Rekola: kola do ulic a pro všechny

Jan Horčík - 10 Září 2013

Rekola je další projekt půjčovny kol v Praze. Tentokrát se jedná o komunitní sdílení kol pro všechny. Rekolo je zajímavé tím, že nepočítá se žádnými stojany. Prostě si s pomocí mobilní aplikace najdete nejbližší kolo, nasednete a necháte ho tam, kde potřebujete. auto rekola hithit

Jednou z klíčových součástí projektu Rekola je pochopitelně mobilní aplikace pro chytré telefony
foto: Rekolo

Za projektem Rekola stojí bratři Filip a Vítek Ježkovi. Inspirovali se pochopitelně v zahraničí. "Líbí se nám, jak ve spoustě měst funguje systém sdílení kol. Kolo si půjčím, dojedu kam potřebuju a tam ho prostě nechám. A zpátky si ho třeba půjčím zase. A nebo taky ne," píší na stránce projektu.

Plán je pro začátek následující: rozmístit v Dejvicích a centru Prahy kolem 100 růžových kol. K plotům, značkám, kandelábrům, zábradlím, psím boudám... kamkoli. Pomocí chytrého telefonu si každý účastník sítě najde nejbližší kolo a pomocí kódu vyzvedne. Až dojede kam bude potřebovat, kolo někde připne a aplikaci oznámí, že si ho může půjčit zas někdo další.

Prozatím půjde o testovací provoz. Tvůrci si nedělají iluze o tom, že projekt bude fungovat přesně tak, jak si představují. "Podle toho co bude a co nebude fungovat, budeme projekt rozšiřovat do dalších lokalit," plánují další rozvoj. "Ale to je vše jenom začátek. Až to tu bude šlapat, pomůžeme vzniku sítě reKol v dalších městech země. Pro začátek je předjednaná Ostrava, Plzeň, pak Olomouc, Brno…"

Jakmile skončí testovací provoz, mají v plánu vybírat od členů sítě měsíční/roční poplatek na zajištění servisu. Kolik to bude je nutné zjistit právě z testovacího provozu. Pomoc potřebují nejen na vývoj mobilní aplikace, ale hlavně na uvedení starších kol do provozu a průběžný servis závažnějších poruch.

I proto se rozhodli využít českého serveru HitHit, obdoby amerického Kickstarteru, a snaží se tam vybrat 155 000 Kč. V současné době mají vybráno 123 300 Kč a do konce sbírky zbývá 31 dní. Pokud dosáhnou na cílovou částku, Nadace Vodafone podpoří jejich projekt tím, že cílovou částku zdvojnásobí. Takže neváhejte a přispějte!

Rekola
 

Super nápad ale proč zrovna růžová barva :) chápu že to má být výrazné a snadno zapamatovatelné ale uvítal bych jinou barvu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Díky!

Růžové kola se znatelně méně kradou, viz např. ruzove-kolo.cz. Dobré zkušenosti s nimi mají také na Suchdole, kde funguje obdobný systém bikesharingu, ze kterého jsme vycházeli - zijemetady.cz.

Doufáme, že když se systém zaběhne, tak bude "cool" na takových kolech jezdit ; )

Vítek Ježek, rekola.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to výborný nápad. Senioři z rodinných domků mají určitě doma někde v kůlně, na půdě, v garáži, několik starších kol, které mohou postrádat, protože si dávno koupili kolo "s přehazovačkou", aby se tak nenadřeli. (My osobně máme taková kola asi 3 - 2 skládačky, a "Ukrajinu". :D

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily