Tesla má problém: motor raných verzí Modelu S odchází už po 100 000 km

Jan Horčík - 11 Prosinec 2015

Mnozí majitelé ranných verzí elektromobilů Tesla Model S (2012/2013) už to zažili. Dojeli na servisní prohlídku a automobilka jim sama od sebe vyměnila i trakční elektromotor. Teď už je jasné proč.auto zadní náprava elektromobilu Tesla Model S s elektromotorem

Zadní náprava elektromobilu Tesla Model S s elektromotorem
foto: Tesla Motors

Nová analýza dat vycházející z průzkumu mezi 327 americkými majiteli ranných vozů Tesla Model S odhalila nepříliš povzbudivou skutečnost. Až dvě třetiny elektromotorů těchto aut "odejdou" už po 100 000 km.

Automobilka Tesla Motors o tomto problému dobře ví. Proto začala velmi brzy tyto motory preventivně vyměňovat prakticky při každé příležitosti kdy se takové auto objevilo v servisu.

Že se závada na elektromotoru brzy projeví začalo být u postižených aut jasné dříve nebo později kvůli podivným zvukům elektromotoru. Zákazníci se ale nemusí obávat - Tesla Motors poskytuje na elektromotory záruku 8 let.

Navíc je jasné, že Tesla se neustále učí. Elektromotory v autech vyrobených jako modelové řady rok 2014 a výš už by tak měly být víceméně v pořádku. Data ukazují, že u aut výrobených v letech 2012 a 2013 je pravděpodobnost poruchy motoru 10x vyšší než u novějších verzí.

Autoři velmi podrobné studie, která je detailně rozebrána ve zdrojovém odkazu tohoto článku (včetně odkazu na zdrojová data) pochopitelně požádali Teslu o komentář. Ptali se mimo jiné "Kolik motorů Tesla dosud v autech vyrobených 2012-2013 vyměnila?" nebo "Jaké procento z celkového počtu vyrobených aut to prezentuje?".

Na žádnou z těchto otázek (trochu pochopitelně) nedostala odpověď. Mluvčí poslal pouze následující vyjádření:

"Úzká komunikace se zákazníky umožňuje Tesle proaktivně a rychle řešit problémy. Vzdálený přístup navíc umožňuje nacházet a řešit chyby dokonce i bez potřeby jezdit do servisu. V případech kdy je potřeba vyměnit hardware, maximálně se snažíme aby byla bezbolestná."

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

HORČÍK na začátku článku píše ...už se ví proč..... ale nikde to dál nenapsal. já ale vím že někde MUSK ZVEŘEJNIL že než našli závadu tak preventivně měnili všem motor. pak přišli na to že že se po čase uvolnil spoj kabelu na motor.
když to nemá vždy stopro kontakt tak motor dělá psí kusy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

sketchfab.com/models/48d246648f5b4f5e89cf1ecbf27a64ac

Obrázek uživatele honza.t

BMW i3
http://www.autoforum.cz/zajimavosti/tohle-zbylo-z-bmw-i3-po-devastujicim-pozaru-prakticky-nic/

Možná by bylo vhodné a dobré uvést, že požár nebyl elektromobilem způsoben, nýbrž tento byl pouze obětí požáru způsobeného jinou příčinou.
Fanatická "objektivita" webu autoforum.cz vůči e-autům opět v plné kráse.

no a pak také ještě, že po sloupnutí vrstvy spečeného uhlíku se vespod našla v podstatě netknutá bateriová krabice.

Vím, četl jsem to celé už když to spáchali.
Já na autoforum.cz chodím jen jako do "obludária" – kouknout jenom na články o e-autech – co ti všeumělové z jejich redakce zase spáchali. Je tam opravdu vzácná sestava.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bohužel autoforum ukazuje názor lidí na elektromobilitu. S podobnými názory jsem se setkal i mimo web.

Obrázek uživatele Radovan

Taky se tam chodím pobavit. Ještě větší psina než redaktoři totiž jsou čtenáři, reagující na články o eautech v diskusích pod tím. To je sbírka fanatických petrolheadů jak když vyšije. Ti snad mají i holící strojek na benzínový motor. O pračce, myčce a televizi nemluvě :-)))).

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 90 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Od žurnalistů přejdu k elektrikařině. Jak by se asi dal převést pojem životnost zařízení, v našem případě elektromotorů na ujeté km přesněji motohodiny a běžné stroje. Kolik asi teoreticky za svoji životnost "ujede" takový motor cirkulárky nebo automatické pračky. Jistě dnes sto tisíc najetých km u moderních vozidel je asi zanedbatelná položka, už třeba jen podle cen ojetin nad sto tisíc km v Českých autobazarech. O žurnalistech v technických časopisech a netech včetně Autowebu se dá též po odborné stránce pochybovat a můžeme si o nich myslet své i včetně praxe a zkušeností z minulého režimu. Mnohé články redaktorů jsou opravdu diletantsky amatérské, ale to je běžné i v jiných oborech u uložených rychlostudentech různých "papínků"!!!!

Buďme vlastně autoforum.cz vděční že tvoří jakousi pastičku a že se skalní petrolheadi soustředí převážně tam a nelezou vysírat sem. "Svých" dementních blbečků tady máme dost.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jo ale to je asi tak VŠECHNO, pořád jsou v přesile asi tak milijón ku jedný ;)

Jistě, vy Anonymové to musíte vědět nejlépe.

Obrázek uživatele Jolinar

tak to bylo hezky receno :-D

Obrázek uživatele Pepa

EU má problém,Tesla již mění el.motory a tu se pořád nic neděje:)

---

Pepa

Důležité je, že/aby se tyhle problémy všechny vychytaly ještě před začátkem produkce modelu 3, protože pak už půjde o řádově větší problémy s řádově dražším řešením.

presne, navic u Modelu 3 bude spousta tech technologii poddimenzovana, urcite bych neocekaval ze Tesla Model 3 nejak "premotoruje", vpodstate jedinou sportovni metou pokud budou chtit neco vykonnejsiho, budou modely jako BMW M3, C-AMG, S4, ATS-V a podobne sportovni sedany a mozna kombiky, a tam to nebude as takovej problem s vykonem :)

Možná to udělají jednoduše použijí naopak předimenzovaný motor (to podle mě téměř nic nestojí) a omezí jeho výkon na potřebné minimum.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To není potřeba. Stačí hlídat nominální výkon motoru a není potřeba předimenziovávat. Co tam vlastně je za závadu? Protože u těchto motorů v 95% připadů odchazí ložiska, která se prostě po tolika km ochodí, plus když ještě do nich například uniká trochu proudu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

HORČÍK na začátku článku píše ...už se ví proč..... ale nikde to dál nenapsal. já ale vím že někde MUSK ZVEŘEJNIL že než našli závadu tak preventivně měnili všem motor. pak přišli na to že že se po čase uvolnil spoj kabelu na motor.
když to nemá vždy stopro kontakt tak motor dělá psí kusy.

Ono to ani nejde, všechny motory pro EV jsou úmyslně silně "poddimenzované", lépe řečeno jejich trvalý (S1 hodinový) výkon je obvykle cca 1/2 udávaného. Tudíž udávaný výkon je pouze krátkodobý (desítky sec) a je ho dosahováno v režimu přetěžování. Pointa je v tom, že max. výkon využíváte prakticky jen při akceleraci, která trvá řádově jednotky sekund a díky tomu máte celý motor mnohem menší, lehčí a levnější. Na druhou stranu pokud chcete jezdit "sportovně", tak budete zklamán, protože po pár desítkách sekund vám začne vůz znatelně ztrácet výkon, protože motor se nestihne chladit.

Např. BMW i3 má trvalý výkon motoru pouze 75kW (udávaný je ale 125kW). Tesla u zadního motoru bude mít trvale tak 120-170kW (udávaný je 350kW)

p.s.
Toto jsou opravdu omezení motoru, baterie má pak také ještě své výkonové omezení.

Obrázek uživatele Jolinar

Tesla trvale udrzitelny vykon zadniho motoru udava 69kW. Ale to je opravdu trvaly. Ani pri sportovni jizde na zavodnim okruhu nemuzete 10 minut vkuse drzet plyn na podlaze a proto je to opravdu tech 120-170kW jak pisete :-)

viz 8:50 Model S na Nurburgringu

Díky moc za tuhle informaci. Já jsem po tomto údaji Tesly nějaký čas pátral a jediné na co narazil je těch 120-170kW, což mi ale přišlo jako docela dost na trvalý provoz.

Přeci jen ten motor spadá do stejné "váhové" kategorie jako motory od BMW, VW nebo Nissan. Ale to jeho krátkodobé přetížení je opravdu doslova nehorázné :) Pro použitá ložiska to musí být úplné peklo.

Obrázek uživatele ozana

Ložisku to může být jedno, jestli ten rotor, který se v něm otáčí přenáší krouticí moment M nebo 5x M (pokud je teplota v dovoleném rozmezí).

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

No právě ta teplota je zde ten problém. PMSM používané konkurencí se musí zastavit na 150°C kvůli magnetům. Ale ACIM Tesly nejspíš dost často při přetěžování chodí i za 200°C.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano vím, normálně (ne v automobilismu) se udává výkon nominálně a né maximální jako tu...
Mysll jsem to tak, že může být nadimenzován na 100kw a v pohodě jezdit chvíli na 300kw, protože to motor vydrží, když pak zas budou využívat mí%n jak 100kw. Když se pohlídá ten nominální výkon, tak to není problém.

Obrázek uživatele ePavel

Podle mě by to stálo nějakou tu hmotnost navíc a nižší účinnost při malém zatížení. Tedy dva faktory přímo související s dojezdem.

---

Tesla referral kód: http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 340.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Máte pravdu, zvýšení hmotnosti by bylo asi zanedbatelné, ale to snížení účinnosti mě nenapadlo.

tak jsem to myslel :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pro mě je to velmi překvapivá informace. Sám jsem totiž letos v létě poprvé zpozoroval změnu zvuku motoru, (po necelých dvou letech a najetých 35.000 km). Ze sotva slyšitelného bzučení se motor začal projevovat v zátahu sice slabým, ale písklavým až skřípějícím zvukem. Úbytek výkonu ani jiné změny jsem však nezaznamenal, ale chystám se na druhou garanční prohlídku, tak uvidím, co mi na to řeknou. Každopádně díky za článek!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

takže máš 09/2013 Model S ?? to je tutovka, mazej s tím do Vídně, vymění ho automaticky

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Presne. Hlavne ze je meni a gratis a bez kecu. Prvni modely maji problemy u vsech automobilek. Je jedno s cim. Od motoru, naprav, dveri, steracu, ... az po zpracovani interieru. Bohuzel vsechny ostatni znacky delaji, ze nic takoveho neexistuje a z moci sily se ze zakaznikem nebavi. Osobni zkusenost s Renault Laguna II. motor 2,0 benzin. Odesel po 60.000km a to bych rekl, ze muj otec jezdi poklidne a o auta se stara. Vyrobni vada vstrikovani. Misto toho, aby za par korun nekdo vymenil motor, tak to bylo az na prestrelku s vedenim ve Francii. Moc dobre vedeli, ze maji s motorem problem, protoze po nejakem roce vyroby se prestal do auta davat. ;o) Ale co vam je to platne, kdyz auto nemate, jen se hadate, prekladate a pisete si s vedenim ve Francii. Vysledek. Material zdarma, platili jsme praci a auto slo ihned po oprave z domu. To same nyni Skoda a jeji slavne 1,4TSI s retezem. Modelovy rok 2016 (prodava s jiz nyni) jiz retez nema a opet remen. ;o) proc asi? Soused v Tiguanu 1,4TSI uz menil 2x motor. Vzdy po cca 30.000km. Vytahany retez a potkane pisty. ;o) Alespon ze to VW to meni take gratis, ale az po rozsekani motoru. Moje prevodovka v Touranu odesla po 80.000km, kamarad menil 2x napravu v Mondeu, atd. atd. proste vsechny nove modely neco maji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Není se čemu divit. Tahat z takto malých motorů, o velikosti melounu, takové výkony je trochu zarážející. Proto, když jedete trochu z ostra, tak po chvilce Tesla začíná snižovat výkon. Především kvůli tomu, že má motor obrovskou teplotu. Vysoké teploty nemá elektromotor rád.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ono se jim nestíhají chladit ani baterky..není to velké rychlosti, ale na americké ploužení po hajveji

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Z tohoto přístupu je třeba si vzít příklad. Když se něco nepovede, tak to sami bez keců opravíme.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aby neopravili, když na to mají v ceně auta alokovaný bakšiš...na druhou stranu jsou jedinou automobilkou na světě, kdy se lidi perou o to, aby se stali za svoje prachy testovacími jezdci...a ještě to berou jako čest..

Testovací jezdci jsou všichni co si musí koupit nový model jako první aby sousedí pukli závistí.

Já jim to přeji. Když už nové auto tak takové co se už aspoň 3 roky vyrábí.

Dobrá pochvala pro Teslu.

U ostatních automobilek jsou lidi nedobrovolný testeři.
A když se jim něco pokazí, tak si to ještě musí opravit sami. :-)

Přesně. Měním teď škrtící klapku u 7 let starého Passatu. Už podruhé. VW je podle mne šunka.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hlavně že je v klidu mění grátis, dětský nemoci prvních modelů, normálka. To je vpoho

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

lenze auta predavali uz pred S

predchozi model v podani Roadsteru je vpodstate rucni skladacka, sasy od Lotusu a zbytek se stavel vpodstate rucne

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to byla předstartovka fajšmejkrů ;) start byl S

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jasne, a neobsahovala ten isty motor ?
ked sa bavime o motore, jeho koncept bol prebraty z EV1.
cize indukcny 4 pol 3 faz, kotva na kratko, povodne igbt striedac (vydaval zvuk, ale sa aj zahrieva a ma straty)

o velkosti 15 kW indukcneho motora pokial sa bavime o standarde ktori tu je a nezmenil sa 100r. ved ani fyzikalne zakony sa medzi tym nezmenili.

neviem ako, ale fyzikalne sa neda z takeho mnozstva medi vytiahnut taky vykon. mozno tam davaju hruby zvazok s jednou otockou a motor ide vlastne, iba v permanentnom skrate, kym nedosiahne nominalne otacky, ale ak pominieme ze medi je to jedno a je to akoze supravodic, este stale je tu bateria, ktora to musi uniest, ta sa podla mna pri tom musi riadne smazit.

mozno to nejak sidia cez kondenzator, neviem.. ale ich radic ma mikroskopicke rozmery.

ako u modelarov, male striedave motory, nahanaju vykon v otackach, to ale neznamena menej zahrievania. ak maju indukcny na viac ako 3000 ot./s. fu, tak to tie loziska dostavaju s tou hmotnostou riadne po gulkach.

Obrázek uživatele Jolinar

motor u Tesly je kapalinou chlazeny, snad to pomaha :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to mas predsa jedno, chladit musis stale to iste teplo.
videl som vlakovy trakcny motor,
su to ako ruka hrube, par krat otocene medene tyce, hore dole v lavo v pravo. do toho vlozeny rotor.

ziadne zvlastne chladenie to nepotrebuje, kedze to ma vysoke volty (rychlost elektronov) t.j. okamzity moment.

vysoke volty nepohanaju priamo z odberu, je tam obrovsky transformator, vacsi nez motor, preto sa nejak ani neriesi efektivita takeho riesenia.

len tak medzi nami, odveka vyuka ze jadro vedie a usmernuje magneticke pole je fail. magnetizmus nemozno viest a ani neexistuje.
existuje len elektromagneticka sila. jadra v motoroch su naopak brzda. nehovoriac ze polia sa musia pretinat a nie menit vzdialenost.

Obrázek uživatele Jolinar

wtf?
A proc se tedy spalovaci motor chladi kapalinou, kdyz je to podle tebe "predsa jedno"?

Ackoli se chladi stejne teplo, sakra moc zalezi na tom jak...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

lebo su uzavrete v puzdre a tam sa vzduch nedostane, omotali to rurkou do ktorej naliali vodu, ta cirkuluje a odovzdane teplo sa odovzdava do okoliteho vzduchu az v radiatore. nic ine za tym nie je.

vodne nie je lepsie ako vzduchom, je to iba barlicka, nakolko i to vodne je vzduchom :)

stator elektromotora moze byt v kontakte priamo so vzduchom,
nevyzaduje komplexnu pracovnu teplotu. nehovoriac ze elektromotor co sa prehrieva lebo je poddimenzovany, je ciste zlo, rovnaka chyba a podpasovka pre efektivitu, lebo hmotnost vs trvanlivost.

Obrázek uživatele Jolinar

wtf?
proc by se tam vzduch nedostal? Vsak v te trubicce prece muze stejne dobre kolovat vzduch jako kapalina. Dokonce vzduch tam muze kolovat jeste snadneji. A prece se pouziva kapalina. Proc asi? :-D

Nemluve o tom, ze u elektromotoru se musi chladit i rotor... Pokud dobre vim, tak u Tesly se rotor chladi kapalinou. Tady na to mate jejich patent.

A taky nechapu proc je to "prehrivani" takovy problem u elektromotoru, ale ne u spalovaciho motoru?

Rotor motoru chladí jenom Tesla u svého ACIM (vodou viz ten patent, aby ho mohla tak extrémně přetěžovat. Pokud by Tesle stačilo přetěžovat motor jen 2x místo současných 5x, tak chlazení rotoru ani zde nemá smysl řešit) Jo a ještě pak Renault u Sep.Ex.SM v Zoe (vzduchem, který je nuceně hnán skrz pólové nástavce rotoru. Zde se chladí budicí vinutí, které ikdyž relativně málo, tak topí).

U všech ostatních (VW, BMW, Nissan) co používají PMSM se rotor nechladí, protože není skoro co chladit. Ztráty v jejich rotorech jsou dnes již extrémně malé. Jejich rotor se tak ohřívá pouze od statoru a to cestou vedení tepla přes ložiska a sáláním přes vzduchovou mezeru.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

teraz neviem ci sa robite, alebo je to naozaj.
no nevadi, ja som zvyknuty uz od malicka...

chladena os rotora ze zaujimavy "napad",
kedze ta sa zahrieva najmenej.
rotor u konvecnej kotvy na kratko sa chladi prirodzene
cirkulujucim vzduchom, kedze nejde o uzavrety system.

k tomu nechapaniu preco je prehrievanie elektromotora taky problem,
..kolko mate rokov ? ... ja len ze ci je to ten pripad ze po mne uz len potopa, kedze som uz za 40 a to nie je prvy pripad ked len pozeram s otvorenymi ustami ...

teraz mam pochybnost reagovat, a ci neprepisem odpoved..

Obrázek uživatele Jolinar

no sice to byla otazka na hrubosta, ale jelikoz ani jeden z vas neni registrovany budu predpokladat jen ze jste si zmenil jmeno...

Neodpovedel jste mi proc je to takovy problem? A specifikuji to blize: kterym komponentum a proc to vadi u elektromotoru vic nez u spalovaciho motoru?

A jak u toho elektromotoru muze cirkulovat vzduch prirozene, kdyz je to uzavreny system? Predpokladam ze se stale bavime o autech...

EDIT:
zapomel jsem svoje obligatni wtf? :-D

pane cap: právě že možná těch vašich 40 roků je ten problém. :)

My se bavíme o ACIM stroji s IP69, který váží cca 50kg, je to válec o průměru cca 40cm a délce 50cm s trvalým (nominálním) výkonem 69kW, který ale lze krátkodobě (desítky sekund) opakovaně přetížit až na 350kW. Ještě jednou slovy třistapadesát kilowatů z 50kg motoru, tedy 7kW/kg!!!

Ty motory z mašin se kterými to srovnáváte jsou stejně jako průmyslové motory dimenzovány pouze pro provoz na nominálním výkonu, tedy žádné přetěžování se v nich neděje. A samozřejmě že díky tomu ty stroje téměř nepotřebují nucené chlazení. Na druhou stranu jsou ale neuvěřitelně velké a k tomu těžké jako kráva (v mašině je to jedno).

Normálně si vezměte průmyslový stroj a zkuste ho přetěžovat a uvidíte jak vám poletí teplota okamžitě nahoru, dokonce i to vodní chlazení vám dá navíc jen pár sekund, ale ta hlavní pointa tkví v tom, za jak dlouho se vám po odeznění přetížení ochladí zpět na provozní teplotu. Bez kvalitního chlazení vodou v běžně zcela hermetizovaném motoru to bude trvat desítky minut!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jednu kravu si obzeram tu:
elektromotory.sk/obchod/elektromotor-100-kw-1485-ot-min-1-280-l4-obdoba-1lg4283-4aa-90kw1485ot/

ten motor musi mat mizernu ucinnost. pri tak malom rozmere tam snad musi indukovat temna energia aby to vobec islo na tych 70kW vykonu,
ved to sa neda dosiahnut ani pri striedavom motore s neodym.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hrube asi neví že motory v lokomotivách jsou povětšinou, záleží na typu, stejnosměrné, a že se chladí nuceně vzduchem. jediné co vyšší napětí způsobí je menší proud a tedy menší ohmické ztráty. A těch věcí v lokomotivě zapomenul mnohem více, nejen trafo, ale i usměrňovač, regulátor, pomocné pohony, to všechno hraje roli.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ale no tak urciteeeee

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud vím, tak v EV1 a Tesla Roadster měli vzduchem chlazené motory. To je o řád jinde.
Ale je pravda, že z toho tahají enormní výkony.
Měď skutečně není supravodič.
Ale je pravda, že jenom o výkonu to není. Profesor na výšce nám ukazoval motor o velikosti pomeranče, který měl 10kW, otáčky okolo 12000 ale nedokázal utáhnout žádný moment :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak otazka na zamyslenie.
preco maju taky pokles dojazdu, ked im ten motor bez chladenia v podstate hori na 150C ?
mozete sa rozlucit s 95 - 80 percentnou ucinnostou pokial to dosahuje take teploty.

ved to je prave ta nevyhoda tepelnych strojov. uz si pripadam ako u blbych.


Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotionVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.