Elektromobil Škoda Enyaq iV nabízí díky updatu delší dojezd, rychlejší nabíjení

Nová verze softwaru ME3 je nyní dostupná ve všech nových elektromobilech Škoda Enyaq iV a Enyaq Coupé iV. Bezplatná aktualizace softwaru pro již vyrobené vozy bude následovat v druhé polovině roku 2022.

Nový software prodlužuje maximální dojezd elektromobilů Škoda Enyaq iV, zkracuje dobu nabíjení, zvyšuje komfort a optimalizuje provoz. V modelech Enyaq Coupé iV vyráběných od února 2022 používá Škoda novou verzi softwaru ME3, která bude nainstalována i ve všech nových vozech Škoda Enyaq iV. Modely Enyaq iV, které již byly dodány zákazníkům, budou na novou verzi softwaru bezplatně aktualizovány při návštěvě servisu v druhé polovině roku 2022. Další informace o aktualizaci na novou verzi softwaru budou zákazníkům zpřístupněny v nejbližší době.

Spolu s uvedením nového modelu Enyaq Coupé iV optimalizuje Škoda Auto pro vozy modelové řady Enyaq iV s čistě bateriovým pohonem také jejich software. Verze softwaru ME3 nabízí rozsáhlé aktualizace v oblasti funkcí, ovládání a designu infotainmentu, virtuálního kokpitu a head-up displeje. Kromě toho se ve vylepšené podobě představují i online služby Škoda Connect. Inovace v oblasti správy baterie zajišťují vyšší nabíjecí výkon, kratší dobu nabíjení a delší dojezd. Stejně jako nový Enyaq Coupé iV dostane vylepšený a optimalizovaný software i SUV varianta modelu Enyaq iV. V druhé polovině roku 2022 budou moci nový software využívat i vozy Enyaq iV, které jsou již v rukou zákazníků. Při návštěvě servisu budou totiž bezplatně aktualizovány na nejnovější verzi softwaru.
Nový systém ochrany baterie ji chrání a prodlužuje její životnost

foto: Škoda

Díky novému softwaru ME3 může řidič pomocí tlačítka na centrálním displeji infotainmentu aktivovat nový systém ochrany baterie. To znamená, že při dalším nabíjení se baterie nabije maximálně na 80 %. Systém také snižuje rychlost nabíjení stejnosměrným proudem (DC) a maximální nabíjecí výkon, aby se zabránilo výkonovým špičkám. Pomocí těchto opatření, podobným úspornému režimu ve smartphonu, lze baterii šetřit a prodloužit její životnost. V případě potřeby je však samozřejmě vždy k dispozici plná kapacita akumulátoru a maximální rychlost nabíjení. Současně byla upravena nabídka „Nabíjení“ v infotainmentu. Grafika nabíjení a dojezdu nyní zahrnuje také zobrazení cíle jízdy a potřebných zastávek pro nabíjení.

Nový jízdní režim pro verze s pohonem všech kol, ještě snazší plánování zastávek pro nabíjení
Verze vozů Enyaq iV s pohonem všech kol nyní nabízejí nový jízdní mód. Režim „Traction“ je určen pro jízdu na nezpevněných komunikacích nebo na kluzkém povrchu a nabízí stálý pohon všech kol při rychlosti do 20 km/h. Mimo jiné upravuje systém regulace prokluzu kol (ASR) tak, aby ASR méně zasahovalo při rozjezdu. Usnadněno je také ovládání nabíjení. V navigačním systému lze například jednoduše pomocí tlačítka „Přidat“ do aktuální trasy integrovat alternativní nabíjecí stanici. U všech plánovaných zastávek na nabíjení je podrobně uvedena zbývající kapacita baterie a plánovaná doba nabíjení.

Vylepšený virtuální kokpit Škoda Enyaq

Nový software zahrnuje také vylepšené zobrazení údajů na virtuálním kokpitu a head-up displeji. Zobrazení objektů v okolí vozu je intuitivnější a úroveň nabití baterie se nyní kromě příslušného symbolu stavu nabité baterie ukazuje i v procentech. Head-up displej nyní zobrazuje také aktuální úroveň nabití baterie a kromě jiného i trojrozměrné zobrazení vzdálenosti do cíle. Jízdní data lze zobrazit samostatně na pravé straně virtuálního kokpitu.

Delší dojezd díky vylepšenému tepelnému managementu

Regulace teploty akumulátoru začíná již při nižších teplotách než doposud a neustále se upravuje. Tím se trakční baterie rychleji dostane do ideálního teplotního rozmezí a déle v něm setrvá. To zajišťuje delší životnost, optimalizovaný výkon a účinnější rekuperaci, a tím i vyšší maximální reálný dojezd. Enyaq Coupé iV 80 dokáže ujet v cyklu WLTP až 536 km a Enyaq Coupé iV 80x se dvěma elektromotory zvládne 516 km.

Vyšší nabíjecí výkon a kratší doba nabíjení

Modelová řada Enyaq iV nabízí širokou škálu možností nabíjení. Například pomocí střídavého proudu a kombinované zásuvky pro nabíjení (CCS) z domácích wallboxů Škoda iV Charger proudí do baterie elektrický proud o výkonu až 11 kW, který 62 kWh baterii nabije z 10 na 80 % kapacity za 6 hodin a 15 minut a 82 kWh baterii za 7 a půl hodiny. Maximální flexibilitu nabízí univerzální nabíječka iV, což je přenosné nabíjecí zařízení s vyměnitelnými konektory. S adaptérem CEE lze nabíjet také v zásuvkách 400 V s výkonem až 11 kW, zatímco adaptér Schuko umožňuje nabíjení z domácích 230 V zásuvek.

Při nabíjení stejnosměrným proudem mají nyní vozy s 62 kWh baterií díky novému softwaru nabíjecí výkonu až 120 kW, modely Enyaq iV s větší 82 kWh baterií až 135 kW. To znamená, že na veřejné nabíjecí stanici o výkonu 50 kW trvá proces nabíjení z 10 na 80 % kapacity 55 minut (pro 62 kWh baterii) nebo 70 minut (pro 82 kWh baterii). Na rychlonabíjecí stanici potřebují modely Enyaq iV 60 s nabíjecím výkonem 120 kW a Enyaq iV 80x s větší baterií a nabíjecím výkonem 135 kW na takové nabíjení 35 minut.

Další zvýšení komfortu díky novému softwaru

Nový software nabízí také vylepšenou podporu při parkování díky zvýšenému jasu a kontrastu displeje zadní parkovací kamery. Ovládací tlačítko Travel Assist na pravém rameni multifunkčního volantu nyní reaguje i na opakované stisknutí. Slouží k přepínání mezi dvěma úrovněmi asistenčních systémů, například mezi adaptivním tempomatem (ACC) a Travel Asist, když vůz nejede po dálnici, a mezi ACC a Travel Asist s asistentem pro změnu jízdního pruhu, když Enyaq iV jede po dálnici.

zdroj: tisková zpráva

66 komentářů u “Elektromobil Škoda Enyaq iV nabízí díky updatu delší dojezd, rychlejší nabíjení”

 1. Leoši, měl by ses mírnit, uvědom si, že Rusové jsou normální lidé.
  Já se právě dozvěděl, že od dnešní noci je nezvěstná rodina, rodiče a sestra, mého kolegy Borise. Etničtí Rusové. V Mariupolu kde žijí sváděla v noci ruská armáda těžké boje s neonacistickým uskupením ukrajinské armády praporem Azov. Bojíme se nejhoršího a doufáme, že jsou v bezpečí.

  1. „Až tři roky vězení hrozí lidem, kteří na demonstracích nebo sociálních sítích schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska. Za současných okolností to totiž může být posuzováno jako trestný čin, uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.“

   Trochu ochutnávka polívčičky s „Ruskou“ příchutí. Chutná?

   Samozřejmě originál v Rusku má úplně jiné grády.

    1. Jako to je citace nejvyššího státního zástupce. Tak asi minimálně trochu pravdy na tom bude ne? 😀

     No my to nechceme, ale někdo asi ano, když tu soustavně a dlouhodobě glorifikuje Rusko a šíří Ruskou propagandu.

     Jedna věc je šíření politického názoru a kritika jiných názorů, ale úplně jiná věc je schvalování teroru a útoku na cizí svrchovaný stát. On vám to pan soudce vysvětlí až si bude podkládat stůl vaším podáním o cenzuře.

     1. Můžeš odkázat, kde konkrétně já schvaluji útok Ruska na Ukrajinu???
      Je to odporný akt agrese a zcela kategoricky s ním nesouhlasím, stejně jako neuznávám odtržení separatistických republik od Ukrajiny. Bez ohledu na proklamace Ruska jsou stále Ukrajinou.

      Tak abyste si v tom udělali jasno, když vám jde o můj postoj:
      – Odmítám uznání Kosova a považuji ho za Srbsko a bombardování Srbska za akt agrese
      – Uznávám, že Rusko má pravdu ohledně slibu NATO o nerozšiřování a jeho tichá rozpínavost je argumentem k ruské reakci
      – Neuznávám ruskou agresi Ruska vůči Ukrajině a v žádném případě neuznávám nezávislost separatistických republik
      – Stejně tak neuznávám stávající vedení Ukrajiny, za podpory EU dosazené 22.2.2014 neústavním a protiprávním aktem a defakto pučem.
      – Reakci západu na invazi považuji za směšně slabou a reakci EU za trapnou.
      – Za hlavního stávající viníka považuji EU, která svojí naprostou neschopností a povyšování ideologie nad realismus vytvořila podmínky umožnující tuto ruskou agresi.
      – Z pokryteckých projevů evropských i českých politiků je mi na b*ití. Za jednou důstojnou reakci považuji reakci Polska. Zbytek je překlídka vykleštěných trapáků.
      – Snaha o progresivistické zneužití situace pro legitimizaci cenzury a dalších totalitních nástrojů omezování svobody projevu je konkrétně pro nás nebezpečnější, než celá ruská agrese.

      Howg.

      1. Klid. Já tu jen sdílel vyjádření nejvyššího státního zástupce a vysvětloval rozdíl mezi šířením politických názorů a kritikou jiných názorů a schvalováním teroru a útoku na cizí svrchovaný stát.

       Ty tu neschvaluješ útok Ruska na Ukrajinu, ale často glorifikuješ Rusko a šíříš Ruskou propagandu a narativy. To trestné není a doufám že nebude.

       Jen pro upřesnění. Stávající vedení vzešlo ze svobodných demokratických voleb v roce 2019 a nikoliv pučem z roku 2014 a následnými lehce kontroverzími volbami v roce 2014. Tohle v Ruské propagandě dost pletou, ale jejím čtenářům je to stejně jedno. Stejně to jsou všichni fašisti přece a my na západě taky. 🙂

     1. Čau, hele nemůžu to najít, historii si neukládám a teď když hledám ten konkrétní článek, je to překryté v tisících kopiích Wissingovým žvaněním z ledna, že žádná syntetická paliva a plná elektrifikace a žvaněním z února, že syntetická paliva ano a technologická neutralita.
      Prostě komediant, co tvrdí každý týden něco jiného.

  1. Myslíte ten Aeronet apod.? Přes víkend připravím podání a v ponděli to zašlu soudu, tady to proEU fašouni poněkud přeťápli.
   Bez ohledu jaká absurdní stoka ty weby jsou, jejich svobodu slova zaručuje ústava a neexistuje zákon, který by zakazoval provoz dotčených webů, ergo se jedná o porušení politických práv, viz hlava II., ddíl druhý: Politická práva – čl. 17
   (1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
   (2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
   (3) Cenzura je nepřípustná.
   (4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
   (5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.

   1. Sireni poplasne zpravy je trestne. Basta, mas smulu trolle. Ve valecnem stavu je mozne vse. A ze jsme s ruskem v hybridni valce, to vidi kazdy normalni clovek.
    rusaci vypinaji cele organizace a dokonce lidske zivoty. rusko nepatri do naseho sveta.
    Ale jo, utikej a brec jak rusakum ublizuji. Snad prijedou s dlouhymi rukavy a budes mit potrebnou peci.

    1. Odesláno, ale asi už to je zbytečném protože státní zástupce už dostal seřváka a v CZ NICu už tak jako tak vládne strach, že spáchali soukromoprávní delikt, protože provedli zásah napůl pouze podle vlastního uvážení a nejsou tak kryti ani z jedné strany.

     Že se jedná o soukromprávní delikt je jasně patrné z jejich vlastních pravidel https://www.nic.cz/files/documents/20180525_Pravidla_registrace_CZ_final.pdf
     a z faktu, že neexistuje právní rámec pro cenzorní zásah ze strany státu.

     1. s tim co jsi tu navykladal by jsi spadal pod platcovstvy dane, tedy datovku mit musis, ostatne spadal bys tam i diky nakupu paliva, jak jsi tu nekolikrat tvrdil o te sve nadrzi na x tisic litru nafty a ze jsi nakoupil to palivo z Ruska, jiz tohle by vyzadovalo s ohledem na spotrebni dane licenci na prezhranicni dovoz paliv, tedy jasnou datovku

  2. Z těch zablokovaných webů jsem znal 3.
   Aeronet.cz – ten byl proruský, dostal jsem se na něj tak jednou za půl roku. Tam byly samé blbosti.
   Prvnizpravy.cz – ten nebyl proruský, ale proti EU a obecně proti mainstreamu. Tak jednou za 2 měsíce jsem se tam dostal odkazem z jiného webu.
   Czechfreepress – také nebyl proruský, ale proti EU a obecně proti mainstreamu. Tak jednou za 3 měsíce jsem se tam dostal odkazem z jiného webu.
   Ostatní jsem neznal vůbec.
   Prostě cenzura proti nepohodlným názorům. Další weby asi budou následovat a možná dojde i a hybrid.cz
   A jak už to tak bývá, tak lidi si podobné informace najdou jinak. Jen je to bude stát více námahy, což může vést k radikalizaci.

   1. To už jste je hodně dlouho nečetl. Stačilo pár týdnů a jak se krásně přeorientovali na ruskou propagandu.
    Že je zablokovali je naprosto v pořádku. Jejich působení tady je stejně absurdní jako vydávání propagandistických novin NSDAP v Londýně za druhé světové války.
    Co se týče poslední věty, čtením těchto plátků se normální člověk neradikalizuje. Čtěním těchto blbostí se jen radikalisté ještě více radikalizují. Ale tím „radikálem“ už jste, ať už si to přečtete nebo ne.

  1. Tak to jsi řekl pěknou chujovinu. Sberbank CZ obsluhuje primárně české klienty, spousta lidí u nich má třeba hypotéku. Pokud by se rozhodla ukončit činnost, tak lidi a firmy s úvěry mají docela problém. Pohledávky nakoupí třeba Spořka a klienti Sberbank budou dlužit Spořce, ale s novými pravidly a novými úroky. Sberbank dostane pořádnou jednorázovou finanční injekci, místo aby to vybírala 30let. Pak taky jistě dostanou hromadu peněz za předprodej úvěrů, které získaly od centrální banky. S hromadou peněz se stáhnou do Ruska. Nic lepšího si Putin nemůže přát.

