Češi by uvítali nižší cenu elektromobilů a dotace, ocěňují ekologický provoz

redakce - 17 Únor 2017

Češi považují auta na elektřinu za velmi sympatická a vidí v nich potenciál do budoucna. Ukázal to výzkum, který pro společnost E.ON provedla agentura Ipsos. auto nabíjení elektromobilu BMW i3 na nabíjecí stanici Humpolec Vystrkov

Dobíjení elektromobilu BMW i3 33kWh na nabíjecí stanici Humpolec-Vystrkov, největší v Česku.
foto: Hybrid.cz

Jako sympatickou technologii označilo elektromobily 79 % dotázaných respondentů, opačného názoru je pak 13 % Čechů. Lidé na elektromobilech nejvíce oceňují lokální ekologický provoz a nízké náklady na palivo.

Výzkum, který agentura Ipsos provedla na vzorku 2000 respondentů, ukázal, že Češi mají dobré povědomí o alternativních pohonech aut a vědí o jejich výhodách a možných problémech. Nejvíce znalostí a zkušeností mají lidé s auty a městskou hromadnou dopravou na plyn.

V oblibě vede dnes již starší technologie kapalného propan-butanu (). Tento pohon zná 83 % dotázaných a téměř čtvrtina respondentů s ním má také zkušenosti. Znalost elektromobilů potvrdilo 73 % dotázaných, ale osobní zkušenost s elektrickými auty mají podle výsledků výzkumu jen 3 % Čechů.

U elektromobilů lidé nejvíce oceňují jejich lokální ekologický provoz a nízké náklady na palivo. Za ekologické považuje elektromobily 54 % dotázaných. „Pro české motoristy začínají alternativní pohony představovat zajímavou variantu tradičních automobilů. Svědčí o tom i zájem o nabíjení v naší stanici na dálnici D1 u Humpolce. Nejčastěji zde nabíjejí své elektromobily majitelé značek Tesla a Nissan Leaf,“ popisuje Erika Širůčková ze společnosti E.ON.

Lidé by si také přáli větší dojezd elektromobilů. Pro 44 % dotázaných je klíčový dojezd na jedno nabití 400 až 600 km. Jen 39 % obyvatel České republiky má také alespoň orientační znalost cen alternativních paliv a elektřiny v nabíjecích stanicích.

Překážkou je vyšší cena aut

Ačkoli je technologie elektromobilů lidem velmi sympatická, většině dotázaných vadí příliš vysoká cena aut. Za největší handicap technologie ji považuje 60 % respondentů. A to jak u elektromobilů, tak i u hybridních aut, která kombinují tradiční benzínový pohon s elektromotorem.

Mnoho lidí by také ocenilo dotace na ekologická auta. S tvrzením, že stát by měl nějakým způsobem tyto technologie finančně podporovat, souhlasí 77 % dotázaných. Nadpoloviční většina respondentů by si navíc elektromobil pořídila, pokud by jeho cena byla srovnatelná nebo mírně nižší než u benzínových či naftových aut.

Ministerstvo životního prostředí nedávno spustilo dotační program, díky kterému mohou státní příspěvek na koupi elektromobilu obdržet obce a kraje. O dotacích na elektromobily pro občany se teprve jedná.

„Kdy přesně by mohly být dotace pro občany vyhlášeny, záleží hlavně na vyhodnocení aktuální dotační výzvy pro obce a kraj. Analýzu bychom měli mít hotovou do konce září 2017,“ uvedla Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Vyřízení dotace na EV za 30 000,-Kč.

Může se mi ozvat člověk co to tady nabízel, nevím už kde to bylo.

Děkuji - e-LUKY@email.cz

Běžně u agentur co vyřizují dotace je 30 jen za podání žádosti, potom to samé za výběrovku a pak nějaké procenta z dotace. Tak jen pozor na to.

Toho člověka jsem tam nenašel?
Snad jsem nečetl moc rychle, že bych ho přehlédl.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Ing. Petr Novotný, novotny25@seznam.cz.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Dotace nic neresi dokud nebude opravdova sit rychlonabijecich stanic a ne ta cezparodie

---

cca 180tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Nedřív bylo vejce, pak a pak teprve slepice.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

mám reakce od dost lidí, kteří by měli opravdový zájem o pořízení EV, ovšem s nákupem chtějí počkat na rozšíření sítě rychlonabíječek - což mi připadá logické.
Ač nerad, musím souhlasit, že v současné situaci je pořízení EV spíše
pro fandy.
Bohužel, žádná slepice ani vejce.... :)

---

cca 180tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Jan Horčík

Jde to ruku v ruce, ale vypadá to, že i díky fondům už by se to tu mohlo pohnout zas o kus vpřed.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Bylo by to fajn.
Obavam se ale, ze kvuli novemu skoda-cez paktu, se vystavba site dost zbrzdi. Min do doby nez skoda bude mit svuj konkurenceschopny ev...
Samozreme, ze asi ne uplne. Aby se nam zacpala pusa, tak odhaduji, ze vznikne dalsi nabijecka v praze, brne, ov, pak mozna na D1,D5 - coz ovsem stale neni sit. Ta bude az se dostanem beznym ev z ov do hk nebo brna popr z prahy do c.budejovic atd. Otazkou je, co bude za cca 5let bezny dojezd ev...:)

---

cca 180tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Pražská radnice na ty jantary nečeká a sama postaví desítky rychlonabíječek.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dotace jsou jen způsob jak dát automobilkám větší prostor na výdělek.

To co bych je donutil je udělat model s minimální výbavou, s tím by se do 400kkorun vešli

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlasím s tím že by cena klesla. Sice asi né na 400k, ale 500k až 600k korun by bylo reálných. I to je ale příjemné a takové auto bych hned koupil.

Taky souhlasím.
Takový Leaf dnes stojí BEZ DOTACE 750 tis. Kč
Klidně by mohl být minimálně o 100 tis levnější možná i o 200 tis a to už by nebyla tak špatná cena.
A to stále mluvíme bez dotací!

Dotace jsou zlo.

Jediné co by stát mohl je například časově omezeně odpustit daň. To by se ještě dalo zkousnout.

Obrázek uživatele Michelin

Jakmile nekdo prijde s autem do 500k s rozumnym dojezdem strhne se po nem takova poptavka, ze nebudou vyrobni kapacity na baterky.

Tedy nejprve se musi postavit tovarny na baterky a ty je treba z neceho zaplatit. Nejlepe z prodeje drahych modelu kde jsou vetsi marze a poptavka je nizsi, tedy na ne staci soucasne vyrobni kapacity (neni totiz zase tolik nadsencu co chteji cekat v poradniku na auto roky jako za socialismu).

Aby si, ale koupil nekdo auto na baterky za milion a vice, chce mit nejprve jistotu, ze bude mit kde nabijet.
Jenze aby meli soukrome subjekty chut investovat do nabijecich stanic musi mit jistotu, ze na nich bude nekdo nabijet aby se jejich investice splacela.

A tim se dostavame do zacarovaneho kruhu, ze ktereho nas mohou pomoci vyvest ty dotace.

A proc na nabijeci stanice a ne spise rovnou na ty tovarny na baterky? Protoze kdyz budou tovarny na baterky a tedy levna ev driv nez kvalitni sit nabijecich stanic, pro zmenu budeme stat fronty na nabijeni.

---

To Tesla dává křídla. 68tis. elektrizujících km.

Ano.
Dotace jsou zlo.

Ale když už chtějí na něco dát dotace tak místo na nákup aut by přesně jak píšete bylo lepší za ně postavit nabíječky. Ale to už jsem tady také psal.
10-20 kousků rychlonabíječek (dnes už jedině 100kW, nebo alespoň s přípravou na 100kW) po republice a pak přispět majitelum parkovišť na nabíjecí zásuvky jako například tu co nabízí ostravská univerzita - zabudované do stojanů veřejného osvětlení, nebo prostě sloupky se zásuvkami u jakehokoli stání před významnými budovami, místy radnicemi, obchody apod.

"Ano.
Dotace jsou zlo."

To je pěknej blábol, bylo zjištěno, že kdyby nebylo dotací a vládních a soukromejch programů či sponzorů, tak by nám soukromej komerční sektor nikdy nedodal ty chytrý dotykový telefony co má teď kdekdo. Asi by ho tedy někdy dodal, ale buhví za jak dlouho se svou nutností potřeby výdělku a návratnosti nákladů.
Lidi maj skoro pocit jako kdyby šmatalfoun vynalezl Steve Jobs, ale realita je jinde.
Za každou z jeho 12-ti stěžejních technologií stojí americká či jiná vláda.
- Dotykovej displej je dílo vývoje v rámci RRE, tedy britské vlády a pak dotaženo v CERNU.
- Multi-touch je z University v Delaware, zacálovánovo US National Science Foundation a CIA.
- CMOS čip je zase vod JPL/NASA
- Wifi + GPS systém jsou od Pentagonu,
- Internet taky
- WWW myslím že zase CERN.
- Siri je DARPA.
A je toho víc.
V LCD, Li-ion, polovodiče, HDD tam všude má drápky US vláda.
Celkem zajímavý zjištění.
Takže bacha na tydle odvážný soudy ať vás historie nechytí za slovo.

The iPhone at 10: How the smartphone became so smart
http://www.bbc.com/news/business-38320198

Taky kdosi ekonomicky propočítal přínos těch šíleně drahejch letů na Měsíc a vyplatilo se to lidstvu asi 20x možná až 200x, už si to přesně nepamatuju.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zhruba polovinu jsi napsal špatně. Ale je to fuk, každý si píše, co chce...

Asi jsem blbě přepsal ten odkaz na BBC. Nic ti nebrání to opravit, upřesnit jinak to tu bude furt strašit a lidi se nic nedozví :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

Obrázek uživatele Cipísek D

Tesla Model 3 complete new Teaser video 2017

youtube.com/watch?v=RRbP5M2f38M

---

TESLA jedině !! twitter.com/elonmusk TODÁROZUM !! stream.cz/porady/blanik

"Češi považují auta na elektřinu za velmi sympatická a vidí v nich potenciál do budoucna...
Jako sympatickou technologii označilo elektromobily 79 % dotázaných respondentů, opačného názoru je pak 13 % Čechů."

A proto tu Opel nebude letos prodávat Bolta a Renault se Zoem dělá mrtvýho brouka :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No problem je v tom "do budoucna", taky si myslim ze EV patri budoucnost, ale jako sorry, ale Opel Meriva s lepsi vybavou a vykonem za 1,2 mega, nebo zmensene clio za 900 000 me opravdu nelakaji...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nerad bych byl za GrammarNaziho, ale máte v nadpisu máte dvakrát by, bije to do očí

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nerad bych byl za GrammarNaziho, ale máte v upozornění dvakrát "máte" :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Muž obětoval teslu, aby zachránil jiného řidiče. Opravu bude mít zdarma

novinky.cz/koktejl/429648-muz-obetoval-teslu-aby-zachranil-jineho-ridice-opravu-bude-mit-zdarma.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jak TESLA zachraňuje mátohu VW ;)))

Kdo si počká, ten se dočká. Chci hybrid nebo elektromobil a čekám na dotaci od lidí co spalují sajrajt.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Amen, ale na hybrid se vykašli, to je jen předražená parodie s více součástkami.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je sice pravda, ale nedelaji si z lidi srandu

Souhlasím.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Právě že dělají. Místo spalováku pořádná baterka, ale to ne. To nedopustěj...

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicNabíječky elektromobilů CircontrolProdej pneu 100% onlineKariéra EVC Group

Newsletter