Dobrovolníci uklízeli Česko: zmizelo 1120 tun odpadků

Přes 65 000 dobrovolníků během uplynulého víkendu sesbíralo 1 120 tun odpadů na 2 273 místech v celé České republice.

„Pomozte nám alespoň udržet Česko čisté tím, že budete předcházet vzniku zbytečných odpadů, především jednorázových plastů. A pokud plánujete hodně dopředu, dejte si do kalendáře datum Celosvětového úklidového dne – 21. září 2019“, vyzývají pořadatelé.
foto: UklidmeCesko.cz

Přes 500 úklidů se konalo v „předtermínech“, na zbytek jara je naplánováno dalších 600. Pořadatelé ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody evidují 16 500 uklizených pneumatik, na které si letos „posvítili“. Teď už jen abychom si udrželi Česko v čistotě…

Naše příroda i města a obce během víkendu 6.-7. dubna opět o něco prokoukla, a to díky dobrovolníkům, kteří uklízeli snad v každém koutě České republiky. „Podle údajů které máme k dispozici, se o víkendu konalo 2 273 úklidových akcí, do kterých se zapojilo na 65 000 dobrovolníků. Tolik dobrovolníků v České republice v jeden víkend ještě nikdy v historii neuklízelo,” uvedl za organizátory Miroslav Kubásek.

„Naším cílem není donekonečna úklízet nepořádek po druhých, proto se snažíme stále více zaměřovat na osvětu a prevenci vzniku odpadů. Jedním z témat, která se k tomu nabízí, jsou pneumatiky. Ty jsou takovým naším skládkovým evergreenem. Každoročně je nacházíme v lesích, po příkopech či dokonce v potocích, řekách a na dalších těžko uvěřitelných místech. Jen letos během jarních úklidů jich dobrovolníci napočítali 16 500. Přitom je to zhola zbytečné, neboť u nás funguje systém zpětného odběru pneumatik, díky kterému je může každý motorista bezplatně odevzdat na jednom z 2 900 sběrných míst. Ta jsou snadno k nalezení na stránkách www.eltma.cz,“ říká další z organizátorů, Radek Janoušek.

Musíme si chránit zdroje vody, zejména v období sucha. Příklad za všechny – potok Botič je živou tepnou v centru hlavního města, je lemován parky a cyklostezkami, místy ale koryto připomíná spíše stoku. Veliký kus v pátek uklízeli dobrovolníci z Nadačního fondu Veolia – generálního partnera Ukliďme svět, ukliďme Česko. Jsou to experti na vodu, tedy ví, proč se do úklidu pustili.

„Překvapilo nás, jaké množství vlhčených ubrousků jsme našli, jejich nánosy pokrývaly celé břehy. Ty do vody, jakožto plast, určitě nepatří a ani do kanalizace, kde v čistírnách zanášejí česla a čištění je pak velmi nákladné,“ sdělil jeden z dobrovolníků.

„Ukliďme svět, ukliďme Česko podporujeme jako hrdý generální partner již 11 let. Jde nám o čistou vodu, tedy je jen logické pomocí této akce upozornit na zbytečné znečištění naší přírody a pokusit se jít s úklidem příkladem pro ty, co toky a vodní zdroje znečišťují,“ doplnila ředitelka fondu Vendula Valentová.

Samotná akce Ukliďme svět, ukliďme Česko úspěšným úklidovým víkendem zdaleka nekončí. Během zbytku jara je naplánováno dalších 600 úklidů po celé ČR a další průběžně přibývají. Na začátku května pak finišuje fotosoutěž snímků pořízených během úklidových akcí, nově i s kategorií „Pneumatiky“ a také soutěž pro školní kolektivy.

tisková zpráva

24 komentářů u “Dobrovolníci uklízeli Česko: zmizelo 1120 tun odpadků”

 1. Dekujeme vsem mladym komsomolcum za udernickou sobotu, kterou
  Dekujeme vsem mladym komsomolcum za udernickou sobotu, kterou prispeli k budovani nasi socialisticke vlasti. Tito udernici jsou budoucnosti naseho naroda.

  …safra, ted se to rika jinak, tak jeste jednou

  Dekujeme vsem mladym ekologum, ze svou inciativou a mladickou zapalenosti pro myslenku dokazali pomoct prirode, zachanit planetu a zivot v prilehlem vesmiru. Diky Vam budoucnosti naseho naroda.

  PS: A bez te propagace a kecu kolem by to neslo? Jen tak normalne uklidit bez pruvodu a transparentu.

  PS: Ale rozhodne o milion procent uzitecnejsi akce nez pochod teplousu Prahou. Nezastavili dopravu a nikomu neublizuji.

  1. Kde jaká propagace? Copak školy děti ze školy museli
   Kde jaká propagace? Copak školy děti ze školy museli povinně naklusat do lesa a sbírat odpadky?
   Já se o tom třeba vůbec nedozvěděl.
   Copak někdo ti v práci počítal body na kolika akcích jsi byl a podle toho ti vzal prémie?

