Německo otevírá první část 100km cyklodálnice

Jan Horčík - 06 Leden 2016

Dálnice jsou německý vynález minulého století. Jedenadvacáté století žádá inovaci, a tou jsou cyklodálnice. Stokilometrová trasa brzy spojí desítku západoněmecký měst.auto Německo cykodálnice Porúří RS1

První němečtí cyklisté vyjíždějí na nově otevřený pětikilometrový úsek cyklodálnice RS1
foto: RVR

Cyklodálnice nejsou německý, nýbrž nizozemsko-dánský vynález. Tamní cyklokultura je daleko před tou německou. Region Porúří, hustě obydlená oblast v Severním Porýní-Vestfálsku, skládající se z velkého počtu původně průmyslových měst, se ovšem rychle mění právě směrem k cyklistice. Ostatně, Nizozemsko je doslova "za rohem".

Stokilometrová cyklodálnice propojí 10 tamních měst - povede z Dusiburgu přes Mülhelm, Essen, Gelsenkirchen, Bochum, Dortmund, Unna, Kamen, Bergkamen do Hamm. Aktuálně byla otevřena první, 5 km dlouhá část cyklostezky označované jako RS1.

Ta se má stát jakousi "dálnicí A40 pro cyklisty". Očekává se, že by mohla pomoci nahradit až 50 000 aut denně během dopravních špiček.

Výhodou je, že v těsné blízkosti cyklostezky žijí více než dva miliony lidí. V hustě osídlených oblastech totiž takové cyklodálnice dávají mnohem větší smysl, než na sice turisticky zajímavých, ale jinak liduprázdných místech.

Cyklodálnice RS1 je budována především na dávno nevyužívaných železničních trasách nebo jiných cestách, často vlečkách mnoha tamních průmyslových podniků.

Cyklostezka je plně osvětlena, nabízí předjížděcí pruhy a za pomoci podjezdů a nadjezdů se vyhýbá křížení se silnicemi a složitými křižovatkami. Navíc je udržována i v zimě.

Polovinu nákladů na vybudování prvního pětikilometrového úseku poskytla . Dalších 30 % stát Severní Porýní-Westfálsko.

Prvních pět kilometrů šest metrů široké cyklostezky/cyklodálnice vede od mostu Reuterstraße k hlavnímu nádraží v Mülheimu. Kromě tohoto regionu ale vznikají stále propracovanější cyklostezky také na dalších místech Německa, namátkou v Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem a jinde.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Docela mě zarazila ta zimní údržba. Já využívám cyklostezky hlavně v zimě, protože tam nesolí. Neničí se tim tolik komponenty. Stačí po sezóně míň tisíc na opravy. A sníh nikdy nebyl problém se zimníma gumama (mám i řetězy využité cca 2x). U nás někdy ty cyklostezky taky vysolí a to vždycky nadávám.

Obrázek uživatele PaRi

Taky vás napadlo "Das Auto"?

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)

Obrázek uživatele ozana

Das Pedal

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele PaRi

Tak to mě nenapadlo :-D A je to lepší!!!

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station