Změny pro české řidiče. Co vás čeká v roce 2024?

Řidiče čekají v příštím roce velké změny. Některé hned od začátku roku a jiné o něco déle. Bude jich poměrně dost a ovlivní v podstatě každého, kdo usedá za volant. Co vás čeká a nemine?

Mezi hlavní změny, které vejdou novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích patří:

  • řidičský průkaz na zkoušku a řízení od 17 let pod dohledem mentora,
  • přísnější tresty za nejzávažnější přestupky,
  • vyšší rychlost na dálnicích,
  • dražší dálniční známky,
  • už žádná povinnost mít při jízdě řidičský průkaz a osvědčení vozidla,
  • vyšší limity na povinné ručení,
  • zjednodušení bodového systému,
  • reflexní vesta i v obci,
  • konec velkého technického průkazu.

Řidičský průkaz na zkoušku

Od ledna 2024 může řídit vozidlo i 17 letý řidič, pokud bude pod dohledem mentora. To nemůže dělat každý. Je nutné splnit určité podmínky a být k danému řidiči nahlášen. Řidičský bude na zkoušku na dva roky od složení zkoušky a získání oprávnění bez ohledu na věk řidiče. Když v tuto dobu dostane zákaz řízení nebo šest bodů, musí se pak podrobit dopravněpsychologickému pohovoru a školení začínajících řidičů.

Vyšší pokuty

Zvýší se některé pokuty, ovšem přichází i možnost požadovat pětinu pod dolní hranicí sazby. Kdo odmítne zkoušku na alkohol či omamné látky, může nově dostat až 75 000 Kč. To je asi největší změna. Za jízdu pod vlivem zaplatíte ve správním řízení asi 7000 až 25000 Kč. Vyšší pokuty přijdou i za překročení minimální rychlosti, ohrožení chodce či dopravní nehodu s ublížením na zdraví. Také překročení rychlosti se nově pojí s vyššími pokutami.

Na dálnicích až 150 km/h

Po této změně volalo mnoho řidičů, ale ne všichni nadšení sdílí. Každopádně změna je tu. Původní rychlost 130 km/h se zvýší na 150 km/h. Nejde ale o rychlost trvalou. Bude ji regulovat automatické značení a týká se jen určitých úseků dálnic, které mají být pro takovou rychlost vhodné a bezpečné. Zda jde skutečně o dobré řešení se teprve uvidí.

Dražší dálniční známky

Tato změna začne platit až od března, takže kdo chce levnější známku, má ještě chvíli čas. Oproti původním 1500 Kč se cena ročního kuponu zvedá na 2300 Kč. Na druhou stranu měsíční známka zlevní z 440 Kč na 430 Kč a desetidenní z 310 Kč na 270 Kč. Nově začne prodej denní známky za cenu kolem 200 Kč.

Nějaké výjimky mají uživatelé aut na CNB či biometan. Ty za roční známku zaplatí 1150 Kč, za měsíční 210 Kč, za desetidenní 130 Kč a za denní 100 Kč. Řidiči v hybridech s emisemi CO2 do 50 g/km platí za roční kupon 570 Kč, za měsíc 100 Kč, za 10 dní 60 Kč a za den 50 Kč. Elektromobily mají dálnice dále zdarma.

Chybějící posudek neznamená ztrátu dokladů

Řidič nad 65 let musí mít posudek o zdravotní způsobilosti. Současná praxe je taková, že když ho nemá, přijde automaticky o řidičský průkaz. To už se dít nebude. Pokud ovšem takového řidiče chytne policie, musí neprodleně absolvovat lékařskou prohlídku či doložit posudek, když ho doma má. V opačném případě nařídí úřad přezkoumání jejich zdravotní způsobilosti a může to nakonec skončit tak, že o řidičák stejně přijdou. Další změna je taková, že řidič už u sebe nemusí nosit řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla nebo průkaz profesní způsobilosti řidiče, když mají tyto doklady vedeny ve vhodných registrech. Hlídce pak jen nahlásíte nějakou identifikaci (např. rodné číslo) a ona si už sama vše dohledá.

Už dnes lze vyrazit na cesty bez občanky a se zelenou kartou uloženou v mobilu. Od letošního prosince už navíc nemusíte předkládat ani tu. Je ovšem vhodné si připomenout, že jde stále o územní záležitost. Do zahraničí budete doklady stále potřebovat.

Vyšší limity na povinné ručení

V současné době jsou limity na povinné ručení 35 milionu korun. Zvednou se na 50 milionů korun a u některých pojišťoven to logicky vyústí ve zdražování už tak poměrně drahých pojistek. Povinnost sjednat si povinné ručení také nové přechází na provozovatele vozidla. Dosud byl za pojištění odpovědný pouze vlastník vozu. Ještě více bude tedy důležité vybírat lepší povinné ručení ideálně porovnáním různých nabídek mezi s sebou s výběrem té nejvýhodnější. V tom výrazně pomáhají různé internetové srovnávače jako je například povinneruceni.biz.

Myslete na to, že od 23.12.2023 musí mít povinné ručení i majitelé motorových vozidel s konstrukční rychlostí nad 25 km/h nebo s konstrukční rychlostí nad 14 km/h a hmotností nad 25 kg. To jsou například některé elektrické koloběžky, sněžné skútry, golfová vozítka apod.

Zjednodušení bodového systému

Bodový systém má být jednodušší. Některé přestupky novela zmírňuje a jiné zase zpřísňuje. Nově se mají body počítat buď za dva body, za čtyři nebo za šest.

Reflexní vesta i v obci

Od příštího roku musí nosit řidiči výstražnou vestu i v obci, pokud zastavili nouzově na vozovce. Dosud to nebylo nutné. Je to vždy ale bezpečnější a ideálně, aby měli vestu i ostatní členové posádky.

Velký technický průkaz končí

K vozidlům, která budou registrována od ledna 2024, už nebude vydáván velký technický průkaz. Proběhne jeho digitalizace a případě potřeby bude dostupný online. Místo toho vznikne rozšířená varianta osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz), který už nebudete muset vozit v ČR u sebe.

zdroj: placená inzerce

3 Comments on “Změny pro české řidiče. Co vás čeká v roce 2024?

  1. Konecne zanikne povinnost vozit zelenou kartu. Zelena karta je doklad urceny pro zahranicni jizdy a v EU ho uz nikde neni potreba. V Cezku se teda prokazujeme dokladem, ktery nema vlastne zadnou vnitrostatni hodnotu. Kdyz zahranicni ridic v CR nema zelenou kartu, nic se mu nestane. Kdyz ji nema tuzemec v tuzemsku, tak plati pokutu. Cesky absurdistan ktery nikde nema obdobu. Ale Cesi poucuji svet.

Napsat komentář