Platypus - unikátní podmořské plavidlo jde do výroby

Jan Horčík - 30 Červen 2016

Na jižním pobřeží Francie právě probíhají finální testy nového stroje pro prouzkoumávání světa pod hladinou. Jmenuje se Platypus a jeho otcem je François-Alexandre Bertrand.auto Platypus loď

Platypus se zároveň pohybuje na hladině i pod ní
foto: Platypus Craft

Platypus je malý elektrický katamarán s jednou malou zvláštností. Ve středu s sebou nese ještě jednu gondolu na které mohou jet až dva potápěči - hydraulické zvedáky ji totiž potopí asi metr a půl pod hladinu.

François-Alexandre Bertrand vyrůstal v Gabonu na pobřeží Atlantiku. Od té doby je nadšeným průzkumníkem podmořského světa. Nápad vytvořit Platypus vznikl ale v květnu 2009 v Austrálii, kde tehdy Bertrand žil.

"Nechal jsem práce, prodal byt a opustil Austrálii, abych se mohl potápět. Bylo to na Velkém barioérovém útesu, kde mě napadlo vytvořit něco jako Platypus," říká Bertrand.

Uvědomil si, že v oblasti mořského průzkumu pořád ještě chybí něco, co by spojovalo svět lodí a potápění. Platypus je přesně takovou křižovatkou technologií. Nápad si Bertrand nechal patentovat už v říjnu 2009.

Od té doby na vývoji svého unikátního plavidla pracuje. V září 2012 byl na vodu spuštěn první prototyp. Dnes ve Francii testuje poslední prototyp a chystá spuštění výroby.

Platypus je poháněn dvěma elektromotory a li-ion bateriemi, max. rychlost je asi 22 km/h. Baterie vydrží asi osm hodin, podle vytížení. Se středovou gondolou pod vodou se pak loď může pohybovat asi 7,5 km/h.

Hlavní výhodou je, že není potřeba žádné potápečské vybavení. Platypus je vybaven kompresory, které čerpají vzduch do masek pro podvodní průzkumníky sedící na gondole. Navíc je k dispozici asi 15m hadice pro velké dobrodruhy, kteří se rozhodnou pod vodou vysednout.

Reportéři magazínu Gizmag.com aktuálně měli možnost si prototyp Platypu vyzkoušet poblíž St. Tropez. Reakce jsou tak nadšené, jak se dá čekat. Průzkum podmořského světa se s tímhle strojem stává dostupným téměř pro každého.

Výrobní verze bude mít rozměry 5,8 m na 2,24 m. Bude se v základu prodávat bez motorů, aby zájemci mohli využít své vlastní lodní motory. Případně budou k dispozici verze vybavená spalovacími i elektrickými motory.

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil