Audi e-tron S: ostřejší a dynamičtější verze elektromobilů

Elektromobily Audi e-tron a Audi e-tron Sportback budou jako modely S ještě dynamičtější.

Tři elektromotory, z nichž dva jsou uloženy v oblasti zadní nápravy, poskytují dohromady nejvyšší výkon 370 kW a točivý moment 973 N.m.
foto: Audi

V provozním režimu S zvládnou oba vozy sprint z klidu na 100 km/h za 4,5 sekundy – a to naprosto nenuceně a téměř nehlučně. Další akceleraci ukončí elektronický omezovač až při 210 km/h.

Díky výkonnému chlazení poskytuje systém pohonu opakovaně, vždy po dobu osmi sekund, maximální výkon 370 kW a točivý moment 973 N.m. V provozním režimu D, bez funkce krátkodobého zvýšení výkonových parametrů, platí hodnoty 320 kW a 808 N.m.

Elektrické modely S přesvědčí také jízdními vlastnostmi a ovladatelností s vynikající ovladatelností a trakcí. Ze zatáčky akcelerují s dynamikou sportovního vozu.

Charakteristika pohonu je mnohem sportovnější s důrazem na pohon zadní nápravy. Pokud je elektronicky řízený stabilizační systém ESC nastaven v režimu „Sport“ a systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select pracuje v režimu „dynamic“, umožňuje systém pohonu vysokou příčnou dynamiku a na přání také jízdu řízeným smykem. Chování vozidla je přitom vždy předvídatelné v souladu s požadavkem na nejvyšší míru bezpečnosti.

Systém pohonu se třemi elektromotory míří do sériové výroby

Nové modely Audi e-tron S jsou první velkosériově vyráběné elektromobily na světě se třemi elektromotory. Uspořádání tohoto systému pohonu vychází z konceptu se dvěma různými asynchronními elektromotory, který byl od začátku vývoje modelové řady e-tron koncipován modulárně.

Audi e-tron S

Audi e-tron S
foto: Audi

Větší elektromotor, který pohání zadní nápravu modelů Audi e-tron 55 (kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km*: 26,4 – 21,9 (WLTP); 23,1 – 20,6 (EU); kombinované emise CO2 v g/km: 0), je nyní s přizpůsobenou konstrukcí uložen na přední nápravě a poskytuje nejvyšší výkon 124 kW, resp. krátkodobě 150 kW.

Dva menší, rovněž modifikované, ale konstrukčně vzájemně shodné elektromotory pracují nyní vzadu. Dohromady poskytují nejvyšší výkon 196 kW, resp. krátkodobě 264 kW.

Pohon je koncipován pro hospodárný každodenní provoz, při normálním stylu jízdy pracují jen zadní elektromotory. Přední elektromotor není napájen, připojí se však pro řidiče nepostřehnutelně, jakmile požaduje vyšší výkon – nebo předvídavě při nízké adhezi či rychlém průjezdu zatáčkou.

Další technickou inovací elektrického pohonu všech kol je zcela variabilní rozdělování hnací síly mezi jednotlivá zadní kola. Tato funkce přenáší výhody konvenčního sportovního diferenciálu do éry elektromobility.

Každý zadní elektromotor přenáší hnací sílu prostřednictvím převodovky přímo na jemu přiřazené kolo. Zadní náprava již nemá mechanický diferenciál.

Audi tak 40 let po zavedení technologie quattro posouvá princip pohonu všech kol na zcela novou technickou úroveň. Výsledkem jsou ještě agilnější jízdní vlastnosti s pohotovými reakcemi na povely řidiče a vyšší rychlosti při průjezdu zatáčkou.

Další výhodou je trakce. Stojí-li při zrychlení jedno zadní kolo na povrchu s nízkou adhezí, například na náledí nebo sypkém materiálu, může být točivý moment obou elektromotorů rychle a precizně regulován tak, aby kolo s vysokou trakcí přenášelo maximální možnou hnací sílu, zatímco kolo postrádající dostatek trakce nedostává téměř žádnou hnací sílu.

Audi e-tron S

Audi e-tron S
foto: Audi

Oba prototypy modelů e-tron S jezdí na 20“ kolech z lehké slitiny, jejichž design S zahrnuje pět paprsků ve tvaru písmene V. Na přání budou k dispozici různá kola s průměrem ráfku až 22 palců.

Pneumatiky pro kola s průměrem ráfku 20, 21 i 22 palců jsou širší (285 milimetrů), což umožňuje dosáhnout příčné dynamiky, která je pro modely S typická. Černé brzdové třmeny s červeným kosočtvercovým logem S, vpředu s šesti pístky, svírají velké brzdové kotouče (průměr vpředu: 400 milimetrů).

Dalším prvkem výbavy je progresivní řízení, jehož převod je s rostoucím úhlem otočení volantu stále strmější. Přední i zadní náprava se vyznačují vyspělou pětiprvkovou konstrukcí.

Elastokinematické nastavení a tlumiče byly optimalizovány pro modely S. Příčné zkrutné stabilizátory na obou nápravách mají větší průměr, aby ještě efektivněji minimalizovaly boční náklon karoserie při průjezdu zatáčkou.

Až 150 kW: vrcholné výkony také při nabíjení

Na cestách bude možné elektrické modely S nabíjet stejnosměrným proudem, a to výkonem až 150 kW (HPC), například v evropské síti Ionity. Nabíjení z 5 na 80 procent kapacity trvá pouhých 30 minut.

Důležitým faktorem je náročný systém řízení provozních teplot se sériově dodávaným tepelným čerpadlem, který prostřednictvím čtyř okruhů ochlazuje nebo vyhřívá sadu akumulátorů, interiér a elektromotory. Modely Audi mohou být kromě toho samozřejmě nabíjeny také střídavým proudem s výkonem až 11 kW.

Audi e-tron Charging Service poskytuje na přání komfortní přístup k více než 140 000 veřejným nabíjecím přípojkám ve 24 evropských zemích – s jednou jedinou nabíjecí kartou.

V prvním roce Audi neúčtuje základní poplatek za tarif Transit, který zahrnuje také přístup k vysokovýkonným nabíjecím stojanům HPC (High Power Charging).

Vizuální signál: rozšířené podběhy kol

Výrazně sportovní design modelů e-tron S vychází z progresivního designérského stylu značky Audi, u něhož jsou kola zvýrazněna nepřehlédnutelnými konturami.

Detaily, jakými jsou osmiúhelníková maska chladiče Singleframe, která je z větší části uzavřená a lakovaná světle šedou barvou, přenášejí design do elektrické éry.

Čtyři příčky ve spodní části světlometů LED vytvářejí specifická světla pro denní svícení modelů e-tron. Modely S dávají své vedoucí postavení najevo na první pohled.

Nárazníky vpředu i vzadu jsou výrazně tvarované, difuzor zabírá téměř celou šířku karoserie. Expresivnější a větší aerodynamické otvory na okrajích předního nárazníku vylepšují proudění vzduchu.

Sahají až pod světlomety, a vytvářejí tak již z dálky dynamický vzhled. Podběhy kol jsou navíc na obou stranách o 23 milimetrů širší.

Audi e-tron S

Audi e-tron S
foto: Audi

Celkový dojem završují stříbrné ozdobné prvky – od předního spoileru na nárazníku přes masku chladiče Singleframe a ochranné lišty na dveřích až po difuzor. Na přání lakuje Audi větší povrchové díly karoserie kontrastní barvou.

Oba modely S budou na přání sjíždět z montážní linky s digitálními světlomety Matrix LED, které jsou světovou inovací ve velkosériové výrobě.

Jejich světlo je rozloženo na miniaturní pixely a může být ovládáno s vysokou precizností, což umožňuje realizovat nové funkce, například osvětlení jízdního pruhu nebo osvětlení usnadňující orientaci.

Například při jízdě zúženým úsekem ukazuje osvětlení polohu vozu v jízdním pruhu, a pomáhá tak řidiči v bezpečné jízdě uprostřed jízdního pruhu.

Pokrokový interiér a výbava

Interiér budoucích modelů e-tron S bude mít tmavé odstíny. Velký oblouk propojuje displeje virtuálních vnějších zpětných zrcátek s clonou nad digitálním panelem přístrojů Audi virtual cockpit.

Přístrojová deska je orientována na řidiče, konzola středového tunelu spočívá na otevřených bočních stěnách. Čalounění elektricky nastavitelných sportovních sedadel kombinací kůže a Alcantary nese reliéfní kosočtvercové logo S, což platí i pro páku voliče provozních režimů.

Prahové lišty a volant nesou loga S. Na přání bude Audi nabízet supersportovní sedadla čalouněná kůží s kosočtvercovým prošíváním v barvách černá, šedá Rotor nebo červená Aras.

Další alternativou jsou klimatizovaná sedadla Individual s nastavitelnými bočními polštáři a perforovanou kůží.

tisková zpráva

52 Comments on “Audi e-tron S: ostřejší a dynamičtější verze elektromobilů”

  1. off
    A teď ještě trochu tohodle
    „Australský think-tank ASPI

    off
    A teď ještě trochu tohodle

    „Australský think-tank ASPI vydal studii mapující transfery Ujgurů z Východního Turkestánu (Sin-ťiangu) do továren ve zbytku země. Někdy dokonce přímo z koncentračních táborů. Podle ASPI (ale také jiných badatelů) existuje vysoké riziko, že se jedná o otrockou práci. ASPI také identifikoval čínské a zahraniční firmy, které ujgurskou pracovní sílu využívají:

    Abercrombie & Fitch, Acer, Adidas, Alstom, Amazon, Apple, ASUS, BAIC Motor, BMW, Bombardier, Bosch, BYD, Calvin Klein, Candy, Carter’s, Cerruti 1881, Changan Automobile, Cisco, CRRC, Dell, Electrolux, Fila, Founder Group, GAC Group (automobiles), Gap, Geely Auto, General Electric, General Motors, Google, H&M, Haier, Hart Schaffner Marx, Hisense, Hitachi, HP, HTC, Huawei, iFlyTek, Jack & Jones, Jaguar, Japan Display Inc., L.L.Bean, Lacoste, Land Rover, Lenovo, LG, Li-Ning, Marks & Spencer, Mayor, Meizu, Mercedes-Benz, MG, Microsoft, Mitsubishi, Mitsumi, Nike, Nintendo, Nokia, The North Face, Oculus, Oppo, Panasonic, Polo Ralph Lauren, Puma, Roewe, SAIC Motor, Samsung, SGMW, Sharp, Siemens, Skechers, Sony, TDK, Tommy Hilfiger, Toshiba, Tsinghua Tongfang, Uniqlo, Victoria’s Secret, Vivo, Volkswagen, Xiaomi, Zara, Zegna, ZTE

    Autoři v publikaci nabádají světové společenství k důkladnému přezkumu situace pracovníků v dodavatelských řetězcích.“

    ARBEIT MACHT FREI i v 21. stoleti? :///

    1. To je teda síla s těmi Ujgury, něco málo jsem o tom už
      To je teda síla s těmi Ujgury, něco málo jsem o tom už četl. Dobře, že se o tom alespoň píše, ale pochybuju, že to někdo bude vedení Číny předhazovat, když makají na nás všechny. Ruka ruku myje a ti lidi jsou v pasti. Jo, a Komunismus je úplně něco jiného. Ten počítal s lidmy, co si budou navzájem pomáhat ke společnému blahu. Ukažte jmi ednoho takového na Zemi.

            1. hochu, zamysli se trošku, Rusové by se ho zbavili už dávno
              hochu, zamysli se trošku, Rusové by se ho zbavili už dávno a lépe, kdyby chtěli, ne když už nic neznamenal a před ruskými volbami navíc a ještě takto hloupě … přestal být západu užitečný, tak ho tvoji oblíbení uSS fašisti zavraždili, aby to zneužili, proto to byla taková komedie, které uvěřili jen lidé s IQ<80 🙂

              hodně ti těch mozkových buněk chybí, jen co je vidět 🙂

  2. Cit. Přístrojová deska je orientována na řidiče, konzola
    Cit. Přístrojová deska je orientována na řidiče, konzola středového tunelu spočívá na otevřených bočních stěnách. Čalounění elektricky nastavitelných sportovních sedadel kombinací kůže a Alcantary nese reliéfní kosočtvercové logo S, což platí i pro páku voliče provozních režimů.

    Jako super, až na tu kůži, mě stačí ta moje, ale kde je kapacita baterie, dojezd a garance na baterii?

    1. Ted jsem koukal na video o ruskych rakerovych strelnicich v
      Ted jsem koukal na video o ruskych rakerovych strelnicich v Kazachstanu. Kazachstan je plocha liduprazdna zeme a kdyby tam byly stovky km2 FVE, tak to ani nikdo nepozna a svet by mel cistou elektrinu. Jeste by to chtelo nekde v Americe a ve vychodni Cine neco podobneho a elektrina by byla 24h. Orisek by byl propojit Ameriku s Evropou a Asii. Kdyby lidi nebyli uplne blby, bylo by ciste energie dostatek.

      1. Panely nejsou zadarmo a navíc jsou stále účinnější a
        Panely nejsou zadarmo a navíc jsou stále účinnější a levnější. Chce to čas, není kam spěchat. Nyní je otázkou kdo to zaplatí. Soláry jsme v ČR slušně zadotovali. Nyní se děje v Evropě něco podobného s elektromobily. A výsledek. Levné soláry si kupuje celý svět a lidé v ČR díky tomu platí 0,6 Kč z každé kWh navíc.

        1. To si myslite, ze tech par solaru v CR ovlivnilo ceny ve
          To si myslite, ze tech par solaru v CR ovlivnilo ceny ve svete? Vite kolik se jich prodalo ve svete a v CR? Asi si myslite, ze CR neco znamena. Hahaha. Jinak vas mobil take zlevnil diky tem prvnim zakaznikum kteri platili nekolikanasobek vic nez vas dnesni stoji. To same LCD monitory, PC a skoro vse kolem vas. Pro dnesni rozhodovani jsou podstatne dnesni ceny solaru a ne co bylo pred lety. Ano, dnes jsou ve velkem mnozstvi tak lacine, ze umoznuji levnejsi elektrinu nez tradicni zdroje. Jedine lidska hloupost neumozni celosvetove propojeni FVE tak, aby vyrabely 24h/365 dni v roce. Slunce vzdy sviti nekde na zemekouli a jedine neschopnost se propojit omezuje stalost vyroby.

            1. V nekterych statech dodavaji FVE nejevnejsi elektrinu i bez
              V nekterych statech dodavaji FVE nejevnejsi elektrinu i bez dotaci. V Evrope to jeste neni, protoze uz se nesmi stavet na volnem prostranstvi, ale jen na strechach. To prodrazuje. Treba mam velkou zahradu kde nic neni, jen trava a stejne nesmim nic postavit. Voda z deste by se stejne vsakovala jako ted. No sikana elektro lobby.

            2. Tim zlevnenim technologii a nepouzivani dotaci a restrikci
              Tim zlevnenim technologii a nepouzivani dotaci a restrikci myslite to, aby to dopadlo jako s EV1? Kde by byly BEV a OZE bez dotaci a restrikci? Kd eby bylo odsireni elektraren, „cistejsi“ spalovaky? Myslite, ze nase zivotni prostredi ma tolik casu?
              Rekl bych,ze levnejsim panelum daleko vic prispeli Nemci (plati vice, koupili vice) a predevsim Cinani. U nas to bylo jen a pouze nahrani penez baronum.

  3. Docela by me zajimalo, co je pro auto, pripadne spotrebu
    Docela by me zajimalo, co je pro auto, pripadne spotrebu vyhodnejsi. Kdyz je na suche vozovce trvale pouzivan predni nahon / motor nebo ten zadni a ten druhy je pripojen jen pri zhorseni adheze nebo potrebe vyknu. Idealne bych poprosil i duvod, abych si to lepe zapamatoval.

    1. Jasněže zadní pohon má lepší trakci a díky
      Jasněže zadní pohon má lepší trakci a díky jednoduchosti ( míň kloubů a ložisek) i vyšší účinnost. Pokud je ale náhon druhé nápravy mechanicky neodpojitelný, bude to asi skoro jedno. Díky tomu, že se vše trvale točí ( pasivně od kol), ty ztráty tam budou obdobné, ať poháním přední, zadní nebo obě nápravy. Jedině při trvalém požívání pohonu jen jedné (stále stejné) nápravy, budou její prvky dřív optřebeny, než u druhé, tvale se točící „naprázdno“.

      1. Já si myslím, že hlavní důvod odpojování jednoho motoru
        Já si myslím, že hlavní důvod odpojování jednoho motoru je v elektrické účinnosti-elektromotor má nejhorší účinnost při malém zatížení. Když auto jede rovnoměrnou rychlostí po rovině potřebuje malý výkon a tak je lepší zapojit jen jeden motor a využít ho na vyšší výkon, než ten požadovaný výkon dělit mezi dva motory.
        Účinnost elmotoru prudce klesá při zatížení pod 30procent až nakonec při nulovém zatížení-chod naprázdno-je účinnost 0.

        1. U Tesly S bol rozdiel v dojazde medzi RWD (zadokolka) a AWD
          U Tesly S bol rozdiel v dojazde medzi RWD (zadokolka) a AWD (4×4) asi 50km za rovnakých podmienok a s rovnakou baterkou (verzia 75 a 75D alebo 85 a 85D). Zadný motor bol stavaný na vyšší výkon a pri slabej záťaži mal nižšiu účinnosť o pár % oproti prednému motoru vo verzii AWD, ktorý bol stavaný na nižší výkon a mal aj vyššiu účinnosť pri slabom zaťažení ako zadný. Takže pri malom zaťažení pracoval iba predný motor. A ani zložitejší prenos krútiaceho momentu nemal taký vplyv na celkovú efektivitu, ako to, že zadný motor bol menej účinný.
          Pri nových verziách Tesly S alebo TM3 je to už trochu zložitejšie. Ale tiež to bude tak, že elektronika posiela výkon do toho motora, ktorý má za daných podmienok vyššiu účinnosť.

  4. off
    To jsem nevěděl že hacker ajfounu a plejstešnu George

    off
    To jsem nevěděl že hacker ajfounu a plejstešnu George Hotz z firmy Comma.ai už prodává svůj skoroautopilot Comma Two, který vám do různých značek aut od Acury, Chryslera, Hondu, Jeepa, Kia, Subaru až po Toyotu přes OBD přidá funkce adaptivního tempomatu, udržování jízdního pruhu či jeho změny. Stačí jen zakoupit hardware a stáhnout si zdarma Openpilot softwér.

    https://youtu.be/qHYPG6x6Yqo

  5. off
    EV1 po 16ti letech (20ti od začátku vývoje) na

    off
    EV1 po 16ti letech (20ti od začátku vývoje) na výstavě Fully Charged USA
    https://youtu.be/W2kyua2dCT4

    Rozhovor s Chelsea Sexton, holkou z týmu GM EV1 co byla i ve filmu Kdo zabil elektrické auto a pomáhala produkovat ten druhý film.
    https://youtu.be/Cw_ZBnxHkJ8

    Říkaj že EV1 byl výsledkem restrikcí státu Kalifornie podobných jako jsou teď v Evropě, jenže v průběhu vývoje se podařilo GM prolobovat částečné zmírnění restrikcí a tudíž se program elektrických aut EV1 zrušil a ty šli do šrotu stejně jako 700 milionů dolarů, který to stálo…
    Mezitím ovšem VW pilně makal na tom, aby totálně posr@l úplně všem na celý zeměkouli a teď už jen sklízí co zasel. Dinosauři evidentně čekali, že opět prolobují zmírnění omezení a restrikcí a proto do podlední chvíle nebyli připravení s novejma modelama a museli zrušit spousty motoráží, stáhnout je z trhu, nebo rovnou zastavit linky jako BMW s modelem 7. O težké lobování se pokoušeli i v Číně a to jak šéfová GM tak narychlo i německý ministr obchodu či průmyslu. Jenže tvrdě narazili. Konec srandy.
    Takže všechny ty současný žvásty a fňukání jak je to moc najednou a že to položí celé státy a průmysl jsou jen hra na pláč. Automobilky už dávno mohli bejt připravený a vytáhnout řešení ze šuplíku jenže oni nechtěli. Konečně maj na to celé týmy, které se zabývají budoucím vývojem a další týmy co už 40 let testují elektrická auta :))) No prostě je to z jejich strany jen další fraška a zdržovací hra.

    1. Plný souhlas s Kukem ohledně 40 let vývoje BEV. Ať mi
      Plný souhlas s Kukem ohledně 40 let vývoje BEV. Ať mi nikdo netvrdí, když před 23 lety EV1 jezdilo v běžném provozu, že na to nikdo z konkurence nereagoval vlastním vývojem. Tak když pak jeho výsledky hodili do koše, a spoléhali, že prolobují spalováky, je to jejich problém. A k reakci Dlaždiče. Řadím si jej do stejné kategorie chudáků, jako taxikáře dnes odpoledne v naftovém Passatu před nádražím Hranice na M. Spokojeně čekám na rito s nastartovaným motorem, zaplými světly a otevřeným oknem ( venku slunečno a cca +9stupňů). Co na to říct? Asi jen strčit hadici od výfuku do toho okénka…

Napsat komentář