Ford do tří let ztrojnásobí výrobu motorů EcoBoost pro Evropu

redakce - 16 Květen 2012

Automobilka Ford plánuje více než ztrojnásobit výrobu automobilů poháněných zážehovými motory EcoBoost. Zatímco v loňském roce vyrobil evropský Ford celkem 141 000 vozů s těmito výkonnými a hospodárnými pohonnými jednotkami, v roce 2015 by jich mělo být přibližně 480 000.auto výroba motorů Ford Ecoboost

Výroba motorů Ford Ecoboost v evropských továrnách
foto: Ford

Více než 300 000 motorů z uváděného počtu připadne na nový tříválec 1.0 EcoBoost, který se již vyrábí v rumunské Craiově. V letech 2012 až 2015 hodlá Ford v Craiově a v Kolíně nad Rýnem vyrobit 800 000 těchto agregátů pro evropské zákazníky.

Celkem za uvedené období vznikne v továrnách Fordu 1,3 milionu motorů EcoBoost různých zdvihových objemů pro evropské modely modrého oválu.

Navýšení výroby souvisí s rozšířením dostupnosti motorů EcoBoost napříč modelovou paletou evropského Fordu. Počet modelů, které lze s tímto druhem agregátu objednat, se do roku 2015 zdvojnásobí z dnešních pěti na deset.

„Naše plány ohledně motorů EcoBoost jsou odvážné, ale věříme, že jakmile je zákazníci vyzkouší, pochopí proč,“ řekl Sherif Marakby, ředitel vývoje pohonných jednotek ve Ford of Europe. „Razíme cestu inovacím a litrový motor nemá sobě rovného, pokud jde o kombinaci hospodárnosti, dynamiky a kultivovanosti.“

Technicky vyspělé motory z celosvětové řady EcoBoost využívají přeplňování výfukovým turbodmychadlem, přímé vstřikování paliva a proměnné časování sacích i výfukových ventilů. Díky tomu poskytují výkon odpovídající většímu motoru, ale při mnohem nižší spotřebě.

EcoBoost byl v Evropě uveden koncem roku 2010 ve variantách se zdvihovým objemem 1,6 l (pro C-MAX, S-MAX, Galaxy a Mondeo) a 2,0 l (pro S-MAX, Galaxy a Mondeo). V roce 2011 se nabídka evropských modelů Ford rozrostla o Focus EcoBoost.

V tomto roce přibyl v paletě motorizací pro Focus další EcoBoost, nový tříválec o zdvihovém objemu 1,0 l, který bude ještě letos k dostání také pro C-MAX a B-MAX a později se objeví v dalších modelech značky Ford.

Prognózy Fordu počítají s tím, že v roce 2013 bude pro Evropu vyrobeno 330 000 motorů EcoBoost. Jejich podíl na celkové produkci zážehových motorů Ford of Europe by tak měl činit 44 procent a do roku 2015 vzrůst na 57 procent.

Evropský Ford nicméně vyrobí během roku 2015 dalších 800 000 motorů EcoBoost pro mimoevropské trhy, přičemž ještě v roce 2011 to bylo jen 90 000. Například v Severní Americe dnes jezdí více než 180 000 vozů Ford s motory této řady.

„Ať už se jedná o verzi 1,0 l 92 kW ve nebo sportovní 2,0 l 184 kW v blížícím se Focusu ST, EcoBoost nabízí takovou kombinaci hospodárnosti a dynamiky, jaká by ještě nedávno byla považována za nemožnou,“ řekla Barb Samardzich, viceprezidentka Ford of Europe pro vývoj produktů. „Poskytuje všechen výkon, kultivovanost a točivý moment, které zákazníci chtějí, ale při spotřebě odpovídající menšímu motoru.“

Vedle motoru 1.0 EcoBoost bude továrna Fordu v rumunské Craiově vyrábět rovněž nový model B-MAX, který bude uveden na trh během letošního roku.

Dirk Heller, výrobní ředitel Ford of Europe, řekl: „Vzhledem k tomu, že zde budeme vyrábět stěžejní produkty jako motor 1.0 EcoBoost a nový B-MAX, je Craiova velmi důležitá pro budoucí úspěchy Fordu v Evropě.“

Výroba motorů 1.0 EcoBoost byla v Craiově zahájena v listopadu 2011. Varianta 1,6 l se vyrábí v britském Bridgendu a jednotky 2,0 l vznikají ve španělské Valencii.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tatínek motorář vždycky říkával, že tříválce jsou hloupost. Že by to už neplatilo?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tatínek měl pravdu.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol