Studenti vyrábějí a zdokonalují Stirlingův motor

redakce - 26 Září 2014

Účelem soutěže Vyrob si svůj Stirlingův motor je vytvořit jeho funkční model, přičemž jakoukoliv součást mohou soutěžící nahradit svojí vlastní, lepší. Povinný je rozměr základní komory - plechovky od konzervy. Hlavním cílem soutěže je propagovat a podporovat technické vzdělávání. Akce má velký ohlas a studenti z celé republiky se jí účastní už osmým rokem.

Hlavním cílem soutěže je propagovat a podporovat technické vzdělávání. Akce má velký ohlas a studenti z celé republiky se jí účastní už osmým rokem.
foto: E.ON Energy Globe Award ČR 2014

Vyhrává nejvyšší počet otáček motoru, originální design i inovativní nápady. Nepovinná část zahrnuje výrobu něčeho, co bude motor pohánět. Otcem soutěže je Ing. Jiří Toman, profesor SPŠS Betlémská v Praze. Nápad dostal ve chvíli, kdy doma zprovoznil motor vypůjčený z muzea. Sto let starý stroj se rozběhl pouze po dokápnutí oleje.

TIP: Návod jak vyrobit Stirlingův motor

Účastníci dostanou sadu dílů, z nichž známý stroj vytvoří. Výhodou Stirlingova motoru je, že jako palivo lze použít cokoliv, co vyvíjí teplo. Soutěžící nastartují své stroje nad plamenem, který má v soutěži už šest let stejný příkon plynu.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"rozměr základní komory - plechovky od konzervy"

aka je to plechovka od konzervy? :-)

Obrázek uživatele honza.t

Pohonná jednotka, která díky současným potřebám nabývá na významu.http://stirlingmotor.cz/nabidka.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stirling%C5%AFv_motor

http://www.stirlingenergy.cz/

http://energetika.tzb-info.cz


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?