ČEZ a Rolls-Royce budou spolupracovat na rozvoji malých jaderných reaktorů, uplatní se v Česku?

Společnosti ČEZ a britská Rolls-Royce podepsaly dohodu o porozumění v oblasti malých modulárních reaktorů.

Takhle si Rolls-Royce představuje budoucnost jaderné energetiky – jako malé modulární jaderné reaktory. Podobné dohody jako s Rolls-Royce už česká energetická firma uzavřela i se společnostmi NuScale a GE Hitachi.
foto: Rolls-Royce

Firmy budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost uplatnění těchto jaderných zařízení v České republice. Rolls-Royce patří ve vývoji malých modulárních reaktorů mezi světové lídry. Rovněž ČEZ se malým modulárním reaktorům řadu let intenzivně věnuje, a to především prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež.

Relativně malé, snadněji přepravitelné a vysoce bezpečné energetické zdroje o výkonu desítek, maximálně nižších stovek megawattů. Tak vypadají malé modulární reaktory. Výhodou je jejich předpokládaná sériová výroba a montáž přímo ve výrobních závodech. Zároveň je možné soustředit větší počet modulů v jedné lokalitě.

„Na nová řešení a technologie se orientujeme dlouhodobě. Malými modulárními reaktory se už zabýváme, především v ÚJV Řež. Do budoucna mohou být významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet. Partnerství s Rolls Royce i dalšími světovými společnostmi je pro nás proto logické,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Přestože intenzivně pracujeme na novém jaderném bloku v Dukovanech, zapojujeme se do těchto projektů s ohledem na další rozvoj jaderné energetiky, jejíž pozice v energetickém mixu naší společnosti bude dál růst,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Koncept UK SMR představuje standardní malý tlakovodní reaktor, s plánovanou dobou provozu 60 let a instalovaným výkonem 440 MWe. Doba výstavby celého zařízení by neměla přesáhnout pět let. Britská společnost projekt připravuje přímo s ohledem na potenciální partnery, kteří by se mohli podílet na dodávkách až 80% technologie.

Tom Samson, pověřený řízením britského konsorcia SMR, upřesňuje: „Jaderná energie je z našeho pohledu klíčovým prvkem při řešení změny klimatu a hospodářského oživení po celém světě. Cenová dostupnost a rychlost, s jakou dokážeme sestavit celou elektrárnu, ji bezpochyby učiní pro ČEZ velmi atraktivní volbou. Víme, že se orientuje na bezemisní zdroje energie. A těším se na rozvoj tohoto důležitého vztahu.“

Společnost ČEZ provozuje šest komerčních reaktorů v elektrárnách Dukovany a Temelín, které bezpečně a bezemisně produkují více než třetinu veškeré elektřiny v České republice. Na základě smlouvy se státem prostřednictvím své dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II aktuálně pracuje na stavbě nového bloku v lokalitě Dukovany.

Stávající bloky hodlá ČEZ provozovat po dobu šedesát let. Výzkumem a vývojem v oblasti jaderné energetiky se zabývá především prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež, respektive Centra výzkumu Řež. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát.

tisková zpráva

77 Comments on “ČEZ a Rolls-Royce budou spolupracovat na rozvoji malých jaderných reaktorů, uplatní se v Česku?”

 1. Taky mne napadlo, že to není zrovma malý reaktor. A copak
  Taky mne napadlo, že to není zrovma malý reaktor. A copak to jako má být na fotce? Něco rélné a funkční? Také je zajímavé, jak plánonovaná životnost JEDU a JETE ( 30 let s možností prodloužení „až na 45let“) je naráz a v pohodě 60 let. To bychom vlastně neměli důvod ke stavbě nových bloků.

   1. Bloky v dukovanech mají 510MW, tedy 1,275x více než než v
    Bloky v dukovanech mají 510MW, tedy 1,275x více než než v článku zmiňovaný „experimentální malý tlakový reaktor“. Jsou tedy řádově stejného výkonu. Dle článku tedy Dukovany používají MALÉ reaktory??? Pokud vím, tak článek pojednával o „malých modulárních reaktorech“, co jejich nadšení propagátoři tvrdí, že za pár desítek let budounv každé fabrice a na každém sídlišti. Já tedy chladicí věž z Dukovan na sídlišti nechci. A vůbec, žádné jádro nechci.

