BMW a Bosch postavili obří 2,8MWh baterii pro energetiku

BMW a Bosch společnými silami postavili v Hamburku obří 2,8MWh/2MW baterii. Skládá se z 2600 bateriových modulů pocházejících ze stovky elektrických aut.

Obří baterie pro vyrovnávání rozvodné sítě v Hamburku.
foto: BMW

Vattenfall, Bosch a BMW projektem „Battery 2nd Life“ dokazují, že o recyklaci vysloužilých baterií z elektromobilů, hybridů a plug-in hybridů se není třeba obávat.

Nová obří baterie v Hamburku energetické společnosti Vattenfall je určena pro stabilizaci rozvodné sítě. Její 2MW výkon je dostupný během sekund.

Právě Německo je vedle Británie mezi prvními evropskými zeměmi, kde se velké baterie pro energetiku začívají budovat. V tomto konkrétním případě jde o znovuvyužití vysloužilých bateriových modulů z elektromobilů BMW i3 a plug-in hybridu BMW i8.

Projekt „Battery 2nd Life“ na kterém spolupracují Vattenfall, Bosch a BMW, by měl trvat až do roku 2018.

tisková zpráva

45 Comments on “BMW a Bosch postavili obří 2,8MWh baterii pro energetiku”

  1. Off
    No vida

    Off
    No vida 😀

    Saúdskoarabská střední třída už nelétá na nákupy do Evropy. Klesající příjmy z ropy dopadly i na ni
    http://zahranicni.ihned.cz/blizky-vychod/c1-65451030-saudskoarabska-stredni-trida-uz-neleta-na-nakupy-do-evropy-klesajici-prijmy-z-ropy-dopadly-i-na-ni

    „Saúdská Arábie musí šetřit, klesají totiž její ropné příjmy. Podle odhadů analytiků by země mohla utrácet jako dosud, pokud by barel ropy stál 66 až 70 dolarů. Nyní se ale prodává za zhruba 46 dolarů.“

    Schválně o kolik se tím sníží financování terorismu? 😉

    1. Záleží na tom kdo to
      Záleží na tom kdo to financuje.
      Větší problém je v důvodech, těch je mnoho. Jeden problém je v některých sektách islámu a minulosti. Zejména zrušení úřadu Chalífy v roce 1924. A nepřirozené parcelování arabského světa mocnostmi zadělalo na sektářské násilí a také na pozdější terorismus a podobně.

    1. jestli ono to nebude tím,
      jestli ono to nebude tím, že v EU je to tak nastaveno vyhláškou již od roku 2004, všem automobilkám se od toho roku nařizuje že musí baterie z hybridů, plug-in hybridů a elektromobilů při výměně před recyklací sloužit v průmyslových záložních systémech až do určitého procenta původní kapacity, a teprve poté putují na recyklaci

      platí to i pro další odvětví kde se používají větší kapacity baterii, takže i různé vozíky, jiné dopravní systémy, stavební systémy, proste vše od určité kapacity kde je zajištěn i servis výměny akumulátoru

      1. V době, kdy Pačesova
        V době, kdy Pačesova komise (až v roce 2008) ještě ani nezačala budovat energetickou vizi ČR založenou na JE a fosilních zdrojích a o OZE nebylo ještě ani moc slechu už byla v EU vyhláška o akumulátorech EV? Tak to je skvělá zpráva. Vypadá to, že v energetické komisi EU sedí opavdu lidé, kteří se dovedou dívat hodně dopředu. Máte odkaz?

        1. Podle mne je problém
          Podle mne je problém Pačesovy komise a z ní vychízející koncepce, právě, jak uvádíte to kdy vznikla, jsem si jistý, že kdyby se v roce 2011 svolala nová, tak by to vypadalo jinak. Nikdo z nich tehdy asi tu nepředloženost od Němců nečekal.

          Myslím že je dost pravděpodobné že to dopadne u nás tak že se budou životnosti nanejvýš produložovat a nic z oněch nových reaktorů jako jsou v návrhu energetické koncepce se nepostaví.

          1. Hlavní problém české
            Hlavní problém české energetické koncepce spočívá v tom, že vybírala a vybírá do budoucna technologie a mix zdrojů. Přitom je to úplná blbost, vývoj geopolitiky, cen a technologií neumí předvídat nikdo ani 5 let dopředu.
            Správně měli sestavit koncept administrativních a finančních opatření, aby se problémy řešily samy neboli:
            – řešit opatření odměňující chtěné výstupy (čistá produkce, místní zdroje, …)
            – řešit opatření zajišťující volný přístup na trh, volný tok vyrobených komodit, nízké podnikatelské riziko vlivem státních zásahů, snadnější financování investic
            – řešit postihy pro nechtěné fenomény (znečištění, emise CO2, odpady, …)
            – pravidelně vyhodnocovat a zlepšovat přijatá opatření.

