BMW a Toyota společně: baterie a další šetrné technologie

Automobilky BMW a Toyota uzavřely dohodu o spolupráci na výzkumu technologií šetrných k životnímu prostředí. Měla by probíhat ve středně- až dlouhodobém horizontu. BMW bude podle neověřených informací také dodávat v Evropě od roku 2014 Toyotě 1,6l a 2,0l dieselové motory.

Toyota a BMW zdaleka nejsou první kdo spoluprace v oblasti šetrných technologií a nejen jich. Takto jsou dnes propojeny prakticky všechny velké automobilky na světě.

V rámci předběžné dohody plánují obě firmy společný výzkum na poli technologií lithium-iontových akumulátorů příští generace. Kromě toho se společnosti dohodly na vymezení a projednání dalších projektů, v jejichž rámci by bylo možné spolupracovat.

Toyota Motor Europe (TME – evropská dceřiná společnost TMC) kromě toho uzavřela smlouvu s BMW, v jejímž rámci bude BMW od počátku roku 2014 dodávat TME vznětové motory o obsahu 1,6 a 2,0 l.

Motory budou určeny pro vybrané vozy automobilky Toyota, jejichž prodej se plánuje na evropských trzích. Prostřednictvím této dohody Toyota zamýšlí rozšířit svoji evropskou modelovou řadu i objem prodeje hospodárných vozů se vznětovým motorem a nízkými emisemi CO2.

K oznámení se vyjadřuje Norbert Reithofer, předseda představenstva společnosti BMW AG:

„Toyota je předním poskytovatelem ekologicky šetrných technologií určených pro masový trh a BMW Group je nejprogresivnějším výrobcem prémiových vozů, kladoucím důraz na trvalou udržitelnost. Nyní spojujeme síly k dalšímu rozvoji technologií šetrných k životnímu prostředí, abychom rozšířili náš novátorský potenciál v příslušných segmentech automobilového trhu. Rozhodnutí dodávat naše hospodárné a dynamické vznětové motory automobilce Toyota je dalším důležitým krokem plánovaného rozvoje našich prodejních aktivit v oblasti motorů a systémů pohonu.“

Prezident TMC Akio Toyoda uvedl:

„Tuto novou dohodu s BMW o středně- až dlouhodobé spolupráci uzavíráme s velkou radostí a vzrušením, neboť BMW je firma s vlastní kulturou a historií dlouholeté výroby automobilů v Evropě, a zároveň automobilkou, jejíž vozy je radost řídit. V zájmu dalšího rozvoje automobilového průmyslu i celé společnosti plánují obě firmy sdílet své široké znalosti, zpočátku v oblasti ekologických technologií, s cílem vyrábět ještě lepší automobily.“

tisková zpráva

2 Comments on “BMW a Toyota společně: baterie a další šetrné technologie”

    1. No, kdysi si jednotlivé
      No, kdysi si jednotlivé značky konkurovaly. Pak se adružily/skoupily do větších koncernů. Ještě později mezi sebou začaly i velké koncerny uzavírat dohody a navazovat více nebo méně těsnou spolupráci. No teď se to ještě víc zahušťuje a začíná spolupracovat víceméně každý s každým. Je to jeden velký spletenec.
      Ve skutečnosti stejně jednotlivé díly vyrábějí subdodavatelé, kteří pracují pro více automobilek (v některých případech taky třeba pro všechny), takže je to celkem jedno.

Napsat komentář