Česko má první výrobnu biometanu, slavnostně ji otevřeli v ECR Rapotín
Energy financial group (EFG) uvedla 24. října 2019 do provozu jako první v ČR technologii úpravy bioplynu na biometan. Vyrábí ho v Energetickém centru recyklace Rapotín (ECR Rapotín).
foto: EFG
Ventilem pro vtláčení biometanu do plynárenské distribuční soustavy symbolicky otočili Ivo Skřenek, předseda představenstva a zakladatel skupiny EFG, a Petr Štěrba, člen představenstva skupiny EFG.
NEPŘEHLÉDNĚTE Bioplynová stanice v Rapotíně dodává jako první v ČR certifikovaný elektrický proud a teplo s nulovými emisemi
Spuštění byli přítomni i zástupci společnosti PRODEVAL, výrobce technologie úpravy bioplynu, představitelé státní správy z Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí a další hosté, kteří mají velký zájem na rozvoji tohoto ve světě progresivního obnovitelného zdroje.
„Jedná se o pokročilé biopalivo, které má nulové emise skleníkových plynů. Jeho využití je obdobné jako u zemního plynu i proto jej můžeme vtláčet přímo do distribuční plynové soustavy,“ vysvětlil Ivo Skřenek, předseda představenstva a zakladatel skupiny EFG.
ECR Rapotín ročně dokáže zpracovat až 30 000 tun biologicky rozložitelného odpadu a v bioplynové stanici jej přemění na bioplyn. Část tohoto bioplynu se prostřednictvím kogenerační jednotky přemění na elektrickou i tepelnou energii, část je upravena na biometan a vtláčena do distribuční plynové soustavy.
Biometan má nejnižší emise skleníkových plynů a v porovnání s ostatními konvenčními biopalivy i nejnižší spotřebu energie v celém životním cyklu, zejména je-li produkován z biologicky rozložitelných odpadů.
ECR Rapotín je projektem investiční skupiny Energy financial group (EFG). ECR bylo vybudováno v areálu bývalých skláren v obci Rapotín v Olomouckém kraji a zajišťuje jak svoz, příjem a třídění odpadů, tak i provoz bioplynové stanice.
Centrum má maximální roční kapacitu zpracování až 30 000 tun bioodpadu a jeho produkty, bioplyn a organicko-minerální hnojiva, jsou dále beze zbytku využívány. Část bioplynu je upravena na biometan a vtláčena do distribuční plynové soustavy.
Část se prostřednictvím kogenerační jednotky přemění na elektrickou a tepelnou energii. Vyrobené energie využívá pro svůj provoz ECR Rapotín a obec Rapotín pro ohřev vody a vytápění, elektrická energie se dodává do distribuční soustavy.
"jako konzervu" a to byl "jen" zemák ;)
https://www.lidovky.cz/svet/pri-explozi-plynu-na-palube-tankeru-v-rusku-zemreli-tri-lide-podle-svedka-vybuch-rozerval-palubu-jak.A191102_143204_ln_zahranici_ele
https://handofmoscow.com/wp-content/uploads/2019/11/08b109c27cffb0e7e4bfbb13e73637a4.png
Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42
Ale tady jde o biometan, ten je mírumilovný a jen tak to při výbuchu pšoukne a barák je fuč. Bezbolestně :-)
BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.