Prohlédněte si Jaguar I-PACE zblízka a do detailu - na novém videu Fully Charged

Jan Horčík - 19 Duben 2018

Britský pořad Fully Charged zaměřený na elektromobilu a obnovitelné zdroje přinesl podrobný půlhodinový rozbor nového Jaguar I-PACE.auto Jaguar I-PACE zblízka a do detailu - na novém videu Fully Charged

Elektromobil Jaguar I-PACE v pořadu Fully Charged. Je o 50 mm kratší než F-PACE, ale rozvor je větší o 115 mm. Uvnitř je díky tomu více místa.
foto: Fully Charged

Redaktorům Fully Charged se podařilo nejen si nový elektromobil Jaguar I-PACE projet, ale navíc získat podrobný výklad o jeho konstrukci. Šéf řady Ian Hoban u rámu auta podrobně popsal jak vznikal.

Rám a šasi je vyrobeno z 94 % z hliníku - nejvíc, kolik kdy v jakémkoliv výrobním Jaguaru bylo využito. Konstrukce není svařovaná, ale lepená a nýtovaná.

Elektromotory jsou umístěné na přední a zadní ose. Hnací hřídel díky tomu probíhá přímo motorem, což snižuje jeho hmotnost i rozměry a zvyšuje jeho účinnost (>95 % mezi 30 km/h až 130 km/h).

Nad motorem je umístěn invertor a 7kW palubní nabíječka. Tepelné výměnníky a čerpadla pomáhají získávat teplo z okolí a ohřívat s ním baterii. Její ideální provozní teplota je kolem 20 °C až 25 °C a její udržování pomáhá i maximalizovat dostupnou dojezdovou vzdálenost.

Auto sbírá také teplo z elektromotoru a elektronických jednotek a vyhřívá s ním kabinu. Baterie je umístěna v podvozku. Skládá se z 36 modulů, v každém je 12 pouch-článků (NiMnCo). Celková voltáž je 450 V. Systém je modulární a připravený na to, aby bylo možné ho využít i v dalších budoucích modelech.

Pod zadními sedačkami nad baterii je umítěn BCM (Battery Controller Module). Ten je možné softwarově updatovat vzdáleně přes internet s pomocí telematiky vozu. Jaguar I-PACE nabízí dva stupně rekuperace, vyšší a nižší. Ve vyšším je možné de-facto řídit pouze s jedním pedálem, podobně jako u BMW i3 nebo nového Leafu (e-Pedal).

Fully Charged
Zpět na HybridPřidat komentář

Ve článku chybí podstatné údaje. Kapacita baterií, výkon, špičkový výkon, zrychlení, dojezd, průměrná spotřeba/100 km... Jestli je to na videu nevím, celé jsem to neposlouchal a pak s mojí Angličtinou.
Ještě poznámku na okraj. Proč je ten středový panel tak robusní? Evidentě tam není dostatek místa pro pravou nohu. Pám ná nohy jak žížala a strejně se mu tam nevejdou.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Josef

95 kWh je kapacita baterie. U všech verzí. Zrychlení kolem 5 sekund, výkon je nepodstatný, dojezd kolem 450 km, spotřeba kolem 22 kWh/100 km.

Děkuji. Ne že bych se to chystal koupit, ale když už se takový článek píše, mělo by to tam pro srovnání s ostatními typy.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Radovan

Taková blbá spalovací móda. Nový Nissan Leaf 40 kWh hranu toho svého brutálního středového tunelu rve řidiči přímo na tu boční kůstku kolene, která je v bojových uměních bodem pro zneškodnění útočníka.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Tak mám pravdu. Vadí to tam. Copak těm výrobcům nic neříká ergonomie? Přece by úplně stačilo, když už tam ten panel chtějí, ho trochu vykrojit.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Kuk

Dinosauři budou ještě dlouho zkostnatělí. Sice maj plnou hubu budoucnosti, sklady plný zaprášenejch futuristickejch konceptů, ale v reálu vám dodávaj pořád tu stejnou zastaralou plechofku, kde pořád opakujou ty stejný chyby. :(((

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Josef

V květnu bude mít prodejce v Hradci auto alespoň na statickou ukázku, tak se zajdu mrknout. První prodeje začnou v červnu až červenci, jsem objednán na zkušební jízdu :-)

Tleskám!

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012

Obrázek uživatele Kuk

Já taky!

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele PaRi

Tohle vypadá, že se do toho pořádně obuli a že to není žádná předělávka typu e-Golf.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV

Obrázek uživatele Kuk

Indové se toho nebojej, příští rok vytáhnou sedan.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol