Vědci v Centru aplikované kybernetiky v Praze pracují na robotech se schopnostmi inteligentní interakce s člověkem. Výsledkem vývoje by měly být také systémy schopné vytvářet modely chování účastníků trhu s elektřinou v celoevropské přenosové síti, stejně jako systémy schopné řídit a monitorovat konverze elektrické energie v elektrických pohonech.
Cílem projektu, který finančně podpořila v rámci programu Centra kompetence Technologická agentura České republiky (TA ČR), je vytvořit nové způsoby zapojení robotů do průmyslových odvětví jako je například energetika či doprava.
„Centrum aplikované kybernetiky vzniklo v roce 2000. Do projektu se postupně zapojily nejlepší univerzitní týmy a výzkumně orientované firmy v oboru aplikované kybernetiky v České republice,“ uvedla Rut Bízková, předsedkyně TA ČR.
„Centrum v současnosti vytváří národní platformu a je prototypem mezioborové spolupráce v oboru aplikované kybernetiky. Cílem je koncentrovat špičkové výzkumné kapacity veřejného a soukromého sektoru pro dlouhodobou spolupráci,“ dodala.
TA ČR podpořila projekt v loňském roce bezmála 30 miliony korun a v letošním roce počítá se zhruba stejnou částkou.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Čeští vědci pomáhají vymýšlet robotická auta pro Volkswagen
„Kybernetika je obor s vysokým aplikačním potenciálem a perspektivou pro značný přínos k růstu konkurenceschopnosti naší země,“ zdůraznil profesor Vladimír Kučera z Českého vysokého učení technického (ČVUT), které je hlavním řešitelem projektu.
„Aplikovaná kybernetika v posledních letech zažívá nebývalý rozmach, zejména díky rozvoji počítačových věd a informačních technologií. Proto jsme rádi, že Česká republika vývoj v této oblasti podporuje,“ dodal.
Na kybernetických principech je založena i čtvrtá průmyslová revoluce. Centrum aplikované kybernetiky svými úspěšnými aktivitami navíc přesně zapadá do požadavků dokončovaného strategického dokumentu Národní iniciativa Průmysl 4.0.
foto: FEL ČVUT
Už nyní se může pochlubit zajímavými výsledky jako je například teleprezenční mobilní robot pro průzkum v nebezpečných oblastech nebo software pro monitorování a řízení systémů energeticky náročných průmyslových procesů.
Technologická agentura České republiky plánuje podporovat Centrum kybernetiky až do roku 2019. Pro řešení projektu se vytvořilo konsorcium 17 subjektů. Řešitelem projektu a hlavním příjemcem dotace je ČVUT.
Partnerem příjemce v konsorciu jsou další tři veřejné vysoké školy (Vysoké učení technické v Brně, Západočeská univerzita v Plzni, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava) a řada velkých, středních i malých podniků.
„Dochází tak k velmi těsnému propojení výzkumné a aplikované stránky jednotlivých dílčích projektů,“ vysvětlila Rut Bízková.
hahahah, pobavilo 🙂
hahahah, pobavilo 🙂
hm, to je sice pěkné, ale
hm, to je sice pěkné, ale léky na rakovinu stále nikde.
Trochu scestný komentář,
Trochu scestný komentář, nemyslíte si? Nechápu pak, co děláte na webu o elektrotechnice.
inak povedane, elektricke
inak povedane, elektricke auticko s kamerou, ovladane na dialku.
uz niekto z vas videl SW ktory zvladne nasledovnu strukturu ? :
ahoj, ja som Fuko.
peto od vedla ma 3 hrusky, a jozo z dolnej ma 2.
kolko ks ovocia ma ten chlapik od vedla ?
az sa najde SW ktory na roznu obmenu tejto otazky odpovie :
peto, on ma 3 hrusky.
uverim ze sa to aspon trochu posunulo v AI
1- autonomní robot, na
1- autonomní robot, na dálku neprobíhá žádná komunikace…
2- Na netu je několik strojů se kterými můžete chatovat. Fakt, že na druhé straně sedí stroj se hodně těžko poznává! A tyhle stroje zmáknou i složitější konstrukce otázek.
priklad ?
chatbot ani nic
priklad ?
chatbot ani nic ine nic take nevie. a rozoznavanie ci je to stroj alebo clovek je velmi slaboduche fabulovanie pre media a neznalcov ktore maju manipulovat mienkou.
ps: nie su autonomne.
videli ste co naposledy nedokazala sutaz darpa ?