Elektromobil Hyundai Ioniq 5 ovládl Světové auto roku 2022

Elektromobil Hyundai Ioniq 5 získal na mezinárodním autosalonu v New Yorku ocenění v anketě World Car Awards ve všech kategoriích, ve kterých byl nominován.

Elektromobil Hyundai IONIQ 5 získal titul Světové auto roku (World Car of the Year) 2022. Zcela elektrický crossover zvítězil v kategoriích Světové auto roku 2022, Světový elektromobil roku 2022 a Světový automobilový design roku 2022. Pořadatelé ankety zveřejnili výsledky na slavnostní akci, která se konala na mezinárodním autosalonu v New Yorku (NYIAS: New York International Auto Show).

IONIQ 5 byl oceněn nezávislou mezinárodní porotou složenou ze 102 motoristických novinářů z 33 zemí celého světa. Inovativní akumulátorový elektromobil, který již získal řadu ocenění, dosáhl nakonec celkového vítězství nad ostatními 27 vybranými finalisty ve všech kategoriích, ve kterých byl nominován. Auto je prvním modelem v produktové řadě značky IONIQ, která se v rámci nabídky společnosti Hyundai specializuje na akumulátorové elektromobily.

Elektromobil Hyundai IONIQ 5 maximálně využívá výhody originální elektromobilové platformy E-GMP (Electric-Global Modular Platform) s prostorným interiérem a možností 800V, ultra rychlého nabíjení z 10 na 80 % za 18 minut. Uuspořádání elektromobilu umožnilo posunout nápravy co nejblíže k přednímu a zadnímu okraji vozu, čímž vznikl větší vnitřní prostor než v tradičních vozech.

Elektromobil Hyundai Ioniq 5. foto: Hyundai
Elektromobil Hyundai Ioniq 5. foto: Hyundai

Verze vybavené pohonem zadních kol a sadou akumulátorů o kapacitě až 77,4 kWh mají maximální dojezd na jedno nabití cca 470 až 480 km. Mezi nabízené funkce patří technologie napájení externích elektrických zařízení V2L (Vehicle-to-Load), vyspělá konektivita a asistenční systémy, které umožňují vrcholné zážitky z cestování automobilem.

Hyundai plánuje, že do roku 2030 představí 17 modelů akumulátorových elektromobilů včetně modelů luxusní značky Genesis a ve stejném období zvýší své globální prodeje akumulátorových elektromobilů na 1,87 milionu vozů ročně. Rychlost změn u značky Hyundai údajně nepoleví ani v dalším průběhu roku 2022. Zanedlouho například rozšíř oceňovanou produktovou řadu IONIQ.

Interiér modelu IONIQ 5, založený na motivu „životního prostoru“, maximálně využívá rozvoru náprav 3000 mm. Díky tomu nabízí dosud nevídanou posuvnou středovou konzolu, která poskytuje cestujícím větší volnost pohybu. Na mnoha místech v interiéru, s nimiž cestující přicházejí do kontaktu, jsou použity ekologické materiály a textilie, například ekologicky vyčiněná kůže, trvale udržitelná vlákna a bio lak. Hyundai tím reaguje na rostoucí zájem spotřebitelů o etické, trvale udržitelné produkty. 

IONIQ 5 získal od své loňské globální premiéry řadu prestižních mezinárodních ocenění včetně titulů Německý vůz roku a Britský vůz roku. Vozem roku se stal rovněž v anketě časopisu Auto Express a podle časopisu Auto Bild je IONIQ 5 Elektromobilem roku. Tento model obsadil první místo také v prvním ročníku ankety Nejlepší vozy roku 2021/2022.

V anketě Světový vůz roku (World Car of the Year) vybrala porota IONIQ 5 nejprve z 28 nominovaných vozidel a poté ze tří finalistů. Podmínkou nominace je výroba nejméně 10 000 vozů ročně, cena pod úrovní luxusního segmentu na hlavních trzích modelu a zahájení prodeje v období od 1. ledna 2021 do 30. března 2022 alespoň na dvou významných trzích na minimálně dvou kontinentech.

V anketě Světový elektromobil roku (World Electric Vehicle of the Year) vybrala porota IONIQ 5 nejprve z 11 nominovaných vozidel a poté ze tří finalistů. Podmínkou nominace je pohon zajišťovaný výhradně jedním nebo větším počtem elektromotorů, výroba nejméně 5000 vozů ročně a zahájení prodeje v období od 1. ledna 2021 do 30. března 2022 alespoň na dvou významných trzích na minimálně dvou kontinentech.

V anketě Světový automobilový design roku (World Car Design of the Year) vybrala skupina šesti odborníků z Francie, Německa, Japonska, Velké Británie a USA model IONIQ 5 ze všech konkurentů bojujících o úspěch v ostatních pěti kategoriích ankety. Porota posuzovala každý vůz na základě stylu a inovací, které posouvají etablované hranice.

Každoroční anketa World Car Awards oceňuje nejlepší design, luxusní vůz, sportovní vůz, městský vůz, elektromobil a nejlepší vůz roku. Již v únoru byl Luc Donckerwolke, kreativní ředitel společnosti Hyundai Motor Group, porotou ankety World Car Awards vyhlášen Světovou automobilovou osobností roku 2022 za jeho významný podíl na vývoji nových modelů včetně elektromobilu IONIQ 5.

zdroj: tisková zpráva, foto: Hyundai

9 komentářů u “Elektromobil Hyundai Ioniq 5 ovládl Světové auto roku 2022”

  1. 1. VW Group, nikoliv VW, prodala o 65% víc elektromobilů.

   2. Růst v Evropě byl ale pouhých 33%.

   3. Což převedeno na čísla představuje navýšení o komických 19 tisíc vozů. Všechny značky, všechny státy. Wow.

   4. Nějakou nešťastnou náhodou „zapomněli“ sdělit, kolik prodali PHEV. Divné, minulý rok se tím chlubili… Až se vkrádá podezření, jestli kombinované prodeje BEV+PHEV nejsou o desítky procent dole…

   5. Co ovšem nešlo zahladit byl fakt, že proti katastrofálnímu roku 2021 odepsali dalších 22% prodejů a v březnu dosáhli naprosto fantastických -32% a celkově je VW Group oproti roku 2019 o třetinu menší automobilkou.

    1. Neprodávají, máte pravdu, nikdo je nechce. Dealeři dávají poslední skladové kusy zoufalým zájemcům (pokud se najdou) zdarma, za odvoz. To proto, aby uvolnili místo ve skladech a na salonu elektrickým autům, které jdou na dračku. Lidé na ně stojí fronty a tvoří se pořadníky jako svého času na novou Škodu 100 🙂

     Ale vážně, méně toho elektro fanatizmu a více reálného náhledu na svět…

      1. Nevšiml jsem si, že bych s někým souznil, jen jsem okomentoval váš nezdravý fanatismus, kterým se tady pořád prezentujete.

       Já o EV uvažuji, když nebude potřeba dlouhých jízd. A koupil bych si ho i navzdory vašemu fanatismu, kterým spíš od elektromobility odrazujete. Zamyslete se nad tím…

        1. Benzín už pomalu zase klesá, už se dá natankovat i pod 40 KČ/litr 🙂

        2. Snizeni spotrebni dane byla pitomost desetileti. Doufam ze se to zase zrusi. Pumpari si to jinak pripoctou k marzi.

Napsat komentář