti se nejedná o automatizovaný proces výstavby, ale jen o praktickou možnost seskládat a sestavit celou větrnou elektrárnu v bezpečných podmínkách závětří přístavu, předtím, než bude odtažena přímo na místo provozu.

Tato zdánlivá maličkost je ale velmi podstatná. Jak uvádí vedoucí projektu, inženýr José Serna: „Technologie ELISA je průkopnická v celé řadě oblastí, ale hlavně řeší problém samotné instalace. V celé Evropě jsou totiž maximálně tři nebo čtyři plavidla vybavená dostatečně nosným palubním jeřábem, která jsou schopna instalovat příbřežní větrné elektrárny s výkonem 8 MW v hloubkách větších než 40 metrů.“ Což je při počtu zakázek a plánech na různé rozsáhlé instalace větrných farem docela problém.

ELISA vlastně nabízí nový pohled na to, jak obří větrné elektrárny sestavit v místech s relativně menší technickou vybaveností, respektive v přístavech s běžným strojním vybavením. Mezi základní prvky nového systému patří teleskopický nosný pilíř, který se v cílové destinaci překlopí a vysune až na dno, podobně jako další kotvící prvky.

„Celý tento systém umožňuje mnohem výraznější industrializaci celého procesu instalace,“ říká Serna. „Zatímco sestavení kompletu v přístavu minimalizuje rizika spojená se stavbou na neklidném moři.“

První vlaštovkou nového systému ELISA má být instalace 5-MW kompletu u Kanárských ostrovů. Tady se ukáže, nakolik jsou reálné možnosti „samostavby“ v menších přístavech.

Serna spolu s kolegy z CORDIS na dokončení projektu chvátají, protože jejich model nové stavby příbřežních větrných elektráren má značný potenciál pro využití v zahraničí.

„Jako hotová věc by mohl celý projekt ELISA nalézt uplatnění zejména ve Spojených státech amerických a v Číně,“ dodává Serna. Zvláště USA by totiž rády dohnaly svůj deficit ve větrné energetice, a model nenáročné instalace je nejen finančně velmi přitažlivý.

3 Comments on “ELISA: Samo-instalační příbřežní větrné elektrárny”

    1. Prezident USA má na energetickou politiku své země vcelku
      Prezident USA má na energetickou politiku své země vcelku malý vliv, federální úřady toho moc nemůžou, je to většinově záležitost jednotlivých států. No, a ve většina pobřežních států na větrnou energetiku slyší, nehledě na to jestli demokrati nebo republikáni.

Napsat komentář