   Evidentně ještě žiješ v komunismu, štípni se aby jsi se probudil.

   Mě to teda moc vtipný nepřišlo.

   A spíš je mi na blití z lidí co ty odpadky v přírodě nechávají.

   A přitom je to úplně zbytečný, máme sběrné dvory, kde každý může ten svůj odpad nechat.

  1. Já. Uklízení jsem se zúčastnil předminulý týden i ten
   Já. Uklízení jsem se zúčastnil předminulý týden i ten minulý týden.
   Pro zajímavost bych uvedl, že jsem našel mimo jiné sáček od mléka bez čároveho kódu kde byla uvedena cena 0,60Kčs za 250ml, 1,10Kčs za 0,5litrů a 2Kčs za 1litr mléka. Kdybych to neviděl, nevěřím. Jak starý takový sáček byl?
   Hele z výchovného hlediska dobrá akce. Bordelu bylo fakt hodně. A v tom druhém týdnu se zúčastnilo dost dětí. Z principu vím, že se ty pytle odvezou na skládku a tam se zahrnou zeminou. Bordel se přesunul z bodu A do bodu B. Alespoň to neodplavalo do moře. My všichni na tom bordelu v oceánech máme svůj podíl a nebudu malý.

       1. Dobrou chuť i vám. Preferuji oblečení z bavlny. Z toho
        Dobrou chuť i vám. Preferuji oblečení z bavlny. Z toho žádné mikroplasty nejsou. Ano, nějaké plastové nádobí ještě máme, ale nové už nekupuji. Raději sklo nebo keramika, případně kov.

        A jak vypadá vaše cesta zpět? Už se pokoušíte vylézt na strom?

        1. Nebuď naivka. I tvoje oblečení z bavlny má štíky a nitě
         Nebuď naivka. I tvoje oblečení z bavlny má štíky a nitě z plastu. Guma na trenkách je v plastu, ani ponožky nejsou 100% balvna. Trošku si to nastuduj.

         Já žádnou cestu nazpět neprovádím, ani nevím co to je. Té nějaký hipízácký hnutí? Fakt nehladím krystaly ani nežeru kořínky. :)))
         Hlavně si nenamlouvám, že moje činnost je nezávadná.

       2. A k tomu, aby to tak nebylo, muzes udelat jedine. Zaplat
        A k tomu, aby to tak nebylo, muzes udelat jedine. Zaplat nejakou dan nebo prispej, my uz se postarame, aby jsi zil v raji a nepapal ty skarede mikrocastice, co ti tak skodi. My te ochranime, jen musis platit,

        PS: Nebo staci nejist ryby.
        PS2: Nebo pouzit zdravy rozum a poslat vsechny ty ekokokokoty do zadele.

    1. Tak to tě zklamu, tvůj bordel se do oceánu dozajista
     Tak to tě zklamu, tvůj bordel se do oceánu dozajista dostane pokud všechno sám nerecykluješ nebo nekompostuješ. Odpady se z Evropy stále vozí do Asie. Číny už tomu dala stopku, tak jsou na řadě jiné země které jsou tak chudé že jim přijde každé euro k dobru i za cenu zamoření evropským odpadem. Právě naše západní rozvinuté země prodkují zdaleka nejvíc odpadu na hlavu a ono se to všechno skládkovat a spálit nedá. I z těch spaloven vyjde třetina hmotnosti jako už téměř nepoužitelná zato stále toxická škvára. Stejně jako z pražských Malešic se to vozí do Benátek nad Jizerou, tak další odpady se vozí do Asie. arnika.org/kde-konci-odpad-z-malesicke-spalovny-ii

     1. No jo. Já třídím na maximum (asi byste nevěřil čeho
      No jo. Já třídím na maximum (asi byste nevěřil čeho jsem schopen). To, že si úředník v ČR neláme hlavu aby zajistil, že mnou vytříděný odpad nejde do spalovny mne nezajímá. Moje zodpovědnost to není, volbama to neovlivním a život si myšlenkou na neschopné lidi nebudu krátit.

  2. Ty troubo já uklízím kolem kontejnerů pořád. Už jsem
   Ty troubo já uklízím kolem kontejnerů pořád. Už jsem tam našel i 2 obrazy i s pěknejma rámama. Jedna je litografie krajiny druhej malba kytice. Taky mám doma starý dřevěný lyže a požívám otamtaď spousty dřeva na chatu či na nábytek. TV stolek, kompletní lamelové rošty, stylová klubová sedačka z 50. let co zrestauruju přečalouním. Uklízím spousty střepů, aby se lidi nepořezali a auta nepíchli. V zimě jsem zachraňoval ježka co vlez do ucha igelitový tašky a nemoh zpět.
   V Indonésii jsem uklízel různý hnusy z pláže abych se na to nemusel dívat.

Napsat komentář