Aplikace Škoda Auto Citymove nabízí nově sdílená kola

Aplikace Citymove slouží k snadnému výběru a kombinaci různých způsobů dopravy po městě. Nyní přibyla i sdílená kola sítí Nextbike a Rekola, které jen v Praze nabízejí přes 2000 bicyklů a rozsáhlé zóny pro vypůjčení a vrácení kol.

Škoda Auto DigiLab dále vylepšuje svoji aplikaci Citymove pro snadný pohyb ve městě, a to propojením se dvěma velkými sítěmi sdílených kol Nextbike a Rekola. Uživatel vidí na mapě v Citymove polohu všech dostupných bicyklů a může využít navigace přímo k volnému kolu nebo zvolit odkaz do aplikace Nextbike či Rekola a jízdní kolo si rovnou zarezervovat.

S jedinou aplikací tak lze vybrat širokou škálu dopravních prostředků – kromě sdílených kol jde i o autobusy, tramvaje a metro, taxi, sdílené automobily nebo elektroskútry. Aplikace slouží od roku 2019 obyvatelům a návštěvníkům Prahy. Dosud registruje skoro 350 000 stažení.

SOUVISEJÍCÍ: Škoda Auto investuje do služby sdílení kol Rekola, spouští je v Mladé Boleslavi

Tillmann Stauske, člen vedení Škoda Auto DigiLab, zdůrazňuje: „Budoucnost mobility je digitální, plně propojená a přizpůsobená individuálním potřebám uživatelů. S Citymove nabízíme aplikaci, která se dokonale přizpůsobuje době. Postará se o plánování trasy a dovede uživatele do cíle ve městě vždy nejkratší cestou: rychle, pohodlně a multimodálně. Dva velcí poskytovatelé sdílených kol Rekola a Nextbike, kteří teď zpřístupňují své služby přímo v aplikaci, nyní nabízejí ještě větší flexibilitu.“

Vítek Ježek, CEO a zakladatel Rekola, uvádí: „Rekola zažívají s expanzí sdílené mikromobilitní dopravy v Praze exponenciální nárůst jízd i počtu uživatelů. Data nám ukazují, jak užitečná může být pro město multimodální doprava, kterou je pro Pražany dobré mít možnost naplánovat.“

Multimodální doprava po hlavním městě

Aplikace Citymove podporuje multimodalitu městské dopravy, neboť slouží k propojení různých způsobů dopravy po městě. Uživatel si jejím prostřednictvím dokáže naplánovat trasu, zvolit vhodné dopravní prostředky nebo je rezervovat a zaplatit za ně.

Součástí jsou nejen všechny prostředky městské hromadné dopravy, u nichž aplikace zobrazuje aktuální polohu jednotlivých spojů a nabízí zaplacení jízdenky pomocí SMS, ale zahrnuje také služby sdílené mobility Škoda Auto DigiLab: elektrické skútry BeRider, sdílení aut HoppyGo a studentský carsharing Uniqway i služby třetích stran. Objednat lze též vozy taxi propojené aplikací Liftago.

Lukáš Luňák, CEO Nextbike v Česku, dodává: „Sdílená kola jsou prodlouženou rukou MHD, chůze a dalších způsobů pohybu po městě. Zařazení Nextbike do aplikace Citymove je proto naprosto přirozeným krokem, jak pomoct občanům dostat se zdravě, rychle a udržitelně z bodu A do bodu B.“

Bikesharing v Citymove rozšiřuje nabídku

Zapojení sdílených bicyklů sítí Nextbike a Rekola otvírá uživatelům další možnosti, jak se po městě dopravovat rychle, levně a ekologicky. Integrace je na stejné úrovni jako u sdílených vozů nebo elektroskútrů – dostupná kola se zobrazují na mapě a jejich poloha je v krátkých intervalech aktualizována. Po výběru kola se uživatel dozví, jak daleko se od něj nachází, a vestavěná navigace ho dovede ke kolu, případně může přejít do aplikace Rekola či Nextbike a kolo si zarezervovat.

Snadné hledání kol na mapě i v seznamu

Stejně funguje seznam volných kol, který uživateli ukáže všechny dostupné bicykly v okolí. Kola jsou seřazena dle vzdálenosti a zájemce o výpůjčku může zvolit i výběr podle provozovatelů, pokud má předplatné jen u jednoho z nich. Půjčení kola, platba, předplatné a další pravidla spojená se zápůjčkou se řeší přímo v aplikaci daného poskytovatele sdílených kol, což přináší i možnost použít kartu městské integrované dopravy Lítačka.

Citymove usnadňuje také parkování motoristům

Aplikace Citymove je však přínosná i pro uživatele automobilů a elektromobilů: zobrazuje totiž parkovací zóny včetně cen a dalších informací, přičemž lze prostřednictvím telefonu rovněž provádět platbu, případně prodloužit dobu parkování. Součástí přehledů jsou i krytá parkovací místa, jako jsou parkovací domy nebo veřejné garáže. Uživatelé elektromobilů ocení přehled nabíjecích stanic či možnost uhradit nabíjení. Všestranná multimodální aplikace tak může sloužit i ke kombinaci vlastní a veřejné dopravy.

Mezi nejoblíbenějšími dopravními aplikacemi

Aplikace Citymove je bezplatná, dostupná pro obě hlavní platformy Android i iOS a pro využívání služeb se stačí jen registrovat. Aplikace aktuálně registruje skoro 350 tisíc uživatelů a dle hodnocení se řadí mezi nejoblíbenější dopravní aplikace (4,7 hvězdičky z 5 možných). V roce 2020 byla Citymove vyhlášena nejlepším projektem pro město s více než 200 000 obyvateli.

Škoda Auto podporuje bikesharing

Nadační fond Škoda Auto v rámci podpory udržitelné dopravy zajistil provoz sdílených kol i v lokalitách, kde automobilka působí prostřednictvím svých výrobních závodů: v roce 2019 byl zahájen projekt v Mladé Boleslavi a okolí a v současnosti mají bicykly k dispozici také v Kvasinách a Vrchlabí. Jen v Mladé Boleslavi je zaregistrováno přes 8 500 uživatelů, kteří dosud ujeli více než 275 000 kilometrů. Ve srovnání s jízdou automobilem to znamená úsporu téměř 33 tun emisí CO₂. Podpora udržitelné dopravy patří mezi priority společenské odpovědnosti automobilky Škoda Auto.

zdroj: tisková zpráva

11 Comments on “Aplikace Škoda Auto Citymove nabízí nově sdílená kola”

   1. Ano, tento problém už nelze utajit.
    Rozhodnutí zbavit se koncernových aut se ukazuje jako správné. Blamáž s jediným zbývajícím Superbem mi potvrdila, že od koncernu už nikdy nic neobjednám. Když nejsou schopni dodat svoje TOP auto v maximální konfiguraci, tak už nic. A to co máme, musí příští rok pryč.

        1. Koncern VW uvalil interni sankce na ruzzke trolly. A ani se nedivim, spadate do toho okruhu.

        2. Tomu bych i věřil, od korporátních neofašounů by to sedělo a rád bych si na tom právně smlsnul, leč auto je objednané na firmu a ještě přes sročko pána, co mi auta spravuje. Škoda. Jen škodovácká impotence.

Napsat komentář