Monstrózní větrná elektrárna V164 8.0 láme rekordy ve výrobě energie

Dánsko udává směr evropským trendům při výstavbě příbřežních větrných elektráren. Z jejich nově instalovaného prototypu větrné elektrárny V164 – 8,0 však jde respekt.

Gigant, který láme rekordy, ještě neřekl ke svým výkonům poslední slovo.
foto: MHI Vestas

Větrné monstrum má na výšku 220 metrů a každý z listů rotoru váží 35 tun. Elektrárna byla spuštěna v posledních týdnech roku 2016, a už se postarala o překonání rekordu v produkci energie.

Větrný gigant byl instalován u dánského pobřeží nedaleko pobřežního města Østerild. Jedná se o upravený prototyp původní (rovněž prototypální) verze rozpracované 9 MW turbíny, na jejímž vývoji spolupracovala společnost Vestas, konkrétně její divize Vestas Wind Systems, spolu s Mitsubishi Heavy Industries.

Turbína větrné elektrárny V164 – 8,0 je díky úpravě designu listů rotoru neméně úspěšná, pokud jde o produkci čisté energie. V rozpětí čtyřiadvaceti hodin dokázala vyrobit 216 000 kWh energie, čímž v daném časovém úseku vytvořila nový rekord.

Jen pro představu, zmíněných čtyřiadvacet hodin provozu V164 – 8,0 by teoreticky dokázalo pokrýt dvacetiletou spotřebu jedné průměrné americké domácnosti. Překonání rekordu se odehrálo za „optimálních, ale nikoli však extrémních povětrnostních podmínek“.

Dánské větrné monstrum z Østerildu tak asi ještě neřeklo k překonávání rekordů své poslední slovo. Mimochodem, dosavadní rekord v čtyřiadvacetihodinové produkci činil 215,999.1 kWh.

Komentátoři se nyní shodují na tom, že přínos super-masivních větrných elektráren umožní snížit dosavadní počet instalací, a nahradit je kvalitou výkonu. Ne všude se ale pro V164 – 8,0 najde místo. Pylon s výškou 140 metrů, na který přiléhají osmdesátimetrové listy rotoru, je skutečně těžké někam vpravit.

Na druhé straně ale otáčející se listy pokryjí 21 125 metrů čtverečných. Podobný záběr má třeba oblíbená výletní atrakce – Londýnského kola. Dánsko každopádně znovu ukázalo, že na evropském trhu bezpochyby patří ve větrné energetice mezi šampiony.

41 Comments on “Monstrózní větrná elektrárna V164 8.0 láme rekordy ve výrobě energie”

  1. Před diskusí ne/potřebě ne/obnovitelných zdrojů
    Před diskusí ne/potřebě ne/obnovitelných zdrojů doporučuji nastudovat:
    http://www.osel.cz/9276-zemsky-raj-to-na-pohled-i.html
    http://www.osel.cz/9280-zemsky-raj-to-na-pohled-ii.html
    http://www.osel.cz/9283-zemsky-raj-to-na-pohled-iii.html
    http://www.osel.cz/9290-zemsky-raj-to-na-pohled-iv.html
    http://www.osel.cz/9301-zemsky-raj-to-na-pohled-dodatek.html

    Jak je vidět, tak cesty do pekel jsou mnohdy dlážděny dobrými úmysly…

    1. Díval jsem se na články pana Kašinského. Zaujal mě ten o
      Díval jsem se na články pana Kašinského. Zaujal mě ten o zemědělství, protože tam není potřeba nic přepočítávat a pak složitě dokazovat nebo vyvracet.
      http://www.osel.cz/8763-eko-logicke-zemedelstvi-i.html
      Má tam občas docela velké nesmysly, které vlastně ani nechci číst. Je to ztráta času.
      Cituji včetně citací :-):
      „Zcela manipulativním tvrzením, jsou věty v odstavci: „Začarovaný kruh ničení a dodávání živin“

      Cituji: „Protože ochranné přípravky zničí veškeré živiny v půdě, dodávají je zemědělci zpět do půdy pomocí hnojiv a dostávají se tak do začarovaného kruhu.“ – konec citátu.

      Nejsem chemik, ale nedokážu si představit, jak „ochranné přípravky“ (obecně), „zničí veškeré živiny“. Jak „zničí“? Jaké procesy mohou nastat? Dochází k transmutaci prvků nebo anihilaci? Nevím! Ví autoři, co to jsou to „živiny“?“

      Přitom je to dost jasné. Živiny dodávají do půdy bakterie, které jsou v humusu. Postřiky se mění celé toto velmi bohaté ekospolečenství bakterií. Půdy často zasažené pesticidy jsou po čase bakteriálně chudé . Následkem je i nedostatek humusu a tím i živin v půdě. Nechápu, jak to někdo nechápe.

        1. Přesně to jsem tam dole v komentáři napsal. 🙂 Pokud se
          Přesně to jsem tam dole v komentáři napsal. 🙂 Pokud se vyjadrujete na onu citaci v citaci, tak tam chybí jenom jedno nebo dvě slova. Pesticidy neničí přímo živiny, ale přirozený koloběh živin v půdě tím, že ničí půdní bakterie. V každém případě je výše uvedená citace ukázkou záměrného zkreslení (nebo nepochpení) skutečnosti, že živiny chybí.

                1. Živina se může zničit jedině pokud se kontaminuje nebo se
                  Živina se může zničit jedině pokud se kontaminuje nebo se chemicky s něčím sloučí. Toť můj předpoklad.

    2. No co si myslet o člověku který dává jako relevantní
      No co si myslet o člověku který dává jako relevantní zdroj články na oslovi? Myslím že samo jméno domény jasně říká o čem to je.
      Jinak články na oslovi čtu taky, ale člověk je musí brát hoooodně s rezervou.
      Někdy do nebe volající nesmysly, které lidi jako vy berou za bernou minci.
      A vůbec jim nepřijde divný že je země kulatá a ne placatá.
      Hlavně že můžou zkopírovat nějaký odkaz aby měli nějaký argumenty proti všemu co nám pomáhá zlepšit vzduch který všichni dýcháme.

      Už od včerejška někdo u nás něco pálí a nedá se vůbec dýchat v celém městě. Slov je nesnesitelný. Tak díky. Nechci.

          1. Nevím, kdo za ním stojí.
            oenergetice.cz/o-nas
            „Stejně jako

            Nevím, kdo za ním stojí.

            oenergetice.cz/o-nas

            „Stejně jako za jinými většími internetovými projekty, i za webem oEnergetice.cz stojí řada lidí, kteří na portálu pracují a podílejí se na něm svojí činností.“

            Web podporuje
            KPMG Česká republika.

            Partneři
            Skupina ČEZ a Innogy

            1. S oslem jsem tak nějak ztratil trpělivost, svého času
              S oslem jsem tak nějak ztratil trpělivost, svého času býval dobrý, ale jde to tak trochu z kopce.

              Serveru OEnergetice se dá myslím celkem věřit, sice může být mírně nakloněný klasické energetice, nicméně vzhledem k tomu že je úzce zaměřený, nepotřebuje honit návštěvnost v takové míře a v podstatě přebírá ve velké míře zprávy z dalších zdrojů a není primárně zaměřený na popularizaci, tak to co na oslu asi nehrozí. Podobně je na tom myslím atominfo, které je také vedeno profesionálně.

              Oboje jsou v podstatě noviny o daném oboru, ne popularizační publikace, kde na oslu prochází i úplné nesmysly.

              U osla je problém i v tom jací lidé se motají v diskusích, mnohdy se tváří že něčemu rozumí, ale přitom ignorují vývoj v posledních letech a jakoby na Vás občas dýchl duch minulosti.

                1. Toho neznám.
                  Ale někdy mi přijde že diskutující, snad i

                  Toho neznám.

                  Ale někdy mi přijde že diskutující, snad i autoři, buď záměrně ignorují dění ve světě, nebo o něm ani neví. Oblíbené je třeba udávání že FVE či VtE nevyrobí dost energie na svou výrobu, přitom se dnes běžně v anglických zdrojích udává že získají 10-20x tolik co se do nich vloží. Bohužel nemám data k tomu abych to ověřil alespoň přibližně.

                  Ovšem že to s kvalitou článků jde poněkud do háje se mi zdá posledních pár let, posledním výstřelkem byl článek o andělech a kvarcích.

                2. Ha, ano, ten byl hodně mimo. Já to tak nějak automaticky
                  Ha, ano, ten byl hodně mimo. Já to tak nějak automaticky filtruji a ten balast nečtu. Je tam pár lidí, které stojí za to číst. Ono udržet server v chodu asi není žádný med.

                  Co se týče FVE a VtE, ono je to jak kde. Diskuze kolem OZE je obecně vyhrocená ze všech stran a pak se navrhují nesmyslná řešení, která zákazníkovi nepřinesou vůbec nic a budou ho stát majlant. Viz chytré sítě, posilování linek k mořím, výstavba VtE po celé republice apod. Dle mého názoru něco takového mohou podporovat jen extrémní podporovači OZE. Protože to nedává ekonomický smysl a to i po započítání jakéhosi ekologického faktoru.

                3. Ano, udržet server v chodu je problém, ale přijde mi že
                  Ano, udržet server v chodu je problém, ale přijde mi že dřív těch, které stálo zato číst, bylo víc, možná že se po tom co se začali objevovat podivíni, stáhli jinam.

                  V principu chytrá síť nemusí stát mnoho, záleží na tom jak ji budete dělat a co si od ní slibujete. Lze z toho udělat takové velmi pokročilé HDO s novými elektroměry a GSM moduly, což by nemuselo stát mnoho, nebo to můžete dělat velmi složitě a draze s tím že tam navalíte všemožné funkce, které stejně 99% lidí využívat nebude. Skoro nikdo asi nedá k dispozici baterii svého EV k regulaci sítě, ne způsobem že se z ní bude moci odebírat (bojlerovým způsobem asi problém nebude).

                  Co se týče diskuse o OZE, ano je extrémně vyhrocená ke škodě všech, protože to nás drží v zajetí současného mixu, který působí škody na zdraví a na životním prostředí. Fosilní paliva nás stojí ročně, budu-li věřit nedávným číslům od pana Veselého, 150mld za importní paliva a 50mld za škody z uhelné energetiky. To máme ročně 200mld korun, které jakoby proletěly komínem. S tím je třeba co nejdříve něco udělat. Jen s penězi za škody z uhelných elektráren lze zaplatit během tří let jaderný blok. Těch by bylo třeba nahradit asi 10GW, to máme 30 let.

                  Na druhou stranu bránit rozšíření větrníků po republice, pokud se místní shodnou na tom že větrník nevadí a stavět chtějí, nikdo by neměl bránit takovému projektu. Nabízí se otázka jestli pak nebude třeba vytvářet přímé připojení na sítě 110kV.

                  Pokud by se mělo nahrazovat kompletně, pak peníze na to získáme zhruba za 10 let. S dalšími potřebnými kroky by se dalo počítat tak 15, možná 20 let (Tam je elektrizace zatížených tratí (např. Brno-Jihlava via Třebíč, StEG Brno-Hrušovany n. J., vlára Brno-Veselí-Staré Město u U. H., Znojmo-Hrušovany n. J. Znojmo-Jihlava, Hrušovany n. J.-Břeclav, Hulín-Frýdek-Těšín, Praha-Všetaty-Ml. Boleslav-Trutonov-Liberec…) Výstavba nabíjecí infrastruktury na dálnicích/státních silnicích zhruba co 50-80km (pro začátek 100km bude snad stačit) toto by mohlo být dost pro nastartování odklonu od fosilních paliv a u dráhy k zrychlení a vyvázání se ze zajetí rychlostí do 100km/h. Jen pro zajímavost letos bude uveden do provozu asi první úsek neelektrizované tratě na 120km/h (poprvé od elektrizace hlavních tratí a konce parní trakce).

                4. Souhlasím, já mluvil o těch extrémech. Pokud výstavba
                  Souhlasím, já mluvil o těch extrémech. Pokud výstavba dává ekonomický i ekologický smysl, má cenu. Chytré sítě také mají smysl, pokud se dělají postupně a nahrazují se jimi sítě staré. Ale všeho s mírou.

                  Já jezdím i3, takže bych nabíjecí infrastrukturu skutečně uvítal 🙂

                5. Ježe jak to oddělit? Tady je obrovský problém v
                  Ježe jak to oddělit? Tady je obrovský problém v pangejtismu (od italského banket – krajnice), který je vlastní asi nejen Českému národu, ale zřejmě do jisté míry i Němcům. Hodně lidí volá po zákazu velkoplošných instalací FVE, jenže máme areály, které k ničemu jinému využít nelze, nebo lze jen velmi obtížně. Jeden moment se podporují, druhý moment se v podstatě zakáží. Pak jsme přeskočili do druhého extrému kdy se mělo stavět až 12 reaktorů, jenže s tím se také nepohnulo.

                  Toto nejsou, bohužel, technologické problémy, ale problémy politicko-sociální, které se řeší hůře a způsobují obrovské problémy, zejména v podobě pokračování provozu neefektivních či dokonce škodlivých technologií. Třeba u toho jádra, pokud by byla cena proudu jako se odhaduje v Maďarsku – 50€/MWh, nebyl by to problém, pokud by to mělo být jako v případě HPC, pak to problém už bude. Jenže to se tu kvůli pangejtismu budeme hádat jestli OZE, nebo JE a jediný kdo z toho má užitek je to velkorypadlo na Bílině.

                  Ale energetici jsou na tom celkem dobře, když se něco semele, musí jednat rychle, nádražáci od 60. let nebyly sto začít přepínat stejnosměrnou trakci na střídavou.

                6. „Jedno však jeho analýze nelze upřít. Dokládá, že
                  „Jedno však jeho analýze nelze upřít. Dokládá, že nerozmyšlená a aktivisticky tlačená náhrada současných neobnovitených zdrojů (uhlí, ropa, jádro) obnovitelnými (slunce, vítr, biomasa) může mít na naši krajinu a životní prostředí devastující dopad.“

                  Nejsem žádnej extraodborník, ale ten ostentativní pocit že OZE má ze dne na den totálně náhradit klasiku je naprostej nesmysl. To je typický zkostnatělý stalinistický myšlení.
                  Možná by to bylo ideální, ale normální a rozumné je harmonické využívání všech dostupných možností a utlumování těch nevyhovujících. Do stejného ranku spadá neustálé hysterické omílání naprosto zjevné vlasnosti OZE že v zimě a bez slunce nevyrábí, stejně tak když nefouká.

              1. No myslím, že paušální odsudek jakéhokoli internetového
                No myslím, že paušální odsudek jakéhokoli internetového zdroje nikam diskusi neposune. Chceme-li polemizovat tak s konkrétní myšlenkou konkrétního člověka.

                Věta typu …co si myslet o člověku který dává jako relevantní zdroj články na oslovi? …
                1. odsuzuje bez zdůvodnění
                2. na základě tohoto odsudku kvalifikuje diskutujícího

                Cítíte ten faul na druhou?

                Zpět k tématu: Je možné že Jan Kašinský nemá ve všem pravdu, nebo nemá zcela aktuální zdroje. Jedno však jeho analýze nelze upřít. Dokládá, že nerozmyšlená a aktivisticky tlačená náhrada současných neobnovitených zdrojů (uhlí, ropa, jádro) obnovitelnými (slunce, vítr, biomasa) může mít na naši krajinu a životní prostředí devastující dopad.

  2. Nedávno jsem se nachomýtl k vyprávění jednoho Dána,
    Nedávno jsem se nachomýtl k vyprávění jednoho Dána, který má blízko k větrné energetice. Říkal, že v Dánsku v roce 2010 vznikl plán, že by se do roku 2020 postavilo 10 000 offshore větrných turbín. Loni byla zprovozněna turbína číslo 1000 a je jasné, že to nestihnou. Jenže těch 1000 turbín má vyšší celkovou produkci elektřiny než oněch 10 000 turbín z let 2005-2010. Mohou za to tahle monstra, která mají 5x vyšší výkon než VtE před rokem 2010 a skoro 2x vyšší koeficient využití.

    1. To je zajímavé a celkem potěšující slyšet.
      Myslím že

      To je zajímavé a celkem potěšující slyšet.

      Myslím že ten výhled a plán nebral v úvahu budoucí vývoj technologie, který byl velmi výhodný.

      Jenom je myslím otázkou, jestli se tak dá dále pokračovat (technologické limity) a jestli je něco takového použitelné i v našich podmínkách.

      1. Vestas má v Dánsku fabriku přímo na pobřeží a vlastním
        Vestas má v Dánsku fabriku přímo na pobřeží a vlastním nákladním přístavem, kde se díly VtE přímo naloží na loď a odvezou na místo instalace. V příštím inovačním cyklu hodlají jít přes 20 MW na turbínu.
        Tohle je ovšem možné stavět fakticky jen na moři. Na zemi se, co se velikosti turbíny, narazilo na strop nárůstu kapacit jednotlivých turbín. Delší listy rotoru se prostě už po cestách přepravovat nedají.
        Na moři jsou trochu jiné počty, velikost není problém. Na druhou stranu je triviální vybetonování základů na moři velmi obtížné. Proto se taky experimentuje s tímhle nebo s plovoucími turbínami.

          1. Jo, jasně zkouší se to, uvidíme.
            Jinak jsem se teď bavil,

            Jo, jasně zkouší se to, uvidíme.
            Jinak jsem se teď bavil, že jsem si dělat takový menší propočet. Ropa typu Brent (těží se v Severním moři) aktuálně stojí okolo 50 USD/barel, to je 30 USD/MWh.
            Pokud by se offshore větrné elektrárny dostaly na stejnou cenu, tak už asi stálo za to přímo v místě vyrábět nějaké syntetické tekuté palivo (butanol?). Veškerá infrastruktura je na místě.
            Jak je to daleko? Možná dříve než tušíme, díky nové generaci turbín, kterou začali loni prodávat Vestas a Siemens, klesla cena jejich výroby z ~90-100 EUR/MWh na 50 EUR/MWh. A bude klesat dál.

            1. Ne, lepší by byl methanol, o něco jednodušší řetězec a
              Ne, lepší by byl methanol, o něco jednodušší řetězec a technologie je na to taktéž známá.
              Bude ale zajímavé sledovat vývoj ceny kabeláže a celé technologie kolem.
              Roli ale také hraje případné zdanění, umím si třeba představit že na Ethanol/Methanol by v budoucnu byly nasazeny stejné či podobné daně jako v současnosti na ropná paliva.
              Pro tyto účely bych nepočítal pouze větrné elektrárny, ale i elektrárny solární.

    1. no to je zajmavá teorie :)) Je fAKT že ten větrník bere
      no to je zajmavá teorie :)) Je fAKT že ten větrník bere přírodě energii, ale myslím že je to zanedbatelný množství. Každopádně za SMOG – neboli smradlavou mlhu si může primárně ten kdo ji vytváří –
      spaluje uhlí a naftu 😉 Tudíž vláda ;)) a nemůže spoléhat na matku přírodu obzvlášť když „GLOBÁLNÍ ZMĚNY KLIMATU přeci NEEXISTUJÍ“ :))))
      PS: minimálně u klausů a trumpetovic nadvorku 😉

      1. No sarkasmus jsi u něj nepochopil, ale začal jsi poučovat
        No sarkasmus jsi u něj nepochopil, ale začal jsi poučovat 😀

        Co se zamyslet, a kde myslíš, že beoru elektřinu, když „nefouká“… Takže aby šmejdi na jedné straně evropy si hráli na to jak čistě vyrábí musí na druhé straně pálit uhlí, ale to už ty nedohlídněš…, když bych ti řekl, že někde v evropě musí být na výkon té větrné někde v pohotovosti stabilní zdroj v pohotovosti (=musí jet na minimum, ale jede furt), to už by se ti zavařil mozek….

        1. Na rozdíl od tebe všichni víme že vítr nefouká pořád
          Na rozdíl od tebe všichni víme že vítr nefouká pořád to nikdo nepopírá.
          Ale tvůj mozek nebere, že to uhlí jede na minimum a právě díky VE nemusí jet na 100%! A I kdyby ušetřili jen 30-50% uhlí tak je to pořád lepší než kdyby ty jedy a karcynogeny vypouštěla ta uhelka pořád na plný výkon. V té velikosti je to strašně velké množství tun jedů.

          Ale to tvůj vyhulenej mozek neumí vstřebat. Ty jsi nikdy VE neviděl ale někde jsi zaslech že to „ředí“ vzduch a že je Země plácatá tak tomu věříš jako malé děcko.

        2. sarkasmus?? bez emoušn ikon to vypadalo jako vzdechlina tak
          sarkasmus?? bez emoušn ikon to vypadalo jako vzdechlina tak pardon sem to asi nepochopil to se stava 🙂 Když nefouká … a ono někdy nikde nefouká??

          https://www.windytv.com

          kdo by to do toho řekl :)) Je fakt že dejchat uhelný svinstvo je blbý 🙂 Kdyby germáni nebyli takový nacionální tupohlavci tak jim to Ílon vyřeší už předevčír ;))

          http://ekonomika.idnes.cz/musk-australie-vypadky-proudu-100-dnu-dvi-/eko-zahranicni.aspx?c=A170310_165803_eko-zahranicni_vem

          PS: nežeby byli neschopní ale jaksi levá ruka nechce dělat co pravá ;))

          http://www.hybrid.cz/bmw-bosch-postavili-obri-28mwh-baterii-pro-energetiku

        3. A vy v neotagovaném textu poznáte sarkasmus? Je pravda že
          A vy v neotagovaném textu poznáte sarkasmus? Je pravda že na to nemáme ještě žádný tag a speciální řez písma, ale jsou jisté způsoby jak jej označit.

          Najíždění parní elektrárny klasické konstrukce trvá asi od 6 hodin do nějakých 24, jaderné bohužel pro předpisy a podobně nelze takto rychle rozjet, spalovací turbína, nějakých 60% výkonu PPE se dá rozjet pod hodinu, Červený mlýn má ze studeného stavu reakční dobu asi 15 minut, pístové motory jsou asi ještě o něco rychlejší, ale zase mají menší účinnost, Původ plynu/kapalného paliva může být různý, od importního, přes různé E-gasy a čištěný bioplyn, po plyn generátorový či z podzemního zplyňování uhlí.

          Nutnost chodu uhelných elektráren je dána tím jak je prozatím poskládán mix zdrojů energie, kde, bohužel, převládají starší, hůře regulovatelné, elektrárny a to že není dostatečná záloha v podobě akumulace.

      2. P.S. Klasický koloběh „zelené elektřiny“, je, že v ČR
        P.S. Klasický koloběh „zelené elektřiny“, je, že v ČR atomová či uhelná vyrobí elektřinu, tu odebere přečerpávačka v rakousku v cenách halířů.
        Pak je špička, kdy si zelené německo objedná zelenou elektřinu, protože přestalo tolik foukat na severu, a tak jim rakušáci prodají „vodní elektřinu=zelenou=ekologickou“ s přečerpávačky 😀

        Hele, kdyby celej systém byl postaven jenom na „podnikatelých a lidech“ jako jsi ty a ti co postavili tu větrnou, tak pereme a svítíme jenom když fouká a doperem jenom když zrovna v polovině nepřestane foukat…

Napsat komentář