Volkswagen ID.4: v Česku začíná cena elektromobilu na 1 224 900 Kč, dojezd až 520 km

Autorizovaní prodejci značky Volkswagen v České republice již přijímají objednávky od zákazníků, kteří se rozhodli pro nový elektromobil ID.4.

Akumulátory s kapacitou 77 kWh umožňují dojezd až 520 km (WLTP). Zpočátku jsou k dispozici speciální edice ID.4 1ST a ID.4 1ST Max.
foto: Volkswagen

Jen několik dnů po světové premiéře druhého člena rodiny elektromobilů Volkswagen ID. jsou k dispozici speciální edice ID.4 1ST a ID.4 1ST Max s exkluzivní výbavou za ceny od 1 224 900 Kč. Volkswagen bude nabídku postupně rozšiřovat o další varianty.

„ID.4 následuje v těsném sledu po velmi úspěšně uvedeném modelu ID.3. Nový model kombinuje ekologický provoz elektromobilu s všestranností SUV. Stejně jako u ID.3 se mohou zákazníci těšit na mimořádně prostorný interiér a pozoruhodnou jízdní dynamiku ve spojení s vynikající úrovní komfortu, k níž přispívá i tichý elektromotor a minimální aerodynamický hluk. Nový ID.3 se setkal u českých zákazníků s velmi pozitivní odezvou a jeho větší bratr ID.4 má všechny předpoklady k tomu, aby pro elektrickou mobilitu nadchl i zájemce o vozy kategorie SUV,“ říká Jiří Štoček, ředitel divize Volkswagen osobní vozy společnosti Porsche Česká republika.

Stejně jako v případě modelu ID.3 nabízí Volkswagen SUV ID.4 v předem nakonfigurovaných verzích. První fáze uvedení na trh patří speciálním edicím ID.4 1ST a ID.4 1ST Max s velkorysou výbavou. Jejich ceny na českém trhu byly stanoveny na 1 224 900 Kč, resp. 1 473 900 Kč (Max).

V obou případech zajišťuje pohon zadních kol vzadu uložený elektromotor o výkonu 150 kW (204 k) napájený ze sady akumulátorů s využitelnou kapacitou 77 kWh. Na jedno nabití lze ujet až 520 km (podle metodiky WLTP). To už samo o sobě předurčuje elektromobily ID.4 i pro cestování na dlouhé vzdálenosti.

Rychlým nabíjením stejnosměrným proudem o výkonu 125 kW, například z nabíjecích stojanů sítě Ionity, se navíc během 30 minut doplní dostatek elektrické energie pro ujetí dalších 320 km (WLTP).

ID.4 zrychlí z klidu na 100 km/h za 8,5 sekundy a jeho nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 160 km/h. Robustní charakter elektrického SUV umocňují velká kola ve spojení se světlou výškou 210 mm.

Za jízdy si výkonný elektromobil podmaní řidiče zrychlením i skvělými jízdními vlastnostmi, za nimiž stojí nízké těžiště a rovnoměrné rozložení hmotnosti mezi nápravy v důsledku uložení vysokonapěťové sady akumulátorů pod podlahou. závislosti na poloze opěradel zadních sedadel nabízí zavazadlový prostor objem 543 až 1575 litrů.

Přehledně uspořádaná přístrojová deska modelu ID.4 umožňuje snadné ovládání. Téměř výhradně dotykové ovládací prvky doplňuje inteligentní hlasové ovládání „Ahoj ID.“. Na přání se dodává průhledový displej s rozšířenou realitou, který vkládá virtuální zobrazení do reálného prostředí.

Cestování usnadňuje navigační systém Discover Pro s internetovými službami We Connect Start, zatímco asistenční systémy IQ.Drive zvyšují úroveň komfortu a bezpečnosti. Elektronické systémy vozidla mohou být navíc aktualizovány i po zakoupení vozidla, a to bezdrátově, aniž by zákazník musel navštívit servisního partnera.

Aktuálním vstupem do světa elektromobility značky Volkswagen v segmentu SUV je ID.4 1ST. Tato speciální edice u příležitosti uvedení nového modelu na trh jezdí na 20“ kolech v designu „Drammen“. Její elegantní vzhled umocňuje vnější stylistický paket ve spojení s tmavě tónovanými skly oken v zadní části vozu.

Komfort při cestování v chladném ročním období zvyšuje vyhřívání předních sedadel, multifunkčního volantu a skla čelního okna. Dekorační osvětlení je nastavitelné v 30 barvách a pedály z ušlechtilé oceli zdobí nápaditý design „Play & Pause“. Komfortní výbavu završuje dvouzónová klimatizace „Climatronic“.

Kromě navigačního systému Discover Pro zahrnuje sériová výbava rovněž asistenční systém Front Assist, adaptivní tempomat ACC „stop & go“ a asistenta pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist. Manévrování v těsných prostorech usnadňuje zadní kamera. Hospodárnost provozu zvyšuje tepelné čerpadlo, které především za nízkých teplot znatelně prodlužuje dojezd.

Volkswagen ID.4 1ST Max se dodává s téměř kompletní sériovou výbavou. Kromě výše uvedených prvků zahrnuje jeho vnější výbava především interaktivní světlomety IQ.Light-Matrix LED, zadní svítilny LED 3D a 21“ kola „Narvik“. Jízdní vlastnosti posouvá na ještě vyšší úroveň progresivní řízení a systém DCC s adaptivními tlumiči.

Vnitřní výbava speciální edice ID.4 1ST Max zaručuje posádce maximum komfortu. Na tom mají svůj podíl například elektricky nastavitelná sedadla, panoramatické skleněné střešní okno, zvukově izolační skla oken, třízónová automatická klimatizace Climatronic a elektrické ovládání zadního výklopného víka. Vrcholná verze nenechává nic náhodě ani v oblastech ovládání, konektivity a asistované jízdy.

Řidič tak má k dispozici průhledový displej s rozšířenou realitou, centrální 12“ displej, telefonní rozhraní Comfort a asistenční systémy Travel Assist (v širokém rozsahu automatizovaná jízda v určitých provozních režimech), Side Assist (asistent pro změnu jízdního pruhu) a Emergency Assist (asistent pro stav nouze).

Budoucí varianty a globální výroba

Speciální edice jsou limitované na 27 000 vyrobených vozů. Po jejich vyprodání bude Volkswagen postupně uvádět na trh další varianty modelu ID.4 s předem nakonfigurovanými výbavami. Na začátku roku 2021 bude následovat základní verze ID.4 Pure s dojezdem až 340 kilometrů (podle metodiky WLTP).

Volkswagen rozšiřuje svou klasickou produktovou řadu o rodinu elektromobilů ID. Nový ID.4 je po kompaktním modelu ID.3 druhým výhradně elektricky poháněným modelem značky. Nové elektricky poháněné SUV se bude vyrábět v celkem pěti závodech na třech kontinentech.

Výrobu modelu ID.4 pro evropské trhy zajišťuje závod Cvikov, a to s neutrální bilancí emisí CO2 v rámci celého dodavatelského řetězce. Letos začne výroba také v čínských továrnách Anting a Fo-šan. Na rok 2022 se plánuje spuštění výroby v závodech Chattanooga (USA) a Emden.

tisková zpráva

52 Comments on “Volkswagen ID.4: v Česku začíná cena elektromobilu na 1 224 900 Kč, dojezd až 520 km”

  1. Trochu se ta diskuze stočila mimo článek. Co říkáte na
    Trochu se ta diskuze stočila mimo článek. Co říkáte na cenu? 1.2 mil za auto s 77 baterkou , tepelným čerpadlem, 125 kW nabíjení, 20″ kola a umí za příplatek tažné (hmotnost jsem nedohledal)

    Podobně vybavený Enyaq 80 (moc jsem neřešil pakety navigace), ale s doplnky jako barva, 20″ kola, el.sedačka, příplatek za DC 125 kW stojí cca o 100 tis. více a tažné jsem v konfigurátoru nenašel.

    1. Meli udelat 2 mozna 3 stupne vybavy a hotove:
      Socka edici,

      Meli udelat 2 mozna 3 stupne vybavy a hotove:
      Socka edici, zlatou stredni cestu a max a tam dat opravdu vse. Mensi baterky nez 77kW nemaji smysl, tohle neni auto do mesta.

      Auto co nema minimalni bezpecnosti vybavu by se po r. 2020 nemelo ani prodavat: night vision/laser/led dot matrix/adapt.tempomat/nouz.brzdeni/vedeni v pruhu i waze povazuju za bezpecnostni doplnek – ty predmety na silnici jsou obcas trestuhodne (na dalnici upadla plechova zarazka na kola, rezerva v pruhu, cihly, pytel cementu atd..prejeta zvirata.. nejednou me to zachranilo)

      + dalsi detail auto bez celokuze a audia pro mne neni auto..myslim ze enyaq umi, ID3 ne, ID4 myslim ze ted taky ne, ale stejne ty zadni bubny jsou pro mne tristni..

  2. Dnes jsem poprvé viděl id.3 a je to teda pecka. Jestli id.4
    Dnes jsem poprvé viděl id.3 a je to teda pecka. Jestli id.4 bude podobné jen jako suv, bude to ideal pro rodinu. Ne každý chce riskovat auto s jedním servisem v cr s pochybnou kvalitou. Id3 bude pro mraky lidi ověřena kvalita. A to, že ladili sw o půl roku dyl, je přece záruka, že je to odladeny ne? VW je Mistr marketingu…

    1. SW nemaji dodnes odladeny. Spousta veci nefunguje a spousta je
      SW nemaji dodnes odladeny. Spousta veci nefunguje a spousta je uzamcena. Dilenske zpracovani take neni nic moc, teda podle nemeckeho automagazinu. Tezko rict kdo bude delat servis. EV nesmi delat kdejaky vw servis. Ale jo, je to EV a nahradi spousta smradochu. Drzim jim palce.

