Uhelní giganti investují do obnovitelných zdrojů energie

Korporace pohybující se v uhelné sféře stále častěji investují do obnovitelných zdrojů energie. Omezují tím totiž vlastní výdaje a současně sbírají zelené kredity.

O budoucnost se uhelné giganty nebojí. Investují totiž do OZE.
foto: EPA

Velké energetické koncerny, které se zabývají těžbou a dovozem fosilních paliv, hledají stále nové zdroje financování. Stávající trend má ale poněkud nečekaný směr.

Snižování emisí vlastních provozů se totiž dotýká i fosilních korporací. A nejsnazší cestou se pro ně zdá být investice do obnovitelných zdrojů energie.

„Očekáváme, že nás celkový příspěvek do sekce OZE se v dalších letech bude dramaticky zvyšovat,“ zaznívá například z hnědo-uhelného giganta BHP. Přínosy plynoucí z čistých bezemisních zdrojů nemohou ani tito globální znečišťovatelé ignorovat.

Jak se můžeme dočíst například ve výroční zprávě společnosti Glencore (největšího světového lodního přepravce uhlí), podíl obnovitelných zdrojů v jejich energetické bilanci za loňský rok činil 19 %.

Společnosti, které se zabývají těžbou a zpracováním fosilních zdrojů, tak lakují na zeleno skutečnost, že sami výrazně ke globálním emisím přispívají. Někteří to popírají, jiní připouští, že obnovitelné zdroje mají v budoucnosti světa místo. Proč?

„Očekáváme totiž další nárůst podílu obnovitelné energie, a stejně tak předpokládáme nárůst absolutního objemu vytěžených fosilních paliv,“ zaznívá z Glencore. To proto, že výroba nástrojů k zužitkování obnovitelných zdrojů energie si bude nejprve žádat dostupnou energii z tradičních fosilních zdrojů. I když tím zmíněné společnosti připouští, že dnes pracují na konci své existence, o budoucnost se tolik nebojí.

V určitých segmentech průmyslu bude prý mít totiž spalování uhlí vždy nezastupitelnou úlohu. „Uhlí zůstane zásadním, bezpečnýma spolehlivým zdrojem při výrobě elektřiny. Tento podíl na světové poptávce zůstane kolem 40 %. Výroba oceli se také v 70 % neobejde bez uhlí, stejně jako v devadesáti procentech zůstane nezastupitelné a nenahraditelné při zpracování cementu.“

Těžba, transport, i procesy výroby jsou i nadále velmi energeticky náročné procesy. A společnosti, které při nich využívají fosilní zdroje energie, se snaží snižovat emisní produkci s pomocí OZE.

Například čtvrtý největší producent uhlí na světě, společnost Rio Tinto, dnes funguje z 36 % na obnovitelné zdroje. Prakticky celá jeho přidružená výroba (zpracování hliníku) dnes funguje jen na energii z vodních elektráren.

Těžba a transport fosilních paliv stále generují ohromné zisky, a majitelé takových korporací se chtějí zajistit do budoucna. BHP Billiton proto masivně investuje do solárních farem v Austrálii.

Společnost AngloAmerican vkládá 12 % svého ročního obratu do solárních projektů a biomasy. Uhlí má prý pořád budoucnost, i když ho obnovitelné zdroje při výrobě energie převálcují.

11 Comments on “Uhelní giganti investují do obnovitelných zdrojů energie”

  1. 80% světové spotřeby uhlí tvoří výroba elektřiny. Tam
    80% světové spotřeby uhlí tvoří výroba elektřiny. Tam se všechno rozhodne, tam uhlí v posledních několika letech ztrácí. Bude tu s námi sice ještě celkem dlouho, ale bude to dlouhodobý ústup.
    A jinak, české hutě snížily oproti roku 1990 spotřebu uhlí na jednotku vyrobené oceli asi o polovinu. A dalších 50% dolů vypadá technicky možných. A taky není vůbec jistá budoucnost oceli. Na světě jsou dva velké týmy (USA, Německo), které tvoří kombinace top technických VŠ a velkých průmyslových podniků, které intenzivně pracují na poklesu ceny kompozitů s uhlíkovými vlákny. Mají ambici snížit cenu na 2 USD/kg ze současných ~12 USD/kg. Přitom cena okolo 4 USD/kg by znamenala, že by byly levnějším konstrukčním materiálem než levná konstrukční ocel.

  2. Tvrdit, že:
    „V určitých segmentech průmyslu bude prý

    Tvrdit, že:

    „V určitých segmentech průmyslu bude prý mít totiž spalování uhlí vždy nezastupitelnou úlohu.“

    má stejnou hodnotu, jako když v roce 1908 po spuštění prvního výrobního pásu produkce Ford Model-T , tvrdili výrobci sedel a kočárů, že auta jsou nebezpečná a koně budou mít v určitých segmmentech dopravy stále nezastupitelnou úlohu…

Napsat komentář