Aplikace ChargeUp a Zaparkuj.to pomáhají řidičům i vedení města

Aplikace ChargeUp z dílny technologické společnosti Unicorn pomáhá řidičům najít a vybrat volnou nabíjecí stanici v okamžiku, kdy potřebují nabít své elektrické auto.

Chytří pomocníci hledají volná parkovací místa či nabíjecí stanice. Aplikace ChargeUp a Zaparkuj.to od Unicornu jsou provozované na cloudové platformě Microsoft Azure.
foto: Unicorn

Řešení ChargeUp začala jako jedna z prvních nabízet ve svých areálech Škoda prostřednictvím své dceřiné společnosti ŠKO ENERGO. Přes aplikaci ChargeUp firma provozuje 267 nabíjecích stanic různých typů a výrobců.

Řešení nepřetržitě na dálku monitoruje fungování stanic a upozorňuje operátory na poruchy, výpadky nebo jiné nežádoucí situace. Systém také průběžně vyhodnocuje shromážděné údaje o spotřebě a výpadcích, zobrazuje je ve formě reportů a připravuje podklady pro zpracování a vyúčtování nákladů v podnikovém systému.

Inspirováni Škoda Auto, řešení začali využívat i její obchodní partneři – prodejci populárních škodovek. Aplikaci ChargeUp využívá pro své zaměstnance i zákazníky také řetězec supermarketů Billa a od června letošního roku si přes ní mohou své elektromobily dobít v obchodním centru Galerie Vaňkovka také obyvatelé a návštěvníci brněnské metropole.

Pomocník pro řidiče a užitečná data pro města

Technologické vychytávky však neusnadňují život jen majitelům elektromobilů, ale napomáhají řešení dalších problémů spojených s mobilitou. Každodenní boj řidičů s parkováním ulehčuje aplikace Zaparkuj.to.

Slovenskému městu Žiaru nad Hronom tento systém pomohl vytvořit základ celé městské koncepce parkování. Město vytvořilo rezidentská parkovací místa a v jejich rámci také zpoplatněné zóny.

Pomocí aplikace a s podporou parkovacích senzorů umístěných na parkovacích místech tak město efektivně kontroluje úhradu parkovného i to, zda jsou řidiči oprávněni parkovat na vyhrazených místech pro ZTP (invalidy). Parkovací senzory jsou umístěny i na místech, kde jsou řidiči zvyklí parkovat, i když to tam není dovoleno.

Aplikace Zaparkuj.to navede řidiče přes mobilní telefon na volné parkovací místo a umožní mu zaplatit parkovné kartou nebo SMS. Pokud řidič parkuje na zakázaném místě, aplikace ho na to upozorní.

„Zaparkuj.to šetří řidičům čas a peníze. Město coby provozovatel systému má díky sběru informací a dat o vytíženosti a obsazenosti parkovacích míst možnost analyzovat každé jedno parkovací místo. To nám pomáhá optimálně nastavit parkovací systém v našem městě,“ vysvětluje ing. Juraj Miškovič, tajemník Městského úřadu Žiaru nad Hronom.

Základem systému ChargeUp a řešení Zaparkuj.to je připojení vícero zařízení vybavených čidly ke sběru dat přes internet věcí. Obě řešení jsou provozována na cloudové platformě Microsoft Azure, která umožňuje sběr velkých objemů dat, jejich rychlé vyhodnocování, a navíc pružné navyšování či snižování kapacity dle skutečné potřeby ze strany uživatelů.

Díky úspěšnému fungování a přínosům řešení pro rozvoj měst se společnost Unicorn stala finalistou ocenění Microsoft Awards 2019 v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města.

tisková zpráva

3 Comments on “Aplikace ChargeUp a Zaparkuj.to pomáhají řidičům i vedení města”

Napsat komentář