Obnovitelné zdroje mají celosvětově více instalované kapacity, než uhlí

Mezinárodní energetická agentura (IEA) potvrdila, že obnovitelné zdroje dnes už mají větší instalovanou kapacitu než uhlí. Na třetím místě je zemní plyn. Obnovizelné zdroje za rok 2015 tvořily více než polovinu veškeré nové výrobní kapacity.

Větrné elektrárny by podle některých odhadů už kolem roku 2030 mohly dodávat až 20 % elektřiny globálně
foto: steppinstars, licence public domain

V roce 2015 přibylo na světě 153 GW nových zdrojů, o 15 % více než v roce 2014. Z toho 66 GW tvořily větrné elektrárny a 49 GW solární elektrárny, přesněji fotovoltaika. Minulý rok bylo každý den v průměro instalováno půl milionu solárních panelů.

Zásadním hráčem je v tomto ohledu Čína, která si připsala 40 % všech nových obnovitelných zdrojů za minulý rok. Dr. Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, řekl, že jsme svědky globální transformace energetických trhů. A že centrum růstu se přesouvá na rozvíjející se trhy.

auto větrná elektrárna

foto: IEA

I v následujích letech mají obnovitelné zdroje zůstat nejrychleji rostoucím způsobem výroby energie. Jejich podíl se z 23 % v roce 2015 zvýší na 28 % v roce 2021. A tehdy by měly vyrobit asi 7600 TWh ročně, což je tolik, kolik se dnes vyrobí elektřiny v a Evropě dohromady.

Zásadní postrčení v rozvoji OZE přineslo uzavření Pařížské klimatické dohody. Tam se a Čína shodli, že je třeba se změnám klimatu postavit aktivní politikou podporující rozvoj obnovitelných zdrojů.

Nejrůdležitějším obnovitelným zdrojem z pohledu instalovaného výkonu nicméně i v roce 2015 zůstávaly vodní elektrárny (71 %), následují větrné elektrárny (15 %), biopaliva (8 %), fotovoltaika (4 %) a ostatní (2 %). V roce 2021 by tento poměr měl být 59:21:9:9:2.

IEA

41 Comments on “Obnovitelné zdroje mají celosvětově více instalované kapacity, než uhlí”

  1. pro: Leodendula
    Vážně by

    pro: Leodendula

    Vážně by to bylo myslím na zajímavou diskusi, třeba jak by to bylo s dvojokruhem, vnějším jen na MG a TČ, tam by mohl být rozdíl ceny takový že ase i MG vyplatí. Nebo třeba i jen na MG, protože TČ je připojené na druhou stranu. Ale jsou tu další technologické problémy, třeba frekvence, na MG by mohla lítat, jak to celé realizovat, ostrov a krmit to usměrněným proudem z MG, synchronní MG a běžný měnič, nebo něco dalšího? Jestli máte známého na nějaké elektrofaultě, možná by to mohli vypsat jako diplomku.

    Já být lidmi z MPO tak bych rozhodně nešel do ničeho nad 1000MW/blok, spíš nějakých 500-750MW, čistě jako náhrady, nejspíš dokonce se vykašlal na celé slavné tlakovodní reaktory a případně zkusil opatřit od Kanaďanů těžkovodní, jejich koncepce má pár zajímavých výhod. Ale taky bych zbytečně netlačil na uzavírání současných, pokud nebudou v nevyhovujícím stavu. Na stavbu nových bych netlačil, ale pokud příjde firma se zajímavým konceptem, nebránil bych se tomu. Ovšem ne za cenu 100€/MWh, osobně si myslím že přijatelný limit pro garanci by byl max 80€/MWh. Nad tím je to chucpe.

    Kde bych se ale nebál kompletně změnit strategii tak je těžba nerostných surovin pro energetiku. Současná technologie těžby uhlí pro energetiku je nevhodná. Před lety se objevili Australané s novou, kdy se uhlí převádí na plyn v ložisku. To by s mělo podpořit spolu s převodem uhelných elektráren na PPE. Mohlo by dojít k redukci dopadů z uhelné energetiky a redukovat závislost na dovozu, také by asi klesly o zajímavá procenta emise (v kombinaci s rostoucími OZE) Navíc uhlí máme dohromady, ač se to nezdá, pořád asi 8 mld tun.

    Co by měla být samozřejmost, je podpora výtavby FVE většiny velikostí. Tuto by bylo vhodné realizovat primárně ne výkupní cenou, ale sadou nějakých jiných úlev. Ono se třeba říká mezi lidmi že velké FVE jsou fuj, ale na druhou stranu, co s pozemky třeba po dolech? Ve Zbýšově ji na takovém třeba postavili. U větrníků bych to nechal na obcích a hlavně by pomoct mohl přechod k modulárním technologiím. (Viz Vestas Multi-Rotor)

      1. jen tak od pasu:
        nemoznost

        jen tak od pasu:
        nemoznost umistit panely jinam nez na objekt s cislem popisnym.
        Diktat, ze impedance smycky musi mit hodnotu nizsi nez x,y ohm, i kdyz FVE nesmi vubec dodavat do site.
        Nesouhlas obce s umisteni panelu na strechu.
        Horni hranice 10kW u mikrozdroje. 10kW se pocita podle panelu. I kdyz mam strechu spatne orientovanou s nizkou vyrobou, tak je limit v panelech a ne u stridace. proto tech 10kW nelze nikdy dosahnout. I pri idealne orientovane strechy je bod nejvyssiho vykonu asi 1 tyden v roce.
        Nemoznost dodavat do site i bez naroku za platbu-zadarmo. Navic obrovske penale za minimalni pretok. Uz pouhych 40Ws behem 15 minut je penalizovano.
        A dalsi a dalsi krivarny od distributoru a ERU.

          1. grid-free je v radu stovek
            grid-free je v radu stovek wattu az 1-2kW. Vic nema smysl. Jak chcete vyregulovat nulovy pretok? technicky to neni mozne. Ruzne Wattroutery a greenbono uz nestaci. Navic vyuctovani po fazich. Grid-free je pekne hobby, ale realne nic nevyresi. I kdyz se to jmenuje free, tak v CR to neni uplne ciste legalni.
            CR je asi jedinny stat, kde se meri kazda faze zvlast. Takze mate grid-free na jedne fazi a spotreba je na druhe fazi, tak musite vyrobenou energii nejak zbytecne zpalit a na druhe fazi musite platit. Ani grid-free na vsech 3 fazich nic neresi. Vzdy mate fazove rozdilnou vyrobu a spotrebu. Takze vetsinu vyroby stejne zbytecne spalite ve spirale.
            Obec nesouhlas s umistenim na strese. Dostal jsem zamitave stanovisko k umisteni na strechu.

            1. Obec vám do 10 kW nemůže
              Obec vám do 10 kW nemůže dát nesouhlasné stanovisko. Pokud více, tak ano, stavební úřad může nesouhlasit. Tedy do 10 kW lze umístit i na stavbu bez ČP. Navíc můžete mít hybridní elektrárnu. Ano, je to drahé, ale je to velmi dobře fungující řešení, které přetoky nedovolí.

              1. Hybridni FVE je porad jeste
                Hybridni FVE je porad jeste propojena s distribucni soustavou DS a to je problem. Musite byt totalne oddelen od DS, t.z. mit ostrovni FVE. Jenomze ostrovni je v nasich podminkach pro normalni RD nerealizovatelna.
                proc nejde jako napr. v DE a jinych vyspelych statech povolit netmeetering, nebo bezplatne pretoky, nebo nejakou symbolickou platbu. A proc u nas je mereni kazde faze zvlast? To nedava technicky smysl. To je znemoznovani provozovani male FVE a obycejna buzerace.
                Umistit na stavbu bez CP: nemam tak velkou kulnu ca. 80-100m2 strechy na jih. Musel bych postavit na konstrukci na zahrade. To je ale zakazane. Argumety jsou pry omezeni vsakovani vody atd. Ale kdyz si to vydlazdim, tak zadny problem. jenomze destova voda z panelu stece na travu a stejne se vsakne.
                No halt zijeme v blbem state.

                1. Musíte splnit podmínku
                  Musíte splnit podmínku prokazatelného galvanického odpojení. Což hybridní FVE umožňuje. Pak vám nemůžou říct ani píp.

                  A co se týče konstrukcí na zahradě, není to pravda. Pokud umístíte panely na zemní vruty, nikdo vám nemůže říct ani slovo. Nejde totiž o stavbu.

                2. Hybridni FVE je sestavena
                  Hybridni FVE je sestavena tak, ze primarne vyuziva energii z panelu a prebytek pokud je uklada do baterie. Pokud spotreba prasahuje vyrobu z panelu a baterie, tak se dodava potrebna energie i ze site. Timto je nutne propojeni vyrobny s DS a tim jste pripojen k DS. I kdyz ne na strane vyroby. Prokazatelne odpojen od DS tim nesplnujete. Pouze cisty ostrov splnuje ceske zakony 🙁
                  Jedina moznost je poridit dve nazavisle baterie a alternativne prepinat mezi nabijenim ze site a pripojenim ke stridaci. Takze vyrobna je cisty ostrov a energii ze site odebirate ve forme nabite baterie ale odpojene od DS. Vsechno se da vyresit, zakony jsou jen na buzeraci. Stoji to ale hodne zbytecnych penez.

                3. To není pravda. Podle
                  To není pravda. Podle českých norem se za prokazatelně odpojenou soustavu považuje galvanicky oddělená soustava a to hybridní měniče splňují.

                4. Takže když si na chatě na
                  Takže když si na chatě na zahradu prdnu 4-6 panelů na kůly a udělám si malej ostrov tak jsem legislativně v pohodě?
                  Elektrika tam nikdy nebyla.

                5. Naprosto. Doporučuji se
                  Naprosto. Doporučuji se ještě informovat na portálu mypower, je tam spousta rad a informací, co se tohoto týče.

                6. Díky, tam jsem začínal
                  Díky, tam jsem začínal brát rozum a až si to rozvrhnu tak si to tam nechám proklepnout.

                  Jedna vyděračská aktivita od ČEZu v jiné nemovitosti už mě nakrkla víc než dost. A ještě to stálo i prachy. Tak už z principu nebudu cpát další prachy do chřtánu nějakejm molochářskejm manažerům.

                7. V tom odkazu to máte jasně
                  V tom odkazu to máte jasně uvedeno. Síť musí být prokazatelně galvanicky oddělena. A to drahé hybridní měniče Studer či Victron splňují. Mají to napsané v technickém popisu.

                8. v tom odkazu jasne
                  v tom odkazu jasne pisou:
                  Pouze FVE v ostrovním provozu lze považovat jako galvanicky oddělenou od distribuční sítě

                9. Jsou špatně informovaní.
                  Jsou špatně informovaní. Takto to prostě není. Spíše neví, že některé hybridní měniče tuto možnost skutečně nabízí.

                10. Udajne legitimni pripojeni
                  Udajne legitimni pripojeni HFVE je propagovano pouze jednim prodejcem (Morkovsky) a neni to pravda. Do vyrobny proste vede kabel z DS a je tudiz pripojena. Zda odebira nebo dodava zakon nerika. pouze ze je pripojena. Basta.
                  V mem odkaze to popisuji advokat a cech fotovolt. technologii. Domnivam se, ze maji vic znalosti nez jeden jediny prodejce.

                11. Mýlí se. Nejde o zákon.
                  Mýlí se. Nejde o zákon. Jde o normy, kterými se toto řídí. Norma říká, co je to galvanické oddělení. Pokud zařízení splňuje podmínky galvanického oddělení, plní podmínky zákona. Lze ho tedy použít. Výklad úředníků je hezká věc, ale u soudu by neobstál.

                12. Pravnik neni statni
                  Pravnik neni statni urednik.
                  O galvanickem oddeleni neni ani v zakone ani jinde rec v souvislosti s FVE. Akorat jeden urednik z ERU popisoval podminky svymi slovy a pouzil galvanicky oddeleny. To melo znamenat zadny drat mezi DS a FVE. jenomze nekdo si to vyklada jinak a tvrdi ze nejaky transformator mezi to vyresi. Ale to neni pravda. Splni sice galv. oddeleni dle elektrickych norem ale ze zakona to nic neresi. Tam o galvanice nikde ani slovo. pouze prokazatelne a trvale oddeleno. Ani obycejny stykac to nezachrani. verte mi, dlouho jsem se s tim zabyval.

                13. Pak už zbývá jediné.
                  Pak už zbývá jediné. Nikam nic nehlásit (není na to povinnost), revizi vám dle norem dají a do baráku vám ČEZák nesmí. Pokud nebude docházet k přetokům, nebude problém.

                14. A jsme tam co porad rikam,
                  A jsme tam co porad rikam, ze distributori, ERU a MPO nam domaci FVE chteji poradne zneprijemnit aby se na to kazdy vykaslal.

                15. Zase tak hrozné to není.
                  Zase tak hrozné to není. Nic po státu a distributorech kromě zavedení elektřiny nechci a je to v pohodě, funguje to.

                16. To je otázka, muselo by se
                  To je otázka, muselo by se sehnat stanovisko toho kdo je za to odpovědný, galvanické oddělení se totiž realizuje například transformátorem s jistými parametry. To jak se to má vykládat by nejsnáze určil nějaký rozsudek, ale ještě taková situace nenastala.

                  Ono by se pak dalo totiž hádat se i o tom, jestli soustava motor-řemen-generátor je nebo není oddělení od sítě nebo nikoliv Za dobrých podmínek s tím budete na 80% účinnosti. Je to blbě napsaný zákon, to je pravda.

                  Když říkáte drát mezi FVE a DS, tak ono to nějak splňuje i trafo, tam je to totiž na magnetickém obvodu.

                17. Soustava motor/generator je
                  Soustava motor/generator je podle meho dostatecne oddeleni dle zakona. Ale jak pisete s mizernym eta.
                  Zakon je napsany mozna zamerne spatne aby byla velka nejistota a kazdy nechal radeji ruce pryc.
                  MPO ma eminentni zajem vybudovat nejake jaderne bloky a tudiz si to nemuzou nechat utect kvuli domacim FVE. Beztak je uz ted dalsi blok JE uplne zbytecny ale soudruzi potrebujou naplnit sve kapsy.

                18. Neřekl bych, že je úplně
                  Neřekl bych, že je úplně zbytečný. Naopak si myslím, že bude vynikající náhradou do budoucna odstavených uhelných elektráren a pravděpodobně i několika bloků Dukovan (ale to je hodně vzdálená budoucnost).

      1. Děkuji. Hlavně poslední
        Děkuji. Hlavně poslední odstavec je nesrozumitelný z pohledu jestli se jedná o kapacitu instalací nebo o množství vyrobené energie: Nejrůdležitějším obnovitelným zdrojem nicméně i v roce 2015 zůstávaly vodní elektrárny (71 %), následují větrné elektrárny (15 %), biopaliva (8 %), fotovoltaika (4 %) a ostatní (2 %). V roce 2021 by tento poměr měl být 59:21:9:9:2.

          1. cim muze byt zpusobeno ze
            cim muze byt zpusobeno ze klesa ucinnost produkce u vetrnych elektraren? U FVE to chapu, tam degraduje fotovoltaicka vrstva pomalinku, ale u vetrne? Tam bych spis cekal binarni logiku — jede/nejede 🙂
            EDIT: zvysujici se treni v opotrebovanych loziscich? to je tak jedine co me napada…

            1. Degradácia (starnutie)
              Degradácia (starnutie) izolácie vinutia statora. Čo spôsobuje u starších generátorov poruchy a dlhé prestoje. V novších strojoch je lepší monitorovací systém, ktorý prípadnú poruchu ohlási skôr ako k nej príde.
              Pri generátoroch do výkonu 2MW spôsobujú ložiská poruchy zhruba v 67% a vinutie 18%. Pri viac ako 2MW je to naopak

            2. Mozna se muze tvorit nejaka
              Mozna se muze tvorit nejaka vrstva na rotorech a puvodne idealne hladky povrch zacina hrubnout a aerodynamicke proudeni je vic turbulentni. Aerodynamicka ucinnost muze tim klesat.
              Prece jenom jsou ty profily maximalne optimalizovane a nejaka odchylka zpusobi velky upadek eta.

            3. Tam bude hrozně moc vlivů,
              Tam bude hrozně moc vlivů, nejvíce může dojít k poškození listů a to může snadno vést ke změně aerodynamiky a z toho klesá účinnost, je to rotační stroj, opotřebovává se převodovka, pak jestli je to generátor s cizím buzením, pak se opotřebují kartáčky a kroužky, ložiska, jestli má permanentní magnety, tak jsou to jenom ta ložiska. Sebemenší vlhkost může způsobit oxidace kontaktů ve svorkovnici (nevím jak přesně je to při střídavém proudu, ale vliv tam bude) pak taky dneska jsou tam myslím měniče, tedy alespoň u některých, to je zase poruchový díl… A nikdo generátory nedělá jako před sto lety (některé pracují dodnes, byť třeba s novými cívkami), protože by šla dolů účinnost (I když zase vím o jedné stejnosměrné, která vykazovala účinnost generátorů kolem 93%)

Napsat komentář