      1. Konkurence na tom z principu je a bude plus mínus stejně.
        Konkurence na tom z principu je a bude plus mínus stejně. Oni totiž mají tytéž dodavatele a často se řídící jednotky upravují na základě těch existujících. A jak chcete něco vylepšit když nevíte co dělá to původní zařízení.

        Kdo to nezažil na vlastní kůži si těžko může představit jak opravdu špatné to je.

          1. Pokud jde o HW to mne také docela zaskočilo jak moc se to
            Pokud jde o HW to mne také docela zaskočilo jak moc se to netestuje. Politická tlačenka snažící se redukovat náklady tak, že přemůže fyzikální zákony. Ale ti politici ve firmách pořád věří, že ty HW problémy SW zachrání. Techniku a fyziku nelze oblbnout. Šéfa ano. Takže tohle se hned tak nezastaví.

            1. Mě nejvíc děsí, co vše se kupuje podle datasheetů a
              Mě nejvíc děsí, co vše se kupuje podle datasheetů a nedělají se ani testy prvních kusů a pak se lidi diví. Ano vlastně i Tesla snad původně plánovala a realizovala jen testování v prostředí virtuální reality a simulací a myslím, že se jim to krutě nevyplatilo

                1. Napřed to bude covido krizí růst (nechce se zcela zastavit
                  Napřed to bude covido krizí růst (nechce se zcela zastavit výroba, ale je snaha omezit veškerý kontakt) a pak se to sesype, jak píšete.
                  Nakonec se lidé pokorně vrátí ke zvýšení lokální produkce a přestane se vozit vše dvakrát kolem světa..ostatně ono dneska už se to ukazuje, řekněme, v okrajových odvětvích – včera jsem četl rozhovor s Průšou (3d tisk), jak jim Čína utíká a jak jsou problémy sem letos dostávat díly – kdyby 3D tiskárny měly nějakou výrobu v EU, tak ten problém nemají, ale když, krokáče, závitovky, koncáky, arduino desky je vše v Číně, tak se divit nemůžeme..

      2. Tak nějak. Obě ID mohla být jen s trochou snahy o level
        Tak nějak. Obě ID mohla být jen s trochou snahy o level lepší, ale buďme rádi za ty dary.
        PS: nejsou to jen smraďoši, ono se často zapomíná i na druhý konec toho procesu.
        Běžný atmosférický spalovací motor (se spotřebou okolo 7 l / 100 km) na ujetí 100 km spotřebuje cca 10 000 litrů kyslíku. To je pro průměrného dospělého člověka kyslík na cca 25 dní. Takže cesta spalovákem z Prahy do Brna a zpět je ekvivalentem vzduchu pro člověka na 100 dní.
        Mluvíme o jednom autě z Prahy do Brna a zpět – a teď si to představte ve vztahu vůči současné realitě. DENNĚ se v ČR projezdí vzduch na celý průměrný život všech lidí v ČR.

      3. V ID.3 First jsem nezaznamenal žádné softwarové problémy
        V ID.3 First jsem nezaznamenal žádné softwarové problémy ani chyby ve zpracování. Nic se nezasekávalo, vše bylo slícované dokonale.

        Ano, problémy s ovládáním na volantu jsou, ale jen proto, že cpát tam dotykové ovládání je naprosto imbecilní nápad.

        Ano, interiér vypadá hrozně, ale jen proto, že je z nejlevnějších podřadných materiálů, co sehnali.

        Ne, nepoblázněný nezfetovaný člověk s IQ nad 65 si ho místo spalovacího auta za milion nikdy nekoupí, protože ty peníze v něm nejsou vidět a dětský design interiéru se strašne rychle okouká.

    2. Mám VW docela dost rád. I když do svého starého Passata
      Mám VW docela dost rád. I když do svého starého Passata pořád sypu.
      Ale byl jsem dost dlouho u vývoje SW v automotive a co si nejen VW dá líbit je k pláči. Co která krabička (řídící jednotka) v autě dělá netuší ani jeho výrobce. A jsem si jist, že u konkurence to bude plus mínus stejný. Jinak by to prostě brali jen od dodavatele který to dělá dobře (a draze). To se ale neděje. Bohužel jsem byl ještě horšího šlendriánu svědkem v leteckém odvětví. Což mi vyrazilo dech. Je dobře, že se moc nelétá.

      1. Když se zásadní věci outsourcují a lidstvo naivně
        Když se zásadní věci outsourcují a lidstvo naivně myslí, že fungují komunikační protokoly, tak potom to dopadá tak, že jezdí klidně auta, co mají dvě kompletní řídící jednotky celého motoru od dvou výrobců, z čehož jedna žije jen palivové čerpadlo z a druhé ten zbytek…

        U VW je ten problém, že jsou děsně rozkročení a přes snahy o centralizaci se tam partizánsky řeší dost věcí nesystémově a pak si to dokáží ještě přes katalog interních dílů nasdílet.

        Tesla tohle zatím nedělá, otázka je, jak to dopadne až bude mít na každém kontinentu fabriku, několik engineeringových center a modifikaci modelů… skoro bych řekl, že je nevyhnutelné, že se z ní stane stejnej moloch, využívající stejných dodavatelů jako ostatní (druhá možnost je, že zkrachuje – firma buď roste – „molochovatí“, nebo klesá – jde do kopru, období stagnace jsou dlouhodobě prakticky vyloučena), byť bude ještě mezifáze, že si nechá dělat věci dle své dokumentace, aby si zvýšila kapacity.

        1. Korporáty i když snad vždy soukromé firmy fungu1ijí jak
          Korporáty i když snad vždy soukromé firmy fungu1ijí jak socialistický stát. Možná komunistický stát. Dobrý příměr k SSSR nebo Číně. Měli jsme Černobyl a máme Covid. Vždy se nějaký manažer bojí jiného manažera a tak radši nic nehlásí. Protože být posel špatných zpráv může být průšvih. Úplně stejně to funguje v kapitalistických (evropských i US) korporátech. Tolik srabû na jednom místě jsem nikdy neviděl. Nejsem hrdina, ale nikdy jsem neměl problém říci komukoliv co je špatně (i jakou chybu jsem udělal). Málo platné. Tak jsem skončil v korporátu, kde se kupodivu věci řeší a nikdo nic pod koberec nezametá. A je to v Evropě.

          S Teslou (i když velký fanda) hádám máte dobrý odhad. Krachu se ale nebojím.

          1. Asi tak – jakmile se řada lidí dostane v korporátu na
            Asi tak – jakmile se řada lidí dostane v korporátu na nějaké místo, tak jsou tři skupiny:

            – první chce pracovat a něco dělat a nemá problém říct, co je špatně většinou odejde, či je odejita – ne pro své chyby, ale protože se proti nim vytvoří klika, které je vyštípe

            – druhá za každou cenu se snaží udržet co nejdéle na místě, za cenu nesmyslných rozhodnutí, mají buď dostatek sebereflexe, aby věděli, že se znova k lizu nedostanou, nebo nedostatek sebevědomí, aby riskli a šli jinam

            -třetí p€ndl€ři – manažeři, co bez zbožíznalství korzují firmami, hlavně vydělávat hodně a co tři až pět let měnit firmu, aby je nikde nedohanala jejich rozhodnutí a všude rádi zavádí novinky typu Průmysl 4.0, Kaizen, 5S atd…jedno, jak firmu tím paralizují či zdecimují…a vlastně to často ani zavést neumí, jen zapsat do životopisu a šup dál, rozesír*t další firmu samozřejmě za pěkný plat.

            Já jsem skončil tak, že jsem vyměnil benefity korporátu za nižší plat, víc volného času a především klidné spaní

            1. Máte stejný pohled na věc a souhlasím se vším! Jen
              Máte stejný pohled na věc a souhlasím se vším! Jen třeba 5S a podobné věci smysl mít mohou pokud se při jejich zavádění přemýšlí a neplní se jen slepě nařízení nadřízeného. Nadřízený musí umět naslouchat především podřízeným. Nad sebou má jen jednoho člověka a jeho omyl je více pravděpodobný než omyl 10 lidi pod ním.

    3. Vy jste naivni. K cemu je dobre, ze mam servis na kazdem rohu,
      Vy jste naivni. K cemu je dobre, ze mam servis na kazdem rohu, kdyz tam na ev ti ucni cuci jak husa do flasky?

      To co jsem si zazil s novym eNirem a jeho vadnou palubni nabijeckou nemelo obdoby. Neco takoveho jsem u Tesly nezazil za 3 a pul roku ja ani muj kolega s jeho Teslou.

      O vikendu jsem se bavil s pritelem netere, ktery prave odchazi ze znackoveho servisu zavedene automobilky z pozice prijimaciho technika. Jde do soukromeho servisu neb je totalne znechucen z toho jak to tam funguje. Platy nizke, motivace zadna, takze zadny zkuseny mechanik tam nepujde jen ucni.
      A to jak strasna auta ted automobilky ve snaze usetrit kazdy cent produkuji a jakym zpusobem maji nastavene podminky k dealerum, kteri se musi podilet na zarucnich opravach nebo doporucenych napravach chyb z vyroby, ktere tedy radeji sidi nebo vubec nedelaji je k pozvraceni.

      V servisu Tesly jsem take obcas kroutil nad necim hlavou, ale proti tomu co se deje v servisech velkych automobilek je jeste zlata…

      1. A proto jezdím se starými auty, abych bych těchto
        A proto jezdím se starými auty, abych bych těchto zážitků ušetřen a proto mám nejradši dobu, kdy se víc dělalo mimo počítače, takže si každý všechno dobře promyslel co a jak udělá a ono to platí stále…nechte stejného člověka něco navrhnout v počítači, nebo mu dejte tužku a papír…

        1. Je to bohužel tak. Skutečně dnes platí, že předkrizové
          Je to bohužel tak. Skutečně dnes platí, že předkrizové (myslím tím finanční krizi z roku 2008) auto vám udělá lepší službu než současné nové.

          Jo, některé automobilky vás ještě nechají si předplatit servis a pak jste jakoby v pohodě. Ve skutečnosti to znamená, že při opravách ztrácíte tu možnost odpovědět na otázku „když už se to bude dělat, bylo by dobré vyměnit i tohle a tamto, bude to sice o něco dražší, ale když to teď neuděláme tak se vám to do roka podělá a pak to bude mnohem dražší“ ano udělejte to. Tedy ten předplacený servis se pak fláká ještě více a z auta se stane časovaná bomba, které když se nezbavíte hned jak vám skončí předplatné tak hrozí, že vybuchne ještě ve vašich rukou. A když ne, tak chudák ten co to pak koupí po vás.
          A to nemluvím o všemožných výjimkách a limitu najetých kilometrů, takže pro lidi co hodně jezdí to stejně není.

          Jak jsem psal díky bohu za Teslu. A doufám, že si co nejdéle užiju období před tím než se to u ní dostane do stejného stavu jak jste také níže správně predikoval, i když oni jdou jinou cestou bez dealerů, tedy kdo ví, třeba to tak zlé nebude.
          Stejně tak doufám, že zatím „drahá“ elektroauta i ostatních automobilek budou ze začátku alespoň trochu v pohodě než začnou také řešit jak na nich ušetřit každý cent.

          1. Jak mi pravil známý z jedné automobilky – první vlastník
            Jak mi pravil známý z jedné automobilky – první vlastník má auto pět let, my chceme první vlastníky, co je s tím potom, nás nezajímá, protože nám to zisk nepřináší (byli by nejradši, kdyby se šrotovalo) – tedy i předplacený servis a vše je nastaveno tak, aby byl první vlastník šťasten.

            Ohledně vývoje – moje zkušenost je taková, že nejvíc na každý cent kouká automotive a je jedno kdo. U Tesly to tak nevypadá, protože se to zatím učí a tak nějak je tam i nadšení, nicméně to, jak optimalizují Y atd..jasně ukazuje, kam směřují. Nejvíc se obávám toho, že elektromobil nebude vůbec šetrnější k životnímu prostředí než starý spalovák, protože co se ušetří na emisí z výfuku to se propálí tím, že to bude televize a tedy se rychle a hned budou měnit funkční celky + karoserie po střední havárii už bude s opravou nerentabilní, tedy hned totálka – tady si dovoluji podložit to zkušenostmi electrodada – žádná karoserie není po opravě tak pevná jako nová, ale to, co tam Tesla předvedla, to ve mě vyvolává velké obavy už jen, protože jsem si v životě nějaký ten crash a jeho variace spočítal.

            1. S tím také nezbývá než souhlasit. Až na to, že vše co
              S tím také nezbývá než souhlasit. Až na to, že vše co jste popsal u té televize se dnes již děje i u těch spalováků.
              Přesně to mi totiž o víkendu popisoval přítel neteře, jak už se nic neopravuje, ale jen mění a ani vyměnit to pořádně neumí.

              Co se oprav po nehodách týká tak to je také všude stejné. Většinou pokud to není jen nějaký ťukanec, tak se už stejně nic neopravuje, ale posílá na ekologickou likvidaci neb cena opravy bývá vyšší než zůstatková cena auta.

              1. Tak jasně, když se mladej Hrdlička chlubí, jak
                Tak jasně, když se mladej Hrdlička chlubí, jak zintegrovali u spalováku hlavu, sací potrubí a výfukový svod do jednoho dílu a jak je to super…jasně že je to pro montáž super, opravitelné to není a z pohledu životnosti..no jsou to tři díly, co ne nadarmo se dělaly ze tří typů materiálů, protože každý má jinou roztažnost, ale ono to 5 let/150 000 km vydrží, tak, co to řešit dál.

                Nicméně abychom byli objektivní, dneska je nejvíc poruch v autech na elektrické instalaci ať už senzorice, nebo řízení, či na komfortních systémech a ty jsou nezávisle na typu pohonu stejné.

                Ono k opravitelnosti – dost věcí si doma opravuju sám a zjištění je smutné, dneska se spousta věcí dělá tak, aby to opravit nešlo a opravdu je to plné kurvítek – typicky, mám pohyblivý díl, propojený elektrickým vodičem – místo lanka dám drát, stačí, že se nepřeklesá dva roky.
                Karoserie pak je věc jiná – jasně, co je hliník je dost často z principu neopraitelné (protože hliník). Opravy – dneska je nejdražší na každé opravě cena laku a od toho se to odvíjí- ono je otázka, jestli vlastně dneska už není lak i jednotlivou nejdražší realizovanou komponentou při výrobě auta. Jinak samozřejmě moc se nekytuje a rovnou mění – manželka měla na pojistku dva škrábance dveří a výsledek 100 tis a nové oboje dveře, nějaké hraní si s tmelem atd to už dneska dělají spíš nezávislí specialisté (to je termín co? :D)

                1. Je to tak.
                  Kolega srazil loni shodou okolnosti tim Ioniqem

                  Je to tak.
                  Kolega srazil loni shodou okolnosti tim Ioniqem srnu. Odnesl to naraznik svetlo, blatnik a trochu tukle i dvere jak do nich po odmrsteni kopla.
                  Vysledek vymena vseho vcetne tech dveri. Cena pres 100tis…

            2. K první části – ta fylozofie se mi líbí, jen bych ocenil,
              K první části – ta fylozofie se mi líbí, jen bych ocenil, kdyby to nebylo 5 let, ale 25 let.
              A k tomu konci – vy by jste chtěl jezdit v opraveném autě po bouračce, kde to byla tak intenzivní nehoda, že to zasáhlo karoserii (rám), a ten byl rovnán. Vy by jste chtěl v takovém autě vozit svou rodinu?

              1. I ta malá nehoda, co měl s Teslou Electrodad zasáhla rám/
                I ta malá nehoda, co měl s Teslou Electrodad zasáhla rám/ nosník. Takže pokud po takové nehodě budeme vyhazovat auta, tak si o ekologii elektromobilů ani nepovídejme a dělejme je co nejlevnější..
                ohledně oprav – pokud to bylo dobře udělané auto a udělá se dobře (pod mým vedením a dle mých nároků oprava), tak naprosto klidně do toho svoji rodinu posadím…jenže když se po takové opravě auto předělá po mém, tak zmizí ten fakt nároků na cenu a půjde se jen po technických vlastnostech…
                edit: a jste si vědom toho, že jeden z nejvíc proklamovaných argumentů pro zkracování životnosti aut jsou emise, že neplní současné normy a ty staré normy bylo rozhodnuto, že jsou špatné..

                1. No jo, jenže ono je sporné určit, co byla malá a co už
                  No jo, jenže ono je sporné určit, co byla malá a co už velká nehoda. Podle mne jde o to, zda nehoda nějak zasáhla bezpečnostní prvky v čele s deformačními zónami. Ty už prostě nikdy nikdo nevyrovná. I když se na první pohled zdá, že byly plechy narovnány tam kam patří, tak strukturálně už to svou funkci neplní, a při další třeba i násobně menší nehodě se to zmuchlá jak papír.
                  Takže ano, možná – že když si necháte pod svým (předpokládám odborným ) dohledem opravit jakž takž kosmetickou vadu na karoserii, tak to asi nebezpečné není, ale drtivá většina lidí je odkázána na to, co jim řekne servis a nebo v horším případě bazar.
                  A přiznejme si, že není výjimkou, kdy Vám bazar tvrdí, že auto nebylo bourané a není to pravda.
                  Já to třeba (nebude-li to do očí bijící) nepoznám, a opravovanou karoserii bych prostě nechtěl.
                  A ve vztahu k ekologii, nemám žádný problém používat i opakovaně opravované věci – pokud se jedná o věci na nich nezávisí mé zdraví nebo život, ale zrovna auto mezi ně nepatří.

                  Eliminace modelů aut, se snad týká jen nově vyráběných a prodávaných. Emisní limity pokud vím, mají vést k tomu, aby se už nově neprodukovala auta tyto limity překračující. Že tu s námi dožijí ty již v provozu, s tím je snad každý smířen. Na druhou stranu, auta starší 25ti let už by taky mohli na odpočinek do šrotovny.

                2. na názor, že auta starší 25 let by mohla jít do šrotu
                  na názor, že auta starší 25 let by mohla jít do šrotu doporučuju jediné..svezte se s novým autem a svezte se okamžitě po tom s nějakým 25 letým autem -ono bacha na to ale i BMW e46 umí být dneska 22 let.. ale co víc svezte se s nějakým pořádným 40 letým – 50 letým autem, které majitel řádně opečovává a budete v šoku… jak je to auto skvěle do detailů promyšleno, jaké nabízí pohodlí a jak se způsobně chová – pokud mu bude nad 45 let budete mít největší problém s výkonem brzd, ABS, airbagy atd bylo dostupné ve slušných autech (to jsou ta auta, co ve východním bloku jsme znali tak na plakátech) už před čtyřiceti lety. A pokud si chcete dopřát opravdu gurmánský zážitek, tak se svezte s ještě staršími pořádnými auty – Aero 662 je sice roztomilé, ale byl to lidový vozík, z promyšleného interiéru BMW 327, nebo noblesního anglána se vám fakt chtít nebude a budete se divit, jak malý pokrok se stal..

                3. Mam lepsi napad, svezte se nekolik set km poradnym EV vasi
                  Mam lepsi napad, svezte se nekolik set km poradnym EV vasi volby a pak se svezte spalovakem. Budete se divit, proc se vse chveje a ramusi a proc je to takove divne.

                4. Takže nepořádné BEV:
                  VW id3 – pravda tam ještě nejsou

                  Takže nepořádné BEV:
                  VW id3 – pravda tam ještě nejsou stovky km – pardon
                  Tesla S
                  VW eGolf
                  BMW i3
                  Opel E corsa
                  Peeugeot 106 electric
                  Ioniq
                  Všechna tahle auta mě nepřesvědčila… a dle vašeho přání jsem s nimi ujel několik set km a více.
                  Edit a Tesla S pro mě byla spolu s Ferrari 348 největším řidičským zklamáním.

                5. A kdybyste si pustil z magneťáku brm-brm-brrrrm, nebylo by
                  A kdybyste si pustil z magneťáku brm-brm-brrrrm, nebylo by to lepší?

                6. Třeba u Tesly S by výrazně pomohlo, kdyby člověk při
                  Třeba u Tesly S by výrazně pomohlo, kdyby člověk při řízení neměl pocit, jako když řídí auto v počítačové hře přes volant a pedály…krom velkého zrychlení nic zajímavého…mimochodem vy máte tak špatné auto, že přes rádio na běžnou hlasitost slyšíte motor?

                7. Já se jenom ptám, pro někoho může být zvukový projev
                  Já se jenom ptám, pro někoho může být zvukový projev motoru nepostradatelný. Docela i chápu harleyisty, že je elektrický Harley neuspokojí.

                8. Mě spíš nebetyčně vytáčí ptákoviny jako emulátor
                  Mě spíš nebetyčně vytáčí ptákoviny jako emulátor zvuku z repráků a případně tu vibro věc, co rvou do palubek..nepotřebuju, aby to znělo jinak, než má.. a víc, než je nutné.
                  Elektrickej H-D je ptákovina, na H-D je jediný zajimavý ten surový mechanický prožitek – pro mě jediný důvod, proč H-D mít a jezdit. Kolega – majitel H-D to okomentoval slovy: „kdyby to nebyl H-D, tak řeknu, že je to docela křáp.“ Další kolega si koupil Sportstera s tím, že je to ta surová klasika… a je na zážitky docela spokojen, jen to na delší trasy vozí na vozíku, že přesuny jsou na tom utrpení a na kufry je to malý. Jinak je většina motorek na řízení příjemnější než H-D

                9. Nic proti ale když sednu do spalováku tak… ne, nechci, ale
                  Nic proti ale když sednu do spalováku tak… ne, nechci, ale potřebuji slyšet motor abych mohl řadit. Dělá to ten v odhlučněném autě podle pohledu na otáčkoměr ?

                  Toliko k abstrakci, samozřejmě vím že tam pořád něco slyšet je.
                  Ale moje poslední zkušenost, když jsem musel jedno nobl auto odřídit do hospody a zpátky s rozjařenou osádkou co pořád točila volume doprava tak se mi dobře nejelo.

                10. Na to lze jednoduše opáčit, že výjimka potvrzuje
                  Na to lze jednoduše opáčit, že výjimka potvrzuje pravidlo. Asi jsou klasiky, které je zábava / zážitek řídit (jak pro koho, mě to neláká), ale jinak si stojím za tím, že 99 % vozového parku staršího 25 let je zrajel do šrotu.

                11. No vidíte a mě zase naprosto neláká a nebaví jezdit s
                  No vidíte a mě zase naprosto neláká a nebaví jezdit s novými auty, teď jsem právě přeskakoval z roku 2019 do roku 1979, cesta tam tratar, cesta zpět způsobní plavba krajinou – zatímco nové auto do děr padá, proskáče je s posádka je mixle v pixle, staré auto se přes to plavně a způsobně přeneslo

                12. Nepopírám, že jízda luxusní třídou z roku 1979 bude
                  Nepopírám, že jízda luxusní třídou z roku 1979 bude pohodlnější než lowcostem z roku 2019, ale bude to tak to jedno procento případů. Zbytek je opak.
                  Nebo jste snad měl na mysli tím vozem roku 1979 Škodu 105L či Trabanta a podobné? asi né že?

