VIDEO: Vesmírná loď Orion se připravuje ke startu

se připravuje na první startu nové vesmírné lodi Orion. Loď se poprvé podívá do vesmíru bez posádky 4. prosince letošního roku. První start s posádkou se počítá v roce 2021, a to hned k blízkozemnímu asteroidu (Exploration Mission 2).

Technici připravují Orion k prvnímu startu.
foto: NASA

Ač Orion připomíná klasické vesmírné lodě z počátků kosmonautiky, zdání klame. Orion disponuje jednou zásadní výhodou – posádka a všechny systémy jsou chráněné proti sluneční radiaci. Díky tomu se může Orion vydat k Měsíci, Marsu nebo dále mimo ochranný magnetický štít Země.

Vesmírná loď Orion je pokročilejší kus techniky, než se na první pohled zdá.
video: YouTube
YouTube

11 Comments on “VIDEO: Vesmírná loď Orion se připravuje ke startu”

  1. Já jsem to spíš myslel
    Já jsem to spíš myslel tak, že by lidstvo v současnosti už mohlo mít vesmírnou loď, která splňuje alespoň následující požadavky:

    1. nějaký slušný pohon, který by umožnil cestovat ve vnitřní části sluneční soustavy v řádu týdnů až měsíců, ve vnější části v řádu měsíců až let.

    2. přiměřená velikost lodi, tak aby zde byly kajuty pro posádku, nákladový prostor, zásoby všeho možného pro dlouhodobé lety, přistávací moduly a sondy, záchranné moduly, atd.

    3. umělá gravitace alespoň v obytné části lodi, která kromě podstatného zvýšení pohodlí posádky vyřeší i spoustu zdravotních problému při dlouhodobých letech

    4. solidní ochrana před radiací a mikrometeoroidy atd…

    Abych to shrnul, aby cestování vesmírem z hlediska členů posádky, bylo na úrovni 21. století a ne století 20.

    1. Taky pokus tu uz bol, volal
      Taky pokus tu uz bol, volal sa raketoplan. Pred tym, malo medializovana stanica s umelou gravitaciou 60 a 70 rokoch. Pomerne velka.

      Nehovori sa o tom a nepokracuje v tom, pretoze zistili nieco co mi, nemozeme vediet, lebo nie sme pri tom. Je to zbytocne a nakladne.
      Je lahsie zit na dne oceanu, alebo na jednom z polov, ci na pusti, nez toto.

      ISS je tiez totalne k nicomu, len zopar dielcich experimentov.

      Vesmir je prazdne nic, velmi zle sa v nom orientuje, lahko sa tam stratis z cesty, clovek je tam uplne bezmocny a Zem daleko od lode je obrovske riziko. Zem je jedina siroko daleko, kde sa da zit, kde to zije, kde je fajn, vsade inde je to totalne peklo, uplna zavislost na tom co si vezmes zo sebou, narocne vypocty, obrovske vzdialenosti, je tazke sa niekamtrafit, potrebujes obrovske mnozstvo energie, a pod.

      Nestoji to za to. Nie s nasimi moznostami. Este je skoro.

          1. Pane Markomane,
            nejdříve

            Pane Markomane,
            nejdříve malá omluva, neměl jsem napsat:
            „že o takových věcech nerozhodujete vy“
            ale správněji mělo být:
            „že o takových věcech nerozhodují lidé jako vy“.
            Doufám, že nikdy nedojde k tomu, aby o lidstvu rozhodoval jeden člověk.
            Jediný komu bych dal takovou důvěru je Jeho lordstvo Havelock Vetinari.
            (prezidenty do toho raději tahat nebudeme, většinou to bývají jen figurky a nezbývá než doufat že napáchají co nejméně škod)

            Nyní k vašemu příspěvku z Po, 2014-11-24 23:14
            Pokud by se Kolumbus choval dle vašich názorů, nikam by se vůbec neplavil. Na moři to bylo v jeho době dost podobné tomu, jak vy popisujete situaci ve vesmíru:
            „… je prazdne nic, velmi zle sa v nom orientuje, lahko sa tam stratis z cesty, clovek je tam uplne bezmocny a zem daleko od lode je obrovske riziko.“
            „… uplna zavislost na tom co si vezmes zo sebou, narocne vypocty, obrovske vzdialenosti, je tazke sa niekamtrafit…“

            Lidstvo posunují kupředu lidé co se pokouší o momentálně nemožné, nikoliv ti co si řeknou „Nestoji to za to. Nie s nasimi moznostami. Este je skoro.“

            „je tazke sa niekamtrafit…“, jak tedy vysvětlíte, že se trefili s přistávacím modulem na kometu? Po deseti rocích letu?
            „… Rosetta byla vypuštěna před deseti lety, v roce 2004. Deset let ji sestavovali, tedy od roku 1994. Návrh pochází zhruba z roku 1990…“
            A všechno jim vyšlo.

            Nejste zbytečně pesimistický?

            1. Ani trochu nie som
              Ani trochu nie som pesimista, som len dost stary na to aby som videl ze ak sa nieco rozhodne, nie je to pokus-omyl pri lietani do prazdneho priestoru kde nie je nic na dosah. Ak sa na nieco pride, bude to tu, na zemi, a bude to musiet byt nieco razantne zasadneho. Momentalne sa mi zda rozumnejsie, hromadit zdroje, nez niekam lietat, ..naco ? Naozaj nie je kam doletiet, nehovoriac o tom ze sa treba aj vratit, to nie je pripad Kolumbusa, dalekohlady a sondy vidia dost daleko aby sa dalo vylucit ze je za rohom ostrov pokladov.

              Uplne jasne to cloveku zopne ked vidi dokumenty z lietania na mesiac alebo realite sa bliziace filmy ako Gravitacia.

              Naozaj je priskoro, ani len skleník si nemozete mimo zeme postavit, nic ho nechrani ziadna okolita aka taka atmosfera, geomagneticke pole, prosto nic. Vyznam atmosfery na zemi si voci vzduchoprazdnu vesmiru neuvedomujeme.

              Filmy / seriály z nas robia naivky.
              Napriklad Elysium, viete aky tah by tam bol na konstrukciu pri rotovani a nemanevrovatelnost vzhladom na hmotnost ? Aky energeticky zmysel malo byt na stanici, namiesto na ostrove s ohradou ? 🙂 Alebo, preco ma kazda bomba velky displej s cislicami ? 🙂

    1. Nenechte se zmást tvarem.
      Nenechte se zmást tvarem. Letadla taky vypadají zvenku relativně stejně. Důležité je, co tahle nová loď umí.
      Jinak s tou radiací to není tak horké. Lepší odstínění než stávající lodě má, ale pořád je zde docela velké riziko, které by se při sluneční erupci nebo dlouhodobém letu projevilo.

    2. Co to vlastne je to ludstvo
      Co to vlastne je to ludstvo ? Patri tam aj zaostale africke krajiny a amazonske kmene co este nevynasli koleso ? A co take nabozensto ? Koko krajin este tresta ateizmus ? 14 – 15 ? Kolko ludi trpi hladom, nedostatkom v byvani ? Kolko ludi musi otrocky robit a platit dane, aby malo na hypoteku ? Mohlo mat vobec deti do „vyspeleho“ prostredia ? Tu je skor otazka ci techlogogia a ego nepredbehli nase rozumove vlastnosti 😀

Napsat komentář