Rok 2018: obnovitelné zdroje vyrobily Portugalsku 55 % elektřiny, Německu 40 %

Jan Horčík - 15 Leden 2019

Trend stoupajícího podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů ve vyspělé Evropě byl patrný také v roce 2018. První data přicházejí z Německa a Portugalska.větrná elektrárna turbína Portugasko

První data ukazují, že západní evropské země pokračují v navyšování podílu výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích, a tak zvyšují svou energetickou nezávislost.
foto: Aires Almeida. Licence: Creative Commons, Attribution 2.0 Generic

Portugalská asociace obnovitelných zdrojů informuje, že minulý rok se obnovitelné zdroje postaraly o 55,1 % spotřebované elektřiny. Větrné elektrárny vyrobily 12,3 TWh, tedy asi 24,3 % poptávky.

Vítr se tak poprvé stal hlavním zdrojem elektřiny. Vodní elektrárny se postaraly o 24,1 %. Země díky tomu ušetřila 1,27 mld. eur za dovoz paliv a nevypustila do ovzduší 6 milionů tun emisí oxidu uhličitého.

Německý výzkumný institut Fraunhofer ISE informoval, že tamní spořeba elektřiny byla v roce 2018 ze 40,3 % pokryta obnovitelnými zdroji. Nejvíce zastal taktéž vítr, a to 20,4 %. Následovaly solární elektrárny s 8,4 % a biomasa s 8,3 %, vodní elektrárny pouze 3,2 %.

Největší růst zažila v roce 2018 v Německu solární energetika. Výroba narostla o 6,3 TWh na 45,7 TWh. Nejvíce vyráběly solární elektrárny 2. července ve 13:15, kdy jejich výkon dosahoval 32 GW. Tehdy plných 39 % vyráběné elektřiny zajišťovaly fotovoltaické elektrárny.

Větrné elektrárny měly své maximum 9. prosince v poledne na výkonu 45,9 GW. Celkově obnovitelné zdroje v Německu za rok 2018 vyrobily 219 TWh, o 4,3 % více než v roce 2017. Naopak výroba z černého i hnědého uhlí klesla o 2 %, resp. 7,4 %. U plynových elektráren dokonce o 18,5 %.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V ČR vyrobily OZE cca 8,7% (celkem z výroby r. 2018), nejméně 22.11.2018 ve 3 v noci 2,5%, nejvíce 4.7.2018 v 11 hod (cca 24%). Z tohoto pohledu jsou čísla z Německa naprosto neuvěřitelná.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V článkoch tohto typu sa akosi vždy zabúda spomenúť jedno obrovské negatívum plynúce zo zvyšovania podielu OZE, a to je, že OZE extrémne zvyšujú nestabilitu elektrickej sústavy, na reguláciu ktorej musia TSO zaplatiť viac ako je cena vyrobenej elektriny. Smutné je, že toto všetci tam hore tomuto prikladajú malú dôležitosť. Druhý problém je, že Nemci sú exportéri a Južné krajiny sú importéri a vysokonapätové vedenia nie sú na prenos týmto smerom stavané a do ich posilňovania sa neinvestuje.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Ono sa to nezabúda. Reálné zkušenosti z provozem těchto zdrojů totiž implikují úplně jinou zkušenost. Ve zkratce, velké tepelné elektrárny potřebují jiné běžící, přifázované elektrárny, které jen nedodávají do sítě. Je to kvůli tomu, že o výkon takových zdrojů můžete kdykoliv a bez varování přijít.
Výroba z VtE a FVE jde předpovědět velice přesně 1-3 dny dopředu, tisíce instalací se najednou nepokazí. A na doplnění jejich výkonu potřebujete studené zálohy, které včas pustíte. Tyhle jsou cca 3x levnější než ty horké, přifázované.
Proto taky třeba v Německu cena systémových služeb dlouhodobě mírně klesá.
Historicky zajišťovala stabilitu sítě, tj. rovnováhu mezi výrobou a spotřebou, "rotující hmota", roztočené turbíny elektráren, které na zátěž reagovaly podle zákonů fyziky.
Jenže už jsme v digitálním věku a měniče baterií, FVE a VtE umějí to samé dělat, rychleji, přesněji a levněji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

my fčezku sme postkomoušký prodaný výdíraný slačky, líný jak vopice, zkorumpovaný a zaprodaný ani vo tom nevědět. A když si navíc přemnožený póvl dosadí na hlad šášulu je na 5 let vymalováno soudluzi ;)

Bohužel my v Česku padáme dozadu. Nevyužíváme ani zdaleka potencál větru a hlavně slunce. FVE mohla být už skoro na každé střeše.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Fatální omyl Nečasovy vlády- podpora OZE na zelených lukách..Jasně měla být deklarována podpora POUZE projektům na již zastavěných plochách(střechy paneláků či RD,logistických hal či brownfieldů),a dalo by se to hned líp obhájit...Čechistán..prostě..

Obrázek uživatele Josef

Vtipné je, že to ovšem schválil Paroubek. Nečasova vláda už jenom hasila požár.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O.K. tedy Paroubek...na podstatě věci to ale nic nemění..

Psstt! Paroubek má nejvíce FVE na polích...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To zvěrstvo odhlasovali většinově poslanci napříč stranami

Obrázek uživatele Radovan

Omyl, všichni kromě ODS. ČSSD, lidovci, unionisté i většina komunistů zákon v roce 2008 podpořili. ODS byla proti. Alternativní energetice nevěřila z principu, státní podporu považovala za plýtvání a místo zákona by jí stačila ministerská vyhláška. Prezident Václav Klaus (býv. ODS)zákon dokonce odmítl podepsat a musel ho zastoupit tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Na opačné straně barikády než ODS stálo ministerstvo životního prostředí. Řídil ho lidovec Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Jeho poradcem byl v letech 2002 až 2005 pozdější šéf Strany zelených Martin Bursík, přesvědčený propagátor zelené energetiky.
Na poslední chvíli do hry vstoupila poslankyně ČSSD Iva Šedivá. Při hlasování o zákonu v únoru 2005 prosadila, aby Energetický regulační úřad (ERÚ) mohl výkupní cenu fotovoltaické elektřiny snižovat meziročně maximálně o pět procent. Podle původních představ expertů tam žádné takové omezení být nemělo. Ale už ve vládním návrhu se objevilo deset procent, což tam prosadil právě Bursík.
Pak se rozběhl byznys.
V každém případě vláda Mirka Topolánka (ODS), která nastoupila půldruhého roku po přijetí kritizované normy, měla příležitost zasáhnout. A tolik proklínaný paragraf, případně i metodiku výpočtu cen upravit. Existence Topolánkova kabinetu závisela na hlasech Strany zelených, která zhoršení podmínek pro fotovoltaiku odmítala stejně nesmlouvavým způsobem, jako bránila dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.
Šéf ERÚ Josef Fiřt začal bít na poplach už v roce 2008, kdy také přikročil ke snížení výkupní ceny (zhruba o maximálně možných pět procent). Především ale požádal poslance hospodářského výboru o změnu zákona a větší kompetence. Domníval se, že to přes ně půjde rychleji než přes vládu. Neuspěl. "Požádali jsme tehdy kabinet, aby rychle připravil novelu. Jenomže vláda padla a pak se už nikdo o změnu nestaral," vzpomíná místopředseda výboru Pavel Hojda (KSČM).
Kdy podle Bursíka nastal problém s fotovoltaikou? Až v okamžiku, kdy se investiční náklady na tyto elektrárny propadly o 40 procent. Ještě počátkem roku 2009 se o prudkém nárůstu jejich počtu v Česku nic nevědělo. "Data hovořila jen o 66 megawattech instalovaného výkonu," podotýká bývalý ministr životního prostředí. V říjnu 2010 už to ale bylo více než 700 megawattů.
Také úřednická vláda Jana Fischera (jmenovaná prezidentem Zemanem) se rozhýbala až v okamžiku, kdy si její ministři uvědomili, že v křeslech nezůstanou jen pár týdnů. Teprve v listopadu 2009 předložila návrh, aby ERÚ konečně při snižování garantovaných cen dostal volnou ruku. Na rozdíl od daleko méně důležitých norem nebyl přijat hned a s okamžitou platností, což by ještě mohlo zabránit nejhoršímu.
Viz Kdo za to může? https://ekonom.ihned.cz/c1-46754920-kdo-muze-za-solarni-prusvih-my-nic-my-muzikanti-vzkazuji-ministri-i-poslanci

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Může za to ČEZ a poslanci ODS a ČSSD, kteří bránili přijetí změn v zákoně v roce 2019 s platností od roku 2010.
V roce 2010 to hravě schválili s platností od 2011, protože počítaly, že to během roku 2010 stihnou postavit, nestihly ale papírově ano a většina FVE co patří ČEZu byly připojeny 31.12.2010!
:)

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 22 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Jan Veselý

Ještě se sluší dodat, že novela se schválila s nepochopitelným odkladem začátku platnosti zákona skoro o rok. Takže se SPOOOOSTA velkých instalací dostala licenci 31.12.2010.

Ale s pochopitelným. Tento odklad nebyl nějaký omyl, ale cílená a vědomá akce, aby si "kamarádi" a mnohdy i samotní politici, schovaní za anonymní akcie, stihli "přivydělat" ...

Obrázek uživatele Jan Veselý

A druhým účelem samozřejmě je "nasazení psí hlavy" obnovitelným zdrojům a FV zvláště. Soudruzi chtějí hip-hop-atom, to by tak hrálo, aby si lidi a firmy vyráběli pro vlastní potřebu. To by tak hrálo, aby jim někdo podrážel cenu.
Ale vlastně ono už to tak je, ti "zlí Němci" už to dělají.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

chlapi v Demokratický republice Kongo se především těží kobalt na baterky...

drsnysvet.cz/prijezd-prezidenta-demokraticke-republiky-kongo/

... kam se hrabe zbytek světa ;))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co takhle diskutovat k článku ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

někdy jo někde ne podle toho jak to vyjde ;) Ted tady zrovna není článek o Kobaltu z Konga ale kdysi tady byl ;)

Obrázek uživatele PaRi

Koudelka... velké ch se píše takto: Ch
Jinak je mi to celkem jedno, ale ty dostaneš při diktátu baňu :-)

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (11000 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

OFF: VW postaví v US fabriku čistě pro EV - začátek produkce né dříve než 2022. Do té doby bude všechny EV do Ameriky dovážet.

Obrázek uživatele Kuk

A kdy tam postaví giga baterkárnu? ;D
Nějaký nabíječky už tam maj, protože je museli postavit z výchovnej důvodů jako odškodný za dízlgejt :))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?