                13. Škoda 105 byla špatná už v době svého vzniku – dodnes si
                  Škoda 105 byla špatná už v době svého vzniku – dodnes si pamatuju jak v roce 1990 stál u nás Willys MB vedle zánovní škody 125 a při volnoběhu ta novější škodova tím, co vyluzovala zcela přehlušila toho Willyse a to ten motor ve Willysu byl určen pro traktor a byl v té době 45-47 let starý…zatímco škodovka měla motor konstrukčně z populára, ovšem patřičně dorasený soudruhy…takže horší, než v tom populáru

                  Trabant nebylo bráno jako auto, byl to lidový vozík z první poloviny 60. let – na to to bylo fajn.

                14. Tak jinak.
                  Podívejte se na aktuální vozový park ČR

                  Tak jinak.
                  Podívejte se na aktuální vozový park ČR vozidel starších 25 let.
                  Jinými slovy vše co dnes v ČR jezdí a je vyrobeno před rokem 1995.
                  Kolika procenty z něj, by jste chtěl jezdit? – respektive kolik procent z něj tvoří auta, se kterými by jste chtěl jezdit?

                15. Berete to irelevantně. Jednak bych nesrovnával vozový park
                  Berete to irelevantně. Jednak bych nesrovnával vozový park ČR – protože popravdě soukromé auto jsem si v čr nekoupil 15 let nebo tak něco, vše ostatní jsem si kupoval mimo čr a vždy jsem to bral tak, aby auto bylo jednak v perfektním stavu, druhak od prověřeného majitele a třeťak, aby bylo pro mě zajímavé. Beru auta, co mě zaujmou/zajímavé a z toho si vybírám, takže popravdě naprosto netuším, co se vyrábí, pokud jsem se zároveň nějak nedostal k tomu, že jsem na to něco vyvíjel, což za posledních 20 let zase tak málo typů nebylo. Jediné, co si tak nějak udržuju povědomí jsou elektomobily a čekám až pro mě bude zajímavý a použitelný, abych si ho koupil a současné auto mohl odstavit do garáže jako víkendovku, protože prostě tak dobrá auta už se dneska nedělají a rád bych si ho několik dalších desítek let nechal a kupovat další spalovák mi přijde zbytečné..zase si to auto chci užít a ne se k němu modlit a přes týden najíždím minimálně km (minimálně letos)

                16. Částečně Vám rozumím, a kupodivu i částečně
                  Částečně Vám rozumím, a kupodivu i částečně souhlasím, i když to není můj šálek kávy. Pro mne jsou auta nástrojem přepravy osob a materiálu z bodu A do bodu B.
                  Nicméně – kolik je asi v ČR lidí jako vy? To je to o čem celou dobu mluvím. Nejde mi o to, že by se nenašli luxusní klasiky – pro veterány mám pochopení – jde mi o tu statistickou masovku pojízdných pastí.

                17. Kolik toho ty auta starší 25 let asi tak najezdí ? Pokud by
                  Kolik toho ty auta starší 25 let asi tak najezdí ? Pokud by najezdila český průměr 15 000km/rok, tak by musela mít přes 375 000 km, což je u většiny aut nereálné. Tolik většina aut v ekonomicky smysluplném režimu nevydží a rozhodně ne při stáří 25 let a více.

                18. O důvod víc se jich zbavit. 🙂
                  O důvod víc se jich zbavit. 🙂

                19. Jak psal výše Kerosin, že by se mu filosofie pohodové
                  Jak psal výše Kerosin, že by se mu filosofie pohodové výdrže aut líbila ne 5 let, ale 25 let, pak otočil, že by starší 25 let šrotoval, přitom pokud má výrobek v pohodě vydržet 25 let, musí se dimenzovat tak na třicet a víc (jako např. vlaky) – tak by to chtělo taky názorovou konzistivitu
                  .
                  K nájezdu 375 000 km – jako nic – Mercedes u W124 údajně testoval při vývoji potahy sedadel na 500 000 km a moje zkušenost je od různých majitelů taková, že to dávají. W123 a W124 u motoru M102 nemají problém nájezd k půl milionu km do překroužkování a běžného servisu hlavy motoru. W123 diesely jezdí klidně přes milion km s Africkou a východoevropskou údržbou.
                  BMW M54 s tím nájezdem také nemá problém.
                  2.0DOHC od Fordu to je taky schopen dát

                  Pokud vezmete motor WV 1,9 ALH – tak jen kole mně jsou provozována pravidelně auta s tímto motorem, co mají najeto reálně 500 000 km.

                  Samozřejmě nemůžete čekat, že vám tohle vydrží nějaké městké autíčko myšlené na hupcukání – tedy něco s čím má většina společnosti často jedinou zkušenost

                  Mimochodem, co je to ekonomicky smysluplný režim? Pokud ta auta jezdí do deseti tis km ročně (což jezdí většina aut, abychom měli průměr 15 000 km/rok), tak myslím, že provozovat auta z poloviny 90. let není problém (a řada vesničanů mi dává za pravdu), ta starší – někdy od poloviny 70. let to také dávají, ale je škoda je tahat do soli – tam už jsou to spíše auta zážitková nebo víkendová

Napsat komentář