Continental v Brandýse spustil výrobu centrálních počítačů pro BMW

Společnost Continental AG jako první dodavatel automobilových dílů zavedla do výroby vysoce výkonné počítače pro vozy světových značek.

Revoluční a inteligentní řešení, které si lze představit jako mozek auta v podobě jediné krabičky, zajistí chod všech funkcí vozu. Závod Continentalu v Brandýse nad Labem, který se specializuje na produkci interiérové elektroniky, loni zahájil výrobu těchto výkonných počítačů pro klienta BMW. 

Digitalizace otevírá dveře do světa nových funkcí a služeb budoucí mobility. Zároveň s tím se však dramaticky zvyšuje množství informací a dat, jež musí auta zpracovávat. Ve vozech každým rokem přibývá nesčetné množství nových funkcionalit a nároků pramenících nejen z bezpečnostních, ale také uživatelských potřeb.

Trendem budoucí mobility je uživatelský prožitek. Počet řídicích jednotek zajišťujících funkcionality jako rádio, klimatizaci, displejové clustery nebo asistenční systémy v autě tak logicky narůstá. Auta budou v blízké budoucnosti lépe propojená nejen v rámci svého vlastního operačního systému, ale i navenek v rámci tzv. IoT (Internet of Things). K tomu je ovšem potřeba přizpůsobit jejich systémovou architekturu.

Přelomovou technologickou změnou je zavedení centralizovaných vysokorychlostních a výkonných počítačů, tzv. High Performance Computer (HPC), do vozidel. Continental je zatím ve své úrovni dodavatelů automobilek jedinou firmou, která toto řešení zavedla do výroby, a v letech 2021 a 2022 plánuje produkci více než dvaceti modelů pro vozidla různých výrobců. Nyní jsou globální objednávky na HPC od Continentalu v celkovém objemu prodeje přibližně pět miliard eur.

High Performance Computer se tak stává centrálním mozkem celého automobilu. Nejzásadnější výhoda HPC spočívá v jeho schopnosti virtualizovat funkce a oddělit tak hardware od softwaru. Pomocí technologie hypervizor, vyvinoutou společností Continental, lze z mnoha fyzických komponent udělat jen kusy kódu běžící vedle sebe na jednom jediném počítači. Díky digitalizaci funkcí lze jejich údržbu snadno provádět bezdrátově. To nejen výrazně snižuje náklady na servis, ale také uchovává vozy aktuální a umožňuje výrobcům řešit problémy a doplňovat nové softwarové funkce během životnosti automobilu. 

„Náš High Performance Computer je flexibilní vysoce výkonná platforma, která rychle reaguje na změny ve funkcích a službách, což je ústředním prvkem mobility v budoucnosti. Auto se tak mnohem více podobá chytrému telefonu, který můžete naplnit libovolnými aplikacemi,“ říká ředitel Continental Automotive v Brandýse nad Labem Tomáš Vondrák.

Posun k vysoce výkonným výpočetním jednotkám v autech vede k realizaci chytré, bezpečné a autonomní mobility a současně klade důraz na uživatelský zážitek. Aby mohl vůz poskytovat svým cestujícím digitální služby, komunikační nástroje a infotainment, vyžaduje novou elektrickou/elektronickou (E/E) architekturu. U současných síťových struktur je obtížné propojit funkce napříč doménami a přes bezdrátové rozhraní k internetu nebo cloudu.

Implementace takových HPC s sebou přináší mnoho výhod jak pro výrobce automobilů, tak pro samotné řidiče. Za prvé, jejich výpočetní výkon je nezbytným předpokladem pro různé druhy pokročilých asistenčních systémů pro řidiče a inteligentních služeb, na kterých průmysl v současné době pracuje a které uživatelé očekávají. Současné procesory a sítě potřebují významné vylepšení, aby byly schopny zvládnout záplavu dat z tolika senzorů s vysokým rozlišením a zároveň jim dát smysl v reálném čase. Za druhé, HPC slibují z dlouhodobého hlediska skutečně snížit náklady a složitost výroby automobilů: zbavit se armády systémů a až kilometru měděného drátu.

Mezi obecné hlavní funkce HPC patří zvýšená bezpečnost prakticky všech prvků na vozidle. Od centrálně řízených senzorů, airbagů, měření řidičovy pozornosti během jízdy přes parkovací kamery či brzdné systémy až po nové, výrazně bezpečnější, ale i snazší odemykání auta mobilním telefonem. Samozřejmostí je ovládání tzv. sleeping asistentů, rádií a navigací. Zároveň dokáže ovládat například střešní okno (automaticky ho zatmaví v případě potřeby) či pohánět digitální displeje palubní desky. 

Continental Automotive v Brandýse nad Labem, jenž se stále přibližuje své vizi plně digitálního výrobního závodu, nezahálí a již od července loňského roku vyrábí vysoce výkonné počítače pro zákazníka BMW, které ovládají displejový klastr, sleeping asistenta, rádio či navigaci. Jejich produkci na lince zajišťují dva operátoři a sedm robotů, výroba jednoho kusu se přibližuje cca deseti vteřinám. Počítač vyráběný v Brandýse je součástí například i prvního plně elektrického SUV iX této německé automobilky. Během životního cyklu výrobku plánuje brandýský Continental produkci přibližně 1 900 000 kusů těchto počítačů. 

zdroj: tisková zpráva

33 komentářů u “Continental v Brandýse spustil výrobu centrálních počítačů pro BMW”

     1. Pro kkk přečti si pozorně první příspěvek od ..2050.. ve vlákně. Zajímavá je především část ,policie prověřuje možné NEZÁKONNÉ schvalování ruské invaze‘ , což by implikovalo, že musí existovat nějaké ZÁKONNÉ (tedy právně nepostižitelné) schvalování ruské invaze … Možná je to jen špatně napsáno 😉…Ten dobytek z odkazu a určitě i těch pár ostatních magorů bude souzeno podle stávajících zákonů- šíření nenávisti, vyzývání k trestné činnosti atd… ZATÍM nikdo nebude rozhodovat o dobré -špatné válce ( u soudu)… Možná dojde ke změně zákona, ale vždy musí platit ,,co není zakázáno je povoleno“ … Překvapuje mě, kolik lidí si neváží faktu, že žije v právním státě…. tím samozřejmě nemyslím tebe…

      1. Tak si také pozorně přečtěte, že jsem to myslel obecně, protože dnes je u mnoha lidí trend černobilého vidění, snaha umlčovat jiné názory, a o toleranci radši vůbec nemluvím, ale realita světa je dle mě jako v klasice: padouch nebo hrdina ……………A k demokracii a právnímu státu, jaké jsou např „severské země“ máme bohužel ještě daleko.A jak nahlížet na ty, co v minulosti schvalovali války bez mandátu RB OSN?

        1. Ale pochopil, pouze upozorňuji na některé trendy, jako např.“vypínání“odlišných názorů a to bez soudu, nějakým „soukromníkem“ a tady na zamyšlení klasika:::„Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají.“ :::„Politický jazyk je navržen tak, aby lži zněly pravdivě a vraždy byly respektovány, a aby vzbuzoval dojem solídnosti.“Orwell.

        2. Pro kkk Souhlas…jen pro jistotu: Nikdo nebude odsouzen, za ,, pouhé“ schvalování ruské invaze. Soudy k tomu nemají legislativu a takovým rozhodnutím by zrušili právní stát…. Ale strašej hezky…

        3. Dr:souhlas, a doufám, že to tak i nadále zůstane, ale na světě je bohužel stále hodně černobíle uvažujících jedinců, jeden je i na tomto fóru.

  1. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v březnu zrychlilo na 14,53 procenta z únorových 9,15 procenta. Inflace tak byla nejvyšší od roku 2015, oznámil ruský statistický úřad.. Ceny přitom porostou i nadále.
   Zdroj: https://bit.ly/3tD3cqA

   Luděk Niedermayer: Platby za plyn v rublech? Od Ruska to vypadá na PR.
   Zdroj: https://bit.ly/3ukqhgG

   Snad války bude brzy konec a poženou Putina a tu jeho sebranku k odpovědnosti a doživotnímu žaláři o chlebu a vodě.✔️

   1. Upozorňoval jsem, že k tomu může dojít. Pokud bude příliš embargem osekán ruský import, přestanou euro a dolar potřebovat. Pak přejdou na požadavek platby v rublech a kurz se tím zafixuje podle cen ropy a plynu. A bingo, je to tady.

    Vlastizrádce Niedermayer jako vždy jen žvaní a čumí, jak ruská inflace pod sankcemi a ve válečném stavu roste o polovinu pomaleji, než naše. Rubl se také přesunul do pásma 105 rublů za euro. Bohužel, jsme ve vleku blbců a tenhle Ludeček je kapitální exemplář.

    A že je to jen PR? Chachacha, Rusko nemá co ztratit, takže jim to je naprosto jedno.

     1. Chudákem skoro jistě. A k té svobodě, no ehm asi takhle, pokud budeš pracovat pro německého vlastníka, papkat lowcotové potravinové zbytky, povinně si platit a sledovat propagandu České televize a zbytek času věnovat na CZ.NICem schváleným webům, tak si takovouhle svobodu užij.
      Ale to není nic pro mě.

     2. Jenomze to je naprosto zbytecny pesimismus. Prave ze svoboda obcanska se vaze se svobodou ekonomickou a ta ekonomicka svoboda umoznuje cloveku se ekonomicky zaopatrit mnohem lepe. Proto nas vychodni blok byl chudsi nez zapadni svet protoze nam chybela obcanska a z ni odvozena i svoboda ekonomicka. Takze uz ta samotna myslenka je spatne. Neni to volba mezi svobodnou chudobou a bohatym poddanstvim. Historie nam dava dukazy, ze je to volba mezi chudym poddanstvim a bohatou svobodou. Tedy v dlouhodobem pohledu.

       1. Neznam nikoho zotroceneho v nasi spolecnosti. Mozna mentalne, ale to je spise filozoficka otazka. Jiste ze je situace mnoha lidi ekonomicky velmi slozita, ale rici ze nemecky vlastnik k nam prisel nekoho zotrocit? To je prece hloupost. Shodou okolnosti pracuji pro nemeckou firmu, a zotroceny urcite nejsem. Urcite min, nez kdybych pracoval pro firmu ceskou a o tom to je 🙂 Drvostepe jsi zotrocen? Tak se vzepri a vezmi si svoji svobodu. Je to jen na tobe. Ono svoboda neco stoji.

        1. Právě jsem se dočetl, že Národní divadlo z ideologických důvodů neuvede Čajkovského operu Střevíčky.

         Po přečtení se mi udělalo nevolno.

        2. Pro Pituru. Neslyšel si nikdy běžně (i v mainstreamu) používaný výraz ,, dluhové otroctví“ ?…To je ignorance 🤔…
         Díky za knížecí radu: již jsem se vzepřel a proto nejsem zotročen. Ale znám zoufalou situaci mnoha jiných a také si uvědomuju jak prekérní je moje budoucnost v současné kleptokracii😉

        3. Znam dluhove otroctvi, a to urcite neni zpusobeno nemeckym otrokarem. A exekucni praxe je mi odporna a hluboce s tim nesouhlasim. Omlouvam se za knizeci rady, vim ze syty hladovemu neveri. Ovsem neni dobre obvinovat zastupny problem. Tim se nic nevyresi.

        4. Děkuji za odkaz a potvrzení tří nezpochybnitelných pravd.

         1) Jedná se o ideologické rozhodnutí.
         2) Šéfdramaturg Ondřej Hučín tvrdící, že Ukrajina na přelomu 18. a 19. století byla připojena k Rusku, je idiot, neboť Ukrajina v této době, ani nikdy před ní ještě neexistovala. Což vysvětluje současně i bod 1.
         3) A protože ty s touto nebetyčnou kravinou velmi souhlasíš, jsi pravděpodobně idiot též.

      1. Pro Pituru V tom případě nejsme na tohle téma nijak zvlášť ve sporu – taky nevidím žádný zásadní rozdíl pro konkrétního zaměstnance, zda pracuje pro domácího či zahraničního kapitalistu.
       Pomineme li tedy přístup západu po roce 1989, kdy naše okouzlení zrcátky, korálky, cetkamy využil s cynismem konqistadora….Přesuny majetku byly absurdní, míra korupce enormní. Byl jsem u toho a viděl dost, abych se v mladém věku zformoval v doživotního odpůrce tohoto zločinného pseudodemokratického systému.
       Ale to je samozřejmě jiné téma, které zde dále nehodlám rozebírat.

Napsat komentář