Česká společnost 3DDen, která se zaměřuje na pokročilé technologie v 3D tisku, z nichž některé jsou unikátní v celosvětovém měřítku navázala úzkou spolupráci se švýcarskou organizací Tide. Ta se zaměřuje na sběr odpadních plastů vylovených z oceánů a jejích následného sekundárního využití. Společně vyvinuly unikátní materiál pro výrobu udržitelných výrobků, v první fázi se zaměří zejména na segment interiérového designu.
Tide Ocean SA (#tide) byla založena jako vedlejší produkt švýcarského hodinářského průmyslu. Hlavní myšlenkou bylo získávat a recyklovat odpadní plasty vylovené z oceánů za účelem vytvoření kvalitních udržitelných produktů. Od roku 2019 Tide vrací plastový odpad zpět do oběhu. Tide loví plastový odpad na asijském a americkém kontinentu – v oblastech, které jsou silně zasaženy plastovým znečištěním.
SOUVISEJÍCÍ: 3Dees Industries přináší českému průmyslu nové možnosti kovového 3D tisku
Oceán je mízou naší planety a je na něm závislý život na zemi. Jeho znečištění, zejména plastovým odpadem a zbytky z rybářského průmyslu, narušují křehkou rovnováhu mořských ekosystémů.
Absolutní objem plastu, který se dostane do oceánu je ohromující – přibližně 1 milion tun ročně. Opětovné použití oceánských plastů k výrobě udržitelných produktů přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety.
Spolupráce těchto dvou subjektů propojuje několik neziskových organizací do unikátního ekosystému, na jehož začátku je sběr plastového odpadu rybáři zejména v Indickém oceánu. Tito rybáři získávají za lov plastů jídlo a pitnou vodu, což je důležitým zdrojem jejich obživy.
Vylovený plast se následně třídí, čistí a připravuje k dalšímu zpracování. Poté bude transportován do České republiky, kde bude zpracován do formy speciálního filamentu, vlákna určeného pro tisk v originálních 3D tiskárnách 3DDen.
„V první fázi se chceme zaměřit na obkladové materiály od exteriérů a interiérů a různých dekorací až po nábytek. Výhodou je jejich vysoká odolnost vůči teplotním a dalším vlivům, designová i barevná pestrost a variabilita finálního produktů a v neposlední řadě šetrnou vůči přírodě a planetě,“ říká Honza Hřebabecký, zakladatel a CEO 3DDen.
Unikátní farma 3D tiskáren se nachází v pražských Horních Počernicích. Zde téměř nonstop pracují téměř tři stovky tiskáren různých druhů. 3DDen navazuje na úspěchy největšího světového výrobce 3D tiskáren, české firmy Prusa Research, od které také část strojů využívá. Ty ale již nestačily na složitější a propracovanější produkty, a proto začali odborníci z 3DDen vyvíjet své vlastní 3D tiskárny.
Společnost se specializuje na vícebarevný tisk z kombinovaného materiálu a na zakázku je schopna ve 3D vymodelovat a vytisknout i ty nejsložitější produkty. Aktuální zakázkou, na které právě pracují, je tisk repliky Eiffelovy věže, která bude u jezera Most stát v červenci a srpnu v době konání Olympijských her.
zdroj: tisková zpráva