Kladno bude energeticky chytrým městem, díky ČEZ ESCO

redakce - 22 Srpen 2019

Kladno podepsalo memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti Smart City se společností ČEZ ESCO, která se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro firmy obce a veřejné instituce. Prioritou je ochrana klimatu a životního prostředí, úspora peněz i větší pohodlí občanů.

Prioritou je ochrana klimatu a životního prostředí, úspora peněz i větší pohodlí občanů.
foto: ČEZ

Cílem je hledání inovativních a ekologicky přívětivých postupů při rozvoji energetické infrastruktury a elektromobility ve městě, možností úspor energií nebo podpora projektů alternativních a obnovitelných zdrojů. Prvním úkolem je půlroční mapování konkrétních příležitostí pro společné inovativní projekty.

„Chceme být nejen ‚smart‘, v duchu současného trendu ‚chytrých měst‘ používajících nejmodernější technologie pro zvyšování kvality života svých obyvatel, ale zároveň zodpovědní k životnímu prostředí nás samých i našich potomků. A to i v oblasti energetiky. Právě k hledání inovativních, ale zároveň udržitelných a sociálně citlivých řešení potřebuje samospráva zkušené a odborně zdatné specialisty z praxe,“ komentoval vůli města spolupracovat s ČEZ ESCO primátor Kladna Dan Jiránek.

Do spolupráce na některých projektech chce Kladno zapojit i okolní obce, které projeví zájem. Oblast spolupráce může například zahrnovat vytipování střech bytových domů nebo škol a školek pro osazení fotovoltaickými panely. U některých plynových kotelen městských objektů bude nutná v dohledné době modernizace.

Tady se naskýtá možnost zvolit efektivnější řešení například instalaci kogeneračních jednotek s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla, což by přineslo významný benefit pro životní prostředí a zdraví občanů.

„S přípravou těchto a dalších podobných projektů můžeme Kladnu pomoci. Moderní energetika přináší městům obrovské výhody. Jsme schopni například sledovat spotřebu veřejných budov a porovnávat ji s ideálním stavem nebo regulovat ji podle počasí,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

,em>„Pokud zjistíme odchylky od normálu nebo příležitosti pro zlepšení, navrhneme městu řešení, které bude znamenat úsporu veřejných peněz i emisí vypouštěných do ovzduší.“

Spolupráce bude také zahrnovat projekty týkající se energetického managementu, energeticky úsporných opatření v budovách a u veřejného osvětlení, podpory zdravého prostředí ve školách a dalších budovách, optimalizace zásobování teplem nebo elektromobility.

V řadě případů je možné investice splácet přímo z dosažených úspor za energie (tzv. formát EPC). Výše úspor se obvykle pohybuje od 15 do 50 %. Jen loni EPC projekty ČEZ ESCO ušetřili českým městům a obcím 215 milionů korun. Zároveň uspořily celkově 34 000 tun ekvivalentu emisí CO2.

„Lze spolupracovat při hledání optimálních variant projektů na hospodaření s teplem nebo takových řešení zateplování dalších městských objektů, u kterých nebude docházet k nevhodnému utěsnění a zadržování vlhkosti ve zdech, což se v minulosti u některých škol a školek stalo. U rekonstrukcí školních kuchyní zase používáme různé jednotky, které slouží k zadržení tepla a současně vyššímu odvětrávání. To jsou projekty, které můžeme s energetiky konzultovat,“ vysvětluje primátor Dan Jiránek.

Město také v rámci chystané rekonstrukce autobusového nádraží, kde vznikne řada parkovacích míst, uvažuje o vybudování dobíjecí stanice pro elektromobily. Počet elektrokol a elektromobilů ve městě postupně poroste a na to musí být připravena i energetická infrastruktura. Vedení Kladna také zvažuje využití elektromobilů v roli služebních vozů.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Mělo by to být normální, že město se chová jako dobrý hospodář a to včetně starosti o zdraví občanů. Protože část daní těch lidí zůstává ve městě, při nemocenské nemá město nic. Prakticky vše, co tam popisují, by mělo být v obci libovolné velikosti standardem.

---

Elektromobily Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 80 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý pro ženu, najeto 35 tis. km (49 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000, permakulturní zahrada od 2017.

Obrázek uživatele Anonym123

čítal som taký článok čo sa zaoberal fašizmom, nacizmom, komunizmom - tieto ideológie si myslia, že štát má robiť človeka šťastným - na druhej strane spiatočnícki konzervatívci si myslia, že o to, aby sa človek cítil šťastným sa má pričiniť sám.
toľko k textu, ktorýspomína "šťastný život (nás) našich potomkov".

Obrázek uživatele Tomáš

Kladno vytre vsem zdejsim pochybovacum oci.

---

Prius PHV (2012)
V EV módu najeto přes 16000 km.

aspoň 5 sloupků 11kW jinak to nemá cenu

---

BMW i3 60Ah - 30.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

aspoň 10 sloupků 22kW menekestandartgaráž jinak to bude zas šaškárna voničem ;)

---

*Za klima/Sněhuláky/GRETU/GreenpDeutschUWH /Písekfpřevodofce /Extinction Rebellion /TESLU a BostonDynamics ;) *ČEZKO ta země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;)) *když konzerví náčelník vonehdá 2017 konečně vyhlásil dízlblejt po(ka)kání tak fjůčr vižn to aby nebyli za úplný debily :)) *holt zpátečníky zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by debyl ;)) 1.liga MISTŘI: Kuk /Saman /Jiří_Švarc /ePavel /Radovan /Jan Veselý /e-LUKY /UDA /No_name /CarlosEV /ok1zjv /Josef /romhor /Leodendula 2.liga PŘICMRDÁVAČI: TrochuNadhledu /TakyMartin /hybrid6 /Marek_ /Tomáš /PeaK 5.kolona ROPÁCI: runner42 /Teslalicker

Jo, Kladno to je to město. Rozkopanější snad nikdy nebylo.

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 29 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 35.5 tis. km.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol