Francouzským rodičům se nelíbí elektromobily Zoé

Jan Horčík - 11 Prosinec 2009

Ach, ! Jen tam dávají rodiče docela běžně svým dcerám krásná jména jako "". A jen tam dokážou vymyslet petici za to, aby nemohl stejně pojmenovat i svůj nový . Jistý Sébastien Mortreux se rozhodl, že s pomocí online petice zabrání automobilce v tomto nemístném aktu. Odůvodňuje to tím, že "Naše dcery mají krásné jméno, které nesmí být asociováno s autem,…"   

Renault Zoe ZE

Renault Zoe ZE Renault Zoe ZE Renault Zoe ZE

Komentátorka listu Guardian jménem Zoe Williams se rozhodla, že celou věc trochu rozvede. Ve svém vtipném a výstižném komentáři upozorňuje, že ve Francii mají vlastní jména takřka hmatatelnou hodnotu. Ilustruje to na příkladu sýrů Roquefort. Ty si vybudovaly svou reputaci v 15. století, kdy jejich proslulost ochraňoval král.

V moderním tržním prostředí ale nelze skutečně nechat vyzrát každý kousek sýra v jeskyních Combalou v oblasti Roquefort-sur-Soulzon. Francouzi proto vymysleli jednoduché řešení: sýry alespoň na chvíli do jeskyní přeci jen na nezbytně krátkou dobu zavezou, prostě aby mohli říct, že skutečně pocházejí z Combalou, jako jejich dávní předkové. Dozrát je ale nakonec nechají někde úplně jinde.

Zoe Williams se obrátila s žádostí o vyjádření také na zástupce Renaultu. Mluvčí Valerian David na kritiku odpověděl údajně takto: "Je to jméno, které evokuje ženskost, mladost, hravého ducha a veselost." Podle Williams je to to samé, jako kdyby se Renault díval do očí svým zákazníkům a říkal: "Všechny tyto atraktivní rysy, všechny věci, které z vás dělají živou osobnost, všechno to, co si lidé se slzou vybaví při proslovu na vašem pohřbu… všechny tyhle vlastnosti teď spojíme s touhle všední hromadou plechu."

Možná raději měli vymyslet něco podobného jako "". Věděli jste, že "Qashqai" je označení skupiny lidí žijících v Íránu, původně nomádských pastýřů mluvících některým z turkických jazyků?

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zaujímavé, že sa nebúrili v 15. storočí proti názvom lodí K. Kolumba Pinta, Nina a Santa Maria :-).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co maju hovorit tí, ktorim sa narodilo nezelane dieta a myslia si, ze utrpeli Škodu :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Felicie je také ženské jméno a koneckonců i Octavie, i když hodně neobvyklé. A předpokládám, že i Fabie je od nějakého ženského jména odvozená, alespoň Fabio je italské mužské jméno, takže zřejmě bude mít i ženskou variantu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ešteže som svoju dcéru nepomenoval Mercedes...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a co maji rikat otcove vojaku killed in action? Exportuje vubec Kia do USA :)?


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.