Česko v roce 2021 dovezlo 171,9 TWh plynu a ropy; letos bude šetřit

Česko jako otevřená ekonomika fungující v rámci společného evropského energetického trhu je na dovozu ropy a zemního plynu téměř výhradně závislá.

Ekvivalentem pro více než 8,7 mld. m3 zemního plynu dovezeného v roce 2021 je 92,8 TWh, 6,8 milionu tun ropy má hodnotu 79,1 TWh. Celkem tedy 171,9 TWh. Jedinou z hlavních energetických položek, kde je Česko čistým vývozcem, je elektřina, kde export v roce 2021 loni činil 11,1 TWh.

Česká republika je charakteristická poměrně vysokou energetickou dovozní závislostí na Rusku, která v roce 2020 dosáhla hodnoty 23,7 %. Podle společnosti ČEZ je úkolem pro nejbližší měsíce je co nejvíce nahradit suroviny od tohoto dodavatele, a zvýšit tak energetickou bezpečnost země.

SOUVISEJÍCÍ: Europoslanci podpořili další snížení závislosti na ruském plynu

Přispěje k tomu i nedávno zprovozněný plovoucí LNG terminál v nizozemském Eemshavenu, kde Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo pro Českou republiku přes 3 miliardy kubíků plynu ročně a tím pokrytí třetiny jeho tuzemské roční spotřeby.

Zároveň jsou z více než 80% naplněny zásobníky plynu (celkem osm), jejichž celková kapacita je 3,5 mld. m3. V zásobnících společnosti RWE, která vlastní 6 z 8 českých zásobníků, bylo k 19.9.2022 k dispozici 27,1 TWh zemního plynu. Pro srovnání, minulou zimu v tuto dobu to bylo 23,3 TWh.

V nedělním projevu vyzval český premiér Petr Fiala všechny občany a podniky v Česku, aby se pokusili v zimním období energie šetřit. Zároveň vláda nedávno zastropovala ceny elektřiny na 6 Kč/kWh a zemního plynu na 3 Kč/kWh. „Jde o přímý důsledek Putinovy ekonomické války proti Západu. Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií,“ řekl Fiala.

zdroj: tisková zpráva

22 Comments on “Česko v roce 2021 dovezlo 171,9 TWh plynu a ropy; letos bude šetřit”

  1. Hodnoty TWh jsou dané pro 100% účinnost. Tedy vytápění/ohřev, ale nikoli spalovací motory. U spalovacího motoru je průměrná účinnost kdoví jestli 20% a navíc je potřeba nemálo další externí energie na zpracování ropy na PHM. Tudíž při nahrazení spalováků EVčky by místo 79 TWh ropy rázem potřeba pouze 16TWh elektřiny a další jednotky TWh ušetřené ve fázi zpracování a přepravy.

    Plynové vytápění se dá nahradit TČ, které na jednu kWh elektřiny přečerpá průměrně 4kWh tepla. Další energie se dá ušetřit nahrazováním elektrokotlů za TČ, využíváním přímé akumulace tepla a využíváním odpadního tepla , aby nedocházelo k paradoxům, kdy pár km od chladících věží elektrárny, kde se topí pánubohu do oken, stojí plynová teplárna.

  2. Jaképak šetřit? Slunce lomcuje žaluzijemi a okenicemi, FVE se dmou pýchou, kolik toho v posledních dnech vyrobily, větrníci chtějí odhazovat lopatky, jak se jimi dneska namáchali? Skopová hlava Dendula neví co s elektřinou, tak vaří skopový guláš pro celou dědinu, přihřívá vodu v okolo tekoucím potoce a ještě z přebytků stíhá ohřívat zemské nitro…..

    1. Od vcerejska smeruji prebytky z FVE do podlahovky. Nocni teploty uz padaji a tak pres den pritapim. TČ ma elektricky topny element a to staci na zavlazeni. TČ ted nemuzu pustit, nemam 3f. Pocitam, ze takto pojedu do poloviny rijna a pak budu muset predratovat na 3f. Jo a ryby v potoce ted cvakaji zubama, pry jim to vyhrivani pomohlo od revma a ted jim to schazi.

      1. Předrátovat na 3f? To je řešení úplně pro každého….. Jako nám starým psům, co jsme si museli za komoušu ledasco sami udělat atd. nám to problém nedělá. Ale generaci odrostlé na mobilech a apkách? Psal jsi nedávno, skopčáku, že Tě baví vymýšlet chujoviny. Což jsem Ti tutově věřil. Pak jsi líčil, jak připojuješ panely selektivně abys předešel vyzkratování měniče…..Přepojovat na 1f a pak přepojit za půl roku zase na 3f a tak dokola? S tím idi na chuj, jak s oblibou říkáš, skopčáku.

      2. Dnes zataženo a déšť, sluníčko na chvilku vylezlo až kolem 17hod, i tak vyrobeno 13kWh, přes den i při zatažené obloze mi to dokáže ukrmit TČ na topení (ráno tady bylo 4,5°C), baterie z ranních 10% SOC vylezla na 48%, to ale teď už zmizelo a do rána jedu na síť.
        Právě jsem dodělal backup, jsem za něj rád, člověk nikdy neví, jak hodně těm rusákům může ještě jebnout v kebuli.
        V průběhu týdne se má vyjasňovat, tak možná ještě zbyde něco i do Tesly.
        Ale je to hrozná návykovka, už to mám v provozu cca měsíc a ještě jsem se od toho neodlepil 🙂 Doufám, že to uvolnění projde co nejdříve, chci jít pak na 14-15kWp (víc na střechu nedám), právě pro toto meziobdobí.

        1. Zdravím. Z toho, co píšete, předpokládám, že FV panely máte instalované na 10 kWp. A na kolik kWh (využitelných) máte dimenzovanou baterii? Jaký má příkon Vaše TČ a kolik si vezme kWh denně v tomto deštivém zářiovém počasí?

          Ještě jsem se chtěl zeptat, v čem spočívá ten Váš backup (záloha)? Jedná se o připojení k síti?

          1. Ano, mám 9,9kWp + 10kWh baterie, čerpadlo mám on/off vzduch/voda a vezme si 2,2-3kW max. Včera jsem koukal, že se pustilo celkem 9x vždy na 20-25min + večer 2x 20min teplá voda (myšleno za 24hod) Tzn v tomto počasí za celý den topení + teplá voda cca 9kWh. Dům 250m2, ztráty 10,5kW. Ostatní spotřebu domu máme cca 10-15kWh + nabíjíme 2 auta, což je průměrně denně taky kolem 15kWh.
            To je další bonus FVE, že získáte dokonalý přehled o spotřebě domu.
            Teď v 8:30 je totálně zataženo, FVE dává 510W a aktuální spotřeba domu je 440W, střechu mám na přesný JZ.

            1. Závěr jedné německé recenze elektomobilu zněl, že je vhodný pro toho, kdo automobil vůbec nepotřebuje. A zdejší Turbo trouba je toho důkazem – své „auto“ – tedy elektomobil nepotřebuje, protože jeho jedinou životní potřebou je odečítat a komentovat to, kolik mu kdy FVE sype do baráku, baterky, atd. Klasika – když cesta je cíl…..

              1. Tak pokud chceš používat technologie efektivně, tak musíš chápat jak fungují, víš?
                Jasně že jsme tady 100let fungovali podle vzorce, že někdo vytěží ropu, někdo ji uvaří a někdo pak prodává benzín a naftu. A tento řetězec jsme tady dlouhá léta královsky platili. Spousta lidí si ani neumí představit, že by to někdy v životě dělala jinak.
                No, a dneska máme technologie, které nám umožní tohle dělat jednodušeji, efektivněji, rychleji a tím pádem i levněji. A hlavně z toho řetězce vypadávají všichni ti namyšlení kreténi, co žijí v představě, že když mají na svém území ropu a plyn, takže můžou silou a podvraťáctvím řídit půl světa. A ty fakt já podporovat nechci.
                Už tam bylo i 3,2kW, ale teď to spadlo, baterka + 20% a stále se nabíjí, přitom se topí… a nikdo nevyhrožuje a nestarší atomovkama. Jasně, že to je zatím na půl roku, ale tak nějak se začít musí, už pokukuju i po větrníkách.

                1. Tady podobna situace, jen s tim rozdilem, ze mam limit v menici 3kW. Soucasne vyrabi jeste stara FVE na kulne, ale tu nemam pod dohledem a ta dava maximum neco malo pres 1,5kW. Bojler a topeni spokojene papaji. EV dnes nekrmim.Bazen take uz nehreju, uz je po koupani. I kdyz voda je 23°C, tak tam nevlezeme.

                2. Děkuji za optání, i u mně dobrý. Jen si to povíme za pár let, komici. Jeden jako druhý tady zase budete bulit – skopčák, Visper, Turbo a jiní a dupat zlostně nožičkama a lomit rukama – „ta Čína, ti zatracení Číňani ….“ jako dnes nemůžete přijít na jméno Putinovi, když jej celou dobu helmuti a EU krmila prachama horem dolem. Nepoučitelní…… A jináč chápu – skopčák, Visper – to jsou prduši potřebující se nějak zabavit, tak si hrají s kombinačkami a šroubovákem. Ty ale také nemáš do čeho píchnout a jen čučíš na display, kolik FVE sype?

              2. No jo, v tomhle máš částečně pravdu, ale tahle naše závislost na výrobě v Číně má trochu jiné příčiny (a důsledky), než ta na Rusku. Je to hlavně chamtivost, na kterou teď tady taky doplácíme, ale naštěstí to vypadá, že to někteří začínají chápat.
                U FV to je zase třeba to stupidní měření po fázích a nutnost asymetrie, tzn musíš si koupit střídač z Číny, protože speciálně jen pro trh ČR to nikdo jiný nevyrábí.
                Ale hlavně ty komponenty pro FVE jednou koupíš a 10, 20, možná i 30let to bude fungovat, kdežto za tu ropu musíš stále dokola platit.

Napsat komentář