Čína je stále nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie, Česko má potenciál být v TOP 40

Na čele žebříčku atraktivnosti pro investice do obnovitelných zdrojů se přes obchodní spory drží Čína a Spojené státy. Méně vyspělé ekonomiky jsou odvážnější – do první desítky se nově dostala Argentina.

Česko bude pro investory atraktivnější, jakmile zavede systém aukcí na nové výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů energie.
foto: 12019, licence CC0 Creative Commons

Dle nejnovějšího indexu atraktivnosti zemí pro investice do obnovitelných zdrojů (Renewable energy country attractiveness index, RECAI), který pravidelně sestavuje EY, se na prvním místě stále drží Čína, druhé jsou Spojené státy a Velká Británie klesla kvůli vzrůstajícím obavám z Brexitu o jednu příčku.

V žebříčku 40 nejatraktivnějších zemí se do první desítky dostala Argentina. Pokud Česká republika zavede systém aukcí na nové výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů energie, má šanci se v příštích letech umístit.

Čína a USA se udržely na čele žebříčku navzdory – nebo možná právě kvůli napětí, které mezi nimi v mezinárodním obchodu panuje a k němuž výrazně přispělo americké 30% clo na dovoz solárních panelů.

Minimum změn v první desítce je ostatně rovněž důsledkem tohoto trendu. Indie si sice o jedno místo polepšila a je aktuálně třetí, nicméně i tam obchodní nejistota, a mimo jiné 25% clo na dovoz solárních článků, ohrožuje splnění ambiciózního cíle 100 GW kapacity solárních elektráren do roku 2022.

Ve Velké Británii se investice do obnovitelných zdrojů v letošním třetím čtvrtletí meziročně snížily bezmála o polovinu (o 46 %), což je nutné přičíst na vrub především spekulacím o tom, jak brexit ovlivní vývoz energie do Evropské unie a cenu dováženého zařízení.

Rozvíjející se ekonomiky se změn nebojí

Jak ukázal nejnovější index RECAI, rozvíjející se ekonomiky jsou na rozdíl od těch vyspělých schopné přijímat odvážnější změny. Do TOP 10 se poprvé dostala Argentina, jejíž vláda dává jasně najevo svou podporu energií z obnovitelných zdrojů.

Egypt, kde by se kapacita větrných elektráren měla do roku 2027 zvýšit o 3,3 GW, si polepšil o pět příček na 15. místo. Řecko, jehož vláda chce do roku 2020 mít 18 % energie z obnovitelných zdrojů, poskočilo na žebříčku z 34. místa na 28.

Naproti tomu Švédsko kleslo o deset míst z 22. na 32., mimo jiné proto, že v důsledku velkých dodávek z pobřežních větrných elektráren klesla budoucí cena elektrické energie i emisních povolenek.

Česká republika nefiguruje ani v roce 2018 mezi čtyřicítkou investorsky atraktivních zemí do výroby energie z obnovitelných zdrojů. „Při porovnání s loňským žebříčkem určitě stojí za zmínku posun Indie na třetí příčku před Německo. To i přes sestup na čtvrtou příčku zůstává evropským lídrem v oblasti rozvoje výroby energie z obnovitelných zdrojů. Hned za Německem se umístila Francie, z evropských zemí dále pak Británie, Holandsko, Dánsko, Španělsko atd. V podstatě všechny evropské země, které již do své legislativy ukotvily systém aukcí na nové výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů energie, zaujímají své postavení na žebříčku. V tomto ohledu není divu, že Česká republika na seznamu opět absentuje,“ komentuje Blahoslav Němeček, Associate Partner společnosti EY pro energetiku.

Přechod na aukční systém nutí investory k trpělivosti

Letošní nárůst cen elektřiny na velkoobchodním trhu a současná úroveň ceny naznačují, že větrná energie a energie ze solárních zdrojů, nebudou při takové cenové hladině dotace potřebovat a potvrdí svou pozici nejlevnějších nových technologií pro výrobu elektřiny.

„I přes investorsky slibnou cenovou úroveň všichni v byznysu netrpělivě očekávají přechod na aukční systém také v České republice, který by poskytl dodatečnou jistotu pro investice do nových kapacit a přilákal i konzervativní investory. Snad už se opravdu blýská na lepší časy. Ministerstvo průmyslu a obchodu s aukcemi počítá v novele zákona o podporovaných zdrojích energie, ke kterému koncem listopadu otevřelo meziresortní připomínkové řízení,“ uvádí Blahoslav Němeček a dodává:

„Z důvodu, že zákon bude schválen nejdříve v druhé polovině příštího roku, se asi i index za rok 2019 obejde bez naší účasti. V následujících letech už bychom ale chybět neměli, alespoň v to pevně věřím,“ dodává.

Kompletní žebříček 40 nejatraktivnějších zemí pro investice do obnovitelných zdrojů a analýzu zabývající se tím, proč by nárůst kapacity obnovitelných energetických zdrojů mohl oslabit jejich ekonomickou životaschopnost, najdete na webové stránce.

Index RECAI (Renewable energy country attractiveness index) je globální žebříček 40 nejatraktivnějších zemí z hlediska investic a investičních příležitostí v oblasti obnovitelných zdrojů. Žebříček vydává EY dvakrát ročně. Aktuální, již 52. index byl sestaven v polovině letošního roku na základě kompletně aktualizovaných databází.

tisková zpráva

66 Comments on “Čína je stále nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie, Česko má potenciál být v TOP 40”

  1. Ja to panove vyresil. Stehuju se do Recka. Hodne tam sviti,
    Ja to panove vyresil. Stehuju se do Recka. Hodne tam sviti, zima je mirna. Lidi jsou fajn a vse funguje ve vetsim klidu nez u nas. A najednout ty cisla vychazeji daleko lepe. Fve to da i pres zimu. Akorat v lete neni kam ty kw prodavat . Tak o to vic se bude hezdit s elektrem po vyletech. TT akze FVE na auto taky.

      1. Neni to klasicka placena reklama v TV nebo tisku. Tesla
        Neni to klasicka placena reklama v TV nebo tisku. Tesla takovou reklamu nema zapotrebi. Lidi si Teslu kupuji z presvedceni. Spalovak je podvod a nejak musej hlupaky oblbnout aby ty smradochy koupili. Ja jim na ty rakovinomety uz neskocim. 2,5 let jezdim ciste elektro. Brzy s TM3.

  2. off
    ílon je svolnej převzít zavřený továrny od GM, aby

    off

    ílon je svolnej převzít zavřený továrny od GM, aby rozvinul elektromobilitu, když je GM zrovna z důvodů investic do elektromobility zavřela! Celkem políček dinosaurům :))))
    https://youtu.be/Lvfv_nI9Ht0

    I když k tomu třeba nikdy nedojde, todle jsou slušný politický body zadarmo. Vono s těma jejich gangama odborů není vo co stát.

              1. Ked ma auto 400V, presnejsie povedane trojfazovu nabijacku,
                Ked ma auto 400V, presnejsie povedane trojfazovu nabijacku, tak ma v podstate spravidla tri jednofazove nabijacky na 230V. takze ak ma 400V ma aj 230V.
                Keby malo auto skutocne nabijacku, co vyuziva medzifazove napetie 400V, (ako napr 22kW nabijacka Smarta EV), tak to nie je ziaden problem, pretoze menic 400V kludne pracuje aj na 230V, podobne ako nabijacka fiat 500e, ktora pracuje na 120V aj 230V – presnejsie povedane na hociake napetie v rozsahu 100 az 250V.

                1. Tady jde o DC napeti baterie. Ta ma nominalne napeti 360 VDC a
                  Tady jde o DC napeti baterie. Ta ma nominalne napeti 360 VDC a maximum jde nekam smerem k 400VDC.

                2. Dakujem kriminalni ustredne za jeji komentar ale toto byl iba
                  Dakujem kriminalni ustredne za jeji komentar ale toto byl iba ftip Uja Ftipkara :-)))

                3. Práskni do stromu a vyeliminuj se z populace, šmejde!
                  Práskni do stromu a vyeliminuj se z populace, šmejde!

  3. Zajímavé. Tak obejdou se, nebo neobejdou se VtE a FVE bez
    Zajímavé. Tak obejdou se, nebo neobejdou se VtE a FVE bez dotací? Pokud se obejdou, nechápu, že je tady někdo nestaví jako na běžícím pásu. Aha, on by musel plnit stejné podmínky jako ostatní elektrárny a neměl by zaručenou cenu aukcí. No tak to nic, no… 😀

    1. Ostrovni FVE ano, firma si takovou sama postavi i bez dotaci,
      Ostrovni FVE ano, firma si takovou sama postavi i bez dotaci, protoze si snadno spocita, ze se ji to vyplati. VtE take, krasny priklad je vrtule na svatem kopecku Hostyn, nahradila i vytopnu, ktera spotrebovala 400 tun uhli rocne a fara na Hostyne je energeticky nezavisla. Pokud mate na mysli FVE/VtE prodavajici energii do site nebo napojenou na CEZ a EON, tak to bude mozna problem, jenom vybudovat transformacni stanici na VN a nejak zaridit napojeni bude financne narocne. Lokalni generovani energie je budoucnost, alespon z krajiny zmiznou ty hrozne ocelove strasaky – stozary VN.

      1. Jenže to je právě ten problém. Lokální generování
        Jenže to je právě ten problém. Lokální generování elektřiny je fajn, když nepotřebujete absolutní spolehlivost dodávek a můžete si dovolit občasný výpadek, který vykryjete třeba z distribuční sítě. Pro domácnosti naprosto super, ostatně sám to tak mám. Problém bude v tom, že naprostou většinu elektřiny u nás nespotřebují domácnosti, ale někdo jiný. A chápu, že to vás jako občana ČR nezajímá a že nechcete podnikatelům v průmyslu platit jejich potřeby. Problém ale je, že když to neuděláte, tak tu žádný z těch podnikatelů nezůstane. Půjde tam, kde bude mít dostupnou levnou energii bez dalších cirátů kolem. A to bude pro naši průmyslovou ekonomiku jako zlomení vazu. Půlka republiky pracuje v průmyslu a ta druhá ve službách, které nikdo nebude chtít, když ta první půlka přijde o práci, protože si je nebude moci dovolit. Poskytování základní infrastruktury je prostě úloha státu a bez ní to tu zatím NEBUDE fungovat. Náš stát není na anarchokapitalismus připraven, respektive náš stát nebude připraven nikdy. To by tu musel být globální celosvětový stát, ve kterém si jsou všichni rovni před právem, mají rovnocenný a automatický přístup ke vzdělání a jsou schopni to vzdělání uplatnit.

        1. Proc by nemohla byt lokalni energie spolehlivejsi nez ta,
          Proc by nemohla byt lokalni energie spolehlivejsi nez ta, ktera jde po dratech, ktere zpretrha vetsi vychrice? Stat by mel umoznit alespon malym mestum (bez prumyslovych zon) a vesnicim prejit na lokalni generovani energie a konecne odstranit z krajiny draty VN. Kazda municipalita si vytvori FVE VtE park a zalozni baterie, zachytna kogeneracni jednotka na zemni plyn nebo pevna paliva. Topeni resit pres tepelne cerpadla, lokalni nebo v centralni vytopne dane lokality. Do tohoto by mely jit statni investice a dotace.

          1. Protoze se vzdy vyskytnou obdobi, kdy to nebude stacit. A
            Protoze se vzdy vyskytnou obdobi, kdy to nebude stacit. A mohou byt dlouha az mesic. A hlavne, neni to jen o spolehlivosti, je to hlavne o cene. Ano, muzeme postavit to, co uvadite. Technicky to neni az takovy problem. Prakticky se ovsem pripravte na to, ze elektrina bude stat tal 5-10krat tolik co dnes. Cimz se opet vracime k tomu odchodu podnikatelu.

            1. FVE ma navratnost 6-9 let, bateriove uloziste a kogeneracni
              FVE ma navratnost 6-9 let, bateriove uloziste a kogeneracni jednotka vykryje tech par dni v roce, kdy to uplne nepokryje OZE, pocatecni naklady nejsou male, ale po 10 letech ma komunita energie temer zdarma, pod vlastni kontrolou a neni uz zavisla na stale drazsi statni elektrice do budoucna.

                1. Tak se podívejt co tam mám napsané, uvažuje tam
                  Tak se podívejt co tam mám napsané, uvažuje tam kogenerační jednotku.

                2. Mejte strpeni, nekteri lide si pod pojmem kogeneracni jednotka
                  Mejte strpeni, nekteri lide si pod pojmem kogeneracni jednotka predstavuji dvougeneracni bydleni…
                  Existuji kogeneracni jednotky na zemni plyn, v DE oznacovan jako BHKW Blockheizkraftwerk. Davaji kolem 3-5 kW el a 15-20kW therm a jete stoji pod 100.000 kc. Pak uz neni zadna sit potreba. V lete FVE a v zime bhkw +fve a hotovo. http://Www.ebay.de

                3. Ano – mají efektivitu výroby elektřiny 20% (elektrárny
                  Ano – mají efektivitu výroby elektřiny 20% (elektrárny jsou nad 40%) a roční náklady na údržbu 5000,- (pokud je chcete udržet v provozu).

                  Když potom spočítáte veškeré náklady které budete mít za 20 let (FVE + kogenerace + baterie + zásobník na teplou vodu + elektronika) zjistíte že kWh vyjde na 10kč. On totiž celek, který by byl soběstačný vyjde na 500000,- v pořizovacích nákladech a průměrné náklady na údržbu za 20 let přesáhnou 250000,- (12500 na rok v průměru)

                  On málokdo počítá skutečné náklady.

                  Jinak – jen pokud si to spočítáte z ceny plynu (vynechávám síťové náklady), tak 1kWh = 0.65 kč => z 25kWh máte 19kWh tepla + 4,5kWh elektřiny + ztráty. Pro vaření a svícení běžná domácnost spotřebuje 9kWh denně (3MWh za rok). Takže za den spotřebujete 50kWh energie z plynu v té jednotce, to budete potřebovat cca 90 dní v roce a potom už to celé převezme FVE po zbytek roku. Celkově to na rok provozu vyjde na 750000/20+90*50*0,65 = 40 000 – (nejsou započteny náklady na přípojné místo plynu – lze řešit zásobníkem)

                4. Co všechno je skryto v těch 12 500,- měsíčních
                  Co všechno je skryto v těch 12 500,- měsíčních nákladech za udržbu?

                5. Je tam psáno 12500,- ročně
                  A rozpis je prostý
                  – kontrola

                  Je tam psáno 12500,- ročně

                  A rozpis je prostý
                  – kontrola komína
                  – kontrola technikem 1x ročně
                  – investice no bateriového systému, náhrada článků, výměna invertorů na 230V atd…
                  – výměna oběhového čerpadla
                  – výměna řídící elektroniky

                  Jedná se o spoustu „malých“ oprav v průběhu 20 let (abych řekl pravdu hodně jsem ty náklady podhodnotil – těch 12500 za rok je to v tom nejlepším případě).

                6. Máte to všechno dobře, jenže vycházíte ze špatného
                  Máte to všechno dobře, jenže vycházíte ze špatného základu. Totiž stávajících průměrných spotřeb. A ty jsou špatně. Pasivní a aktivní domy jsou úplně jinde. A najednou to všechno vychází, zapadá do sebe a v podstatě se bavíme o ostrovním systému s přebytky.

                7. Ani bych neřekl – pasivní dům musí mít rekuperaci vzduchu
                  Ani bych neřekl – pasivní dům musí mít rekuperaci vzduchu – ta má denní odběr minimálně 1 kWh (podle objemu domu)
                  Svícení LED žárovkami si taky vezme svojí kWh denně.
                  Potom si připočtěte spoustu dalších spotřebičů jako je domácí server, routery, ledničky, myčky atd…
                  No a potom vaření – to pojedete taky na elektřině
                  Takže spotřeba elektřiny 3MWh za rok není nereálná.
                  Pod 3 MWh se dostávají pouze malé domácnosti (1-2 lidi) nebo takové, které vaří na plynu.

                  (narovinu, kdo by si pořídil pasivní dům s menším obytným komfortem než mají současné byty v paneláku)

                8. Opět vycházíte ze stávajícího stavu a technicistního
                  Opět vycházíte ze stávajícího stavu a technicistního přístupu k věci. Rekuperace může být přirozená, nenucená, funguje to. LED žárovky mohou být až to poslední řešení, prioritou je využití denního světla. Pak tu máte výčet spotřebičů, z nichž je otázka, co která domácnost opravdu potřebuje a využije. Navíc většina z nich začíná trafem v zásuvce nebo ve spotřebiči, takže opět je kde snižovat spotřebu. Ledničky a další věci jsou samozřejmě komfortní, ale vždy to lze udělat jinak. Vaření na elektřině také není nutné. A otázka komfortu je velmi individuální věc.

                9. Lidi chtějí komfort – v okamžiku, kdy pořizují nemovitost
                  Lidi chtějí komfort – v okamžiku, kdy pořizují nemovitost za svých příštích 15 let příjmů.

                  Komfort = domácí kino, teplá voda kdy chci, světlo kdy chci, mikrovlnka, rychlovarná konev, teplo, čerstvý vzduch, lednici, internet.

                  Ohledně jiného vaření – původní předmět reakce na diskuzi byl udělat dům nezávislý na elekřině ziskem z FVE a v zimě z kogenerace na plyn – takže ano vařit můžem i na plynu.

                  Jinak na stránkách ČSU je spotřeba domácností – u elektřiny je přes 1700kWh na osobu a rok – a tendence za posledních 10 let je trvale stoupající (to jsou všechny ty mobily, tablety, domácí kina – spotřebičům sice klesá spotřeba, ale množstvím to hravě dohánějí a předhánějí)

                10. Ať si ho mají a zaplatí, proti gustu žádný dišputát.
                  Ať si ho mají a zaplatí, proti gustu žádný dišputát. kdo chce být závislý může. Jeho rozhodnutí, jeho zodpovědnost.

                11. Jenže v tam asi máte i všechnu průmyslovou spotřebu,
                  Jenže v tam asi máte i všechnu průmyslovou spotřebu, marně počítám kde zvládnu propálit za den doma 4kWh. Počítač <100W, Žárovka 5W, oboje v provozu tak 5h denně. Konvice tak dohromady 15 minut denně, kolik to dá dohromady i s něčím na ledničku? 1500Wh?

                12. https://www.czso.cz/csu/czso/spotreba-paliv-a-energii-v-domacno
                  https://www.czso.cz/csu/czso/spotreba-paliv-a-energii-v-domacnostech

                  https://www.czso.cz/documents/10180/50619982/ENERGO_2015.pdf/86331734-a917-438a-b3c2-43a5414083fc?version=1.4

                  Strana 20 – celková spotřeba
                  Strana 74 – spotřeba domácností

                  Příjemné je, že celková spotřeba energií od roku 2010 klesá (zateplení dělá dost), ale u spotřeby elektřiny žádný sestupný trend není – tam skutečně vyšší efektivita zpotřebičů je kompenzováná větším množstvím

              1. Výkup kWh je po korunu a nákup při nějaké zajímavé
                Výkup kWh je po korunu a nákup při nějaké zajímavé sazbě je cca něco přes 2 Kč,takže jakákoliv alternativa je pořád jen výplod nerealneho uvažování tu alternativních lidí,,v této míře vyspělosti civilizace není ani prostor dělat si vše po svém ,,:-))

                1. Pořád vycházíte z centralizované energetiky vytvořené
                  Pořád vycházíte z centralizované energetiky vytvořené komunisty k ovládání centrálně plánovaného hospodářství a života vůbec. Vyspělost civilizace za cenu totální závislosti civilizace je nesmysl. Alternativy existují a začínají snižováním spotřeby, protože nejlevnější energie je ta, která nemusela být vůbec vyrobena. A nejlevnější regulace je reálnou cenou. Ne regulační legislativou, kterou tu máme.

                2. myslel jsem to tak,že za cenu nákupu a výkupu od
                  myslel jsem to tak,že za cenu nákupu a výkupu od energetických gigantu nelze ekonomicky provozovat alternanivní zdroj,,samozřejmě bez dotace a zeleného bonusu atp.

                3. Jaksi jsem nepochopil proč bych měl svou vyrobenou energii
                  Jaksi jsem nepochopil proč bych měl svou vyrobenou energii prodávat do sítě a pak ji zase nakoupit?

                  Dnes už „zelené bonusy“ nově neexistují a čez tu elektřinu ani nechce, pokud to není jím postavená FVE.

                  To je stejné jako si pořídit hybrida.
                  Je to elektrické ale musí se do něj nalévat benzín nebo nafta a ještě hůř vodík.

                4. jde o výrobu FV ,bez dotace je ta energie velmi drahá a
                  jde o výrobu FV ,bez dotace je ta energie velmi drahá a akumulace jestě více,přebytky se prodají za málo a tím pádem je provoz FV jen drahý koníček,když nakoupím el. za současnou cenu

                5. Doložte prosím. Protože to je věc tak před 5 lety. Dnes
                  Doložte prosím. Protože to je věc tak před 5 lety. Dnes už ne.

                6. příklad souseda FV 8,3kwh výkon,za rok vyrobí cca 10
                  příklad souseda FV 8,3kwh výkon,za rok vyrobí cca 10 000kwh ,cena FV 430000,-,zelený bonus to do deseti let zaplatí,,pokud tedy bude dnes cena instalace třeba jen 300 000,-,tak se to prostě bez dotací a bonusu nezaplatí a to neřeším akumulaci

                7. Pořád se najdou tací, co ustrnuli před 5-10 lety. Už
                  Pořád se najdou tací, co ustrnuli před 5-10 lety. Už soused co pořizoval o 6 let později FVE 3x větší než mám já, ji měl za polovinu ceny než já. Natožpak dnes. Ale to nevysvětlíte. Oni nechtějí vidět.

        2. Takže jinými slovy říkáte, že máme dotovat někomu cenu
          Takže jinými slovy říkáte, že máme dotovat někomu cenu něčeho, aby tu zůstal někdo něco produkovat… Kolik že to mám odečíst ze mzdy, protože to vracím zaměstnavateli dotací ceny elektřiny?

          Ano, cena energií může hrát roli, ale zdaleka není tím hlavním, například posledních X let byl, možná to víte sám, problém se nedostatkem výkonu v okolí Hlinska, takže firmy musely elektřinu vyrábět samy, sice to bylo drahé, ale rozhodě se nikam ve velkém nestahovaly. Do rovnice musíte zahrnout i takové věci jako stabilita režimu, dopraví dostupnost kvalita pracovní síly… O to rozhodně nepříjdete změnou energetiky.

          Základní úlohou státu je hlavně poskytnout to co se nedá řešit jinak, což je zejména obrana, soudní systém a třeba i diplomatické služby, zbytek může zajistit někdo jiný. Město, kraj, soukromá společnost… Pokud by měl stát zaišťvat infrastrukturu, tak to budou jen a pouze dráty, jako je tomu u železnice s kolejemi a u silnic s… prostě se silnicemi 🙂 Přičemž je u zmíněných dvou velká disproporce v tom jak se k jejich zpoplatnění stát staví, kde na dráze platíte za každý tunokilometr, na silnici jen na dálniích a pár jedničkách.

          Rozhodně ale není možné aby stát stavěl elektrárny, to rovnou může začít stavět sodovkárny, pekárny, konzervárny a podobně, to je přece také důležitá, strategická infrastruktura, co kdyby nás někdonapadl? Víte sám kam by nás to zavedlo.

          A k tomu že by to musel udělat celý svět… ne nemusel, protože se do toho promítnou desítky dalších věcí, jako cena přepravy, daně a podobně, které by u anarchokapitalistického státu, šly rapidně dolů.

          1. Počkejte, on vás někdo nutí odebírat energii ze sítě?
            Počkejte, on vás někdo nutí odebírat energii ze sítě? Pokud je to podle vás tak hrozně výhodné, proč už jste se nedomluvil se sousedy a nemáte na střeše FVE, na louce nad vesnicí 200 kW VtE a nepoužíváte velkou kogeneraci pro celou ves?

            On vám v tom totiž nikdo nebrání. Ale nikdo to nedělá, protože to nedává ekonomický smysl. A pokud to nedává smysl. Tak ano, budete v ceně elektřiny dotovat. Protože jste se tak rozhodl. Já taky nechci platit výpalné solárním baronům. A musím. Protože jsem se rozhodl odebírat elektřinu ze sítě.

            1. Nutí, protože tak je postavena celá legislativa. včetně
              Nutí, protože tak je postavena celá legislativa. včetně takových – ďábel je skrytý v detailu – věcí, jako jsou povinné parametry staveb, aby Vám je schválili pro bydlení a dali popisné číslo. Proč třeba v Německu funguje netmetering a v ČR ne? Protože zlodějská legislativa korupčnických struktur.

            2. Tak si seďte tu pitomou legislativu, projděte si příběhy
              Tak si seďte tu pitomou legislativu, projděte si příběhy lidí ohledně elektráren a podobně. Odpojit se někde na kraji města je hodně těžké, tedy není, stačí neplatit, ale to pak si budete ten proud vyrábět tak jaksi partyzánsky a v lepším případě v šedé zóně.

              Například se musíte dovolit úřadu jestli smíte na svém pozemku mít svůj ostrovní systém, teď se k tomu musí vyjádřit elektrárny a ty budou proti, teď z toho musíte platit naprosto nesmyslný poplatek operátorovi trhu a podobné hovadiny, co si tam navymýšleli. Teď musíte mít jak povolení na FVE, tak na tu zálohu v podobě třeba plynové KGJ a podobně, prostě je to velmi komplikované, ne-li nemožné, dále je zákon napsán nechutně gumově, takže, musel bych to opravdu prověřit do hloubky, by mohl být problém i když si pořídíte pitomou 500W centrálu z bauhausu.

              Tolik k tomu proč se to nedělá, prostě to legálně ani nejde.

              Kdyby tady ta omezení samovýroby a zvýhodnění centrálních elektráren nebyla, tak se bavíme o diametrálně jiné situaci. Bohužel je tu situace značně zdeformovaná a to právě díky zvýhodněním velkých elektráren, jak historickým, tak současným a bohužel asi i budoucím.

      2. Zajímavý postřeh s těmi sloupy. To mne nikdy nenapadlo,
        Zajímavý postřeh s těmi sloupy. To mne nikdy nenapadlo, že všem vadí “hyzdění” krajiny stožáry VE, ale se sloupy VVN sou v pohodě? A k těm cenám energií v komunitním ostrovním systému. Nejsem energetický expert, ale 5 až 10 násobek ceny energie se mi zdá úlet. Samozřejmě srovnávám s cenami po dostavbě nových jaderných bloků, což hrozí, pokud nepůjdeme cestou podpory OZE.

      1. To zase není takový problém. Baráků na prodej, které
        To zase není takový problém. Baráků na prodej, které drží jen svou vůlí a jsou v nezajímavých oblastech, je spousta a za hubičku. Prostě barabizna v nějaké díře, ne nutně daleko od civilizace. Jen si člověk musí rozmyslet, čím se tam bude živit. Případně zda se dokáže uživit skoro bez systému.

          1. Ja to panove vyresil. Stehuju se do Recka. Hodne tam sviti,
            Ja to panove vyresil. Stehuju se do Recka. Hodne tam sviti, zima je mirna. Lidi jsou fajn a vse funguje ve vetsim klidu nez u nas. A najednout ty cisla vychazeji daleko lepe. Fve to da i pres zimu. Akorat v lete neni kam ty kw prodavat . Tak o to vic se bude hezdit s elektrem po vyletech. TT akze FVE na auto taky.

Napsat komentář