Elektrická dodávka Nissan e-NV200 mění pravidla hry

Elektrická dodávka Nissan e-NV200 je kombinací toho nejlepšího z modelů LEAF a NV200. Tento plně elektrický model je praktickým a odolným rozvážkovým vozem do měst, který zcela mění pravidla hry.

Elektrická dodávka Nissan e-NV200 se konečně po letech testování dostává na trh
foto: Nissan

TISKOVÁ ZPRÁVA

Model e-NV200 spojuje plně elektrický pohon na baterie převzatý z Nissanu LEAF s prvotřídní velikostí nákladového prostoru modelu NV200.

Může se pochlubit…

novým designem, oproti stávající verzi NV200 30 procent dílů nových;
praktickým dojezdem 170 km a maximální rychlostí 120 km/h;
kompatibilitou s rychlodobíjecím systémem CHAdeMO (dobití z 0 na 80 % za 30 minut);
přístupem k více než 1 000 veřejným dobíjecím místům v Evropě;
výrobou v Barceloně směřující do celého světa.

Společnost Nissan upevňuje své vedení v sektoru elektromobilů uvedením modelu e-NV200, který do segmentu kompaktních dodávek přináší bezprecedentní kultivovanost, nulové emise a neskutečně nízké provozní náklady.

Uvedením tohoto modelu, který doplňuje nejlépe prodávaný elektromobil na světě Nissan LEAF, se společnost Nissan stává prvním výrobcem vozů, který má v globální nabídce dva plnohodnotné elektromobily.

Spojením nejlepších prvků dvou několikanásobně oceněných vozů – Nissanu LEAF a Nissanu NV200, historických vítězů v kategoriích světový automobil roku a mezinárodní dodávka roku – je model e-NV200 připraven navždy změnit tvář lehkého užitkového vozidla.

Vysoce výkonné a plně elektrické hnací ústrojí modelu e-NV200, které staví na systému použitém v obdivovaném Nissanu LEAF, se snoubí s prvotřídním objemem nákladového prostoru modelu NV200. Tím vzniká praktický a univerzální vůz schopný dopravovat osoby i zboží, aniž by produkoval výfukové plyny nebo obtěžoval hlukem.

Od zahájení prodeje v květnu bude e-NV200 k dispozici v provedení jako dodávka nebo jako pětimístný osobní vůz ve verzi Combi či luxusnější verzi Evalia. I když se e-NV200 zaměřuje v prvé řadě na podnikatele, jistě zaujme i soukromé uživatele s početnou rodinou.

Dojezd nového modelu e-NV200 (170 km) je vyšší než průměrná vzdálenost ujetá za den ve 49 procentech vozových parků, které tuto třídu dodávek užívají. Užitečné zatížení i nákladový prostor jsou přitom stejné jako u vozu NV200.

Při použití 16ampérového jednofázového zdroje s výkonem 3,3 kW lze baterii nabít přes noc, při použití 32ampérového zdroj s výkonem 6,6 se tato doba zkracuje na čtyři hodiny.

Speciální stejnosměrnou rychlodobíjecí nabíječkou CHAdeMO s výkonem 50 kW lze zcela vybitou baterii nabít na 80 procent její kapacity během pouhých 30 minut, nebo ještě rychleji, pokud je baterie částečně nabitá.

Po celé Evropě je nyní instalováno přes 1000 veřejných dobíjecích stanic se systémem CHAdeMO. Vedle toho si mnoho společností zřizuje ve svých provozovnách či budovách vlastní rychlodobíjecí stanice.

„Model e-NV200 je určen pro zcela jiný trh než Nissan LEAF a spolu s tímto celosvětově nejprodávanějším elektromobilem nám pomůže nadále vést revoluci v oblasti elektromobilů. Abychom toho byli schopni, nespokojili jsme s pouhou konverzí modelu NV200 na elektrickou verzi, ale od základu jsme vůz přepracovali tak, aby byl nejen solidní elektrickou dodávkou, ale dodávkou, která je v každém směru prostě fantastická,“ uvedl senior vicepresident pro prodej a marketing společnosti Nissan Guillaume Carter.

Manažer divize Nissan Europe pro elektromobily Jean-Pierre Diernaz vyjádřil své nadšení pro přínos modelu e-NV200 následujícími slovy: „Osvědčené a vysoce účinné hnací ústrojí modelu e-NV200 je jako stvořené pro jízdu s mnoha rozjezdy a zastávkami, která je pro každodenní práci užitkových vozů typická.

Díky nulovým emisím a bezhlučnému provozu je model e-NV200 šetrný k životnímu prostředí i řidičům. Tiché hnací ústrojí a absence vibrací nepůsobí únavu a převodovku s jedním rychlostním stupněm určitě ocení každý velmi zaměstnaný rozvážkový řidič či taxikář. Provozovatelům vozových parků se vůz určitě zavděčí nízkými provozními náklady.“

Přestože staví na osvědčených a prověřených dílech, prošel model e-NV200 kompletním programem konstrukčního vývoje, jako kdyby se konstruoval od počátku. Hnací ústrojí bylo v mnoha klíčových oblastech přepracováno, aby vyhovělo nové roli vozu. Změnami prošla i konstrukce karosérie, aby zůstal zachován původní objem nákladového prostoru modelu NV200.

Užitková verze vozu disponuje i nadále nákladovým objemem 4,2 m3 a uveze dvě standardní europalety. Posuvné boční dveře na obou stranách a široce otevírané zadní dveře pak zajišťují velmi snadnou nakládku i vykládku.

V Japonsku i v Evropě byl již spuštěn komplexní program testování modelu v běžném provozu. Renomovaným mezinárodním společnostem, například firmám FedEx, Coca-Cola, DHL, IKEA, British Gas, EDF či japonské poštovní službě byly poskytnuty předvýrobní vzorky, které se staly součástí jejich vozových parků.

Na základě zpětné vazby od řidičů a správců vozových parků pak byly u e-NV200 doladěny poslední detaily, aby mohla být spuštěna sériová výroba v hlavním závodu produkujícím užitkové vozy společnosti Nissan v Barceloně.

„Jsme přesvědčeni o tom, že e-NV200 dodá lehkým dodávkám a vozidlům taxislužeb zcela novou tvář a že životní prostředí v centrech velkých měst se změní k lepšímu,“ dodává Diernaz.

Bližší seznámení s e-NV200

Ačkoli byl vůz navržen převážně na základě dvou stávajících modelů, přináší jedinečný e-NV200 změny u více než 30 procent dílů.

Změny oproti modelu NV200 zahrnují výrazné úpravy vzhledu, přepracovaný podvozek, revize interiérů, novou jednotku baterie, vysoce kapacitní systém rekuperačního brzdění a další úpravy, díky nimž má nový e-NV200 lepší předpoklady obstát ve své předpokládané roli městského rozvážkového vozu dopravujícího zboží i pasažéry.

Výsledkem těchto změn je téměř bezhlučný elektromobil budoucnosti, který neznečišťuje ovzduší a je velkým příslibem nejen pro řidiče a provozovatele vozových parků, ale i pro pasažéry, chodce a všechny obyvatele měst.

Od svého sourozence s klasickým pohonem se e-NV200 nejnápadněji odlišuje svým „elektrickým výrazem“, který charakterizuje i Nissan LEAF. Centrální kryt dobíjecího portu a unikátní, modře tónované světlomety LED dodávají modelu moderní vzezření a jasně jej odlišují od verze se spalovacím motorem.

Obrysová, modře tónovaná světla ve tvaru šipky jsou usazena v srpkovitě tvarovaných světlometech, které zachovávají motiv ledově modré barvy. Zadní světlomety jsou u všech verzí osazeny světelnými zdroji LED. Osobní modely stejnou technologii využívají i vpředu. Motiv elektrické modré u vozu e-NV200 rezonuje i v interiéru.

Uvnitř najdeme novou palubní desku s digitálním displejem. Řadicí páka má jednoduchý vzhled i ovládání a je namísto joystickového stylu Nissanu LEAF řešena jako běžná automatika, aby si řidiči často střídající dodávky se spalovacími motory a model e-NV200 lépe zvykli.

Snadno čitelný a nastavitelný digitální displej poskytuje mimo jiné informace o rychlosti vozu, stavu baterie a dojezdu, ukazatel výkonu pak informuje o výkonu motoru a regeneraci energie. Palubní desku doplňuje multifunkční displej, na kterém se zobrazují další informace o čase, vzdálenosti a rychlosti.

Pokud jde o mechanickou stránku, vděčí e-NV200 za mnohé Nissanu LEAF. Od nejprodávanějšího elektromobilu na světě si vypůjčil například nápravu MacPherson s nezávislým zavěšením předních kol.

Od Nissanu LEAF přebral také hnací ústrojí, a to včetně nedávno uvedeného střídavého synchronního motoru druhé generace s výkonem 80 kW, který je nyní plně integrován s nabíječkou baterie a měničem proudu a tvoří spolu s nimi samostatnou jednotku.

U e-NV200 však dochází k několika podstatným změnám. Nejnápadnější z nich je lithium-iontová baterie, která byla upravena tak, aby se vešla do prostoru pod podlahu vozu, a nezabírala tak místo v nákladovém prostoru.

Nová jednotka baterie, která se vyrábí v závodě společnosti Nissan v britském Sunderlandu a montuje v Barceloně, má stejný počet modulů (48) i stejnou kapacitu (24 kWh) jako u Nissanu LEAF, liší se však uspořádáním prvků.

S ohledem na kompaktnější velikost i způsob použití vozu, kdy lze předpokládat pravidelné cykly rychlého nabíjení v průběhu pracovních dnů, je jednotka baterie u modelu e-NV200 osazena chladicí jednotkou.

Chladicí jednotka je v činnosti pouze při nabíjení baterie a podle odhadu pomůže ochlazování snížit pokles kapacity baterie o cca 3 procenta na 100 000 km.

Modul baterie se nachází ve spodní části vozu pod podlahou nákladového prostoru. Pro zajištění bezpečnosti v případě nárazu je umístěn ve vyztužené schránce. Díky způsobu montáže baterie se také zvyšuje torzní i podélná tuhost vozidla. V porovnání s modelem NV200 vzrůstají tyto parametry o 20 resp. 35 procent.

Díky nízkému těžišti vykazuje e-NV200 výjimečnou ovladatelnost i jízdní vlastnosti, a to i vzhledem ke standardům nastaveným modelem NV200. Okamžitý točivý moment typický pro elektromobily však u verze poháněné baterií nabízí rychlejší akceleraci.

Další změnou v hnacím ústrojí oproti Nissanu LEAF, kterou se e-NV200 připravuje na předpokládaný způsob použití, je nový brzdný systém, charakterizovaný vyšší rekuperační kapacitou.

Tento systém využívá častého zastavování a rozjíždění vozu při jízdě ve městě. Ve standardní výbavě vozu pak najdeme i asistenta pro rozjezd do kopce, který vozidlo přidrží v klidu ještě dvě sekundy po uvolnění brzdového pedálu, a usnadňuje tím rozjezd.

tisková zpráva

Napsat komentář