Hyundai Prophecy: elektromobil, který ukazuje budoucnost

redakce - 06 Duben 2020

Studie elektromobilu Hyundai Prophecy zažila svou digitální premiéru v březnu. Nejedná se přitom o pouhé koncepční auto.auto elektromobil Hyundai Prophecy

Společnost Hyundai zveřejnila nové fotografie a informace o svém nejnovějším koncepčním elektromobilu „Prophecy“
foto: Hyundai

Společnost Hyundai zveřejnila podrobnější informace o svém koncepčním elektromobilu Prophecy EV. Šéfdesignér koncernu Hyundai Motor Group Luc Donckerwolke v novém videu názorně ukazuje celý vůz ze všech stran a vysvětluje nejdůležitější prvky jeho vnější a vnitřní výbavy.

Ladný design studie Prophecy ve stylu kupé je inspirován klasickými automobily z 20. a 30. let 20. století. Elegantní křivky a plynulé linie ji odlišují od hranatého koncepčního vozu Hyundai 45, který debutoval na IAA v roce 2019. Prophecy však stejně jako 45 přebírá designérský styl s pixelovým osvětlením.

Dynamické tvary a zadní spoiler dodávají vozu sportovní vzhled a kola s motivem vrtule snižují aerodynamický odpor vzduchu. Tento vzhled vychází z designérské identity značky Hyundai, charakterizované „smyslnou sportovností“.

Žádný volant, jen joysticky

Mezi nejvýjimečnější prvky studie Prophecy patří mechanismus řízení. Místo volantu vyčnívajícího z přístrojové desky před řidičem se Prophecy ovládá dvěma joysticky na levé a pravé straně vedle řidiče. Jeden z nich je umístěn na středové konzole, druhý ve výplni dveří.

V kombinaci s prostorným interiérem je tím umožněna komfortnější poloha sezení za jízdy. Kromě toho vznikl na přístrojové desce větší prostor pro různé prvky. Tlačítky na joysticích lze ovládat 90 procent funkcí vozidla, takže řidič nemusí joysticky pouštět, aby změnil například nastavení audiosystému.

Optimalizovaná poloha sezení díky systému SPCS

Poloha sezení je ve studii Prophecy ergonomičtější, a to nejen díky joystickům. Nový chytrý systém péče o držení těla SPCS (Smart Posture Care System) optimalizuje polohu sezení řidiče na základě jeho individuálních tělesných proporcí.

Řidič si může nastavit polohu sedadla manuálně podle svých představ, nebo si může od vozu nechat navrhnout „chytrou“ polohu sezení. V „chytrém“ režimu zadá řidič svou tělesnou výšku, výšku při sezení a hmotnost.

Vůz automaticky přizpůsobí polohu sedadla individuálním tělesným vlastnostem řidiče. SPCS ovládá sedadlo, joysticky, zrcátka a průhledový displej. Činnost systému je založena na lékařsky ověřených informacích.

Odpočinkový režim promění vozidlo v zábavní zónu

Informační a zábavní systém je integrován do velkého displeje, který se rozkládá přes celou přední část interiéru vozidla. Stojící vůz lze využívat jako zábavní zónu po přepnutí do odpočinkového režimu.

V tomto případě se opěradla sedadel sklopí a přístrojová deska se natočí vzhůru. Tím vznikne optimální poloha pro sledování zábavy na displeji. Díky nepřítomnosti volantu nejsou řidič ani cestující omezeni prakticky žádnými vizuálními překážkami – vidí pouze horizontální displej mezi oběma střešními sloupky a křídlovitou přístrojovou desku. S postupujícím vývojem techniky autonomní jízdy bude vzrůstat význam používání vozidel k odpočinku a relaxaci.

Čištění venkovního vzduchu i vzduchu v interiéru

Nejenže je Prophecy elektromobilem s nulovými emisemi, který neznečišťuje ovzduší, ale Prophecy vzduch dokonce čistí. Vozidlo je totiž vybaveno jedinečným filtračním systémem s integrovaným senzorem jemného prachu.

Jakmile překročí koncentrace jemných částic v interiéru stanovenou hranici, začne ventilační soustava přivádět do interiéru čerstvý vzduch zvenku, který je filtrem zbavován nečistot. Čistý vzduch následně cirkuluje uvnitř vozu.

K tomu navíc nedochází pouze za jízdy. Prophecy pokračuje v čištění vzduchu i během stání nebo nabíjení, a to i v případech, kdy uvnitř vozu nikdo nesedí.

Ve většině automobilů si řidič nebo cestující stáhnou okno, pokud chtějí dýchat čerstvý vzduch. V interiéru studie Prophecy je vzduch vždy čerstvý, proto nelze dvouvrstvá skla oken stahovat.

Jakmile kvalita vzduchu uvnitř vozidla poklesne, je čerstvý vzduch přiváděn prostřednictvím otvorů na přídi. Není-li další čerstvý vzduch v interiéru zapotřebí, je filtrovaný vzduch vypouštěn do ovzduší dvěma ventilačními otvory na spodním okraji bočních dveří. Tento systém je výrazně energeticky hospodárnější než tradiční ventilační soustava.

Platforma a poháněcí ústrojí

Prophecy je po studii 45 druhým vozidlem Hyundai zkonstruovaným na základě platformy „E-GMP“ (Electric Global Modular Platform). Jedná se o první platformu značky Hyundai určenou výhradně pro elektromobily. Speciální platforma pro elektromobily otevírá řadu nových možností pro realizaci dosud nevídaných stylistických a komfortních prvků.

Elektrické pohony jsou mnohem kompaktnější než spalovací motory. To znamená, že není zapotřebí široká kapota, ani středová konzola zabírající mnoho místa. Automobiloví designéři tak mohou využít více prostoru pro cestující a rozšířit repertoár zážitků z cestování automobily.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Boční linie pripominá Porsche.
Zadní část je prostě divná .

Obrázek uživatele Kuk

Ta prd3l má zarděnky? :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele PaRi

No, že by mi zrovna něco takového na trhu vozidel chybělo "to nemohu říct".

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (8800 km)

Tvar vrtule bude naopak spotrebu zvysovat. Rotujici lopatky funguji jako dmychadlo a uvadi znacne mnozstvi vzduchu do pohybu. To je velke mnozstvi energie ktere se uplne zbytecne vycmrnda. Mnoho lidi popisuje zvyseni spotreby u Tesla X s koly 22". Prumer celeho kola a sirka je stejna jako u 20", akorat prumer lopatek je vetsi a tim i mnozstvi cerpaneho vzduchu a to ma za nasledek vyssi spotrebu.

ten kostkovaný vzor si mohli odpustit, protože to vypadá že to je ušité z přebytků látky na trenýrky, ale jinak je to příjemné na pohled. Jenom by mě zajímalo jak se to řídí a zda-li to lze řídit jednou rukou.

Ty designové pixely jsou hezké, ale tak možná jenom ve studiu. Už vidím jak to někdo čistí. Ale od studie lze těžko čekat praktičnost.


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Sleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveNabíječky elektromobilů Circontrole-station