Veřejné osvětlení pomůže řídit městskou dopravu

Efektivní řízení městské dopravy a snížení nákladů na veřejné osvětlení. To jsou hlavní cíle projektu s názvem „Inteligentní infrastruktura pro moderní město“, který umožní změnu svítidel veřejného osvětlení ve víceúčelová elektronická zařízení.

Využít silniční infrastrukturu k inteligentnímu řízení dopravy chtějí i vědci z Česka
foto: TA ČR

Inteligentní infrastruktura pro moderní město ušetří elektřinu a navíc díky moderním technologiím poslouží ke sběru dopravních dat. Získané informace umožní plynulejší řízení městské dopravy.

„Jedinečnost navrženého řešení spočívá ve využití svítidel veřejného osvětlení, která jsou přirozenou součástí městské zástavby, jako komunikačních a sběrných bodů. Ty poslouží ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy v exponovaných místech,“ uvedl Petr Očko, předseda Technologické agentury ČR (TA ČR).

Ta podpořila projekt částkou 6,8 milionu korun z programu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ALFA.  Ten výrazně přispívá k propojování světa akademického výzkumu s podnikovou aplikační sférou.

Výzkum se mimo jiné zaměřil i na novou optiku pro LED svítilny, které by měly zároveň sloužit jako komunikátory mezi sebou a jednotlivými uzly. „Budou obsahovat elektroniku, takzvané profilové detektory, které budou schopné sledovat dopravní proudy a zajišťovat sběr dat. Mají schopnost průběžně vyhodnocovat stav dopravy například i rozeznávat havárie,“ vysvětlil profesor Zdeněk Kolka z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

„Pro eventuální potřebu zajištění nejenom dopravní bezpečnosti obsahuje jedna z námi navržených variant svítidla i přehledovou kameru,“ dodal. Samotná svítidla jsou konstruována na bázi moderní LED technologie s originálně řešenou světelnou čočkou, která odstraňuje nedostatky dosavadních řešení.

„Díky moderním technologiím bude možné ovládat míru osvětlení, což přinese významné úspory elektrické energie,“ poznamenal Petr Novák ze společnosti Miracle Group, s.r.o. Tato společnost se zabývá budováním inteligentních zabezpečovacích systémů a systémů osvětlení pro obce a města.

V rámci projektu se podílela na výzkumu společně s firmou Osvětlení Černoch a pracovníky VUT v Brně a byla též jedním z příjemců dotace. V současné době podle něj probíhají pilotní instalace v menších obcích.

tisková zpráva

29 Comments on “Veřejné osvětlení pomůže řídit městskou dopravu”

  1. Verejne osvetleni v Cesku ma
    Verejne osvetleni v Cesku ma za ukol spotrebovat zbytecnou energii z jadernych elektraren, ktere v noci nemaji odbyt. Jakakoliv uspora nocniho proudu jde proti zajmu provozovatele JETE a EDU. Jaderna lobby chce za kazdou cenu protlacit dalsi bloky a uspora neni zde vhodna. Jaderne elektrarny dostavaji dalsi krutou ranu soukromymi provozovateli fotovoltaickych elektraren. Prebytky z FVE ukladaji do bojleru s TUV a v noci uz zadnou energii nepotrebujou. Takova zmena spotreby narusuje nocni odber. Proto se CEZ spolu s ERU a MPO snazi soukrome FVE zlikvidovat. Prvni NTS neprosel a ted se planuje jeste vetsi bic na soukrome FVE. Usporne verejne osvetleni nema v CR sanci na realizaci.

    1. Zdroj??
      Ono totiž pokud si

      Zdroj??

      Ono totiž pokud si to vezmete, extrapolujete z dat, například Brna, tak vám vyvhází něco jiného. I kdybych vzal onu vyšší hodnotu, tedy 25GWh ročně, tak to máme při cca 400k obyvatel, tak je to asi 6,25GWh/100k. pokud bych řekl že má ČR 10,5 milionu, tak vychází spotřeba 656,25 GWh/ročně. To je tak kolem 1% roční spotřeby, nebo asi 164h provozu obou JE, neboli 6,8 dne.
      Pokud si to rozpočítáte, tak na den připadá asi 1,8GWh, to při asi 8 hodinách svícení představue výkon 225MW, tedy asi 5,3% instalovaného výkonu JE, nebo asi 4,5% minimálního letního zatížení, opravdu likvidační čísla pro JE.

      procistejsibrno.cz/verejne-osvetleni-a-slavnostni-osvetleni-mesta-brna/

      Dále instalovaný výkon FVE je cca 1850-1950MW, produkuje však asi jen 4% výroby EE u nás. Takováto čísla jsou spíše pro smích než pro nějaké skutečné ohrožení pozice JE.

      Z čeho ale mohou mít strach a mít to jako důvod pro boj proti FVE, jsou průdké změny výkonu v průběhu dne, kdy se jim samozřejmě nelíbí nutnost provzu záložních bloků naprázdno. Dále z nutnosti překopat infrastrukturu, kdy by se jim z pěkného hierarchického systému, místně narušeného z historických důvodů, stal systém kde by si většina výkonů cestovala kdovíjak po sítích 22(35;16)kV a 110kV. Myslím že chování sítě a její spolehlivost s takovýmito toky se nikdy ani nesimulovala a mohla by se položit.

      Pokud by vaše doměnky, měly mít nějaký trochu reálnější základ, myslím že ČEZ má dost velký vliv na vládě, pak by tu existovala snaha o vyvolání tlaku na EU stran žárovek, na zavedení elektrického ohřevu v co největším rozsahu (mimochodem nevím kolik nových domů již nemá zaveden plyn a topí proudem), nezdá se mi že by tomu tak bylo. (Ke škodě elektrárenských firem)

      Trochu mi to připomíná různé MEGy, věčné baterie, E-CATy, Magnetické motory, respektive příběhy o tom jak je (ropná) lobby je drží pod zámkem, likviduje objevitele apod.

      1. Mam na mysli FVE ktere
        Mam na mysli FVE ktere nedodavaji do site. Jsou na strechach RD a vetsinou nejsou ani registrovany. Vse se spotrebuje v miste vyroby, protoze pretoky nejsou povoleny.
        Neznam vykon techto „cernych“ FVE, ale kdyz pani Vitaskova z ERU pozaduje specialni tarify pro domacnosti ktere maji tyto domaci FVE a v podstate mluvi o penalizovani, tak problem asi zpusobovat budou. Oni totiz spotrebovavaji moc malo. A to se distributorum vubec nelibi. A prebytky akumuluji do bojleru. A v noci neni dostatecny odber.

        NTS 2019

        1. Vážená paní (a jestli
          Vážená paní (a jestli jste muž, pak Vážený pane, z nicku to nelze snadno vydedukovat),
          Vámi odkazovaný text, žádný z vašich vývodů nepodporuje, mluví o něčem jiném. Ano, teď řeknete že to nepřiznají atd., jenže vemte do úvahy jednak náklady na zřízení a provoz elektrizační soustavy a na záložní elektrárny, celé toto musí být sto dodat 100% rezervovaného výkonu.

          Pokud má být FVE napojena paralelně k síti, pak potřebuje povolení a revizi, na právní status malých střídačů o výkonu cca 250-500W které reagují na zátěž a do vnější sítě nic nepouští se musíte zeptat na ERÚ, 1-2A opravdu asi jenom těžko někoho vytrhnou. Pokud je dům od sítě odpojen, pak je to ERÚ a distributorům tak nějak jedno a jen se má podávat hlášení o tom kolik je vyrobeno a platit asi 20Kč za zpracování dat (oficiálně pro statistiku). To už si najdete.

          Nové tarify byly jsou a budou, až se zpracují, namířeny proti velkým domácícm FVE s výkonem v řádu kW. Jde o to že distributor musí nejspíš ze zákona, dále také z technických norem naprojektovat síť s nějakou rezervou, dále je třeba síť udržovat atd. On rozdíl průřezu vodiče 10mm může znamenat možná i miliony u distribučních sítí. Máte větší a nákladnější transofrmátory, síť rozvodu 230/400 musíte naprojektovat na maximální proud atd., to nejsou zrovna malé peníze.

          Pak pokud někdo je schopný jet celé jaro, léto, podzim, na FVE a pak na zimu začne ze sítě brát několik desítek kW pro běžnou činnost a vytápění, přičemž jaksi trafo a kabely jsou na místě stále, musí být rozvody naprojektovány na tuto maximální zátěž. Takže většinu roku je trafo zatíženo nejvýše 10kW a to ještě v noci na osvětlení (v situaci bez FVE by bylo zatížení třeba 100kW v průběhu dne), ale na zimu si celá taková „ekoulice“ klidně řekne o 500-600kW pro vytápění. A teď si vemte že se to tak sčítá ulici po ulici přes jednotlivé úrovně elektrizační soustavy. No na konec můžete snadno zjistit, že potřebujete na 3 měsíce v roce 10GW parních elektráren a v létě jen 2GW (momentálně jsou to 4-6GW). Něco takového prostě nikdo provozovat nebude, cena EE by musela být pak 4x vyšší, minimálně. Jak to pak účtovat by byl také problém. Proto tu byl návrh s tím že by se zavedlo toto opatření.

          Jak si jistě ráčíte všimnout, návrh míří na lidi s vysokým rezervovaným výkonem, je jedno jestli mají FVE, nebo je to chata, kde by normálně sačila 1f, 10A, ale pro pilu apod. je dotažen násobně vyšší rezervovaný výkon, protože se menší ani pro 3F nedá sehnat. (Nehledě na to že jaksi lze 3F motory zapojit na 1F, eventuálně se dnes dělají jak polovodičové, tak stále i rotační měniče z 1F a 3F). Zde je situace stejná, platí se za údržbu násobně většího zařízení, než by bylo jinak třeba, nebo dokonce za zbytečná zařízení.

          Řeknem že máme chatovou oblast 10 chat 250m od konce obce (resp. obecní trafačky). Každá z těch chat má většinou spotřebu do 2kW, jenže každá z chat má dotaženo 3x10A 400V (douám že si pamatuji správně výpočet), to máte 12kW místo toho co by uživilo 1x10A (2,3kW). Při 10 chatách je to 23kW vs. 120KW, což už si klidně může říct o novou trafostanici místo pouze kabelu od trafostanice obecní. Náklady mohou být v řádu deístek až stovek tisíc ročně.

          A to že se tu náhle někdo začal ohánět důchodci, postiženými a nevím kým vším, pokud má někdo důvod pro takto vysoký rezervovaný výkon, že se mu zdražení výrazně projeví a hrozí existenčními problémy, je otázka, jestli jej vůbec potřebuje. Pokud je v příkladu na aktuálně uvedena roční spotřeba 1,2MWh a jistič 3x20A, což je 24kW, přičemž roční spotřeba 1,2MWh odpovídá asi 3,3kWh denně, ať se nikdo nezlobí, ale to je opravdu spíš na změnu jističe.

          A pokud teď budete argumentovat tím že chataři dřív nevadili, ono je otázkou jestli by je dneska někdo k rozvodné síti vůbec napojil.

          1. Přesně.
            A totéž se

            Přesně.
            A totéž se týká i dalších inženýrských sítí – rozvodů a odběru plynu, pitné vody, rozvodů dešťové a splaškové kanalizace.
            A kdejaký bordel spálený v domácnostech při topení v kamnech je jako popel ukládán na veřejných skládkách bez jakékoliv kontroly.
            Je potřeba takovým chytrákům dokázat, že jen stabilní odběry mohou sítě stabilizovat a žádné přiblblé „chytré sítě“ základní stabilizace nedokáží.
            Nebýt v ČR před mnoha lety vybudovanými velkokapacitními podzemními zásobníky zemního plynu (které uměla hledat pouze jedna ruská firma), tak by dnes docházelo k výpadkům dodávek plynu do domácností, a nebo by se musel zkapalňovat a ukládat do drahých technických zařízení.
            A tak po elektřině přijde na pořad dne ještě zemní plyn a pitná voda.

            1. Vím že se tu pokoušíte o
              Vím že se tu pokoušíte o nějaký sarkasmus, nebo co, ale mícháte hrušky s jabkama, zásobníky plynu mají jednak krýt dlouhodobé změny spotřeby, eventuálně výkyvů, pokud by všecno mělo běžet „on-line“ pak tranzitní plynovody budou mít tak dvojnásobný průměr, mimochodem si vyhledejte že se cena za plyn je různá podle spotřebovaného množství a podle toho v kterém ročním období se spotřebovává, kdy je zvýhodněn dlouhodobý konstantní odběr.

              Chytré sítě snad ještě nikdo ve velkém neotestoval, ale co k tomu hlavně chybí je ukládání energie v místě spotřeby, což mimochodem je zajímavé v kombinaci s původními novými tarify, Jediné komerční řešení je prozatím PoweWall od Tesly. Toto by pak řešilo i problémy s nízkým rezervovaným výkonem, protože by byl schopný po nějakou dobu dodávat špičkový výkon.

              Jinak s EV pro stabilizaci sítě, tak jako to měli původně autoři namyšleno, tedy tak že se budou jejcih bateria na/vybíjet dle potřeby sítě, asi počítat nelze a žádný z výrobců nedělá EV s tímto kompatibilní.

              Dále pokud poroste množství EV a Plug-in hybridů, tak pak poroste spotřeba elektřiny v místě a je otázka jestli by pak majitel podle starého nezaplatil více než podle nového. Možná že v konečném důsledku by úspory byly větší než zvýšený poplatek za jistič.

              Mimochodem za problémy, nejen v energetice, si může český národ sám. V jiných zemích, kdyby se tak utla podpora OZE, jako se stalo zde, by nejspíš byly protesty, minimálně na úrovni vlny článků, což by asi vedlo k odstuopení odpovědnýh figur, volby by dopadly jinak. Ne, tady se tomu aplaudovalo. (Mě to přišlo jako hloupost a trochu podvod, hlavě dodatečná daň, a poukazoval jsem na to že ke změně ceny příliš nedojde, na druhou stranu jsem říkal že je třeba ale zajistit stabilitu sítě, např. PVE, PPE, VE, což dává možnost změny výkonu 3000-4000MW)

              Zde znova, reakce byla až v momentě kdy došli lidi na to že na chatě zaplatí mnohonásobně více a u nových nových tarifů, pokud se dotknou jen solárních elektráren atp., pak budou zase aplaudovat, jim se nic přece neděje. Podle mne by se to mělo jednak zohlednit to jaký je poměr mezi rezervovaným a odebraným výkonem a pokud to jde snížit rezervovaný a využít moderní technologie, tedy i různé PowerWally atp. k rozložení spotřeby. To řeší jak nározové zvýšení spotřeby tak výrobu z FVE.

              Co ale chtít po národu, kde si lidé myslí podnikatel=zloděj?

          2. přesně,a totéž se týká
            přesně,a totéž se týká hlavně jejich miliardovejch příjmů
            ty je potřeba stabilizovat nejdřív
            proč by měli přizpůsobovat sít novým podmínkám ze svejch
            těžce vydřenejch miliard,když to můžou zaplatit lidi
            kteří se zařídili tak,aby se už nemuseli nechat ždímat,že?

          3. Mate zastarale informace.
            Mate zastarale informace. Novy tarifni system NTS uz nebude vychazet z vykonu jistice. Ted se chteji primo zamerit na samovyrobce a pekne jim zavarit. Vase vypocty s prumerem dratu jsou spatne. Takova FVE zvana mikrozdroj do 10kW nesmi do DS dodavat ani Watt. Pokud doda behem ctvrthodiny 960Ws (Wattsekund) tak uz se plati penale. Takze s vypoctem jak zareaguje DS s nahodnou dodavkou si nikdo hlavu lamat nemusi.
            V celem svete je podporovana decentralizace a samozasobovani a v CR je to postaveno hned po vlastizrade. Ty jaderne bloky nekomu ustedri obrovske zisky ze zprostredkovani (korupce) a proto nikdo nesmi stat v ceste.

            technicka pripominka: z 1f sice udelate elektronicky 3f, ale bohuzel pouze 3x230V. vetsina 3f spotrebicu potrebuje 3x400V a to je velky orisek.

            Podle vas by meli uzivatele internetoveho bankovnictvi prispivat zvyseny poplatek za neuzivani pobocek, protoze nejsou dostatecne vyuzivany.

            1. Vycházím z toho co jste mi
              Vycházím z toho co jste mi poskytla.
              Dále záleží na režimu v jakém FVE běží, Pokud vím tzv. mikrozdroje jsou v zákoně někdy od letoška, takže se netýká asi asi 90%, možná 95% domácích FVE, které byly připojeny před 1.1.2016.

              solarninovinky.cz/?zpravy/2016030101/zeptejte-se-experta-existuje-moznost-provozovat-elektrarnu-bez-licence-a-bez-hrozby-pokut-za-pretoky

              Uvědomujete si, že srovnávat internetové bankovnictví a elektrizační soustavu je totální nesmysl? Nevím kdo jej vymyslel, ale nejste první u koho tuto argumentaci vidím. Bankovní pobočku můžete zrušit, to není problém a u mnohých se tak stalo, nebo se zmenšily a přestěhovaly, kdežto elektrizační soustavu takto osekávat nelze. Respektive ne pokud má být stále schopna dodat stejný požadovaný výkon. Pokud ale rezervovaný výkon klesne, pak ano, lze ji začít osekávat. A analogie vám bude kulhat i u internetového připojení, kde ve smlouvávh bývá rychlost až XY GBit/s, tedy maximální, to dává poskytovateli možnost podle nějaké heuristiky napojit více uživatelů než je součtová rychlost linky do uzlu, jen ve špičkách nebudete mít plnou rychlost. To u elektrizační soustavy dost obře nelze.

              Dále všechny běžné 3F motory lze přepojit a většinu 3F spotřebičú lze přepojit nezi Trojúhelníkem a Hvězdou, pokud někomu bude opravdu žalostně chybět výkon, investice do nového motoru by se měla vrátit celkem rychle.

              1. Jsou spotrebice, kde nelze
                Jsou spotrebice, kde nelze motor jen tak vymenit. Napriklad tepelne cerpadlo. Prave kvuli tomu mam jistic 3x400V 25A. To nelze nijak menit, to je dana velikost jistice i napeti.

                Distribucni soustavu lze zmensit diky smart grid a vyuzitim lokalni akumulace. Idealne s FVE. Jenomze to chce CEZ, ERU a MPO za kazdou cenu zmarit.

                1. Nemyslím si že by nové
                  Nemyslím si že by nové tarify byly proti lokální akumulaci, spíše právě naopak, pokud se budeme bavit o tom co bylo navrhováno ne o tom co ještě není venku. Naopak by podpořily paralelní baterie, které by byly využívány v momentěch vyššího odběru. Na ně ale zase prozatím není norma.

                  V případě Takových zařízení, jako jsou TČ se nabízí využití, jak jsem tu zmiňoval, měniče 1F na 3F. Nevím nakolik jsou běžné v Evropě, v zemích, kde je mnohem běžnější napojení na 1 fázi se vyskytují celkem běžně, zejména pro CNCčka, cena se pohybuje okolo 1000$.

                  Jestli ale v dohledné době plánujete ještě EV, nebo Plug-in hybrid, nejspíš se vám to nějak vrátí, ono i to TČ je myslím dost velká spotřeba, přestože nevím kolik to Vaše má, to už víte asi lépe vy.

                  Na internetu je i kalkulačka toho kolik by to po starém novém stálo. Pokud někdo má takovéto zařízení, jako je TČ, bojler, respektive kdo má velkou spotřebu, pak myslím by se mu změna poplatku tak nemusela projevit, protesty jsem zaznamenal ve vztahu malá spotřeba, velký jistič.

        2. at si chysta tarify jaky
          at si chysta tarify jaky chce, ty lidi se pak odstrihnou uplne a taryfy jim budou u zadele, do roku 2019 tu bude pravdepodobne i levne prumyslove reseni od jiste ceske firmy na ukladani elektriny, takze pokud by se nejak vyrazne prodrazil tarif, tak si kazdy sam spocita jestli se mu behem rekneme 5-10 let spise nevyplati poridit prave nejake ukladani namisto toho aby platil nejaky nesmyslny tarif 🙂

          ja podobne odstrihnuti dokonce planuju u cinzaku s 6 bytovejma jednotkama, kdys vidim co tam ted CEZ zavedl za topeni a ze to druzstvo stalo dalsich 100k za nejakej posranej kotel a cidla na radiatirech jsou porad a porad se bude platit, tak us me zacina dochazet trpelivost, strechu na to mame velkou a pokud se vejdem s celou instalaci do 1.5 milionu tak se to baraku zaplati do 8 let, takze pani energetici a teplarnici teste se, ty technologie zlevnujou sakra rychle a vy naopak zdrazujete a delate obstrukce, takze pokud se to chytne u nas na baraku, budu to pak nabizet i dalsim, ostatne inspiroval me majitel cinzaku v Usti kde podobny projekt delame coby soucast rekonstrukce

          1. To zní zajímavě, jenom
            To zní zajímavě, jenom doufám, že se podaří případně přejít přes „point of no return“ dřív než si toho elektrárny všimnou. Případně ež by se proti tomu udělala legislativa.

            Mohl bych se zeptat na nějaké podrobnosti okolo onoho projektu? Máte v plánu plně ostrovní systém? Kombinace s KGJ?

            Myslím že je to zajímavá cesta, ale možná spíš tam kde není energetika tak silně provázaná se státem. U nás by bylo první třeba rozbít toto zbytečné a škodlivé propojení.

            Na druhou stranu, jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré, tak by třeba i ony vysoké poplatky mohly více lidí popostrčit k tomu aby se zbavili napojení na elektrickou sítť. Navíc jsem nedávno někde zahlédl palivové články na zemní plyn, pokud by byly opravdu relativně levné a měly vysokou účinnost, mohly by být zajímavým doplňkem pro tyto systémy.

            1. ja delal na projektu kde to
              ja delal na projektu kde to majitel odstrihl ne uplne, na celej barec nechali jeden elektromer (jeden majitel tedy to legislativne slo), ale kolik nechal jako jistic netusim, to jiz nebylo na nas ale na firmach co provadi rekonstrukci a montaze, od nas sel jen projekt rekonstrukce a pak projekt firmy co provadi elektrarny na klic, ale bude to ostrovni bytovka, tedy strecha cca 300m2 vyuzita na max, tepelne cerpadlo zeme-voda (to ja si bohuzel dovolit nemuzu kvuli pozemku)zalozni trakcni baterie, tedy ohrev vody, teplo a elektrina pro dane byty

              a prave my mame byt v jedne takove podobne velke bytovce na jednom mensim meste v podkrkonosi, takze jsem poridil malou meteostanici (takovou tu amaterskou normalne z eshopu) a postupne me to do PC posila data, no a az nastane spravnej cas (budu mit na to finance) tak bych tohle nechal udelat odbornou firmu co me to zmeri poradne a vypracuje primo projekt instalace aby se to dalo taky cele utahnout pasivne s tim ze se necha taky treba jeden elektromer napsanej na druzstvo jako zaloha, nanestesti barak prosel rekonstrukci pred 6 lety, takze zatepleny a pripraveny na podobnou vec celkem je, investice oprav a rozvody elektriny a topeni maj v planu v druzstvu tusim za 2 roky, takze jim jen nadhodim ze by byla i tahle alternativa a ze bych to zaplatil kdys me budou za teplo a elektrinu platit v prumeru tolik co platili do te doby, a po dobu nez se to zaplati, ja z toho tedy vyjdu s nulou, a ze dobudoucna bude elektrina a teplo zdarma, tim ze jsme to druzstvo par let vedli a je to male druzstvo citajici jen 6 clenu, tak je dohoda celkem snadna, proste se sejde 6 lidi v susarne 😀 a mam i pristup k tomu kolik se tam v prumeru plati za teplo, vodu a elektrinu, takze vim za jak dlouho by se me podobna investice splacela

              puvodne jsem to zvazoval jen na nasi bytovou jednotku, ale to bych mohl jen co se tyce elektriny, teplo bych stale musel resit s CEZ protoze rozvody v baraku jsou jaksi jedny a zbavit se jich nelze, a bal bych se asi ze by nekteri pak protestovali ze strechu vyuzivam jen ja, takze to chci zkusit jako celek pro celej barak, nase strecha je dokonce jeste o chlup vetsi a je tam moznost stejnou plochu jeste pronajmout od prilehle bytovky, mista na solar a vitr tedy asi 650m2, navic zcela nevyuzivane „technicke“ prostory v prizemi (pradelna a mandl) kam se daji umistit ony technologie, v pradelne je prave nejaky ten „super“ novej kotel co ma prihrejvat tu vodu z vymeniku co postupne rusej a prehazujou to na jednotlive baraky, podle me idelani barak na podobnej projekt 🙂

              1. Zajímavé, jestli to půjde
                Zajímavé, jestli to půjde v podkrkonoší, může to jít skoro kdekoliv u nás.

                Jak se na ta čísla dívám, tak energie bude na celodenní provoz asi vyprodukováno poměrně dost i v příadě ne zrovna ideálního počasí. Snad se vám to podaří.

                U nás ve městě taky pomalu některé domy přechází na vlastní vytápění, je otázka, jak to tam mají, ale hádal bych že asi jenom obyčejné kotle. Ano na jednu stranu sice existuje CZT a byl to super vynález, ale s dnešní technologií je to myslím do určité míry přežité.

                Možná že by se místo kotle hodila nějaká malá KGJ od TEDOMu, myslím že v nabídce mají pořád něco s pár desítkami kW výkonu.

                Dufám, že se pak tady případně podělíte o to, jak to dopadlo. 🙂

                1. jj to urcite pak dam
                  jj to urcite pak dam verejne, pokud se to povede a mohlo by to pomoct i dalsim

    2. Verejne osvetleni je hodne
      Verejne osvetleni je hodne vyhodne kdyz se vracite po setmeni domu, ze je to prevence kriminality tak to je uz uplne mimo, dle vas? Podle vas, ty svetla na ulici protlacilo lobisticke uskupeni provozovatelu elektraren? 😀
      Chlape asi doma nemas svetlo, a chodis spat se slepicema, jinak jsi urcite uz zpracovan propagandou elektraren ze zbytecne vecer svitis 😀

      P.S. pokud bys pouzil mozek nebo alespon doporucuji se zeptat na malych obcich, tak tram si starostove mezi sebou koluji, ze „technologie jeste nedzrala“, zadny zvasty o „lobingu CEZu“ apod. ani slovo, ale to jsou informace od zdroje, ty mas asi lepsi z hospody u piiiva…

    1. Taky bych si zkusil první
      Taky bych si zkusil první posvítit na součansé osvětlení a na znečištění. Myslím že za posledních X let se úroveň nočního jasu na ulicích zvýšila několikanásobně a dnešní návrh osvětlení v centrech měst nepočítá s různými nasvícenými reklamními štíty, budovami, výlohami… Navíc je pdole mne otázka, jestli jsou opravdu takto vysoké úrovně nočního sovětlení potřeba. Možná by to chtělo přehodnotit i ony normy, příjde mi že se zbytečně přesvěcuje.

      A je otázka jestli tato nová lampa nebude jen vytvářením ještě většího problému. Aby se tomu předešlo, měla by myslím každá lampa mít ějakou regulavi výkonu, která bude reagovat na množství světla v oblasti, kterou má osvětlovat, mohlo by to pomoct v zimě pokud je zrovna sníh a udržovat lepší světelné podmínky. Příde mi že se v současnosti navrhuje systém osvětlení tím stylem že se prostě jen přidávají lampy, nejenom městské, ale i soukromé. Postaví se parkoviště a světla na něm se přebíjí se světli na přilehlé ulici.

      Ano na jednu stranu možná vyšší úroveň osvětlení přispívá k bezpečnosti, ale je otázka jestli je opravdu utné utopit všechno v monochromatickém moři, které zastiňuje všechno kromě měsíce. Nehledě na to že i jeho svit poměrně slušně umí zvýši hladinu světla v noci.

      1. Ano jenze ted se to ridi jen
        Ano jenze ted se to ridi jen penezma a zakon na to zadny neni.Maximalne si clovek muze stezovat a oni maji povinost se k tomu vyjadrit.Nejvice prasi noc koule ktere sviti vsude jen ne tam kam maji.
        Navic zdravotni hledisko: pokud clovek nespi ve tme tak se netvori Melatonin nejvetsi antioxidant v tele coz muze vest k rakovine.Coz je zde velice oblibene tema lol.

        1. Nějaká norma na veřejné
          Nějaká norma na veřejné osvětlení určitě existuje, otázka je ale její vymahatelnost a gumovost. Pár let zpátky o tom byla zrovna velká diskuse právě kvůli světelnému znečištění. Při nejmenším by se o to měli zajímat z hlediska finančních ztrát, ale to bychom asi chtěli po městech a podobných, z daní financovaných, institucí příliš mnoho.

            1. Je to problém, ale otázka
              Je to problém, ale otázka jestli je něco podobného v jiných zemích, možná by se toho mohl pak chytit některý trochu aktivnější poslanec.

              Ten problém se bude stále zhoršovat s tím jak poroste rozšíření LED světel. Jenže je pak otázka ze které strany, jestli ze strany měst, nebo ze strany soukromých subjektů. Ikdyž opět hádám, a myslím že se trefím, že většinu problému způsobí veřejné instituce. Soukromé jaksi musí zohlednit náklady.

Napsat komentář