            1. Ano, mě to nemusíte
              Ano, mě to nemusíte říkat, podle mne je vůbec státní plánování záležitost dost pochybná a nesoucí dost problémů. Energetika je jen jeden příklad, dalším je doprava. Chceme omezit emise a podporovat hromadnou dopravu, přitom se lijí miliardy do dálnic, to vede k vyšší silniční dopravě, dráha je zastaralá a prodělečná, raději se lijí peníze i do ní…

        1. Oni si ty akumulátory
          Oni si ty akumulátory vyměňují už po asi tak 500C. Problém je, že Tesla jde jinou cestou než třeba Nissan. Tesla používá levnější baterie s celkovou velkou kapacitou, které nesnesou velký počet nabíječích cyklů, naopak Nissan osazuje menší kapacitu, ale kvalitními bateriemi. Výsledkem, je, že obě auta ujedou přibližně stejnou vzdálenost než se baterie vymění… Akumulátory Tesla podle mě nesnesou více jak 1000C, Nissan Leaf klidně dvoj-trojnásobek.

            1. Pozor, to není o kvalitě
              Pozor, to není o kvalitě ale o vlastnostech současné technologie. Jsou tu historicky dvě fundamentální cesty jak postavit baterii elektromobilu. Buď použiji tzv. robustní články, které jsou dnes už v podstatě provozně nezničitelné (jak zatěžováním tak cyklicky) ale mají nízkou specifickou hustotu energie = velmi omezený dojezd. Nebo mohu použít články s nejvyšší dostupnou hustotou energie, která je běžně 2-3x lepší než u tzv. robustních článků, ale samozřejmě za cenu mnohem nižší tzv. robustnosti. Tj. aby tyto články vydržely stejnou záruku 160tis km/8let tak se k ním musím chovat šetrněji. To zjednodušeně řečeno znamená předimenzování kapacity, nižší rychlodobíjecí proudy a aktivní teplotní management.

              Tzv. robustní články používá např. VW v současném Golfu, e-UP! a v tom novém Crafteru. Jsou to 36Ah prizmatické články od Sanyo/Panasonic a dá se říci, že to je parametricky to nejlepší na trhu v dané kategorii. (Konkurence je ale vyrobit umí také)

              Články s nejvyšší energetickou hustotou používá Tesla, jsou to články od Panasonic a opět jsou tím nejlepším co v dané kategorii na trhu je. (Konkurence je ale vyrobit umí také)

          1. Čím jsou Tesla baterky
            Čím jsou Tesla baterky levnější, chemií, větší sérovostí, konstrukcí?

            Mimochodem tenhle majitel Modelu S se ve svém blogu o tom jak vypadá jeho auto po 100 000 mílých a 500 Uber jízdách a 20 půjčeních zmínil jen tak mimochodem, že mu během té doby Tesla vyměnila baterku. Celkem dost zásadní událost v životnosti auta, ale on to neřešil protože to neplatil 😀 Taky mu to pak čtenáři v diskuzi vyčítají:D
            https://medium.com/@SteveSasman/how-i-used-abused-my-tesla-what-a-tesla-looks-like-after-100-000-miles-a-48-state-road-trip-6b6ae66b3c10#.9efivwmb6

            1. Levnější jsou tou
              Levnější jsou tou sériovostí a konstrukcí. Konstrukce malých cylindrických článků (Tesla)je pro masovou produkci zatím stále vhodnější než velké prizmatické (VW, BMW) a velké pouch články (Nissan, GM). K tomu pak stroje pro výrobu malých cylindrických článků dělá dneska snad úplně každý a tedy i vstupní náklady na vybudování továrny jsou díky tomu mnohem nížší.

          2. Ano, to tvrdí Nissan, BMW,
            Ano, to tvrdí Nissan, BMW, VW další, ale otázka je, jestli je to pravda nebo jenom konkurenční FUDy. Ono když to vezmu čistě techniky, tak:

            1. Nevím o tom, že by články NCA používané Teslou byly výrazně levnější než NMC články používané ostatními. Alespoň u dodavatelů co znám vždy vychází mírně výhodněji NMC oproti NCA přepočteno na kapacitu.

            2. Dle dostupných informací NCA mají papírově menší cyklickou životnost (ale zase větší kalendářní) a menší zatížitelnost. To je asi pravda, ale nezapomínejte, že v tesle je 3x až 4x větší kapacita oproti Leafu, i3 nebo eGolfu, ale průměrná spotřeba je jenom asi o třetinu větší, takže:

            a) články v Tesle jsou výrazně méně proudově zatěžovány a tudíž víc vydrží

            b) na jeden cykl Teslou ujedete minimálně 3x víc km než na jeden cykl s autem co má 24-30kW akumulátor, takže i kdyby měly NCA články poloviční cyklickou životnost, tak pořád vydrží mnohem víc celkově najetých km.

            c) pokud městským EV jezdíte delší trasy než pár desítek km, tak musíte dobíjet do plna a vyjíždět zase skoro do prázdna, což znamená poměrně hluboké cyklování, které opět zkracuje životnost.

            d) jsou tam další faktory, jako třeba tepelný management, který zrovna třeba Nissan nemá kdoví jaký o takovém iMiev nemluvě.

