Česká ekonomika polyká moc energie a má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky

Svaz moderní energetiky v reakci na představení klíčového impulsu European Green Deal debatoval možnosti rozvoje nízkouhlíkové energetiky v Česku.

Na setkání Impulsy pro moderní energetiky, které se také účastnil místopředseda vlády a ministr průmyslu Karel Havlíček zazněly základní obrysy impulsů, které mohou posunout Česko vpřed.
foto: Al3xander, licence Pixabay

Ministerstvo průmyslu v aktualizaci Národního klimaticko-energetického plánu zvýšilo například podíl fotovoltaických elektráren. Ty by měly narůst až o 1900 megawattů. Tuto úpravu přivítal Svaz moderní energetiky s připomínkou, že ekonomický potenciál může být ještě vyšší.

Studie Deloitte zpracovaná právě pro Svaz kalkuluje s tím, že by šlo celkový výkon solárních instalací k roku 2030 navýšit až na 9 000 MW. I přes zmíněné navýšení však ze srovnání národních klimaticko-energetických plánů, které mají členské státy zaslat ke schválení Evropské komisi, vyplývá, že má Česká republika jeden z nejnižších závazků v rozvoji obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny.

“Výstavba větrných nebo solárních elektráren je přitom jedno z nejlevnějších řešení, které může zajistit rychlou dekarbonizaci české energetiky. Navíc díky nízké ceně těchto technologií za výhodných podmínek pro spotřebitele. Vyšší cíl mají všechny tři další země Visegrádské čtyřky,” uvádí Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Podíl obnovitelné elektřiny by měl v Česku narůst na 16,9 %, v Maďarsku na 19,1 %, na Slovensku na 25 % a v Polsku na 29,5 %. “Právě Polsko, tradiční uhelná velmoc, patří aktuálně mezi nejrychleji rostoucí evropské trhy s novými větrnými a solárními parky. Již tři roky využívá chytře nastavenou podporu pomocí aukcí, které tržní soutěží o podporu motivují investory k realizaci projektů za ceny výhodné pro spotřebitele,” dodává Martin Sedlák.

Prostor pro inovace

Nízkouhlíková ekonomika je také šancí, která může do Česka přilákat investice v oblasti vývoje nových technologií pro stabilizaci sítí. Evropská komise například začátkem prosince schválila veřejnou podporu ve výši 3,2 miliardy EUR na celoevropský výzkumný a inovační projekt produkce baterií od získávání surovin, přes jejich výrobu, po jejich recyklaci.

Miliardy poputují do sedmi států EU, ovšem Česko mezi nimi není. “Udržitelná produkce baterií patří mezi strategické evropské cíle, neboť se jejich využití předpokládá v čisté mobilitě a domácích nebo průmyslových systémech pro ukládání energie. Zájmem české vlády by mělo být vytvoření takového prostředí, aby v česku vznikl ucelený řetězec produkce baterií, ve kterém by se zužitkovaly dostupné domácí zásoby lithia. Přitom např. sousední Slovensko vznik vlastní výroby baterií podporuje. Podobné projekty může pomoci financovat právě EU v rámci dekarbonizační strategie,” říká Jan Fousek, člen představenstva Svazu moderní energetiky a výkonný ředitel asociace pro akumulaci AKU-BAT.

Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje (IRENA) předpokládá, že do roku 2030 vzroste objem výkonu v bateriích na 170–420 GW. Zatím dominantní postavení má v oboru produkce baterií Čína.

Koordinovaný postup evropského průmyslu však může přinést potřebné investice také do Evropy. Podle výzkumné zprávy InnoEnergy SE může do roku 2025 evropský trh s bateriemi dosáhnout objemu 250 miliard eur.

Ekonomika, která neplýtvá

Klíčovým prvkem dekarbonizace české ekonomiky je také zvyšování energetické účinnosti. Česko totiž mine cíl v oblasti energetických úspor, který máme splnit do roku 2020. Začít přitom může u samotných budov, které spolykají okolo 40 % energie.

V Česku je stále okolo 300 tisíc domácností, které v zimě topí uhlím. Cílem vlády by měl být rozvoj solární energie, kotlů na biomasu nebo energetická renovace, které zbaví tyto domácnosti uhlí, sníží energetické ztráty ve státních, obecních a krajských budovách a pomohou tak nám všem.

Budeme dýchat lepší vzduch bez znečištění polétavým prachem a dalšími nebezpečnými látkami. Navíc to pomůže ekonomice a poskytne příležitost inovativním firmám, které mohou nabídnout kvalitní energetické služby nebo nové obchodní modely.

Lepšímu čerpání potenciálu úspor do budoucna by pomohlo vyšší využití EPC projektů (projektů energetických úspor se zárukou) a důraz na aplikaci metody EPC ze strany státu všude tam, kde to je ekonomické.

“Jde o léty praxe ověřenou metodu, která otevírá cestu ke zvyšování energetické účinnosti budov bez nutnosti čerpat počáteční investice ze státního, obecních nebo krajských rozpočtů. Náklady na realizaci projektu jsou splaceny z úspor provozních nákladů, navíc se smluvní zárukou ze strany dodavatele úsporných opatření. Pomocí EPC a podpory z Operačního programu životní prostředí lze nyní výhodně a komplexně energeticky renovovat školy, nemocnice nebo úřady. Stát by měl vzniku nových projektů pomoci také informační kampaní založenou na přínosech úspor energie pro uživatele budov nebo průmyslové podniky,” říká Radim Kohoutek, výkonný ředitel Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).

Konzultační společnost Deloitte loni spočítala, že více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl miliardy korun ročně.

tisková zpráva

64 Comments on “Česká ekonomika polyká moc energie a má slabé plány pro rozvoj moderní energetiky”

 1. Opravdu tu všechno musí rozjet Tesla?
  Virtuální

  Opravdu tu všechno musí rozjet Tesla?
  Virtuální elektrárnu Tesla v Jižní Austrálii má po dokončení tvořit 50 000 propojených domů, které jsou vybavené solárními panely (min. výkon 5 kW) a domácími bateriovými úložišti (Powerwall – 13,5 kWh). Tím se teda v podstatě stanou domácími mikro-elektrárnami. Společně přitom dosáhnou teoreticky výkon 250 MW a kapacitu 675 MWh, čímž dokážou konkurovat velkým plynovým či uhelným elektrárnám.

  1. Ake uplatky z jadra? Najvacsi bussines sa toci okolo OZE a ani
   Ake uplatky z jadra? Najvacsi bussines sa toci okolo OZE a ani po desiatkach rokoch vyskumu nemaju majoritny podiel na vyrobe. Naco sa zaoberame minoritnou technologiou? Preco nam unikaju technologie buducnosti ako su nove jadrove reaktory 4. generacie?

   1. To že se o OZE víc mluví v novinách neznamená, že je to
    To že se o OZE víc mluví v novinách neznamená, že je to větší business než jádro. V energetickém mixu ČR je jádro necelých 40%, oproti OZE 6%, z toho slavné FVE panely jen 2%. O jádru se tolik nemluví, ale peněz tam teče daleko víc. Už jen kolik peněz proteče na analýzy, nabídky (a úplatky ve výběrových řízeních) od různých firem na jednotlivé komponenty k novému reaktoru, o kterém se mluví roky a možná se nikdy nepostaví…

    1. Není? Si spočítej sumu za dobu kdy dostavají „dotace z
     Není? Si spočítej sumu za dobu kdy dostavají „dotace z ceny elektřiny“, ne roční, ale celkovou, pak zde tvrd pohadky, ze to je nic proti jadru, zatim se u nas dostavelo po revoluci jenom neco, takze bych aj prosil ty miliardy co drtive prekonavaji ono FVE co platime kazdej rok, tedy krome tvrzení „kdyby“, tedy presneji „kdyby byli v prdeli ryby nebylo by treba rybaru“ 😉

     1. Vy se bavite o „legalnim“ tunelu. Nikdo nepopira, ze to bylo
      Vy se bavite o „legalnim“ tunelu. Nikdo nepopira, ze to bylo spatne a ze nasi politici narozdil od Nemecka vubec nejednaly.
      My se ale bavime o „male domu, vsimnem, kapesnem“, kdy ruznym lidem pristanou penize, ktere nikdy nedohledame.

      Kamarad dela pro malou stavebni firmu, ktera je subdodavatel Eurovie na dalnici. Rikal, ze klasickou stavebni cinnost maji uz jen jako uplatky vsem (az dokonce po stavose) Eurovie. Takze je na par kilometrech takovej vejvar, ze se pak vyplati postavit nekolik domu komukoliv, kdo projevi zajem. A verte, ze ani Vy a ani ja nedokazeme dohledat, o kolik se jedna penez. Verim, ze i z toho solarniho tunelu pred deviti lety kapla takhle spousta penez, napovida tomu i prihlaseni spousty elektraren k 31. 12.

      1. Legální tunel 😀 Tak jo, ase uklidnuju, že mě „lěgálně
       Legální tunel 😀 Tak jo, ase uklidnuju, že mě „lěgálně okradli“ 😀

       Na to nemám co říct, vašed odpověd vysvětluje vše. Stačí udělat zákon, kdy „mě okradou legálně“ a už je to super, není to špatný, prostě je to super, že mě okradli při zavádění FVE, protože FVE je ekologická, takže mám držet pusu a krok a ještě lépe, hýkat nadšením, že jsem zaplatil NE NÁKLADY, ale NEMRAVNÝ ZISK těm co měli informace a tak nastavěli soláry a ted jim platím mililardy aby se neměli špatně 😀

       Ale díky, krásné potvrzení přístupu „fanatiků“, kdy pokud z daní platím NE STAVBU , ale nemravné zisky lidem, kteří pak staví co se těm fanatikům libí, tak je to tolerovatelné, a nejenom tolerovatelné, každý kdo řekne něco proti vůbec nechápe, že to tak musí být 😀

       1. Ano, legalne nas okradli. Kdyz pominu, ze kradez je spatna, je
        Ano, legalne nas okradli. Kdyz pominu, ze kradez je spatna, je to prece jen o trosku lepsi nez nelegalni kradez, protoze za tuto legalni jsou pak politici ohodnoceni v dalsich volbach (ci lepe v protestech uprostred volebniho obdobi), lze jim vytknout. Nelegalni se zjistuje daleko lepe. Pokud by u nas vice fungovala obcansk angazovanost a nestadost, pak bychom pri kazdem spatnem zakone vysli do ulic primeli tak reprezentaci ty zakony menit. Jenze u nas se nosi, ze 4 roky drzime pusu a krok.

        Ja ale netoleruji dnesni statni predrazene stavby. Jenze tam je to tak slozite, z eby se musel uplne zmenit system, jak se zadava projekt, odpovednost za jeho nedosttecnost tak i zbytecne naddimenzovani, zadavaci podminky pro vyberove rizeni (nizka zaruka, tlaceni an cenu misto kvality (napr. z vice zdroju mam, ze asfalt se micha dle doby zaruky) ), mozna i zpusob prebirani stavby a pak vymahani zaruky a udrzby. Skdoa, ze zadny ministr nema koule zmenit, co je zajete ale spatne.

        Tim fanatikem jste oznacil koho? Nektera Vase rceni a spojeni nedokazu pochopit ani po desatem precteni. I v tomto dle me plati konsensus, takze kdo je ten fanatik?

        1. FAnatikam vas, kdyz mne nekdo napise, ze legalni okradeni
         FAnatikam vas, kdyz mne nekdo napise, ze legalni okradeni pomoci FVE je neco tolerovatelneho/prijatelne nabo nove “ trosku lepsi nez nelegalni kradez“, tak nevím jak jinak toto komentovat, ze mi tím někdo omlouvá FVE aspol.

         U mě neplatí koncensus, že když se člověk obere o peníze, takže je to lepší, když se obere na podle NĚKOHO dobrou věc. Za mě je to stejné,. prostě krádež není lepší nebo horší, když toto někjdo rozlišuje, už rovnou mi říká „někdo si je rovnější něž druhý“, to už ve farmě zvířet bylo ukázáno, že to jaksi není něco co je dobré pro společnost, natož baych si vykládal o koncensu, když je to diktát někoho kdo je „lepší“ 😉

         A vtipné je, že když „nedržím hubu a krok“, tak mi vysvětlujete, že si dovoluju vám něco napsat 😀 A já na stavbách dělám a ten krok nedržím, takže nejste jediný na koho nejsem „hodný“…

        2. Muzete mi rici, kde jsme napsal, ze legalni kradez je
         Muzete mi rici, kde jsme napsal, ze legalni kradez je tolerovatelna?

         Mate problem i s e vsemi danemi, socialnim zdravotim pojistenim? To je taky odebirani Vasich penez na „dobrou vec“.

         A jak se projevuje to, z enedrzite puu a krok? Podnitil jste nejakou zmenu k lepsimu? V cem?

        3. citace “ Kdyz pominu, ze kradez je spatna, je to prece jen o
         citace “ Kdyz pominu, ze kradez je spatna, je to prece jen o trosku lepsi nez nelegalni kradez“

         Dělíte krádež na přijatelnější vs ostatní krádeeže, vy po sobě ani neumíte číst nebo fakt je pro vás rozdělování krádeží na víc typů něco normálního?

        4. Kradez je spatna <> kradez je tolerovatelna.
         Jen jsem udelal

         Kradez je spatna <> kradez je tolerovatelna.
         Jen jsem udelal nejaky poradnik, co je njhorsi a co je o trosku mene horsi. Ani v jednom priapde jsem nenapsal, ze je neco tolerovatelne.

         V dalsim odstavci jsem to snad jeste lepe vysvetlil. Tady vidite, ze je pri nepochopeni lepsi dat kontrolni otazku, nez nekomu rici, ze tvrdi uplne neco jineho, nez rika. Je to docela skaredy argumentacni faul.

         Ano, kradez, kerou posveti vetsina spolecnosti je tim padem vetsinou spolecnosti asi zkousnutelnejsi nez ta skryta kradez. Z logiky veci je skryrta kradez horsi, protoi neni na ocich a taji se. Polozim doplnujic iotazku. Kdyz Vas donutim mi dat 5 000 korun pod pohruzkou nasili, je to e vasich ocich uplne stejne jako kdyz Vam stat vezme 5 000 korun a da je jako dotaci Agroferu? Jaka je reakce na obe tyto situace?

         A jak se projevuje to, ze nedrzite puau a krok? Podnitil jste ve statnim stavebictvi nejakou zmenu k lepsimu? V cem?

        5. Takže znovu, napsal jste že krádež neí dobrá a hned za
         Takže znovu, napsal jste že krádež neí dobrá a hned za tím, že některé jsou přijatelnější, tzedy jste sám sobě odporoval, chápu, že vtom asi vy nevídíte rozdíl, ale bohužel pro vás jste něc o prohlásil a hned řekl, že vlastně to tak není 😀

         To není argumentační faul od mé osoby, ale logický rozpor co jste řekl vy 😉

         Takže doporučuju si s někým kdo chápe obsach psaného textu a logiku konzultovat 😉

         Podnítil? Takže opět jedeme ve stylu vy neodpovídáte, ale dáte další doplnující otázku 😀 To je prosím co za druh diskuse, kdy jeden odpovídá a druhý ne a jednom dává další a další otázky? Za mě to byl výslech, tento druh komunikace 😀

         Myslíte, že já přistoupúím ajko malej fagan, na výslech? Asi máte nějaké pomýlené chování, že ve vaší sociální blblině vás každý bude poslopuchat a je normální diskusi zaměnit za výslech 😀
         No u vás je problém i s nechápaním logiky a obsahu toho co napíšete 😀

        6. Urceni a stupnovani se vzajemne doplnuji nikoliv odporuji.
         Dam

         Urceni a stupnovani se vzajemne doplnuji nikoliv odporuji.
         Dam priklad, mate vazne poranene ruce, ale chirurg Vam muze zachranit jenom jednu. Ktera varianta je pro Vas lepsi? Ani jedna neni dobra, obe jsou vlastne spatne, i presto se o spatnaych vecech da rici, ze jedna je lepsi jak druha. Od toho mame (nejen) v nasi mluvnici to stupnovani.

         Budu rad, kdyz se tu jeste nekdo jiny najde a napise mi, v cem delam logicke chyby a argumentacni fauly. Moc prosim o konzultaci.

         Na kterou otazku jsem zapomnel odpovedet?

        7. No říkám,, nechápete psanej text, kdy stupnování je pro
         No říkám,, nechápete psanej text, kdy stupnování je pro vás to samé jakoo výjimka 😀

         Co chcete abych řekl, že prostě máte problém s chápaním textu, logiky, argumentačních faulů?

         Znovu, když vám něco vadí stejně, tedy že krádež je nepřijatelné, nemůžezte napsat, že něco nějaká krádež je přijatelnější/pochpitelnější apod. , tímto krádež dělíte na dvě části nepřijatelnou a přijatelnější 😀 A rozdělení skupiny na dvě části nestupnujete, ale rozdelujete 😉 Máte fakt asi problém…

   2. Premyslim nad tim, co jste chtel rict.
    1) Netusim, zda se

    Premyslim nad tim, co jste chtel rict.
    1) Netusim, zda se bavite celosvetove, evropsky nebo v ramci CR
    2) Jaky zdroj je tedy majoritni?
    3) Kolik desetiroci se zkoumaji *vyviji) ruzne druhy elektraren a jaky maji podil?

    Rekl bych, ze odchazi to, co je drahe (ve svem zivotnim cyklu a mysleno nejen oekonomicky ale i ekologicky) a prichazi levnejsi aletrnativa., proto unikaji nektere technologie a prichazi jine. Mimochodem, energetika ma urcitou setrvacnost – prece jen stoji dost usili, penez a casu vybudovat gigawaty vykonu (CR) stovky giavat (Evropa), terrawatt vykonu (svet).

    Jo a jeden stary clanek tady na Hybirud

    1. Co nechapes? Ty nevis ze leonadule napsala, ze politikum musi
     Co nechapes? Ty nevis ze leonadule napsala, ze politikum musi kapat aby podporili obnovitelne, ale zaroven chces tvrdit, ze v CR to neni tunel jak prase, ze fakticky jsou lidi okradani na priplatku za FVE?

     V CR je to totalni zlodejina podpora FVE, kdy správní lidí dostávají „dan do sve kapsi“ 😉

      1. Ale byla, a to stejným zpúůsobem jako jsi ty odpověděl
       Ale byla, a to stejným zpúůsobem jako jsi ty odpověděl předchoizímu 😉
       Nebo platí, že tobě musí být odpověd stylem jaký chceš ty, ale sám můžeš jakýmkoliv 😀 Takoká rovnost 😉

       P.S. Ta levnější varianta je asi to FVE co se doduje na faktuiře elekřiny 😀 (jenom takový náznak, že odpověd si dostal, ale nelíbí se ti…)

       1. Dobre, odpovedel jste, na co jsem se neptal, dekuji. A budete
        Dobre, odpovedel jste, na co jsem se neptal, dekuji. A budete i tak hodny a odpovite i na ostatni body? 🙂
        No, jelikoz jsem nerekl opak Vaseho a shodnu se na tom, ze to je opravdu obrovsky tunel (ja navic rikam, z eje to tunel, za ktery nemuze FVE technologie ale nasi velice schopni politici), tak se mi odpoved libi ale spis bych ji bral na jiny nez muj prispevek 🙂 Protoze na ten muj to fakticky odpoved neni jen konstatovani uplne neceho jineho, na cem, verim, plati vseobecna shoda.

        1. Vy jste odpověl otázkou a ještě obsahově neuričtě ve
         Vy jste odpověl otázkou a ještě obsahově neuričtě ve stylu „jsou levnější technologie“ 😀

         Chápete, že odpvěd otázkou byla vždy považována, teda kromě politiků vždy jako, žádná odpověd 😉

         Takže sám neodpovíte druhé osobě, pak se vstekáte, že dostanete stejnou odpověd, a ještě se morálně povyšujete stylem „já lodpovídám, vy ale neodpovídáte na mé otázky“ 😀 No novím, toto na mě platilo, když jsem byl na základce a uznával jsem autoritu bez toho, aby ju získala chopváním, ale bohužel pro vás ta doba je pryč 😉

        2. Pokud odpovi nekdo nezrozumitelne, pak misto rceni, odpovedel
         Pokud odpovi nekdo nezrozumitelne, pak misto rceni, odpovedel jste nesrozumitelne, naprovte to, se snazim k te lepsi odpovedi navest doplnujicimi dotazy. CO je na tom spatne? Spatne je dle me neco smezt ze stolu jen kvuli nedorozumeni misto aby se vedl dialog a k myslence se spolecne doslo. Jak byste reagoval Vy na nepochopenou reakci / odpoved?

         Jak jste prisle na to, ze se vztekam? Jake jsou pruvodni jevy vztekani? Trpelivost s dopidenim se myslenky druheho to dle me neni. Splnuji ty znaky vztekani? Kde se moralne povysuji?

        3. Pockat, a co je srozupmitelné odpověd otázkou a
         Pockat, a co je srozupmitelné odpověd otázkou a neurčitě?

         Není normální mu napsat neroztumím, místo těch obsahově neurčitých otázek? Nebo to jste kritizoval sám sebe? Nebo neurčitě nesmí druhe, ale u vás je neurčitý pbsah určitý???

         Tak nemít radost a odpovídat jako vy určitě není radostné výskání, jak jste rád, že nepřijímám co píšete 😀

         No, kdyby jste napsal NAPŘ. TOTO JE TA LEVNĚJŠÍ TECHNOLOGIE, ale cháýpu pro vás je samozřejmé, že existuje, ale jaká už je stráta času napsat 😀

         No nevím, začíná to nabívat od vás stále „Lepších“ odpovědí 😮

        4. Z meho pohledu neni lepsi napsat jen nerozumim. Je to dle me
         Z meho pohledu neni lepsi napsat jen nerozumim. Je to dle me stejne spatne jako rici, ze je nejaka vec spatne a nerici proc je spatne a jak by se mohla zlepsit. Pokud ani jedno z tech dvou veci nevim, pak nemohu rici, z eje neco spatne. Stejne tak kdyz nerozumim, musim rici v cem nerozumim a dat doplnujici otazky, aby k porozumeni doslo.

         Ja jsem si samozrejme dohledal informace, nez jsem otazky polozil. Jenze moc dobre vim, z ena co si clovek prijde sam, tak si pamatuje a lepe prijima, nez neco, co mu clovek napise. Navic se muzu sam plest a mohl jsme dohledat lzive zdroje, tak se radeji zeptam na ty jeho a porovnam se svymi a udelam z toho nejaky zaver, takze je to zaroven jak snaha o lepsi pochopeni, tak i obava, ze nemusim mit spravny nazor. Proto ten svuj nikomu nevnucuji.

         Jak jste prisel na to, ze se vztekam?

        5. Z vašeho pohledu není lepší napsat nerozumím? No vidíte
         Z vašeho pohledu není lepší napsat nerozumím? No vidíte a já když přijdu na stavbu a musím řešit třebas i z klientama co vlastně chcou musím se doptat co chcou a oběcné řeči „levněji“ apod. jako vy nepovažuju za odpověd natož za něco co můžu odpovědět „bude to takto“, protože se musím doptat a co vlastně myslíte tím „levněji, za jakých parametrů apod.“ 😀

         Ale chápu to, že pro dost lidí toto není něco co považují za běžné, protože se přesně s těmito setkám v práci, talkže vím, že je to dost velká část populace.

         Ale jeslti si myslíte, že to budu považovat za normální a nebudu to komentovat, tak jste na omylu 😉

         A ta poslední věta, jako že musím napsat přesně to slovíčko/větu co vy přijmete, že se vstekáte nebo vstekání je u vás něco co dělá malé dítě, že leží na zemi a okolo sebe kope a řve 😀
         Jedeme přesně jako ty první dva odstavce…, když napíšete ve stylu „co si to dovolujete a neodpovídáte“, „vysvětlujete dokola opisem, že nechápu“ to dělá vždy někdo komu nevadí odpovědi a je vyrovnám bez zvýšeného tepu, to v praxi vidím každý den 😀 A docela často jako vy dostávám odpovědi ve stylu „já jsem neřekl že to chci jinak, ale levněji“ 😀

         P.S. dal jsem vedvou odpovědích, otázku, ve druhé otázku přímo na váš podnět, co tedy „chci“ a bez odpovědi :D, ale stále vysvětlování, že nechápu, no nevím, já spíše vidím problém u vás 😉

        6. No vidite, ze jste mi dal za pravdu 🙂
         Pokud jsme na neco

         No vidite, ze jste mi dal za pravdu 🙂

         Pokud jsme na neco opomnel odpovedet (omlouvam se za prehlednuti), polozte znovu otazku

        7. wow ja vam dal za pravdu 😀 A kde, kromě toho, že jste
         wow ja vam dal za pravdu 😀 A kde, kromě toho, že jste nepochopil obsah textu NEBO mi vkládáte do úst/ruk co jsem nenapsal 😀

         Ale krásná ukázka bohorovnosti a zároven nadřazenosti, nikde není napsán souhlas, ale přesto arogantně a nadřazeně napíšete lež, že jooo 😀

         Já třeba chápu, že spolu neosuhlasíme, máme jiný názory, ale nejsem tak mimo, že bych dokázal napsat, že svy se mnou souhlasíte, když je to lež 😉

        8. Psal jste, ze se doptavate na to, co ostatni chteji. Z toho
         Psal jste, ze se doptavate na to, co ostatni chteji. Z toho jsme pochopil, ze misto konstatovani, ze nerozumite, polozite otazku. Pochopil jsem to spatne?

        9. Pochopil 😉 Ale to viz dole o logice a faulech, chápu, že
         Pochopil 😉 Ale to viz dole o logice a faulech, chápu, že máte problém číst text jako celek a preferujete vyjmout část která se vám líbí a na základ ěníc dokazovat co chcete 😉

         No, proto píšu, že my dva máme rozdílné názory na to jak se čte text, obsah, co je to logika apod.

         Dám jenom příklad pro osatní u vás už lámu hůl, že kromě drtivého přiiznání, že máte pravdu a nulovou ochodu připustit, že někdo nemusí souhlasit nic jiného pro vás neeixstuje, tedy když napíšu na vašu výzvu „co je to ta levnější technologie“ a místo odpovědi napsané o šem jiném, tak prostě toto je rozdíl v přístupu, ale chápu, pro dost lidí je toto trolení, nechápání druhé osoby apod. 😀

        10. Já tedy sleduji celou diskusi od začátku, tedy asi od
         Já tedy sleduji celou diskusi od začátku, tedy asi od Leondedula a musí dát za pravdu a chápu všechny příspěvky, krom vášich a Xmena.

         To jen ohledně Trolení.

        11. Že nechápete, když říkám, že FVE je dražší jak
         Že nechápete, když říkám, že FVE je dražší jak jaderná 😀 Tak jako, chápu, že někdo to nechápe 😉 Když mi to napíšeš takto, tak to beru, máme na to jiný názor.

         Ale zase já mám názor, že napsat to co vy, bez obsahu k dané věci, tedy proč se mýlím je krásná ukázka trolení 😉

         Jinak musím dopsat, že tento server kdysi byl plný lidí co mluvili ve stylu „mylíš se protože nějaká fakta“, od dob kdy zde začal řádit radovan, je zde styl ukřičet druhého stylem, neosuhlasím a když se někdo ozve, trolíš 😀

         Takže svýám způsobem se nedivím tomu co jsi napsal, jenom jsi mi potvrdil co dokalo píšu, odpověd, ve styliu popisu vlastnoistí druhé osoby co má dokázat, že nemá pravdu je opravdu ukázka trolení 😀

        12. Vy vůbec neodpovídáte na to co vám druzí píší.
         Nebudu

         Vy vůbec neodpovídáte na to co vám druzí píší.

         Nebudu to rozvádět po výše uvedených vašich příspěvků.

         Ano i já tvrdím, že elektřina z FVE by nebyla dražší jak z jaderné v našich ČEZkých podmínkách!

         Tady nejde o názor ale jen známá fakta, finance a souvislosti.

        13. že nebudete komentovat výše co jsem napsal, šak to jste
         že nebudete komentovat výše co jsem napsal, šak to jste komentoval jak jste komentoval prvním příspěvkem, tedy zde už komentujete něco co nebudete dělat, ale jste udělal, tolik jako ukázka k „faktům“, že nepíšu/odpovídám na základě toho co píše druhý 😀

         Ale přesně o tomto stylu to je, docela dost lidí má problém s tíém, že něco napíší, dostanou odpověd a pak napíší že něco nenapsali a docela dost hodnotí co napsali nějak jinak než co je napsáno 😀
         A pro mě, když napíšete jako hodnocení mích příspěvků, že je nechápete, a pak napíšete, že to nebudete komentovat? Jste zhodnotil=komentoval a když je nechápete, na co vlastně by jste chtěl reagovat…
         A se zeptám, fakt nečtu co píšete nebo se vám nelíbí, že jste nepsal něco, ale chtěl jste aby to vyznělo jinak než jste napsal…

        14. Naprosto souhlasim s timto:
         „odpověd, ve styliu popisu

         Naprosto souhlasim s timto:
         „odpověd, ve styliu popisu vlastnoistí druhé osoby co má dokázat, že nemá pravdu je opravdu ukázka trolení“

         Dam priklady popisu vlastnosti partnera v dialogu:


         pak se vstekáte,
         se morálně povyšujete,
         arogantně a nadřazeně napíšete lež,
         máte problém číst text jako celek a preferujete vyjmout část která se vám líbí,
         že máte pravdu a nulovou ochodu připustit, že někdo nemusí souhlasit nic jiného pro vás neeixstuje,
         FAnatikam vas,
         vy po sobě ani neumíte číst,
         Asi máte nějaké pomýlené chování,
         No u vás je problém i s nechápaním logiky a obsahu toho co napíšete,

        15. Takže opět, text jako celek neee, ale vypichování a pak
         Takže opět, text jako celek neee, ale vypichování a pak doplnování co to znamená podle sebe 😀

         To je fakt důkaz, že s tebou souhlasím? Můj text, že s tebou nesouhlasím, prostě zahodíme, protože já s tebou prostě souhlasím, protože ty to říkáš 😀

         Tak to jsme se dostali do zajímavé situace 😉 Kdy slova oponenta, že stebou nesouhlasí se zahodí a ty mu napíšeš jako malé dítě „prostě se mnou souhlasíš a hotovo“ 😀

        16. Jenom přidám, že leonaldule odpověděla normálně, proč
         Jenom přidám, že leonaldule odpověděla normálně, proč ty opisem vlastností, tedy styl troll, když já podle tebe trolím 😀

         Ne já se neptám, tvůj příspěvek mi stačí obsahově, k němu není co dodat 😉

     1. Jestli myslíte solarbarony tak to není ani úplatek ani
      Jestli myslíte solarbarony tak to není ani úplatek ani motivace pro podporu v současnosti nebo budoucnosti protože tyto penězovody nejsou tak lehce opakovatelné.
      Reálně je to právě naopak – nikdo si nelajsne si to podporovat aby se politicky neodstřelil.

      Nebo jaké jiné kapání máte na mysli ?

      1. Jako, že se za poslecních 030 let všechny „legální
       Jako, že se za poslecních 030 let všechny „legální podvody dějí jako přes kopírák“?
       A já psal, že jsou opakovatelné, to píšete vy, takže já „opakovatelností“ nic nedokazuju, já vím, že byli lehké topné oleje, pak byli FVE, pak byli dotace ala hnízdo…

       Já napsal, že nevidím rozdíl postupů, kdy přijde nějaký politik udělá nějaký zákon=určitě náhodou, napsaný tak, že s toho je průser, ale Kalousek a korunové dluhopisi 😀

       Ael vlastně máte pravdu je to opakovatelné, přijde politik a napíše zákon a my pak dostaneme „fakturu co se zaplatí z našich peněz…“

       1. O opakovatelnosti jsem psal protože reaguji na vlákno
        O opakovatelnosti jsem psal protože reaguji na vlákno začínající:

        „Kdyby politikum kapalo z OZE stejne uplatku jako z jadra, tak by sme meli 150% pokryti. Bohuzel nase elita nam jen skodi a brzdi. Prazska okna volaji. Jak na Hradcanech, tak v podhradi ve Strakovce.“

        Z toho si beru že politici potřeubjí „motivaci“ že jim kápne a kápnutí může přijít z věcí co se zařídí teď nebo v budoucnosti (tak, že jim někdo zalobbuje do kapsy).
        No a u solárů už tu motivaci nemají. Tam udělali botu (ať už z diletantsví nebo že se nechali podmáznout – toto nerozporuji, jsou to zločinci v každém případě, respektive zasluhují trest natvrdo).
        Tedy mnou citovaný výrok z počátku vlákna je pravdivý – už jim nic nekápne a tedy nemají motivaci to podporovat (a i kdyby ano tak je to politická sebevražda).

        Tedy „Kdyby politikům kapalo (aby si mohli zařizovat tunely i do budoucna), tak bysme měli 150% pokryti.“.

        Ale nekape a nekápne. Zisk už se udál v minulosti vytvořením tunelů a tento zisk (ač stále „kape“) je už zajištěný a neohrožený. Nepotřebují pro to hnout prstem. Je to věc uzavřená a není žádná motivace vyvíjet jakoukoliv podporu.

     2. Ja psal, ze vystavba JE je spojena s megauplatky a ty dostanou
      Ja psal, ze vystavba JE je spojena s megauplatky a ty dostanou vrcholni predstavitele statu, kteri to politicky protlacuji. Proto ten jejich eminentni zajem. Uplatky za zarazeni FVE do predcasneho provozu jsou uplne neco jineho. Tam se uplaci aby se nekdo vesel do davno rozhodnutych mantinelu a bez moznosti ovlivnit zakonodarny proces. JE je oproti FVE tunelu gigatunel.

      1. Tak sejm se dival a bylo delsi s vitázkoovou kde nebyl
       Tak sejm se dival a bylo delsi s vitázkoovou kde nebyl namestek, ale ta zenska jak si psal.

       Tak tam je to jeste lepsi, ona mela byt souzena za to, ze ji prdlozili padelane doklady 😀
       Tak to je jeswtě lepsi jak ten namestek, no jako priklad, ze je vina a muze za to si nemohl napsat, ale za to ze jsem mylsle jinou jeji kauzu se omlouvam ,ale dekuju, ze sem si precetl jeste absurdnejsi 😀

       Megauplatky pred stavbou nebo „zisky po stavbe provozem, když to sectu, tak mám nejakou sumu penez a s tém pak muzu rici „toto slo do kapsi nekomu“, proc je spatne „do kapsi“ pred stavbou a neni spatne „po stavbe“, pro me je spatne i „behem stavby“. Jedine rozdil je, ze proste u kazdeho „legalniho“ podvodu se krade pokazde v jiné casti „celkových nákladů, včetně provozních a následných co se fakturí“…

       A gigatunel je to tím, že v jeden rok dám hoooodně a menší FVE, protože za 20let dám sice víc, ale protože každý rok mín jak o jaderné, tak to není megatunel 😀

       V tomto se lišíme, já nevidím orzdíl, že mi uředník nechal vidělat „za rok“ nebo mi nechal „vidělat během 20let“, stále vidím, že jsem okradl lidi a způsob podle jakeho zákona co napsal politik je u mě jenom, že to dostane jiný název titulkách… Prostě ve výsledku stále někomu chybí „100kč“ 😀

       1. Ja vidim rozdil, kdyz si politik pripravuje svym rozhodovanim
        Ja vidim rozdil, kdyz si politik pripravuje svym rozhodovanim podminky aby mohl krast a lidem jeste maze med kolem huby. Neco jako rozdil mezi ukladnou vrazdou, kterou si vrah presne naplanoval a neumyslnym zabitim kdyz nekoho prejedu autem, protoze jsem ho prehlednul. V obou pripadech zemre nevinny clovek. Ale soudy to nastesti rezolutne rozlisuji.

   1. Ty penize z FVE tecou lidem, kteri s rozhodovacim procesem v
    Ty penize z FVE tecou lidem, kteri s rozhodovacim procesem v energetice nemaji nic spolecneho. Jednoduse zareagovali na hloupe nastavene podminky a zainvestovali vlastni prachy. Mozna ze jeste podplatili nejakou kraaaavu v ERU aby to dostali i kdyz to nebylo hotove. Ale ted u JE si nacpou kapsy ti, co o zakazce rozhoduji ale z jejich penez to nejde. Jenom pri kyvnutim nastavi kufry pro penize. No a to se muzou roztrhnout aby nam tu investici vnutili.

    1. 😀 Jakože, že když dohodí uředník stavbu silnice,
     😀 Jakože, že když dohodí uředník stavbu silnice, jaderné „tomu správnému“, tak to není to samé, protože u FVE netečou jemu? Nebo ten úředník/politik hodí jadernou elektrárnu své firmě?

     P.S. Ta kráva ale byla ta co bojovala proti, pro byl její náměstek 😀 Tolik k informovanosti, kdy jsi obvidil špatnou osobu, proto taky náměstek nestojí u soudu, ale o na jo, protože ona může za jeho podpis, který dal i když to měl zakázáno… 😀

     1. Ty to máš ale popletené jako asi většina v tomto státě
      Ty to máš ale popletené jako asi většina v tomto státě stejně.

      Tak kráva nebojovala proti solárníků, to jen na oko říkala do televize a rádia. Ona bojovala pro kmotry a proti spotřebitelům elektřiny.

      Jinak za to co byla souzena není to co si myslíš, ona byla souzena za to, že když přišlo udání na jednu nebo dvě Zemkovy FVE které byly evidentně dokončené v roce 2011 a dostávaly cenu z roku 2010. Tak ten úředník co to měl na šetření a chtěl to napravit, tak ona mu zakázala to udělat a nechala to tak jak to bylo, tedy aby dostával ceny z roku 2010.

      Pochopil jsi co jsem ti napsal?

      1. No popletené, fakta: ona zakázala podepsat papír co to
       No popletené, fakta: ona zakázala podepsat papír co to „legalizuje“, on to podepsal, on neni u soudu a je tam ona, ze prý to umožnila 😀

       Tedy já v práci jako tvůj nadřžízenej ti zakážu vzít firemní auto, ty sním někoho přejedeš a já budu vinen, že jsi přejel člověka ty budeš chodit, jako bys nic neudělal?

       Já pochopil, ale mám jinej poscit jak je kdo odpovědný za činy druhé osoby 😉
       Takže vlastně chápu co jsi napsal, ale nechápu jak můžeš mít schopnost řešit odpovědnost…

       1. Vini budete oba.
        Jako manažer máš povinnost prokazovat

        Vini budete oba.
        Jako manažer máš povinnost prokazovat odpovídající „due care“ a pokud se tak nestalo, půjdeš sedět.

        Bohužel, principy due care a due dilligance se v našem právním řádu prosazují jen velmi pomalu, především díky státnímu sektoru a jeho libování si v nekonkrétní kolektivní zodpovědnosti.

        1. Jakože, že já budu vinen, že přejel člověka? A prosím,
         Jakože, že já budu vinen, že přejel člověka? A prosím, který zákon toto říká, že zodpovědný není řidič?
         Nebo to doplnuješ o situace, kdy ja ako šéf nechám používat auto co nemá technickou, periodicky nesleduju zdravotní spůsobilost apod., kdy ale doplnuješ situaci o další fakta, jako že já jsem už předtím porušil svoje povinosti… 😀

         Takto můžu doplnit jakékoliv vyjádření a doklážů z koberce text ústavy 😉

        2. Řidič zodpovědný samozřejmě je.
         Stejně tak společnost,

         Řidič zodpovědný samozřejmě je.

         Stejně tak společnost, pro kterou v danou chvíli pracoval, pokud neprokáže, že splnila veškeré zákonné povinnosti a další rámce (due dilligance) a chovala se s pečlivostí a opatrností odpovědného člověka (due care).

         Toto je zcela běžný právní princip, na který společnosti pravidelně hřeší a následně doplácejí.

         Pokud tomu ani po mém vysvětlení nerozumíte, podívejte se na zoufalou snahu společnosti Uber veřejně co nejvíce ukazovat due care a tím tedy princip due dilligance, aby snížili riziko dalších soudních fiasek s klienty okradenými, znásilněnými apod.

       2. Nepochopil, ona ta FVE už legálně fungovala a dostávala
        Nepochopil, ona ta FVE už legálně fungovala a dostávala peníze z roku 2010, tam nebylo co podepisovat a legalizovat!

        Po udání se tento stav měl zkontrolovat a když tak zneplatnit a to ona zakázala aby se to zneplatnilo.

        Použiji tvůj příměr.
        Já dostanu od nadřízeného (tvého předchůdce) povolení jezdit služebním autem, a nemám k tomu řidičské oprávnění, někdo to udá a jiný tvůj podřízený to začne zjišťovat a ty jako jeho nadřízený mu to zakážeš dál zjišťovat a necháš mne se služebním autem jezdit dál.

        Nezlob se ale pokud ani toto nepochopíš, tak má diskuse s tebou je zbytečná.

        1. No tak to se neshodnem, že ona nesměla, když u soudu je
         No tak to se neshodnem, že ona nesměla, když u soudu je pouze to, že to podepsal náměstelk za ni a za to co ji vyčítáš ne 😀

        2. Kde jsem napsal „nesměla“.
         Co podepsal náměstek?

         Kde jsem napsal „nesměla“.

         Co podepsal náměstek?

      2. Výsledkem nicméně je, že v této zemi je FVE sprosté
       Výsledkem nicméně je, že v této zemi je FVE sprosté slovo a jakýkoliv náznak podpory rovná se politické sebevraždě.

       Takže potvrzení toho, že vše zlé je pro něco dobré 🙂 Ta cena co za to platíme je ještě nic ve srování s tím, kam by nás dovedla energetická politika podobná Německu.

     2. Ta kraaaava ma delsi snuru pruseru. Kam vlezla, vsude hrabala
      Ta kraaaava ma delsi snuru pruseru. Kam vlezla, vsude hrabala a vsude vykop. Ma stesti, ze jeji podrizena vzala „dobrovolne“ vinu na sebe za ni a ted sedi. Ty nehorazne poplatky za jistic si vymyslela ona a kdyz videla jaky to je pruser, tak se dala na stranu odpurcu sveho vlastniho navrhu. Karieristka jak prase a hraboska ve velkem. Ale pulmozkum to imponuje.

      1. Nevím, ale to je tvůjnázor, já s informací co mám se na
       Nevím, ale to je tvůjnázor, já s informací co mám se na to dívám, že to tak není.
       Je to stejné jako korunové dluhopisi, pro mě je viník Kalousek a může 100x říkat, že svině je Babiš, protože využil zákon co napsla Kalousek.

       Prostě se neshodnem na hodnocení její osoby, já mám názor, že něco co na základě zákonů udělala, není její vina, protože to je vina toho kdo je napsal 😉

       A že je kariéristka? Každej schopný člvoěk co něco dokázal je kariérista, flekgmatik co neudělá nic navíc nikdy nic nedokláže, protože snaživý jedinec ho vždy přeskočí a to i produktivitě, protože bude dělat 10x víc…
       Takže ano imponují mě lidi co se snaží a nedělají ani krok navíc…

       Je to stejně jako závist, kdy ji kažýdej „půlmozek schazuje“, ale jenom protože je půmozek, závist ti dává možnost, kdy se podíváš sousedovi do zahrady „jééé on má bazén“, tak začneš makat a budeš ho mít taky, ale půlmozek tu závist zamění, za přání něčeho špatného „ať mu koza chcípne“ 😀
       A přesně o tom je i kariérista, kdy to neznačí špatnou vlastnost, ale zámenou kdy mu navíc k tomu přidají posmstichtivost apod. vlastnosti, je najednou ne hodnocení „kariérista“, ale něoc jinýho 😀

       Takže ANO jsem hrdej, že vidím svět jinak jak ty, kdy popisuješ něco jinýho než napíšeš a pak tvrdíž búhvíjaký výplody co znamená A, když vlsatně myslíš A+B+C…

       1. Karierista neni to same jako clovek, ktery udelal karieru diky
        Karierista neni to same jako clovek, ktery udelal karieru diky dobrym vykonum. Karierista ma negativni pachut cloveka, ktery se nekalym zpusobem vydrapal k moci, aniz ma objektivni predpoklady. Babis vydundal dotaci na capak stejnym zpusobem jako ted ucelove umistil agrofert do sverenckych fondu a porad je fakticky majitel a rozhoduje o vsem. Tomu se rika obchazeni zakona. Asi neco podobneho, kdyz matka samozivitelka zije spolecne s nejakym chlapem co ma dobry plat a uradum tvrdi, ze je chudinka sama a uplne bez penez a pobira socialku.

Napsat komentář