     1. To neni fanatismus. To je zhodnoceni ruskeho zla. rusko je na stejne urovni jako 3. Rise. AH je celospolecensky uznany valecny zlocinec. Bloodymir/putin/Putler je na stejne urovni a je nutne byt aktivni proti tomu zlu. Jinak bude to zlo brzy i u nas. Ale urcite jsou i lide, kteri rikaji, ze „putin je gentleman“. Bohuzel.

  1. Ono to spolu souvisi. Rusak potrebuje prodavat plyn/ropu aby mel co zrat. Green Deal ho ohrozuje, tak vytvori valecny chaos a energetickou krizi aby se zapomelo na Green Deal, coz se jaksi zacina projevovat. Vsichni pitomci ted volaji po zruseni GD. Houwno, ted teprve budeme masivne investovat do OZE.

    1. na NS2 to fakt nestoji, na Ruskem plynu je Evropa zavysla z cca 35-40% a NS2 rozhodne nema kapacitu na to uzmout podobna procenta

     naopak sposuta investoru ted presune investice z plynovych projketu v energetice na energeticke projekty jine, a znacna cast asi do OZE, plyn se jiz zacina resit treba z jihu, jedna se zatim o nizsich kapacitach, moznosti jsou prez Italii a Spanelsko

    2. Máte částečně pravdu. Green deal stojí a padá na NS2. Ale Green deal počítá s plynem z NS2 jen s jako dočasným řešením. To je to, z čeho Rusko má strach.
     Jinak NS2 má jediný cíl – obejít Ukrajinu, aby si na ní mohli více došlápnout, když nebude nutná její úloha při transportu plynu z Ruska do EU.

    1. Bloodymir na jednu stranu oznacuje legitimni ukrajinskou vladu jako nacisty, fasisty a chce je zabit. A ted je zve do Minsku? To by dopadli jako Hus v Kostnici. Nebo jako „vzdejte se, nic se vam nestane“. rusakum se nesmi nic verit. A jakou hodnotu ma nejaka smlouva vi uz take cely svet. At prijede putler do Kieva, tam muzou vyjednavat. Brachove Klicko potrebuji sparring.

    2. Cinske banky mu zacinaji prestavat financovat energeticke komodity, vesmes dve Cisnke banky udelali Rusku vetsi casru prez rocpocet nez celej zbytek sveta se sankcema

     tak jako mu samozrejme nedela dobre ze se mu nedari dezinformacema ani na Ukraine ani v celem zbytku sveta, naopak se zacinaj objevovat zabery kde Ruska armada zabiji civilisty, a tim ze Putin je vrchni velitel Ruskych ozbrojenych sil, tak to spada na jeho hlavu

     taky Ruska armada nema primo velke uspechy a mrtvych maj jiz celkem hodne, udajne jiz nizsi tisice Ruskych vojaku

     ve zkratce kdyby na Ukrainu prisla prima vojenska pomoc treba z Nato nebo i z jinych zemi, tak se ukazuje ze Ruska armada celkem pohorela a asi by mela hodne velke problemy, aneb svetu se ukazuje ze pocetne silna Ruska armada je dost spatne koordinovana a ma velike ztraty a vesmes neuspech tam, kde se cekal jeji uspech, i chybovost raket celkem velika, nevybuchlich a jen havarujicich raket jsou nafocenych jiz desitky kusu

   1. Dokonce i Zeman a blbečci z SPD otočili a uvědomili si, jak hloupí byli. Volalo mi několik známých, kteří se dříve definovali jako ti s „alternativním názorem“ a omlouvali se za všechno s tím, že vybírají humanitární pomoc. Nechcete už taky otočit pod tíhou reality a nabídnout třeba aspoň dočasné ubytování pro pár matek s dětmi v jednom ze svých letních sídel?

    Tady je odkaz: http://www.suz.cz/ubytovani-pro-ukrajinske-rodiny/

Napsat komentář