            3) Pokud máte nějaký zdroj o tom, kolik lidí si v Tesle už nechalo vyměnit akumulátor z důvodu snížení kapacity, tak sem s ním.

            1. Souhlasím až na jednu
              Souhlasím až na jednu drobnost, a to výrazné menší proudové zatěžování u Tesly. Ano, článků je sice více (3x), jenže Tesla je také výkonnější (pravda nepoužívá ten výkon neustále, ale to ani ostatní a důležité budou špičky) a to více než 3x. takže bych to viděl na šul nul. Jinak souhlas.

                1. Jasně, ale u
                  Jasně, ale u nejběžnější 85D se špičkou 280 kW je to tedy šul nul. Ostatní mají proudové zatížení ještě větší. A pravda, u rychlonabíjení už je to horší.

                2. No z mých zkušeností
                  No z mých zkušeností rozumné špičky (tj. do cca 3C trvající jednotky sekund) nejsou ani u 18650 žádný problém. Co se geometrickou řadou podepisuje na snížení kapacity u 18650tek je hloubka využívaného DoD, přičemž je téměř jedno v jaké oblasti to je. Tj. nijak zvlášť si nepomohu když budu články provozovat řekněme 4,1V-3,2V oproti 4,2V-3,4V (oboje zhruba 50% nom. kapacity) jen se tím připravuji o možný dojezd, protože nikdy nevyjíždím s plně dobitým vozem.

        1. Tak si to spočítejte: Pro
          Tak si to spočítejte: Pro jednoduchost 80000kWh/80kWh = 1000. Kolik jezdí v současnosti Tesla EV, když automobilka produkuje aktuálně 2000 vozů týdně? Jenomv Americe jezdí asi 150000 vozů. Vyrábí se to už pět let, tuším. Tisíc repasovaných baterií se už určitě sežene.

          1. How I Used & Abused My
            How I Used & Abused My Tesla — What a Tesla looks like after 100,000 Miles, a 48 State Road trip, 500 Uber Rides, 20 Rentals & 2 AirBnB sleepovers.

            https://medium.com/@SteveSasman/how-i-used-abused-my-tesla-what-a-tesla-looks-like-after-100-000-miles-a-48-state-road-trip-6b6ae66b3c10

            Tesla also has an 8 year, unlimited mileage warranty for the Drive Train & Battery. This was great, as I did have the drive train replaced at about 65,000 miles and the battery replaced at about 76,000 miles.

            Taky mu měnili drive train což je motor s převodovkou a invertorem + možná klouby, tlumiče … ? Nevim přesně co do toho všechno spadá.

            Bjorn měl vyměnej motor, nevim jestli i baterku. Lidi nadávaj na vysokou cenu Tesel, ale vzhledem k připadným výměnám baterek, motorů apod. bylo od Elona víc než prozíravé, aby ty náklady rozložil na zákazníky, protože jinak by mohla automobilka přijít na buben dřív než je zdrávo. Ono spoléhat na to , že všechno vyjde na 100 % je naivní. Taky stále mluví o zákaznícich jako spolupodílnícých na vývoji nových technologií a nezapomíná jim za to poděkovat.

            1. Podle mých neblahých
              Podle mých neblahých zkušeností musela mít Tesla doslova noční můru z těch (tuším v polsku) vyráběných výkonových relé TYCO (ta dvojice co odpojuje HV napětí baterie od vozu). Alespoň u mne se jim svařovaly kontakty jen se na ně stačilo ošklivě podívat, natož v té nehorázné proudové přetěžovací prasečině, který se u Tesly běžně děje při seznámení pedálu plynu s koberečkem.

              Pokud vím tak nedávno byla uvedena nová revize bateriové krabice, která má „dvířka“ pro separátní přístup k těmto relé. Dříve se kvůli tomu musela doslova rozpárat celá krabice jako plechovka od sardinek.

                1. Já myslím že používají
                  Já myslím že používají pořád TYCO (tedy on už je to nějaký ten pátek TE connectivity), akorát s příchodem Ludicrous módu proběhla zmínka o překonstruování kontaktů s použitím inconelu. Tudíž bych se nedivil, kdyby ta překonstruovaná relé dostaly už všechny baterie. Já mam ty špatné zkušenosti s řadou EV200 (EV200AAANA), ale pravda nechoval jsem se k ní moc vlídně. Teď je tuším k dispozici i novější řada EVC500.

                  Jinak jako alternativa jsou pokud vím hojně používaná relé od Gigavac řady GX.

                2. Aha, my používáme LEV200,
                  Aha, my používáme LEV200, ale max do 250A špička a s precharge, takže tam snad problémy nehrozí.

    1. Tipoval bych zbytky z
      Tipoval bych zbytky z vývoje. Samotného mě po zkušenostech se dvěma tuzemskými firmami překvapilo, kolik toho zůstane v podstatě na odpis, protože je to mišmaš různě použitých článků, které už nemůžete nikomu nabídnout. U automobily typu BMW to budou násobně větší hromady.

Napsat komentář