        1. Jo, to je taky fanatismus a zaslepenost. Akorát je to z
         Jo, to je taky fanatismus a zaslepenost. Akorát je to z druhé strany, z té elektromobilní a to je tady ta dobrá strana, takže je to v pořádku 🙂

        2. Kdyz vidim tu nenavist odpurcu elektromobility a sireni
         Kdyz vidim tu nenavist odpurcu elektromobility a sireni ubohych lzi na ruznych serverech, tak si myslim, ze moje komentare nejsou fanaticke a zaslepene. Pouze reaguji na utoky ze strany spalovacich magoru. Demagogicke kampane automobilek jeste nejsou zapomenute. Lzive utoky vodikove a ropne mafie jsou podle vas v poradku?

        3. Každý fanatismus je špatný, i ten co tady prezentujete vy
         Každý fanatismus je špatný, i ten co tady prezentujete vy – nenávist vůči spalovacím autům a tlak na svobodnou vůli jednotlivce vybrat si, co mu vyhuvuje. I když jste přesvědčený, že ten váš fanatismus je ten správný a prospěšný, i tak je to špatně. Víc respektu k názorům jiných.

        4. Nejsem Jezis abych dostal facku a nastavil dobrovolne druhou
         Nejsem Jezis abych dostal facku a nastavil dobrovolne druhou tvar. Vsichni spalovaci hrdinove zde, kterym moje komentare tak strasne vadi by se pri utokum ktere jsou vedeny proti EV jiste zachovali cestne a jen tise trpeli. Vase argumentace je smesna.

        5. Nemusíte nastavovat druhou tvář. Ale argumentovat se dá i
         Nemusíte nastavovat druhou tvář. Ale argumentovat se dá i bez nenávisti, bez fanatismu a pak vás možná i budou lidi brát vážně a ne jako dalšího cipíska nebo jenju 🙂

  1. … takové máme čtyři v Dukovanech. Malé modulární
   … takové máme čtyři v Dukovanech. Malé modulární reaktory VVER 440 213 😀

   Já věřím v rychlé reaktory chlazené solemi, ať už v tom jede thorium, urany, plutonia, anebo vyjeté palivo z PWR, myslím, že je to cesta vpřed pro základní zatížení. Nerozumím, proč se rvou miliardy do výzkumu fúze, když tu máme už relativně zvládnuté tohle řešení za zlomek nákladů a času..

   Firmy jako Terrestrial Energy, Moltex energy, ThorCon Power, Elysium energy, Flibe energy… to je budoucnost jádra.

    1. Ja mluvim o rychlych reaktorech, chlazenych solemi . Nemluvim
     Ja mluvim o rychlych reaktorech, chlazenych solemi . Nemluvim o reaktorech, chlazenych sodikem, olovem/bismutem, se kterymi jsou zkusenosti, ale byly obcas ztrpcene problemy spojenymi s chladive primarniho okruhu..

     Solne reaktory po ukonceni experimentu v ORNL v roce 1969 sanci nedostaly, maji obrovsky potencial a ocekavani jsou velike a doufam, ze budou brzo naplnene.

    1. Tak teď jste si naběhl na vidle, protože to je velá
     Tak teď jste si naběhl na vidle, protože to je velá nnevýhoda obnovitelných zdrojů A jaderná elektrárna umí výkon v přiměřené řídit, zatímco zda fouká/nefouká svítí/nesvíti řídit neumíme.

     Ale na rozdíl od větru a slunce, jaderka má předvídatelný výkon, takže akumlovat energii potřebujete tak max 16h. Ale inverze, tedy nefouká a nesvítí může být dva týdny.

     1. Pokud by se doopravdy ty nove bloky dokoncily, musel by stat
      Pokud by se doopravdy ty nove bloky dokoncily, musel by stat najit nejaky zpusob jak se nocni elektriny zbavit. Bud by musel razantne dotovat elektromobilitu, nebo prilakat nejakou firmu na vyrobu hliniku do CR. Nocni proud je uz dnes zbytecna komodita.

        1. Lidi mějte se rádi nebo vás oba dva klepne pepka…
         Stejně

         Lidi mějte se rádi nebo vás oba dva klepne pepka…
         Stejně si to ti nahoře rozhodnou podle sebe..
         Leo se může akorát modlit aby zase někde bouchla nějaká JE a ostatní zase aby to bylo co nejdál od Čezka…

        2. V pohodě je to jenom výměna názorů.Ti nahoře se také
         V pohodě je to jenom výměna názorů.Ti nahoře se také občas dívají dolů, tedy hlavně před volbama.Pokud se nenaučíme přes léto naakumulovat energii např. ze solárů na celou zimu, tak se bez JE neobejdeme, pokud tedy chceme snižovat emise.

        3. Jako jo. Spotřeba elektřiny stále roste, ale ten růst je
         Jako jo. Spotřeba elektřiny stále roste, ale ten růst je už takřka nulový. Za posledních 12 let vzrostla spotřeba asi o 5 %. Až 2016 jsem se dostali na hodnotu z 2008 a letos bude kvůli kovidu citelný pokles. Všude se šetří a zavádí se úsporná opatření. Ani nástup EV to moc nezmění, takže možná rok 2019 byl rekordní a bude překonán až za několik let jestli vůbec.

        4. To jestli se spotřeba el. bude zvyšovat, je otázka, v
         To jestli se spotřeba el. bude zvyšovat, je otázka, v dlouhodobém horizontu podle mě ano, tady jde hlavně o nahrazení stávajících zdrojů el. a tepla něčím stabilním, což soláry a pod. bez akumulace hlavně v zimě zatím nejsou.To co tady řešíme je ale otázka 10 a více let.

        1. Ty SMR jsou podle mě do budoucna jako náhrada uhelných a
         Ty SMR jsou podle mě do budoucna jako náhrada uhelných a následně velkých plynových el. a vytápěcích zdrojů slibná náhrada, hlavně v oblastech jako náš stát, pokud tedy v zimě nechceme „svítit svíčkama“

        2. Ty planovane bloky v Dukovanech jsou ale stare kramy. O smr
         Ty planovane bloky v Dukovanech jsou ale stare kramy. O smr nema cenu ted mluvit, protoze jeste nejsou.

        3. Ty nové(ten váš plk o starých krámech je úsměvný)
         Ty nové(ten váš plk o starých krámech je úsměvný) bloky v dukovanech budou zapotřebí za cca. 15 let, a pokud vyžíhají reaktorovou nádobu tak 25-30let.Do té doby podle mě ty SMR budou běžně dostupné.Logická otázka, proč myslíte, že se v tom máš stát tak angažuje?

        4. Protoze nekdo ma z toho kseftu financni prinos a take
         Protoze nekdo ma z toho kseftu financni prinos a take politicky. Zeman protlacuje rossatom. Proc asi?
         To jako ze v Dukovanech budou stavet smr?

        5. Pane bože, o čem se tady celou dobu bavíme Plho, podívejte
         Pane bože, o čem se tady celou dobu bavíme Plho, podívejte se na titulek, vy jste dnes vážně mimo.

        6. V prubehu diskuse se fokus prenesl na planovanou vystavbu
         V prubehu diskuse se fokus prenesl na planovanou vystavbu Dukovan. Chapu, ze uz mate potize se sledovanim, tak si radeji vse poradne proctete.

        7. Tak ještě jednou:Koncept UK SMR představuje standardní
         Tak ještě jednou:Koncept UK SMR představuje standardní malý tlakovodní reaktor, s instalovaným výkonem 440 MWe. Doba výstavby celého zařízení by neměla přesáhnout pět let. Dukovany mají instalovaný VVR 440. Stát začal spolupracovat a Rolls-Royce.Jestli ty souvislosti stále nechápete, tak už teda opravdu nevím.

        8. To vim od zacatku diskuse. Pozdeji prisla rec na zbytecnou
         To vim od zacatku diskuse. Pozdeji prisla rec na zbytecnou vystavbu Dukovan, protoze co bude Cez delat z nadbytecnym nocnim proudem. A pak jste zacal michat smr a JEDU. Ja se opetovne ptam, kde se uplatni nocni proud z tech novych bloku?

        9. Tak ještě jednou:odstavení uhelných elektráren a
         Tak ještě jednou:odstavení uhelných elektráren a tepláren, poté to samé u velkých zdrojů na plyn.Pokud to myslíte s elektrifikací veškeré dopravy vážně, tak nechápu, že se můžete takhle ptát.Kdy asi myslíte, že se bude převážně dobíjet, ve večerní nebo ranní špičce?Závěrem mluvím o horizontu 10 a více let.Už to proboha chápete? PS nezapomeňte na zimní období.

Napsat komentář