Singapur zkouší plovoucí solární elektrárnu

redakce - 12 Červenec 2017

Nedostatek volné půdy na pevnině doposud výrazně omezoval možnosti Singapuru, pokud jde o využívání sluneční energie. Pro toto město obklopené mořem mohou však být životaschopnou alternativou plovoucí solární panely. auto plovoucí solární elektrárna Singapur ABB

Zatím největší plovoucí elektrárnu mají v Číně, Singapur je teprve testuje
foto: ABB

Plovoucí solární panely mohou být až o 11 % efektivnější než solární panely instalované na pevnině. Důležité komponenty pro přelomový zkušební projekt plovoucí solární elektrárny o výkonu 1 MW dodává technologický lídr, společnost ABB.

Panely mají rozlohu 1 hektar, což odpovídá zhruba 1,5 fotbalového hřiště. Vyrobená energie bude proudit do celostátní energetické sítě a zajistí elektřinu pro 250 domácností.

Elektrárna je instalována na nádrži Tengeh v západní části Singapuru. Instalace zahrnuje několik solárních řešení a jejím cílem je zkoumat výkonnost a nákladovou efektivnost plovoucích solárních panelů.

Společnost ABB dodala jednomu z několika systémových integrátorů projektu, společnosti Phoenix Solar, světovou technologickou špičku mezi solárními střídači TRIO-50 o výkonu 100 kW.

Tyto důležité komponenty mění stejnosměrný proud vytvářený v solárních panelech na střídavý proud pro použití v elektrických sítích. Nízkonapěťové jističe s lisovaným pouzdrem a miniaturní jističe ABB navíc chrání elektrické obvody na vodě.

V Singapuru – zemi s rozlohou pouhých 719 km2 a počtem obyvatel 5,6 milionu – je díky vysoké průměrné intenzitě slunečného záření o hodnotě přibližně 1500 kWh/m2 Slunce velmi atraktivním zdrojem obnovitelné energie.

Plovoucí solární plošiny bude přirozeně chladit okolní voda, která takto výrazně zvyšuje účinnost získávání energie. Výzkumem bylo zjištěno, že přirozený chladicí účinek vody pod solárními panely zvyšuje jejich účinnost až o 11 % oproti solárním panelům na pevnině. Díky synergickému účinku plovoucí plošina přispívá ke snížení výparu cenné vody.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jako nápad super. Jen doufám, že vědí co se stane s vodou a živočichy ve vodě, když tam nedopadne sluneční záření.

Možná se budete divit, ale je to odzkoušené. Problém je úplně opačný. Biodiverzita se pod zastíněnými plochami zvyšuje. Konstrukce začnou zarůstat řasami a v nich se přirozeně drží ryby. Samozřejmě to chce nepokrývat plochu nějakou monolitní deskou, ale to je obrázku patrné, že jde o plováky oddělené mezerami. Vlny vodu přirozeně provzdušňují a slunečního záření zůstane také dost. Problém bude úplně opačný. Bude se muset provádět údržba, aby to příliš nezarůstalo.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To by nemal byt problem kedze voda sa pod panelmi bude premiestnovat spolu s vacsinou zivocichov. A nad koralove utesy im to snad nenapadne dat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Voda bude na pití a jednoduší filtraci pro ty miliony lidí pak lepší, když v ní slunce nebude zbytečně podporova bujení řas a živočichů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

zastínění o tak malé rozloze nemá žádný vliv na život pod vodou nebo je marginální.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Předpokládám, že tímhle testovacím 1ha to neskončí a s jídlem roste chuť. Takže, pokud to bude fungovat, tak předpokládám, že se dočkáme násobně větších instalací.

Nemyslím si, že to bude nějak devastující pro organizmy pod vodou i při větších instalací. Možná to bude mít dokonce pozitivní vliv na život. Kdyby to moc zasahovalo podvodní organismy určitě by to v Singapuru, kde je přístup k přírodě jiný než např. v Číně, nepovolili.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Marja pano, jde o stavbu na nádrži pro pitnou vodu pro to multimiliónové město, a né o nějaký záměr postupně zabrat a zastínit veškerá okolní moře.

Nikde jsem se nedočetl, že je to využíváno na pitnou vodu. Ale dočetl jsem se, že je to využíváno jako palebná oblast pro výcvik singapurské armády k výcvikovým účelům a o stavbě této solární elektrárny bylo rozhodnuto 3.11.2011. A nejsem žádná pana a už dlouho :-)


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol