Francie chce snížit podíl jádra na výrobě elektřiny

Francie má dnes 58 jaderných reaktorů o celkovém výkonu 63 GW. Vyrábějí 75 % elektřiny. Do roku 2025 by jich ale mohlo být až 22 odstaveno.

Všechny jaderné elektrárny ve Francii provozuje společnost EDF
foto: falco, licence public domain

Francie se dlouhá desetiletí těší z velké části energetické nezávislosti právě díky svým jaderným elektrárnám. Jenže stáří nemalé část z nich se blíží 40 letům a bude je potřeba buďto obnovit, nebo odstavit.

Už v říjnu 2014 francouzští odsouhlasili cíl snížit podíl výroby elektřiny v jaderných elektrárnách na 50 %. Souběžně s tím ale schválili cíl snížit produkci skleníkových plynů do roku 2030 o 40 % a snížit spotřebu fosilních paliv o 30 %.

Problém je, že obojí nejde příliš dobře dohromady. Obnova stárnoucích jaderných reaktorů si vyžádá nemalé náklady, které by podle odpůrců jaderné energetiky mohly být lépe využity v podpoře obnovitelných zdrojů.

Přitom Francie dnes vyrábí kolem 87 % elektřiny bezemisně. Více než tři čtvrtiny zvládají jaderné elektrárny, dalších 10 % elektrárny vodní. Vzmáhá se také větrná a solární energetika, plus biomasa. Celkově byl v roce 2016 podíl OZE na 20 %.

SOUTĚŽ: Co byste dělali při havárii jaderné elektrárny? Můžete si to vyzkoušet přímo v centru Prahy!

Vláda nového francouzského prezidenta Emanuela Macrona si představuje, že 50% podílu jaderné energetiky by bylo možné dosáhnout mezi lety 2030-33. Macron sám je zastáncem rychlejšího rozvoje obnovitelných zdrojů.

Aby bylo možné nahradit výpadek asi 25 GW jaderných reaktorů, bude podle prvních odhadů potřeba vybudovat asi 75 GW zdrojů obnovitelných. To je ale podle odborníků během následujících osmi let nereálné.

24 Comments on “Francie chce snížit podíl jádra na výrobě elektřiny”

  1. Frantíci si spočítali, že výstavba větrných a FV
    Frantíci si spočítali, že výstavba větrných a FV elektráren a efektivnější nakládání s elektřinou je vyjde levněji než očekávané obrovské investice do obnovy již brzo 40 let starých JE, obzvláště s kolabujícím jaderným průmyslem a jeho neschopností výstavby EPR.
    Hlavně když konkurence staví takhle.

    1. Asi před dvěma měsíci byl na dvojce dokument o jaderné
      Asi před dvěma měsíci byl na dvojce dokument o jaderné energii (nemůžu dohledat na YouTube) kde ukázali dva problémy Německa. Úložiště jaderného odpadu v bývalých solných dolech se musí překopat a korodující sudy přetěsnit protože hrozí kontaminace podzemních vod a rozebírají starou AE která měla už být dávno rozebraná, ale má to spoustu komplikací ( všechny radioaktivní části se musí louhovat v kyselině a pod.) a tak se celý proces prodražuje až o dva řády. Až si frantíci spočítají kolik je bude stát likvidace starých AE a uložení odpadu, už je ani nenapadne cokoliv spojeného s jádrem stavět.

            1. Jsou to následky hlubinné těžby uranu, kdy se pod zem
              Jsou to následky hlubinné těžby uranu, kdy se pod zem pumpovala kyselina sírová, nikdo neví dnes kolik. Takže dnes se pořád čerpá pryč a draze likviduje kyselina sírová s obsahem solí těžkých a radioaktivních kovů. Stojí to cca 2 miliardy ročně a konce nevidno. Musí se to dělat protože pod tím humusem je zdroj pitné vody pro hodně lidí.
              Na povrchu to asi bude v pohodě, stará zátěž – následky přítomnosti Rudé Armády, už by měly být sanované. A voda je dobrý radiační štít.

              1. Byla to směs dvou silných kyselin, sírovka a dusičná,
                Byla to směs dvou silných kyselin, sírovka a dusičná, sírová sama o sobě by možná nefungovala tak dobře, možná podobný princip jako u lučavky královské. Přirozená aktivita není zase takový problém, kdyby lidi neměli zbytečný strach z přírodních elementů (což je důvod přetěžení jedněch hald), uran je alfa zářič s velmi dlouhým poločasem rozpadu, horší je ta chemie co se tam nacpala. Ta kyselina, i kdyby nakrásně se vědělo kolik jí tam bylo napumpováno, se musela postupem času naředit vodou, což povede možná i na 10x tolik objemu.

                1. Todle samý svinstvo se dělo i Jižních Čechách :(((
                  Chce

                  Todle samý svinstvo se dělo i Jižních Čechách :(((
                  Chce se mi z toho zvracet.

        1. Možná to udělají, ale bude to znamenat přísnější a
          Možná to udělají, ale bude to znamenat přísnější a přísnější kontroly tlakové nádoby protože neutronový tok jí rovna nedělá dobře, ledaže by ji zevnitř obestavěli cihlami nějakého absorbéru/odražeče. U nás se to namáhání snížilo třeba rekonfigurací zóny. Jenže to už možná pak bude na to vyhodit všechno krom primárního okruhu a namontovat to znova nové.

    2. To je teda bomba, takhle propracovaný a automatizovaný
      To je teda bomba, takhle propracovaný a automatizovaný stavební systém. Tomu se říká jet po výrobě. To se pak člověk nediví, když Elon Musk chce mít mega fotovoltaiku i s baterkama v Austrálii hotovu za pár měsíců. Akdyž si vezmu, že to všechno je jen na šroubech v zemi, nikde žádný beton, zemní práce atp., tak to je teprve síla.

  2. Francije už toho nakecala… kde se vzal tu se vzal vobjevila
    Francije už toho nakecala… kde se vzal tu se vzal vobjevila se nová makronka a najednou všechno pujde to je jasný jak facka 😉 Dluhy nedluhy, zabarvíno neva, Marsej není válečná zóna, všechno zvládnem hlavně zaruce s germánem navěky ámen 1 světová nikdy víc ;)))

  3. Jenom tak na okraj, Francie vyváží ročne el. energii v
    Jenom tak na okraj, Francie vyváží ročne el. energii v hodnotě 3 mld €, v současné době ty elektárny které jsou 50 let staré potřebují buď modernizaci nebo zavřít. V dnešní Evropě se tlačí na úspory nebo alternativní zdroje energie. Ty co mají všech 5 pohromadě staví jaderné elektrárny dál npř. Finsko nebo Maďarsko. Jenom kontrolní otázka, proč myslíte že jsou Fr. vojáci nebo čeští *itomci v Mali ? Že by to byl jediný zdroj uranu pro Arevu, potom co je v Nigeru vyhnali?

    1. Asi ne, když chtějí snížit podíl jádra na 50% (rozumě
      Asi ne, když chtějí snížit podíl jádra na 50% (rozumě vyřazováním podle vypršení žvotnosti) až po roce 2030.
      Takže spíš pro EU nejtypičtější zelené žvanění, díky němuž mají už lepší výrobny baterií kromě USA, Japonska a Číny dokonce i malá Jižní Korea.

        1. Nové další právě nejspíš tímto odpískali, protože se
          Nové další právě nejspíš tímto odpískali, protože se už ve Finsku jasně prokázalo, že nedokázali díky svému multikulturnímu školství dnes už vytvořit ekonomickou konstrukci jako Rusko nebo Čína.
          Takže budou muset začít úplně odznova ve spolupráci s Británií nebo Amerikou, a pokusí se asi navrhnout ty naopak malé továrně vyráběné jaderné reaktory, které by mohli být nasaditelné za 15 let.

          1. To není jen o školství, natož o multikulturnosti, ale o
            To není jen o školství, natož o multikulturnosti, ale o tom že nespouštěli novou JE od 80. let a ta byla mírně řečeno katastrofa, a i v tom školství bude hrát mnohem větší roli schopnost lidi dotáhnout k technickým oborům než nějaká mlutikulturnost.

Napsat komentář