ZKUŠENOSTI: Do Amsterdamu a zase zpátky na elektřinu

Jak vypadá cesta v elektromobilech Mercedes-Benz EQC a Hyundai Kona Electric z Prahy do Amsterdamu? Jde to, ale…

Cesta elektromobilů Mercedes-Benz EQC a Hyundai Kona Electric z Česka do Amsterdamu a zase zpátky
foto: E.ON

autor: David Vobořil

Nic se nevyrovná zkušenosti na vlastní kůži. A tak jsme si řekli, že je na čase zjistit, jaké to je jezdit po Evropě na delších cestách v elektromobilu. Začátkem tohoto roku nás čekala služební cesta do nizozemského Almere poblíž Amsterdamu.

A než letět letadlem, tak jsme se v našem oddělení Mobility Services společnosti E.ON rozhodli, že vyzkoušíme jízdu elektroauty. A to hned dvěma najednou. Tenhle nápad se ujal rychle.

Ve své práci se sice podílíme na výstavbě infrastruktury v Česku, ale k podobným zkušenostem z praktického provozu se zase tak často nedostaneme a je něco jiného jezdit po městě kolem kanceláře a vydat se do tisíc kilometrů vzdáleného místa.

Půjčili jsme si Mercedes-Benz EQC a Hyundai Kona Electric a po dvou v každém autě vyrazili na cestu. Dopředu avizujeme, že jsme nechtěli srovnávat auta v ostrém provozu. Jen jsme využili nabídky našich partnerů. Cílem bylo, abychom si udělali vlastní obrázek na dálkové cesty po západní Evropě v elektrickém voze. Chtěli jsme zkrátka zjistit, zda má tahle varianta cestování smysl.

Problémy hned na startu

Samotná cesta začala v 10 hodin dopoledne u naší stanice v Praze u obchodního domu Globus Zličín. Jeli jsme ve dvou posádkách a zhruba v půli cesty jsme se ve vozech prohodili. Auta nebyla úplně nabitá, a tak jsme vyrazily směrem na Kladruby.

Výlet v elektromobilech z Prahy k Amsterdamu

Výlet v elektromobilech z Prahy k Amsterdamu
foto: E.ON

Už během plánování trasy nám došlo, že společná jízda dvěma elektrickými auty s sebou nese požadavek na dvě rychlodobíjecí stanice na každé zastávce. A takovouto lokalitu jsme našli u čerpací stanice v Kladrubech.

Bohužel došlo k peripetiím se spuštěním druhé stanice a skoro půlhodinka na mrazu pro obětavého kolegu, než s helpdeskem zprovoznil dobíjení, byla dosti nemilá. V tento moment jsme byli dost na vážkách, zda mělo vůbec smysl takovou cestu podnikat.

Podle odhadů se mělo jednat o zhruba tisíc kilometrů, které jsme měli zdolat za 16 hodin. K tomu jsme v hlavách začali připočítávat podobné nepříjemnosti a řekněme si na rovinu, že nálada nebyla optimální.

Nicméně jsme si dali hodinku oddech, teplou polévku, kávu a jeli jsme dál. Další zastávka byla za 200 kilometrů v německém Geiselwindu, kde má E.ON stanici se čtyřmi 150 kW dobíječkami.

Vedle byly hned tři pobočky globálních fastfoodů, tři restaurace, kavárny a další zázemí. Zde už se nám obrázek o dálkovém cestování elektromobily rozjasnil. Auta jsme nabili za 40 minut, dali rychlé jídlo a vyrazili na další cestu.

Nabíjení na nabíjecí stanici Ionity

Nabíjení na nabíjecí stanici Ionity
foto: E.ON

Není třeba zmiňovat, že obdobných stanic různých provozovatelů je v Německu dostatek. V podobném duchu se tím pádem nesl i zbytek cesty. Nevyužívali jsme registrace. Všude, kde to bylo možné, jsme platili za jednorázové tarify.

Bez karty dobíječka nefungovala

Musíme říct, že k našemu překvapení se následně jednalo o velmi komfortní cestování, které se zásadně nelišilo od cesty vozem se spalovacím motorem. Trasou přes Norimberk, Frankfurt a Kolín nad Rýnem jsme dorazili do hotelu ve městě Almere téměř vybití kolem půlnoci.

U hotelu byla samozřejmě dobíjecí stanice. Píšeme samozřejmě, ale to spíše ironicky. Na západ od nás je to hodně časté. U nás máme k takovému stavu ještě kousek cesty.

Přestože jsme si to naplánovali, dobíječka ten večer nefungovala. Nevadilo nám to. Další den dopoledne jsme měli volno, tak jsme si mohli dobít na dalších blízkých veřejných stanicích.

Nabíjecí stanice E.ON Geisewinkel

Nabíjecí stanice E.ON Geiselwind
foto: E.ON

Vybrali jsme stanici u McDonald´s přibližně tři kilometry daleko v obavách o skutečnosti zobrazovaného dojezdu. Po příjezdu jsme zjistili, že stanice nepodporuje jednorázové dobíjení a musí se použít pouze registrace s kartou. V tu chvíli mělo EQC dojezd už jen sedm kilometrů.

Nutno dodat, že odhad nešidilo a velmi vytrvale nás na nízký dojezd upozorňovalo už od čtyřicátého kilometru. Zádrhel byl v tom, že na tuto stanici jsme museli povyjet po dálnici a další rychlé dobíjení bylo kolem 10 kilometrů daleko.

Už jsme hledali kontakt na nejbližšího servisního partnera Mercedes-Benz, ale naštěstí přijela hodná paní s e-Golfem a nechala nás pár kWh cucnout. Možná nám ani nerozuměla a chtěla nás mít z krku, nicméně s úsměvem pomohla.

Vyzkoušeli jsme pak i holandskou síť Fastned, která fungovala stejně bezchybně jako Ionity v Německu. Jen už bylo nutné stáhnout appku a registrovat se. Dobili jsme téměř do plna a vyrazili do hotelu a následně na školení.

Cestu zpátky jsme jeli jiným směrem. Volba padla na necelých 900 kilometrů dlouhou trasu přes Hannover, Lipsko a Drážďany. Kromě vyzkoušení nezprovoznitelné stanice EnBW jsme jeli zpravidla po síti Ionity.

Vyjeli jsme zhruba v pět hodin odpoledne a s hodinu a půl trvající přestávkou na spánek jsme dorazili do pražských Čakovic něco málo po sedmé ráno. Účelem cesty bylo zjistit, zda má elektromobilita smysl i na dálkovou dopravu. Po nepříjemném startu musíme říci, že ano. Má však svá ale, na které se chceme ještě blíže podívat.

Čas navíc nejde ošidit, ale…

Jako první namítají lidé přidaný čas na cestu. Tomu se nedá oponovat a ani se to nikam neschová. Dle plánovače tras by cesta trvala necelých 10 hodin čisté jízdy. Reálně si samozřejmě dáte alespoň dvě zastávky, jednu na jídlo, druhou na kávu a toaletu.

Tam se vejdete do hodiny a půl až dvou hodin. Nám první cesta s úvodními peripetiemi trvala 14 hodin. A to jsme stavěli pravděpodobně o jednu zastávku více, než bychom museli. To odbouráte, když budete s elektrickým autem nějakou dobu fungovat.

Noční nabíjení na Ionity

Noční nabíjení na Ionity
foto: E.ON

Jaký je tedy rozdíl? Jednalo se přibližně o rozdíl dvou hodin na dvanáctihodinové trase. Pro někoho to je moc, pro jiného ok. Záměrně tady nezmiňuji Teslu. U té zkrátka víme, že je technologicky dál a rozdíl jako správný lídr smazává o něco lépe a rychleji.

Milovníci rychlé jízdy z dálkové trasy elektroautem asi nebudou nadšeni. Na druhou stranu, mohou si vybrat rychlejší, nebo řekněme požitkovější jízdu s následným zpomalením díky častějšímu dobíjení, anebo po dálnici pojedou běžnou rychlostí a baterie jim vydrží delší dobu. To už je volba každého.

Náklady na takovou cestu mohou být také tématem k diskuzi. S elektroauty, která jsme zvolili my, jsme se pohybovali ve středním až prémiovém sektoru, kde majitel vozu na spotřebu sice hledí, ale koruna nebo dvě na kilometr pro něj není parametr, který by příliš řešil.

Z našeho testu to vypadá, že elektroauto se jeví jako cenově nevýhodné. Nesmíme ale zapomínat to, že to byla dálková cesta, kterou nepodnikáme tak často, a tak jsme neměli registrace u jednotlivých provozovatelů dobíjecích sítí.

Dobíjeli jsme tedy za jednorázové ceny. Kdybychom jezdili na podobné trasy častěji, registrace si uděláme a cena rázem klesne. Tady tím pádem není jednoznačné stanovisko.

Elektrický vůz se také zkrátka nechová jako vůz se spalovacím motorem. Změnit tedy musíme náš úhel pohledu na jeho užívání. Člověk musí uvažovat nad tím, že ho bude nabíjet, kdekoliv zastaví a bude to možné.

To vyžaduje hustou síť dobíječek a tady nemyslíme jen ultrafasty na dálnicích, možná spíše naopak klidně malé, pomalejší dobíječky ukaždého obchodního domu po deseti kusech, na obecních parkovišťátkách a podobně. V ten moment, kdy máte hustou síť různorodých dobíječek, se postupně smazává nepříznivý poměr času tankování oproti dobíjení.

Ekologii záměrně necháváme nakonec, protože to je věčné téma. Ano, baterie mají svá proti v komplikované těžbě surovin, náročné výrobě, těžší recyklaci a možná i další úskalí.

Na to se dá samozřejmě argumentovat zlepšováním technologií a určitých pravidel. A vyprodukované emise? Lokálně samozřejmě nula. Jinak by se dalo hovořit o průměru energetického mixu země na kWh, ve které jsme dobíjeli.

Jak jsme psali na začátku, účelem cesty bylo si dokázat, zda má elektromobilita smysl i na dálkovou dopravu. Celý princip má svá ale a samozřejmě záleží na každém, jak se k těm ale postaví.

Kromě hlavní nevýhody – o něco delší čas jízdy, bychom měli brát v potaz četné plusy, které jsou jednotlivě možná nezajímavé, ale jako celek jsou ohromně pozitivní. Patří mezi ně zejména výrazně mírnější dopady naší cesty na životní prostředí.

Nebo také skutečnost, že svou ochotou používat elektromobil jako běžný dopravní prostředek dodáváme odhodlání také ostatním. Dáváme také signál všem výrobcům automobilů, že stojíme o evoluci mobility a jsme ochotni přijmout i nějaké ty mírné nedostatky těžkých začátků.

Stačí se podívat na historii. První automobily měly také svá ale. Je jasné, že hlavní význam přechodu na elektromobily nepocítíme na úrovni jednotlivců, nadšenců, ale až při zapojení velké části naší společnosti. S trochou nadsázky se dá říci, že dnešní elektrovůz není o dnešku, ale o budoucnosti.

vlastní

231 Comments on “ZKUŠENOSTI: Do Amsterdamu a zase zpátky na elektřinu”

 1. No hlavně by si měli pánové mající vliv na stavbu
  No hlavně by si měli pánové mající vliv na stavbu nabíjecích míst a stanic vzít ponaučení už z první „příhody“ – najít v ČR místo s více než jednou nabíjecí stanicí tak nějak stále není standart. Smutnej příběh, ale co bysme chtěli v Řepkostánu.

 2. S trasami o délce 1000km mám celkem bohaté
  S trasami o délce 1000km mám celkem bohaté zkušenosti.
  Spalovákem jsem je jezdil v běžném provozu vždy kolem 12h. Teslou X je jezdím kolem 12:30-13h.

  Naposledy na konci ledna jsme jeli více než 1000km z Francouzských Alp třemi auty zpět domů. Vyjeli jsme plus mínus na stejno. Jeli jsme každý vlastním tempem aniž bychom se na některé ze zastávek potkali. Absolvovali jsme i několik kolon, hlavně ve Švícarsku.
  Domů dorazil jako první dle očekávání spalovák VW Touran, druhá o čtvrt hodiny později Tesla S a třetí o další čtvrthodinu později já se svou Teslou X.
  Nutno dodat, že moje Xko už má najeto za tři roky přes 160tis. km, takže mám již částečně omezenou rychlost nabíjení, a o něco snížený dojezd. Odhaduji, že s Teslou 3 by se to dalo zajet za stejný čas jako tím spalovákem…

  Vtipné bylo, že se mnou jel jeden kuřák, který na každé zastávce nadával, že si moje auto vybral proto aby si na zastávkách v klidu zakouřil. Většinou totiž, když vytáhl po občerstvení druhou cigaretu jsem ho už napomínal, že jedeme.

  1. Jo, to věřím, že s Teslou, díky dojezdu a rychlému
   Jo, to věřím, že s Teslou, díky dojezdu a rychlému nabíjení, se ten čas oproti spalováku protáhne méně než u Kony nebo EQC.

   Pokud bych svoje 520 km trasy jezdil Teslou 3, tak co jsem koukal na plánovač, tak u SR+ verze by stačily 2 nabití v celkové délce kolem 30-35 minut, což už je akceptovatelné. Verze LR by to dala s jedním nabitím kolem 20 minut.

    1. Jo, teď jsem koukal na křivku nabíjení u Kony. Ten max.
     Jo, teď jsem koukal na křivku nabíjení u Kony. Ten max. výkon je kolem 76 kW, což není taková bída jako u Ioniqu, ale tvar té křivky je špatný. Už při 40% to klesne a pak v krocích to postupně klesá a přo 70% to má výkon jenom 40 kW. Jako, lepší než Ioniq, ale mohlo to být lepší, ta křivka měla být plochá kolem těch 70-75 kW až do 80%, jak to má starý Ioniq. Ale to je, bohužel, daň za ty novější a prostorově a hmotnostně úspornější články, aspoň co jsem četl.

     Aspoň takto by to mělo vypadat:
     https://support.fastned.nl/hc/en-gb/articles/360009674054-Charging-with-a-Mercedes-Benz-EQC

     Ideálně pak takto:
     https://support.fastned.nl/hc/en-gb/articles/360000815988-Charging-with-an-Audi-e-tron

     Alespoň co se týká plochosti křivky a stálosti nabíjecího výkonu.

   1. Pravidelnou trasu necelých 500km jsem jezdíval, když bylo
    Pravidelnou trasu necelých 500km jsem jezdíval, když bylo auto nové s jednou nabíjecí zastávkou kolem 20min. v létě a kolem 30min. v zimě s tím, že jsem se nijak neomezoval na tempu jízdy, tedy léto na dálnici kolem 160km/h zima kolem 140km/h, mimo dálnici kolem 120km/h v létě i v zimě.
    Nyní dělám většinou zastávky dvě. První do 10min. a druhou přibližně v létě 20min. v zimě 30min.

    Po nějakém loňském updatu upravili (co jsem zatím vykomunikoval s ostatními asi plošně všem S i Xkům) nabíjecí křivku, tak že po 50% nabíjecí výkon rychleji klesá než dříve, takže se vyplatí dělat spíše více kratších zastávek než jednu delší.
    Kolegovi s Skem naproti tomu zrychlili nabíjení v prvních 50% z původních maximálně 118kW na 147kW.
    Mě to dole nabíjelo stále stejně resp. od nájezdu asi 130tis.km už jen maximálně 109kW.

    Před pár dny mi, ale přišel update, po kterém se mi u SC začal ukazovat nabíjecí výkon namísto dřívějších 120kW někde 125kW (například Vestec) a jinde 150kW (například Vystrkov). Takže možná mi už také zrychlili nabíjení v dolních 50%. Aktuálně kvůli covidu moc nejezdím, tak to nemohu otestovat.

    1. Ano. Co jsem koukal na křivky nabíjení na Fastned, tak u
     Ano. Co jsem koukal na křivky nabíjení na Fastned, tak u Tesly platí, že ideálně je nabíjet ve spodní polovině, od skoro vybitého auta do nějakých 50-60 procent, radši takto dvakrát než jednou 10-80 proc.

     Tesla 3 SR to má tak, že nab. výkon je nejvyšší na počátku a pak hned klesá, sice pomalu a lineárně, ale klesá. Verze LR to pere naplno do nějakých 40 proc. a pak lineárně pomalu klesá.

     Zajímavá křivka ve srovnání třeba s tou Konou, která tu křivku má takovou zubatou 🙂 Ideálně to má ten eTron, který drží plný výkon od 10 až do cca. 80 proc. Bude to, zřejmě, tím že má větší rezervu nevyužitelné kapacity.

     1. Jj. Celkova kapacita eTronu je 95kWh, ale vyuzitelna jen
      Jj. Celkova kapacita eTronu je 95kWh, ale vyuzitelna jen 83,6kWh, takze 80% z vyuzitelne je ve skutecnosti jen 70% z celkove.
      I tak je to pro ty clanky dost narez cpat do nich az do 70% vice nez 1,5C.
      Jsem docela zvedav jak se to bude projevovat na jejich zivotnosti.

 3. No tak snad vam konecne v EONu dojde, ze jedina spravna cesta
  No tak snad vam konecne v EONu dojde, ze jedina spravna cesta je placeni za dobijeni beznou platebni kartou, stejne jako se plati benzin nebo treba parkovani. Jasne, nechte fungovat vernostni karty a davejte na nich kredity, lepsi ceny, ale na vsech nabijeckach by melo byt POVINA moznost platit beznou platebni kartou. Oni totiz elektromobily nepouzivaji uz jen nadsenci z IT, ale treba i moje manzelka a ta rozhodne nebude vytahovat kabel na AC nabijeni a sachovat s mobilem. Pochopte to uz prosim VSICHNI PROVOZOVATELE NABIJECEK!!!

  1. To je přesně to, co tady píšu už hodně dlouho! Ten oser,
   To je přesně to, co tady píšu už hodně dlouho! Ten oser, kdy každý provozovatel má svou kartičku a aplikaci je neudržitelný. Pokud nebude jednotný a jednoduchý způsob jak platit na veřejných nabiječkách, tak nemá EV šanci se rozšířit mezi většinu uživatelů.

   Ale spousta majitelů EV mi tady pořád říká jak je to jednoduché a super, šachovat s mobilem u stojanu, vybrat tu správnou appku (nebo čip) namísto jednoduchého přiložení platební karty, kterou už dnes má každý. A to nezmiňuji cesty po Evropě, zjistit jak to je, registrace všude možně… jo, super 🙂

   1. Jenže ten oser je běžný, podívejte se v dnešní době,
    Jenže ten oser je běžný, podívejte se v dnešní době, kolik se zbytně používá komunikačních platforem. Je to neskutečné a často má člověk pocit, že to tak je, jen aby ten dotyčný byl zajímavý a hlavně aby nepoužíval mainstreamový způsob….u těch nabíječek to bude stejné – hlavně ukázat vyjímečnost a unikátnost…jen ne proboha mainstream..

    smutné je, že tohle pochopily i hloupé benzínky, zatímco génové elektromobility ne 🙁

   2. S platební kartou, to máte pravdu.
    Ale jak by fungovala

    S platební kartou, to máte pravdu.
    Ale jak by fungovala platba zvoleného paušálního programu?
    Eletrické podniky jsou na paušál zvyklé.

    Jinak myslím že kartou, tedy přes aplikaci jde bez registrace už zaplatit nyní, (zákonná povinnost). Ale za šílenou cenu, je jasný že integrovaný platební terminál v nabíječce by byl mnohem pohodlnější, ale problém by to nevyřešilo.

    AT se to příznivcům elektrických aut líbí ,nebo ne, rychlé DC dobíjení je poměrně nákladná záležitost a bez paušálů, nebo zavázání zákazníka aby primárně používal jednu sít, to asi nepůjde.

    Vemte si kolik obslouží průměrný nabíjecí DC stojan zákazníku za den? Jsou to jednotky vozidel při průměrném zisku dejme tomu 5-10 Kč kWh je to 250-1000 Kč na jedno auto s velkou baterkou. Zisk benzínového stojanu je méně, ale je tam auto jen 5 minut , místo hodin.

 4. Hezký připomíná mi to časy, když mi bylo 17 – 18 a s
  Hezký připomíná mi to časy, když mi bylo 17 – 18 a s čerstvými řidičáky jsme jeli na obstarožních kývačkách k moři…protože to dokážeme…
  sice zábava opepřená příhodama v podobě výměn kladívek, dynam, regulátorů a řešení přidřeného motoru v Alpách, ale dojeli jsme..(a pupkáči z karos čuměli, když viděli u pláže vyrovnané kejvačky s pavíkama)
  jenom proboha, proč to dělat, pokud není cesta cíl a nezáleží na času na cestě?

 5. Tak co si budeme povídat – pro EV bukvice dobrý. Oni jsou
  Tak co si budeme povídat – pro EV bukvice dobrý. Oni jsou rádi spolu, jsou rádi, když mohou při nabíjení nekonečně dlouho srkat kafíčko či chroupat vypečený croassaint a koukat se sobě se zalíbením do očí, mačkat pod stolem ručky…. No a ta nejistota na cestě nabiju/nenabiju, dojedu/nedojedu jim vynahrazuje vzrušení, které zažívají normální heterosexuální páry. Prostě standardní bojovka pro EV homouše.

   1. Ty sa nemáš za čo ospravedlňovať.
    To, že je tu

    Ty sa nemáš za čo ospravedlňovať.
    To, že je tu umožnené prispievať takémuto individuu je jednoznačne v réžii pana Horčíka, ktorý mu to toleruje už dosť dlhú dobu s občasným odstránením niektorých vysokoprimitívnych príspevkov, namiesto toho aby ho zabanoval úplne. Tak ako sa to tu už v minulosti s niektorými psychicky narušenými už urobilo.
    Aký prínos pre toto fórum má diskutujúci, ktorý ostatných iba uráža a nenávistne prská v každom svojom príspevku ?!
    Fakt nechápem prečo, pan Horčík?

  1. Jezisi ty jsi trouba 😀 Normalni elektromobilista ma kartu na
   Jezisi ty jsi trouba 😀 Normalni elektromobilista ma kartu na dobijeni v zahranici VSUDE jednoduse nabije a ne jako ty NFTACI z EONu, ktery se tak akorat propalili, ze sice stavi nebijecky, ale VUBEC NIC NEVI o cestovani elektromobilem, stejne jako ty. Taky komentujes jadernou fuzi na foru, kdy o tom nic nevis? Jsi fakt legracni 😀

 6. Většina z vás tu plive na kde co a kde koho.
  Většina z vás tu plive na kde co a kde koho. Nechápu!
  Borci vzali v podstatě cestu jako cíl a na vlastní kůži zakusili, jaké to je. Kdo z vás, co tady kafráte, to zkusil?

  Já v celé této anabázi vidím ohromné množství informací, třeba:
  1. Pokud stávající automobilky nešlápnou pořádně do pedálů, tak je Tesla zašlape do země. Doslova.
  2. Pokud si někdo myslí, že současný způsob nabíjení (kartičky, registračičky, mobilky, nefunkčnost, vlastní píseček) je dobrý, tak má smolíka taky, protože je opět Tesla zašlape do země.

  Tady to skuhrání nad akumulátory, dojezdem atd… uvědomte si, že tyto problémy mají všechny automobilky mimo Tesly, tím chci říct, že se nejedná o technický problém. A vývoj v této oblasti stále pokračuje…

  1. Bohuzel se panove z EONu akorat peine znemoznili a fakt
   Bohuzel se panove z EONu akorat peine znemoznili a fakt nechapu, proc se neporadili s nekym, kdo po Evrope jezdi elektromobilem. Staci jedna karta treba od EnBW a nabijou temer vsude. Timhle akorat naivne pobavili odpurce elektromobilu a sami se znempznili, protoze stavi nabijecky a o cestovani elektromobilem VUBEC NIC NEVEDI.

   1. Přesně. Tu kartičku (EnBW, Maingau,…) lze získat zdarma
    Přesně. Tu kartičku (EnBW, Maingau,…) lze získat zdarma po registraci, klidně i do zahraničí. Nebo si to mohli vyřídit v DE a poslat do CZ, nevěřím tomu, že by to byl nějaký problém. A pak je cena tuším 0,35-0,40 eur/kWh. Takto spíš lidi odradí.

   2. Si myslím, že tady to nebylo o nejjednodušším přejetí
    Si myslím, že tady to nebylo o nejjednodušším přejetí dané trasy, na to by si vzali Teslu. Prostě si vyzkoušeli, jaké to je sednout do EV a vyjet. Bez nějakého zjišťování co a jak. A toto je výsledek. Hodně poznatků a námětů ke zlepšení.

    Teda aspoň doufám, že to k zlepšení služeb povede, jinak to byl jen zbytečný masochismus.

    1. Zlepsovat se musi predevsim panove z EONu, kteri vyrazili
     Zlepsovat se musi predevsim panove z EONu, kteri vyrazili naprosto nepripraveni. Nabijeci sit uz je OK, cipy s roamingem na ruznych nabijeckach uz take existuji v hojnem poctu, tak uz neni moc co zlepsovat. Jen staci umoznit platbu kartou a udelat strechy nad nabijeckami. Na delku cesty a nabijeni to vsak vliv mit nebude. To uz je vpohode nyni.

     1. Teď jste to myslím vystihl- vyrazili naprosto nepřipraveni
      Teď jste to myslím vystihl- vyrazili naprosto nepřipraveni a zjistili jaké to je -oser-. Vtip je v tom že já, a věřím že i většina potenciálních zákazníků, chceme vyrážet nepřipraveni stejně jako nepřipraveni vždy všichni vyráželi se spalováky.

      1. A Vy jste se nemusel učit, jak natankovat spalováka? Jaké
       A Vy jste se nemusel učit, jak natankovat spalováka? Jaké palivo? Že ne naftu do benzínu a naopak? (pro blby to nakonec udělali tak, že jedno má širší trubku než hrdlo) Kolik asi žere a co znamená ta kontrolka nádrže jste také nemusel vědět? A kolik to na to hladové oko dojede? A že ne všude se dá platit kartou? A že ne všude berou CCS? A že na dálnicích to bývá daleko dražší než pár kilometrů po sjezdu z ní? A že registrovaní zákazníci mají levnější palivo nebo dostávají dárečky?
       Musel jste to všechno postupně zjistit. Takže žádný vtip se nekoná. Jen si myslíte, že to ví každý. Neví.

 7. Všichni tady v diskusi brečíte jak to nejde. Ev je na nic,
  Všichni tady v diskusi brečíte jak to nejde. Ev je na nic, nikam nedojede, na dálky se nehodí. Bože, to vám tento web nedal za celou dobu své existence dost odpovědí?
  Kupte si pořádný elektromobil, ne parodii s malou baterkou, Teslu M3, nebo Konu a její ekvivalenty, oba s jakž takž únosnou cenou. A jezděte reálně, ne nad mapou.
  Nemudrujte a ptejte se těch co jezdí dálky a nemají s tím problém, ptejte se těch co sem do diskusí již nechodí, už je to tu nebaví.
  Potkáte nás na nabíječkách.

    1. Kolem komina s tim nemam problem,ale na dalky to Vas
     Kolem komina s tim nemam problem,ale na dalky to Vas nepochopim i ve vasem clanku cestujete 1000 km o 2 hodiny dele , nez s konvencnim autem. A nyni i draze, nez by jste jel konou HEV co stoji polovinu vaseho BEV. To se neda okecat je to proste fakt.

   1. Tragedi jsou predevsim panove z EONu, kteri vyrazili s EV do
    Tragedi jsou predevsim panove z EONu, kteri vyrazili s EV do zahranici bez karty na nabijeni. To je jako jet plavat, nevzit si plavky a doufat, ze je cestou koupim 😀 Stacila by jim jedna karta napr. od EnBW a zadne zdrzeni by nebylo. Jasne, s tim „rozezranym“ mercedesem ano, to je prestavenej spalovak, ale Konou je to uplne vpohode, bez zdrzeni proti spalovaku. Teda pokud nejste magor, co to jezdi v kuse, drobi si do klina a cura do PET flasky, aby na 12h ceste usetril hodinu 😀

    1. Cetl jste clanek pozorne? Problem s tim ze nemaji cip byl jen
     Cetl jste clanek pozorne? Problem s tim ze nemaji cip byl jen u jedne stanice a to uz byli na miste. Jinak si nabijecky chvalili zdrzeni nebylo zpusobeno typen autorizace, ale tim ze jede stylem 2hodiny jizda a 30-40 minut nabijeni. A ve vysledku jste pod rychlostnim prumerem kamionu a hluboce pod rychlosti dalkoveho autobusu. Muze mit ev sebelepsi a nepomuze si protoze ty lepsi ev zase vice berou a tim padem se prodluzuje nabijeci cas na ujety km.

      1. No nevím já s čipem nemám zdržení prakticky žádné a
       No nevím já s čipem nemám zdržení prakticky žádné a aplikace třeba u EONu také nic ani kartu nehledám. Polyfazer tam bylo třeba jen opsat číslo karty což bylo za minutu. Nechápu co by mohli na ionity šaškovat 15 minut ani v článku o tom nepsali.
       Nevím nemohu posoudit, protože 1000 Km bych v elektromobilu dobrovolně nejel a navíc za ty peníze…
       Nejdál jsem jel 650 Km na otočku do Polska,ale tam jsem jel po nabíjecích stanicích zdarma, jinak bych si půjčil spalováka. Takže jsem ztrátu 1,5-2 hodiny oproti spalováku kompenzoval úsporou 1200 Kč za benzín a bylo hezky a tak jsem se projel.

    2. I s tou Konou by to bylo oproti spalováku pomalejší a s
     I s tou Konou by to bylo oproti spalováku pomalejší a s citelným zdržením. Google mapy ukazují 900 km a 9 hodin, většina je po dálnici, takže těch 9 hodin je úplně v pohodě dosažitelný čas jízdy bez stresů a zbytečného pospíchaní. Se spalovákem bych měl třeba 2 zastávky, jednu na tankování 10 min. a druhou na jídlo 20 minut. A pokud bych chtě, klidně stáhnu dobu jízdy na 8:30 tím, že v DE zrychlím na stále přijatelných 150 bez velkého vlivu na spotřebu a bezpečnost.

     Počítám, že s Konou byste měl 2-3 zastávky celkem tak hoďku a půl až dvě, ne? A to byste musel jet rozumně kolem 110-120.

 8. Mám zkušenosti s malou elektromobilitou, dá se užívat na
  Mám zkušenosti s malou elektromobilitou, dá se užívat na denní bázi v menším měřítku celoročně, ve spojení s FVE a malou kogenerací na přitápění. To mi smysl dává.

  Na drouhou stranu dálkový provoz s elektromobilitou jde dohromady v současnosti už méně. Tesla, OK, to by šlo, ale u nás po republice míň. Zpravidla je třeba zdlouhavě rychlodobíjet, což může být trvale jen obtížně realizováno zeleně (s minimem emisí). Jinými slovy elektromobil má vedle ekologického šrámu v podobě obtížně získaných materiálů pro baterie (ve větším mnnožství) ještě výfuk v komíně elektrárny a to často včetně promrhaného tepla. Zelených zdrojů, či vytápěcích kogenerací je u nás zatím stále málo.

  Našel jsem zajímavé srovnání ekologie vozů ADAC ecotest:
  https://www.adac.de/infotestrat/tests/eco-test/

  Sám jsem se rozhodl, že další auto právě z uvedených důvodů elektromobil nebude. CNG-hybrid zatím nikdo neudělal. Zvítězil pohon na CNG. Pro něj už mimo ČR existuje obnovitelná alternativa – BIO-CNG, aneb obnovitelný metan+vodík.
  Komfort dálkové dopravy je snížený pouze dojezdem nádrže někde k 400Km, s dotankováním za 7 minut. Stanic na delších cestách naleznete dost, ale někdy je třeba trochu si zajet 🙁

  Na dlouhé vzdálenosti 600-1500Km+ považuji za výrazně vhodnější vlak (ideálně noční lůžkovlak) a místně půjčený automobil. Při cestách vlakem můžete pracovat, spát, nebo zkrátka dělat jiné věci.

  1. ADAC vytvořil několik takových výpotků, že je od jisté
   ADAC vytvořil několik takových výpotků, že je od jisté doby považuji za dezinformační platformu. Neříkám, že všechno co se na ADAC zveřejňuje je úpně špatně, ale to srovnání několika BEV s FOSV, kde jim jako nejekologičtější vyšlo velké SUV od VW na naftu, to byla tedy perla.

 9. A přesně proto bych nikdy nejel elektrem někam dál.
  Kvůli

  A přesně proto bych nikdy nejel elektrem někam dál.
  Kvůli retardům jež ty nabíjecí stanice provozují (jiný název pro ně nemám, bo mi příde že cílem je udělat dobíjení co nejméně uživatelský přívětivé).
  Každý má jinou apku, každý jiné podmínky.

  Kdyby bylo EU něco víc než jen spolek nekompetentních břídilů, tak už máme dávno zákon, že provozovatel více jak deseti dobíjecích stanic, musí umožnit přístup ke stojanům přes API.
  Aby mohli stanice obsluhovat i aplikace třetích stran.
  Pak by stačila jena univerzální apka. Která by mi přefakturovávala nasosané kWh.

  1. Mel byste vedet, ze EU nema kompetence na vsechno. Na jednu
   Mel byste vedet, ze EU nema kompetence na vsechno. Na jednu stranu V4 blokuje pravomoce EU a na druhou stranu obcane V4 predhazuji EU necinnost. Ne vse se musi centralizovat. Treba s Covidem. Zdravotnictvi je plne v kompetenci jednotlivych statu a to je take dobre. Nebo by v CR mely platit stejna pravidla jako v Italii? Asi ne. Ani v Italii nejsou stejna pravidla. Sever je vic postizeny nez jih a regionalni vlady si to delaji podle sveho.

    1. Emobilita je nova technologie a pres vsechny umele prekazky
     Emobilita je nova technologie a pres vsechny umele prekazky jde kupredu. Kdyz Berta Benz jela svym 1. autem, kupovala benzin v lekarne a vsichni na auto koukali jako na dabla. Nebude dlouho trvat a spalovak bude zase vetsinou vniman jako jedovaty dabel.

  2. Staci mit dva cipy a nabijete pohodlne temer v cele zapadni
   Staci mit dva cipy a nabijete pohodlne temer v cele zapadni Evrope. Kde vidite problem? Jasne, kdyby to slo platebni kartou, tak by to bylo lepsi, ale kdyz vim, ze budu jezdit EV po Evrope, tak si objednam cipy a jsem vpohode. Staci vam cip Plugsurfing, karta od EnBW a mate vyresenych 99% nabijecek v zahranici 😉

 10. Takhle používat elektromobil je asi hloupost ale ono
  Takhle používat elektromobil je asi hloupost ale ono vlastně pokud se tak daleko nechcete stěhovat na delší dobu tak je použití jakéhokoli auta hloupé. Pokud by mi šlo o čas tak, na tuto vzdálenost a dobu strávenou v cíli, použiju letadlo a pokud o ekologii tak samozřejmě vlak. Oboje je mnohem pohodlnější a přijedete odpočatí a pokud se neobejdete na místě bez auta tak to řeší carsharing.

   1. Ale má pravdu, ne? Jeli to 14 hodin namísto 10, občas
    Ale má pravdu, ne? Jeli to 14 hodin namísto 10, občas problémy se spuštěním nabíječky a cena za km taky podstatně vyšší, tím, že nabíjeli jako neregistrovaní (Fastned 0,59 a Ionity 0,79 eur/kWh, ostatní nevím). A ani nezmiňují takové základní věci jako je dojezd, jak často se nabíjelo, jak rychle na různých nabiječkách, za kolik, atd. Celkově, ten článek není moc dobrý.

    Jasně, že s Teslou by spousta problémů odpadla, hlavně nabíjení a vysoká cena za km a i zdržení by bylo kratší.

    1. Pokud nekdo jede na takovou cestu, mel by byt pripraveny.
     Pokud nekdo jede na takovou cestu, mel by byt pripraveny. Minimalne zajistit si nabijeci karty. Byt pak prekvapeny ze nekde nenabijou je fakt naivni zjisteni. Spis bych cekal ze tu vlastni hloupost zamlci. No je videt ze nemeli vubec zadny plan a ten clanek je take podprumerny. Skoda ze lidi z Eonu CZ nerekli, ze ceske Eon rfid se pod pokutou nesmi pouzivat v zahranici. A Eon neumoznuje cizincum poridit zahranicni rfid cipy. Eon je jaksi stredovek. Jen na sebe hloupe upozornili.

   2. Autem, které zvolím podle počtu cestujících, množství
    Autem, které zvolím podle počtu cestujících, množství zavazadel a klimatických podmínek na cestě a v cíli.

    Rozhodně neplánuji zastávky u benzínek, nežebrám a neobtěžuji spolucestující zbytečnými zastávkami a protahováním cesty.

 11. Nesouhlasím s výpočtem. Je to 1000km které se dají ujet
  Nesouhlasím s výpočtem. Je to 1000km které se dají ujet běžným dieselem za 9h pohodlně a je potřeba udělat tak 1-2 zastávky po max 15min. Celkem se s veškerou rezervou vejdete do 9:45hod…elektromobilem 14h, mně teda přijde rozdíl 4:15h docela podstatný na služební cestě. Při hodinové sazbě 1500 je to hodně, někteří jsou placeni v EUR.
  Je to další důkaz, že elektromobilita není pro dlouhé cestování.

 12. Bylo to sice drazsi, zato pomalejsi. No sama pozitiva 🙂
  Bylo to sice drazsi, zato pomalejsi. No sama pozitiva 🙂 Proste na deli cesty to fakt neni vhodne. Jako predstava, ze bych jel s plne zalozenym Ioniqem a rodinou do Chorvatska, nebo do Italie je z rise Scifi. S Konou to nebude o nic lepsi.

   1. Hele, ja myslim, ze na to uz jsem vam odpovedel ne. Pokud jste
    Hele, ja myslim, ze na to uz jsem vam odpovedel ne. Pokud jste to jeste nepochopil, tak znova.
    Za rozpocet 250000 za TC, ktery si koupil soused z toho na to dostane nejakou dotaci zhruba pulku uspora oproti plynu polovicni. Za ty penize si v podstate predplatil plyn.
    Kdyby si poridil klikmatizaci, stalo by ho to max 80000, usetril by nas vsechny od zbytecne dotacni zlodejiny a mel by to levnejsi. TC je podvod na nas vsechny

    1. Odpovedel jste toto:
     Nic jako 300% účinnost neexistuje …

     Odpovedel jste toto:
     Nic jako 300% účinnost neexistujeprotože to je z pohledu fyziky nesmysl kvuli zakonu o zachovani energie.
     Muzete mi rici, jakou maji Vase slova o fyzice sojitost s ekonomikou a dotacema? Mne ekonomika vychazi uplne jinak, nez jste nastinil, mam TC 10 let. Vite, z ei ta klimatizace funguje na proncipu TC. Takze uz jste se s tim principem seznamil a uz verite v ucinnost > 300 % a ze je to nomrlani jednoduchy stroj, ktery funguje?
     Mimochodem, ja na TC dotaci nedostal, jaky je to tedy podvod na Vas?

     1. Vy jste tak trochu troll ne. Proc to chcete furt resit? Abyste
      Vy jste tak trochu troll ne. Proc to chcete furt resit? Abyste se ujistil, ze jste ucinil dobrou invetstici, nebo proc. Abyste si dokazal, ze nic lepsiho neni? Proc bych vam to mel vyvracet, jste evidentne presvedceny, chyceny stejne jako jini.
      Tu ucinnost jsem psal tak jako mimochodem (obchodni lakadlo).
      Myslite si, ze dotacni podvod neni podvod?
      Proc teda na klimatizaci neziskate dotaci a na tc ano.

      1. Když výrobce klimatizace splní požadavky na dotační
       Když výrobce klimatizace splní požadavky na dotační titul, tak zcela jistě dostanete dotaci i na klimatizační jednotku pracující v režimu teplelného čerpadla.

       U nás je jedna firma co vezme klasickou invertorovou splitovou jednotku venkovní a k ní připojí deskový výměnník chladivo-voda. Takže není třeba vůbec kupovat vniřní jednotku. Mají v tom vlastní řízení a celá jednotka je za polovinu ceny klasického tepelného čerpadla a dá se to pořídit na dotaci. Normální klimatizaci samozřejmě nepřipojíte s systému na výtápění a ohřev TUV, talže logicky tam je smůla.

        1. Kazdy pristroj je optimalizovany na nejaky provozni rezim.
         Kazdy pristroj je optimalizovany na nejaky provozni rezim. Klimatizace ma svoje optimum ve chlazeni a topeni je jen urcity vedlejsi benefit. Ucinnost je teda u topeni nizsi. V jiznich zemich je teplota vetsinu zimy znatelne nad nulou, takze uplne jine podminky nez u nas. A vytapeni vzduchem neni zrovna to prave orechove. Verte, TČ se zemnim kolektorem a podlahovkou je zazracne dobre. Vytapeci voda staci kolem 30 stupnu. Kazdy komu jsem to ukazal uveril az kdyz to videl. Mam v provozu pres 12 let. Novejsi budou jeste lepsi, ale zatim mi to moje staci.

        2. S tou podlahovkou věřím, má to známý a tepelný komfort
         S tou podlahovkou věřím, má to známý a tepelný komfort ve srovnání s klasickými radiátory je lepší. Mrzí mě, že jsem si to taky nenechal udělat před těmi 9 lety, co jsem stavěl. Rozdíl v ceně byl, dle info od souseda který si to nechal udělat, asi 50 tisíc, což je prd vzhledem k ceně baráku 🙁 A klidně na plyn…

        3. Ja si dohaduji tvrdit, ze me vysla podlahovka lacineji jak
         Ja si dohaduji tvrdit, ze me vysla podlahovka lacineji jak klasicke radiatory.
         Podlahovku mam jen za cenu materialu (od znameho bez papiru tim padem bez DPH) za cca 70 tis (50 kc stal metr trubky Rehau, mam ji neco pres kilometr) a zbytek jsme si udelal sam (je to strasne jednoduche). Na klasicke radiatory bych si sam netroufl, jeste jsem nedelal s medi, ale planuji se to v pristim roce doucit.

        4. Ja koupil v DE Alu Mehrschichtverbundrohr 16×2 mm ve 200m
         Ja koupil v DE Alu Mehrschichtverbundrohr 16×2 mm ve 200m rolich za tenkrat 0,25 EUR/m. S fakturou. V CR je vse predrazene.

        5. S plastohlinikem se dela mnohem lepe, ten drzi tvar, na
         S plastohlinikem se dela mnohem lepe, ten drzi tvar, na plstovou trubku si musite chvili zvykat. Mne clovek, co dodaval TC, silne doporucoval dvacitku, takze jsem si vtdosijne stal za dvacitku a za ni musel i priplatit.

        6. 20mm je lepsi. Usetri se tim metry a energie pro cerpani vody,
         20mm je lepsi. Usetri se tim metry a energie pro cerpani vody, mensi odpor. Moje alu/PE trubky jsou super. Ale delniky co s tim delali bych zastrelil.

        7. Tak metry jsem neusetril, stejne jsme je daval 10 cm od sebe.
         Tak metry jsem neusetril, stejne jsme je daval 10 cm od sebe. V obyvaku 15, ale to jen proto, ze ta mistnost je prilis velka na 2 x 150 m (mam dojem, ze ta dvacitka byla dodavana v 150 m klubech) smycky. Taky kdyz zavru 2,5 m siroke dvere mezi obyvakem a kuchyni, tak je obyvak o par stupnu chladnejsi. Je pravda, ze v nem mam koberec, toho jsem se vzdat nechtel (udrzba iRobotem je mene namahava jak dlazba dvema iRoboty 🙂 ).
         Mel jste si podlahovku polozit sam. Pravda je, ze to chce mirne zkusenosti. Koupelnu, predsine, pokoj a kuchyn jsem delal s tatkem a strejdem 4 dny. Obyvak s loznici o rok pozdeji sam 4 hodiny 🙂

        8. Byl jsem v DE na zakazce a jen o vikendu doma. Nebylo to
         Byl jsem v DE na zakazce a jen o vikendu doma. Nebylo to nejlepsi prenechat dozor na zene. No co, topi to a to je hlavni. Letos budu otevirat jeden okruh. Najednou tam neni vubec zadny prutok. Doufam ze tam nezapomeli nejaky hadr kterym ucpavali konce a ten se ted dostal nekam k ventilu v rozdelovaci. Horsi by bylo kdyby to ucpalo vymenik v TČ. Ted uz si vse udelam sam.

        9. Spatne se to ohyba a rado se to lame
         Spatne se to ohyba a rado se to lame

        10. Stena trubky je 1mm. Dve vrstvy PE a uprostred hlinikova
         Stena trubky je 1mm. Dve vrstvy PE a uprostred hlinikova folie. Topenar to ohyba v pohode a lame se to akorat nejakemu lemplovi po 5x ohybani. Uz jste mel nekdy tu trubku v ruce? Ten hlinik ma zabranit vstupu kysliku do topne vody aby se zabranilo korozi plynovych kotlu. Dnes uz to asi neni tak aktualni a u TČ to vubec nehrozi, tam je vse nerez, mosaz a plast. Jediny problem u TČ by byl dlouhodoby vypadek elektriny ve velkych mrazech. Ale pro ten pripad mame krbova kamna. Do TČ bych sel v kazdem pripade.

        11. Tak jasne, ze to je lacinejsi. Dneska uz neznam nikoho, kdo by
         Tak jasne, ze to je lacinejsi. Dneska uz neznam nikoho, kdo by si dal radiator jinam, nez do garaze. Ja delal pred 8 lety podlahovku v centru Prahy v cinzaku a za par mesicu ji budu mit i v baraku. V medi se to uz dneska nedela, nedela se ani hlinikoplast, s tim nikdo nechce mit nic spolecneho. Vsichni natahuji ciste plastove trubky cena za metr je kolem 15c.

        12. Jestli se nepletu, v medi se delaji privody k radiatorum.
         Ja

         Jestli se nepletu, v medi se delaji privody k radiatorum.
         Ja zase z sirokeho okoli neznam nikoho, kdo by mel ciste jen podlahovku (kamarad ma kombinaci). Dokonce i jiny kamarad, co ma stavebni firmu, si dal (sice ne klasicke) radiatory. Mozna jsou v Praze lide pokrokovejsi, ale v panelacich podlahovka asi nebude uplne obvykla, ne?

        13. Vsechny rodinne domy okolo me maji podlahovky. Ja jsem psal,
         Vsechny rodinne domy okolo me maji podlahovky. Ja jsem psal, radiarot tak max v garazi. I radiatory se natahuji uz v plastu. Je s tim jednodussi prace

        14. Tak priznam se, ze domy okolo me jsou ko,em 150ti let stare.
         Tak priznam se, ze domy okolo me jsou ko,em 150ti let stare. Ale mame tu 2 domy < 10 let a i ty maji radiatory a privody v medi. Nadal jsem na obci schvaloval projekt domu (meli jsme pri prodejipozemku urcite pozadavky) a tak jsme si jej ze zajmu detailneji nastudoval. Opet radiatory (+ plyn - mimochodem, kolik stoji natazeni plynove pripojky, kondenzacni kotel a kolik bez plynove pripojky a TC? Opravdu je TC neekonomicke?), i kdyz na kazdem kroku mimo TC doporucuji i podlahovku. Osobne davam vzdy prednost kvalite a predevsim dlouhodobe trvanlivosti pred jednodussi praci. Mimochodem, kdyz jsme zabehli tak do detailu, jakou (nejen) Vy doporucujete stresni krytinu? Mam 100 let palenou kridlici v dobrem stavu (bohuzel ale nemam parotes, takz ebudu menit). Kamarad daval palenou na barak a do dvou let relamoval, betonove v okoli jsou do par let zamechovane. U plechu (hlinik) mam zase obavy z hlucnosti a ztoho, ze pri nekvalitni montazi si to sam neopravim (strechy z kridli me na skole kdysi zivily) ... babo rad.

        15. U prvniho domu, ktery jsem pred 5. lety prodal a zacal ho
         U prvniho domu, ktery jsem pred 5. lety prodal a zacal ho stavet pred 8. lety jsem mel Tondach. Ale strecha byla mala a patrovy dum s krovy. To byla asi jednucha volba, pro maleou strecha.

         Ted mam situaci jinou. Nemam nosne zdi, ale pouze obvodove v nejbizsi vzdalenosti 10m. Takze jsem chtel lehkou strechu.

         Okolo to maji tak ruzne, ale vesmes vazniky, protoze se ted staveji vice bungalovy s taskama od ruznych vyrobcu. Ja mam lehkou strechu plech Satjam Rapid. Uz proto, ze je velika a planuju na ni solary. Pan, co mi delal vyzniky rikal, ze co se tyce plechu jsou vsechny stejne, ze by sel po cene a ze plechove strechy jsou za neho vyborne. Proc jinak by se hodne instalovali na hory. V mem pripade to neni uplne klasika, takova trosku moderna, ale ne zase nejaka kostka. Cast strechy planuju jako zelenou. Uz proto, ze mam sklon pouze 15stupnu, tak jsem sel do plechu. Mimochodem ji prave dodelavam, celou sam, od prvniho prkna, pres paropropustnou folii, kontralate, prkna. Zacal jsem o vanocich a v nedeli budu mit hotovo 350m2 z toho 276m2 plech.Hodne me od toho odrazovali, ze je to hlucne, ale mam pod tim geotextilii, podkrovi neni obyvatelne a jeste bude izolace. A nakonec zene se to sumeni pri desti libi.

         Kdyz mate tasku, tak nejlepsi je ji shodit, renovovat vymenit late a nahodit zpet ne. Asi taky zalezi na velikosti. Urcite nemam ambice zivotnosti strechy na 60 let, za 30 tady nebudu.

        16. Prave ten Tondach je ta kridlice, co kamarad po dvou letech
         Prave ten Tondach je ta kridlice, co kamarad po dvou letech reklamoval.
         U plechu bych se prave bal na tom materialu, ze jakmile se porusi ochranna vrstva, muze ocela rychle zhnit. Takhle delali strejdovi, na rezani pouzili flexu misto nuzek a jak vyhrali barvu, tak mu relativne nova strecha hnije. Proto me napadl bud nerez nebo hlinik. Dnesni „medi“ neverim, zvlast kdyz je magneticka… Ja prave budu mit v podkrovi 2 patra, takze bych nerad zbytecne hlucnil.
         Ja mam prave ambice zivotnosti > 100 let, nerad delamveci polovicate nebo bez rozumne zivotnosti. No a zase tak skvela ta stavajci kridlice neni, jakmile bych ji rozberal uskaldnila daval zpet, jiste bych se odstipalo spousta rohu ci zamku. Navic potrebuji udelat vykyre a vim, ze s malym sklonem ta kridlice trpi (mel jsem ji na kurniku)

        17. Rezat plech flexou je take na zastreleni. Na dvou RD mame
         Rezat plech flexou je take na zastreleni. Na dvou RD mame betonove tasky KM beta cerne barvy a dobre. Nejaky mech je na severni strane, jinak cisto. Tasky potrebuji urcity minimalni sklon aby nepodfukoval vitr snih a dest pod tasky. Nejak mam v pameti minimum 22 stupnu. Sklon, ne teplotu. Jak je to u plechu s FVE? Jak se da zjistit kde jsou tramy? Cela strecha musi byt podbita zaklopem z OSB desek nebo prken. A jen do toho bych fve asi nepripevnoval. A s utesnenim der bude take pozdeji problem. 100 let to urcite nebude vodotesne.

        18. Mne tesari navrhuji Bramac Max, ale ja beton uznavam jen do
         Mne tesari navrhuji Bramac Max, ale ja beton uznavam jen do zakladu 🙂 Na druhou stranu, kdyz vidim problemy s novou palenou (pritom stara je uzasna), tak snad do toho Bramacu i pujdu. Zaklop mi nevadi, spis bych se bal te tesnosti, jak naznacujete. A ano, mam v planu tam pak dat FVE. Strecha ma 7 x 20 metru, tak se tamsnad par panelu vejde, i kdyz tam bude za pulku vykyr, kde nebude sklon dnesnich 45° ale jen 30°. Chvili jsme uvazoval pouzit jako krytinu primo FVE, byl jsem i u jednoho pana, co se tu zminil, ze ji ma, ale nakonec jsem se rozmyslel, kdyz jsem videl par rozbitych FVE panelu.

        19. Fve se připevňuje u plechu na falc, nikoliv do trámů. Je
         Fve se připevňuje u plechu na falc, nikoliv do trámů. Je to standard. Na první stránce manuálu je napsáno, že se to má stříhat nůžkami, jakékoliv rotační nářadí je zakázáno prostě dementní firma . S dírami problém není, uděláte si kam chcete co chcete

        20. Pripevnit FVE jen k plechove krytine a ne do tramu bych mel
         Pripevnit FVE jen k plechove krytine a ne do tramu bych mel obavu. Pripevneni plechu ke strese nema zase takovou stabilitu aby vydrzela vichrici s naroubovanou FVE. To je jako pridelat regal jen k barve na stene. Hmozdinky jsou urcite lepsi.

        21. KM Beta černá, 20 let a mech jen trochu na severu pod
         KM Beta černá, 20 let a mech jen trochu na severu pod košatou jabloní. Ale neřeším ho, prostě to opláchne z valbové střechy déšť a pak to vyberu dole v koši pod svodem jednou za čas s listím, jehličím sousedova modřínu a dalším polétavým bincem a jde to na kompost. Upevnění FVE na jihu jednoduché, jen se odstrčila taška. Co bych dnes udělal jinak je barva, černá příšerně hřeje a akumuluje.

        22. Me cerna nevadi, mame 40cm cedicove vaty. Na oknech mame
         Me cerna nevadi, mame 40cm cedicove vaty. Na oknech mame venkovni rolety. Kdyz sviti slunicko, zatahneme a fertig. V noci otevreme okna a rolety akorat tak aby nevlezli zlodeji oknem a mame prijemne klima. Loni jsem koupil 2 split klimatizace s TČ, ale nejsou lidi. Mam je v krabicich a moc nechladi…

        23. Tak to jsem před 20 lety v rámci vestavby podkroví podcenil
         Tak to jsem před 20 lety v rámci vestavby podkroví podcenil (nebylo původně v plánu, jen půda) a na většině plochy je pouze 16 cm. Okna Fenestry a bez venkovních rolet. Jen venkovní fólie. Vnitřek se přehřívá a problém té střechy jsou tropické noci, protože se nahřeje, akumuluje a nevychladne. Naopak když otevřu na noc okna, tak cítím jak se minimálně pár počátečních hodin dovnitř line teplý vzduch z vychládající střechy. Ale tím, že jsme s tím větráním důslední, je to jen pár dní v roce, jinak to vychladne. Maximálně tak přidám chlazení bloky velikosti cihly roztápějícího se ledu -20°C z mrazáku do ventilátoru. Blok ledu dělá současně ze sluníčka z FVE mrazák přes den a v noci. Jakmile dám na východ a západ další panely FVE, tak předpokládám, že to nahřívání hodně zmenším. Na jihu pod panely je betonová taška v podstatě chladná, respektive neakumuluje.

        24. Jak jsem psal, dnes mě to štve, že jsem si to nenechal
         Jak jsem psal, dnes mě to štve, že jsem si to nenechal udělat. Ale ani jsem to tenkrát moc neřešil, nevěděl jsem jaké jsou možnosti a tak. Jenom, co mi pak soused řekl, že si to nechal dělat, tak proto vím tu cenu kolem 50 tisíc navíc.

        25. Mame vsude dlazbu a zadny koberec. Persany mame srolovane na
         Mame vsude dlazbu a zadny koberec. Persany mame srolovane na pude. To je trochu skoda, ale zase mene pracne uklizeni.

        26. Proc mit jinak reseny ohrev TUV a jinak topeni? I sousede,
         Proc mit jinak reseny ohrev TUV a jinak topeni? I sousede, kteri topi uhlim / drevem, tak jim pripravuji TUV.

        27. no tak zrovna vymenik do krbu bych si fakt nedal
         no tak zrovna vymenik do krbu bych si fakt nedal

      2. Resim to kvuli Vasem vzdelavani. Kdyz tvrdite o fungujici a
       Resim to kvuli Vasem vzdelavani. Kdyz tvrdite o fungujici a spravne fungujici veci, ze to tak nemuze fungovat, tak se snazim, abyste danou technologickou cast pochopil. Takze podle Vas 300+ ucinnost neexistuje? Tj. nemuzete dostat z TC vic tepl, nez kolik tam date elektricke energie?
       V zivote jsme udelal spoustu spatnych investic, co se tyce navratnosti, ale verim, ze co se tyce ekologie,jsou daleko lepsimi. Nejde mi tak o to, ze mam na ucte o 100 tis mene, ale o to, ze neco delam pro sve deti. Coz je normalni, vsichni chteji to nejlepsi pro sve deti. A co se tyce obhajoby. Ja mam sve TC 10 let, vim jake mam naklady na elektriku a jake byly naklady na elektriku driv. Vim, jake maji naklady na topeni v mem okoli, takze mam tak nejak poneti o tom, zda se mi to vyplaci ci nikoliv. Jake Vy mate zkusenosti s provozem TC, ze tu tvrdite neco o jeho ekonomice? Ja tvrdim,z e ekonomicnost tam je, ale je s velke casti delana vyhodnou sazbou na elektriku. Pokud by byla 5+ Kc, jak maji ostatni, tak se samozrejme navratnost posouva na neunosnou mez. Kazdopadne je treba si ale uvedomit, ze podobnou (ne-li stejnou) podporu (sazbu) maji i primotopy.
       Podvod je bud definovany v zakone nebo individualni pojem. Takze ted nevim, jaky mate namysli. No a proc jedna technologie je podporovana dotaci a jina neni muzu jen odhadovat selskym rozumem. u TC vs. klimatizace bych odhadoval vtom, ze TC je zakladni potreba a klimatizace je komfortni zalezitost. Sice umi nektere klimatizace topit, ale s mizernou ucinnosti, rozhodne se tam nedostanete na 350 – 700 %, ktere jste schopni dosahnout s TC. A jstli se nepletu, EU jde hodne o energetickou ucinnost (zarovky, energeticke stitky pro domy, pneumatiky, spotrebice, apod). Ale ve skutecnosti mohl byt duvod uplne jiny.

       1. Tak si to ucetrete, ja o to nestojim. Vite sam, ze tech 300%
        Tak si to ucetrete, ja o to nestojim. Vite sam, ze tech 300% je ucelova manipulace postavena na rozdilu vnejsi a vnitrvni teploty vody. Ze ma tc i dalsi vstupy pak uz nikoho nezajima. Proc se na to porad ptate? Zacinam vas podezrivat, ze byste to vlastne nakonec nevedel.
        Podvod je definovany v zakone 🙂 to je sice pravda, ale podle me je podvod kazda vyplacena dotace.

        1. Dotace vynalozene do vasi skolni vyuky byly zrejme take
         Dotace vynalozene do vasi skolni vyuky byly zrejme take zbytecne.

        2. Ja (a nejsem sam) prave vim, ze tech 300 (i klidne
         Ja (a nejsem sam) prave vim, ze tech 300 (i klidne dvojanosobek, kdyz mluvite o systemu voda – voda) je prave ten princip, na kterem to funguje. A rozhodne to neodporuje zadnemu zakonu o zachovani energie, jak jste ted valstne sam potvrdil (ze do TC nevstupuje jen elektrina, ale i nizkopotencionalni teplo z vnejsiho okoli) a tim vyvratil sve drivejsi tvrzeni.
         Jake dalsi vstupy krom prave toho nizkopotenciponalniho tepla z venjsku a elektricke energie ma?
         A proc s ena to ptam? Jiste jste v zivote zazil, ze kdyz jste si na neoc prisel sam, tak si to mnohem lepe zapamatujete, nez kdyz Vam to nekdo vysvetli. Presne v tomto duchu vysvetluji vsem ve svem okoli, snazim se spravne polozenyma otazkama nasmerovat cloveka k tomu, aby na resnei problemu dosel vlastnimi silami..
         Tim padem mate podvod na kazdem kroku. Od skolstvi, zdravotnictvi, pres verejnou dorpavu, verejna prostranstvi, po energetiku a i hodne pracovnich mist zvnikla diky nejakym dotacim (ne nutne primo do toho mista ale do mist, ktera umoznili uziveni tohoto mista). No a pokud jite i neco jineho, nez si vypstujete, pak jste tez pozivatelem dotaci. Ve Vasi terminologii Vas fakticky zivi (neznam zadneho cloveka (ani zemedelce), ktery by nenakoupil jedinou potravinu) podvod 🙂

         Jeste dodam, mam TC, ktere umoznuje jak princip zeme – voda, tak voda – voda (to jsme mel v planu,. ale stahnul jsem velkym cerpanim sousedum vodu ze studni, takze jsem udelal zemni kolektor) a mohu Vam vyfotit stitek, kde je psana teplota vstupu a vystupu a spotreba elektricke energie. Ucinnost si pak jiste spocitate sam, ze? Chcete jej videt?

        3. Nwchci, staci mi zajit se podivat vedle. Par lidi to ma. Sice
         Nwchci, staci mi zajit se podivat vedle. Par lidi to ma. Sice jsou s tim „asi“ spokojeni. Prece kdyz si to vybrali, tak to nebudu hanit.

         Dalsi vstupy: ventilátor, oběhové čerpadlo, elektronika, ventily.
         Zkuste si spocitat topny faktor pres zimu, kdy je rozdil externi x interni nejvetsi.

        4. Pardon, ja na TC nemam zadny ventilator. Obehove cerpadlo mate
         Pardon, ja na TC nemam zadny ventilator. Obehove cerpadlo mate prece i na plynovem kotli a i na tuha paliva, pokud jej nemate ve sklepe (samotiz). Elektroniku mate na vsech modernich koltich a verim, ze se jeji spotreba pocita do spotreby TC (jak byste meril pro stitek ciste jen spotrebu kompresoru bez zbyvajici elektroniky a nebyl by to pak podvod dle zakona? No a ventily mam rucni a moc se s nimi nehyba (jsou jen pro udrzbu), takze moc energie nespotrebovavaji.
         Ano, pres zimu odhaduji,m ze topnu faktor bude neco kolem tech 250 – 300 %. Vstup ma cca 4 °C, vystup asi 40 °C. To v prechodnem obdovi 9podzim, jaro0 je vystup daleko mensi, na podzim ma vstup 12 °C, ted je vstup 8 °C. Takze odhaduji ucinnost > 400 % (az k 600 % na podzim). No a neni nahodou spravne, ze se to zprumeruje za topnpou sezonu? Nebo kdyz v mrazech stopite 4 uhlaky uhli, tak je pocitate na kazdy den v topne sezone?
         Takze uz verite v ucinnost TC 300 % a vice, nebo Vam to mam lepe vysvetlit?

       2. Kdyby elektrina pro TČ stala 5 kc, tak by snad vsichni meli
        Kdyby elektrina pro TČ stala 5 kc, tak by snad vsichni meli plne strechy solarnich panelu a CEZ a spol by utreli uplne hubu. Proto si to nemuzou dovolit. Navic Tunelin a Dukovany potrebuji nutne velky nocni odber aby jadro nemelo v noci problemy. Jadro vlastne vyrabi v noci a o vikendech nechtenou elektrinu a proto ji nabizi jako kysele pivo. Kdyz tady zastanci jadra pisou kolik by muselo byt panelu aby nahradili Tunelin, tak kecaji nesmysly. 2/3 elektriny jsou nechtena elektrina a tudiz by fve vyrabely prevazne tu chtenou pres den a bylo by potreba tak 50% instalovanych MW ve fve.

        1. Pokud by jste, např. místo nočního ohřevu
         Pokud by jste, např. místo nočního ohřevu vody,akumulaček atd. přešel na den, kdy jedou firmy tak se zvýší nároky na síť, a dobíjení elektromobilů je snad nejlepší v noci, a ten odběr se bude zvyšovat, takže to bude chtěná el. jako plzeň.

        2. Znova, jsem fanda solárů, ale ne za každou cenu, a bez
         Znova, jsem fanda solárů, ale ne za každou cenu, a bez akumulace to hlavně u velkých odběratelů nejde.Soláry mají cca. poloviční instalovaný výkon proti JE, které loni daly cca.30Twh kolik toho daly soláry, desetinu?Doplnění za 2017 1/13.takže celková ůčinost 1/6 a v zimě to radši ani nebudu odhadovat.A dávat ceny el. v době kdy půlka firem stojí je trochu mimo co?

        3. Pokud by se jaderne mafii podarilo prosadit nove jaderne
         Pokud by se jaderne mafii podarilo prosadit nove jaderne bloky, asi by byl velky previs nocniho proudu. Jak by se to resilo? Asi povinna instalace spotrebicu na nocni elektrinu. Co jinak by s tou nechtenou elektrinou delali? Dnesni uhelky se muzou pres noc utlumit, u jadra to neni tak jednoduche.

        4. Kdy je podle vás nejlepší dobíjet elektromobil?Kolik bude
         Kdy je podle vás nejlepší dobíjet elektromobil?Kolik bude potřeba pro např. 1.mil. elekktromobilů proudu? Uhelky na rozdíl od plynových moc utlumit nejdou(ekonomika provozu)+emise, to není jako domácí kotel na uhlí.

        5. Tak to jsem netusil, ze JE se musi stavet zrovna pro EV. Cena
         Tak to jsem netusil, ze JE se musi stavet zrovna pro EV. Cena nocniho proudu rika, ze ho je nadbytek. Kdy budeme mit v CR milion EV?

        6. Nejlepší je nabíjet EV v noci. Resp. tehdy, když auto
         Nejlepší je nabíjet EV v noci. Resp. tehdy, když auto stojí a zahálí, ideálně když je to doma a za levno. A to je většinou v noci, ne? Takže bych řekl, že je žádoucí, aby v noci bylo elektřiny dost a byla levná. A zvlášť za 10-20 let, kdy už se optimisticky počítá, že tady budou jezdit statisíce EV.

         Mě je jedno z čeho se ta elektřina bude brát, ale musí jí být dost i v noci a za přijatelnou cenu, na nabíjení. A jestli to bude jaderka, tak OK. Akorát bych měl problém s tím, pokud by to stavěli Rusáci, to radši žádná JE.

        7. A Cinani by Vam nevadili? Dle tohoto clanku je dle meho nazoru
         A Cinani by Vam nevadili? Dle tohoto clanku je dle meho nazoru nejlepsi dodavatel Cina, protoze i Rusaci maji zpozdeni a vicenaklady. Samozrejme jsem silne proti porusovani lidskych prav, takze z lidskeho hlediska jsou pro me obe zeme neprijatelne.

        8. Samozřejmě, I Číňané mi vadí.
         Samozřejmě, I Číňané mi vadí.

        9. Kdyz uz, tak Jizni Korea. V SAE si sejkove vybrali prave
         Kdyz uz, tak Jizni Korea. V SAE si sejkove vybrali prave Jihokorejce. Ale jak pisu, jadro ne.

        10. A dle toho clanku nemaji tak nejak koule ji uvest do provozu.
         A dle toho clanku nemaji tak nejak koule ji uvest do provozu. Navic tam byly take kvalitativni problemy.
         Ja tvrdim, ze kdyz JE, tak SMR, ale kdo vi, zda to snimi nepujde stejne jako s fuzi. Osobne jsem pro UHVDC v ramci EU a objet Evropu offshore VTE a na strechy a parkoviste dat FVE a brownfieldy osazet FVE ci VTE. FVE by sly i na vodni plochy, na ty velke mozna i VTE. Pote uctovat lidem trzni elektrinu, tim se priblizi poptavka nabidce a dost lidi / firem zacne kratkodobe akumulovat. Dlouhodoba dle meho nebude ptoreba, protoze Evropa je velka a nenajdete moc dni, kdy by nesvitilo a nefoukalo zaroven. Urcite bych i investoval do par stalejsich zdroju (zatim netusim, kolik procent, ale myslimsi, ze vic jak 20 nebude treba – ale to by se jiste zpresnovalo prave tou spolehlivosti hlavniho offshore VTE zdroje) jako jsou prilivove elektrarny a geotermalni.
         Podle meho mame technologii na pokryti 100 % OZE do 30ti let, horsi je to s vuli.

        11. CR ma prumysl ktery potrebuje hodne energie. Pokud se zavazeme
         CR ma prumysl ktery potrebuje hodne energie. Pokud se zavazeme k drahemu jadru a ostatni staty budou mit cistou elektrinu s nizsi cenou, tak to tady muzeme zavrit. A budeme jist ten jaderny odpad. Kdyby rusaci neznicili Ukrajinu, mohli by tam vybudovat nejvetsi fve a vte v Evrope a nikomu by to nevadilo. Tam je mista habadej a jsou jeste relativne blizko. DC prenos funguje pres 3000 km. Uvidime jak se vyvine oze ve Spanelsku. Ted tam uvedli do provozu 500 MW fve a budou pokracovat jeste s vetsi. Novy Tunelin je sebedestrukce.

        12. V současné Evropě to vypadá tak, že „Zelené“ Německo
         V současné Evropě to vypadá tak, že „Zelené“ Německo má drahou elektřinu a nárůst CO2 od doby co začali „zelenat“ a vedle je „jaderná“ Francie, která má levnou elektřinu a minimální emise.

         Takže od kterého státu se inspirovat ?

        13. Inspirovat se rozhodně od Němců. To, že to zvládají, i
         Inspirovat se rozhodně od Němců. To, že to zvládají, i když trochu zbrkle odstavili JE, je obdivuhodné. My jsme zase obdivuhodní, jak si devastujeme zemi i zdraví těžbou a pálením uhlí, a elekřina i zisk končí za hranicemi ČR.

        14. Dokazete dat zdroje toho, ze v Nemecku emise CO2 z energetiky
         Dokazete dat zdroje toho, ze v Nemecku emise CO2 z energetiky rostou?

        15. Napr. 2 roky stary
         Napr. 2 roky stary clanek:

         http://www.osel.cz/10148-evropska-i-nase-energetika-na-rozcesti.html

         …Zatímco česká energetika se při snižování emisí oxidu uhličitého oproti roku 1990 dostala k 40 %, Německo svůj cíl snížit emise o 40 % do roku 2020 nesplní i přesto, že k výrazné části snížení emisí pomohl ekonomický propad a restrukturalizace připojené východní části v devadesátých letech….

        16. Priznam se, ze Vas nechapu, psal jste, ze emise rostou a v
         Priznam se, ze Vas nechapu, psal jste, ze emise rostou a v clanku,z e se snizuji. Tak rostou nebo se snizuji? 🙂
         Mimochodem, tady neco novejsiho, kde se pise, ze do roku2019 snizili o 35 %. A jeste si uvedomte, ze v roce 1990 byl Zapad daleko ekologictejsi nez prasacky komunismus, takze z toho duvodu se nam lehce darilo snizit emise a jim se to dari mnohem hure. Pokud bychom meli stejne ekologicky prumysl, energetiku a dopravu jako oni, neshame jim ani po kolena. Ze stejneho duvodu vyspele ekonomiky rostou daleko pomaleji nez rozvijejici se (kde nevyuzityt dostupny technologicky potencial daleko vice zvysuje jejich produktivitu, nez kdyz je technologie na spici a zvysuje se jen inovacema).

        17. Ten váš článek ale neřeší výrobu elektrické energie,
         Ten váš článek ale neřeší výrobu elektrické energie, ale energie obecně, tedy včetně vytápění. Tedy např. když si zateplím starý dům a spotřebuji o 1/3 méně plynu či uhlí, tak emise CO2 klesnou, ale s OZE to nemá žádnou souvislost. A když si pořídím tepelné čerpadlo, tak emise CO2 padnou na zlomek původních čísel (dle mixu výroby elektřiny). A vzhledem k tomu, že se i v Německu zatepluje jak o život a tepelné čerpadlo je rozhodně běžnější než před 20 lety, tak tohle bude výrazná část těch celkových úspor emisí.

         Co se ale týká elektřiny, tak stav je takovýto :

         Energiewende je v současnosti nejviditelnější ve výrobě elektrické energie, kde podíl výroby z obnovitelných zdrojů roste. Nejvíce elektřiny se ovšem stále vyrábí z uhlí, zejména hnědého. Obnovitelné zdroje elektřiny totiž primárně nahradily klesající výrobu z jaderné energie. …

         https://oenergetice.cz/nemecko/iea-nemecko-ma-problem-snizovat-emise-doprave-vytapeni


         Je třeba zdůraznit, že během téměř 20 let trvání Energiewende se podařilo navýšením výroby v obnovitelných zdrojů zhruba vyrovnat celkovou výrobu jaderných reaktorů na počátku tisíciletí, tedy to, co do tří let úplně zmizí. …

         http://www.osel.cz/10492-jak-jsou-realne-pozadavky-nemeckych-organizatoru-stavky-pro-klima.html?typ=odpoved&id_prispevku=174752

        18. Staci si zajet do Nemecka a hned vidite ten realny rozdil. V
         Staci si zajet do Nemecka a hned vidite ten realny rozdil. V DE se dycha o neco lepe. Snizovat podil z velke hromady postkomunistickeho hnoje je jednodussi nez z male hromadky.

        19. V Německu mám menší část příbuzných, takže tam
         V Německu mám menší část příbuzných, takže tam občas jezdím. Nevidím zásadní rozdíl. Např. auta co reálně potkáváte na silnici zas tak zásadně mladší a lepší nejsou a to se bavím o „bohatém“ Bavorsku. Ono od revoluce už uplynulo 30 let a ten propastný rozdíl už se výrazně snížil.

        20. Nerikam diky autum. Projedte se v otopne sezone Ceskem a
         Nerikam diky autum. Projedte se v otopne sezone Ceskem a ucitite smrady vsech zabarveni. To je v DE nemyslytelne.

        21. To je ale otázka lokálních topenišť a pochybuji že je
         To je ale otázka lokálních topenišť a pochybuji že je podchycené v nějakých statistikách. To že někdo neumí topit (příliš to dusí) nebo spálí cokoliv co hoří žádnou státní koncepcí nevyřešíte.

        22. No kdyz ty lokalni topeniste nejsou zahrnute v CO2 bilanci,
         No kdyz ty lokalni topeniste nejsou zahrnute v CO2 bilanci, tak se nedivim ze CR je vzorny zak. V DE vetsina lidi topi zemnim plynem a topnym olejem a ten je plne v bilanci CO2. Jako vse je v CR papirove v naprostem poradku, ale v realu je to uplne jinak.

        23. V bilanci bude zahrnuté uhlí nebo plyn co si na topení
         V bilanci bude zahrnuté uhlí nebo plyn co si na topení koupíte. Ale to že to uhlí budete pálit pomalu a blbě už nikde podchycené nebude.

         Obdobně když budete pálit domácí odpad (a ještě třeba blbě), tak to určitě nikde podchycené nebude a smrdět po okolí to může pekelně, ale zas na druhou stranu kolik toho reálně bude? Např. na topení dřevem v typickém starším domě potřebujete cca 10 m3 dřeva na rok. Odpovídající množství odpadu ale je asi nereálné doma posbírat i když budete chodit vybírat popelnice sousedům. V celkovém poměru to bude nepatrný zlomek i když vám nos bude říkat něco jiného.

        24. Slysel jsem lidi rikat, ze vyborne hori namocene hadry ve
         Slysel jsem lidi rikat, ze vyborne hori namocene hadry ve vyjetem oleji a rozrezane pneumatiky maji take vybornou vyhrevnost. V zime a po pulnoci tomu kolikrat i verim. Neskutecny smrad a smog nad celym mesteckem.

        25. A kolik toho oleje a pneumatik seženete ? Gumy každý nechá
         A kolik toho oleje a pneumatik seženete ? Gumy každý nechá v servisu při přezutí na nové (kdo by se s tím tahal domů a špinil si auto a ručně to nikdo přezouvat dnes už nebude, to je práce na hodinu na jedno kolo) a kolik toho oleje za rok vyměníte ? 4 l ? 5 l ? Pokud nějakému servisu olej zbývá, tak ho nebudou nikomu dávat zadarmo, ale spálí si to přes zimu v k tomu určených kotlích sám.

         Tohle považuji reálně za pouze mýtus (PET naplněná pilinami s vyjetým olejem). Pokud cítíte smrad, tak to budou ty samotné PETky a podobné plasty, ale na celkovém množství topiva to bude jen minimální zlomek objemu.

        26. Jste naivní. Rozjeďte se na venkov a do malých městeček.
         Jste naivní. Rozjeďte se na venkov a do malých městeček. Toho bordelu co mají lidi na zahradách a kolem firmiček, to mají na pálení ještě na roky. A taky vzniká stále nový. To není jen o tom že Franta udá veškerý olej, co vymění půlce dědiny, ve svém kotli. Ale třeba i o výměnách oken – to tvrdé mnohokrát nalakované dřevo super hoří, dále dveří a dveřních rámů z těch domů se širokými zdmi, dobře hoří i pražce, čísti eternitových střech kde je dřevo i lepenka…. Ti vůbec nemusí kupovat sírové uhlí z Polska. Mám pokračovat?

        27. A jak často na těch vesnicích mění okna nebo střechu ?
         A jak často na těch vesnicích mění okna nebo střechu ? Jednou za 30,40,50 let ? Také jsem měnil okna na velkém domě a toho dřeva z toho bylo na měsíc topení. Ale topná sezóna má u nás 6-8 měsíců. Na topení dřevem ve starém domě opravdu potřebujete hodně kubíků dřeva (cca 10), tak si zkuste představit jak velká to je hromada a kolik oken, dveří a rámů by jste asi tak na jednu zimu potřeboval.

        28. To si dovedu představit docela reálně, já na té vesnici
         To si dovedu představit docela reálně, já na té vesnici jsem. A vidím, co si sousedi v okolí vozí a po víkendech řežou. Těch domů jako zdrojů je prostě hodně. Když v tom děláte, tak je to pro Vás nejlevnější způsob, jak se zbavit odpadu. A když ne pro sebe, kámoš má taky kotel, v hospodě se to zúčtuje. Když to děláte bez papírů, tak nemáte ani povinnost zdokladovat, jat jste se toho zbavil. A bouračky domů, to je teprve paráda. Těch trámů, překladů, dřevěných podlah.
         Jinak výměna oken v paneláku, to dá topiva a topiva….

        29. A odpor proti EV je objasnen. Bude chybet vyjety olej a cim
         A odpor proti EV je objasnen. Bude chybet vyjety olej a cim budou topit.

        30. Nemci se zamerili na odstavky uhelek. Ze to nejde vzdy podle
         Nemci se zamerili na odstavky uhelek. Ze to nejde vzdy podle planu je normalka, obzvlast kdyz se ruzne organizace zasprajcnou a nic se nehne. V DE chybi dulezita VVN trasa ze severu na jih. Bohuzel to nekdo blokuje a to ma nasledky s uhlim. Ale i to se snad vyresi. To neni problem OZE, ale lidi.

        31. No jak je uz vseobecne znamo, na vyrobu elektriny pro ujeti
         No jak je uz vseobecne znamo, na vyrobu elektriny pro ujeti 10.000 km/rok staci solarni panely o plose 10m2. Takze na 1 milion EV by stacilo 10km2 fve a jezdime v prumeru zadarmo, jen za instalaci fve. Zadne auto nejezdi cely den. Tech prumernych 30km/den je za mene nez hodinu a zbytek dne nekde stoji. Idealne u fve se zasuvkou. A pro ty kteri doopravdy jezdi cely den a jen v noci stoji, bude stacit elektrina ze stavajicich elektraren.JE ne a ruske tuplovane ne.

        32. Tak takovej blud jsem už dlouho tady na fóru nečetl.
         Tak takovej blud jsem už dlouho tady na fóru nečetl. Matematicky stačí, ale prakticky by jste musel jezdit jen přes léto a brzo ráno ,večer a v noci.

         To je stejné jako by jste řekl, že 10m2,nebo 20m2 panelů stačí na provoz rodinného domku včetně vytápění na celý rok.

         FVE je dobrá jako doplněk, ale na celoroční provoz EV pořebujete mít zajištěné celoroční zdroje, nejlépwe na nabíjení v noci, protože přes den je auto mimo dům.

        33. Pokud by vsechny ty 10m2 FVE byly pripojene k siti, bylo by
         Pokud by vsechny ty 10m2 FVE byly pripojene k siti, bylo by uplne jedno kde by se dobijelo. Moje fve nabiji sousedovo EV a moje zase nektera jina fve. A v celkove bilanci by to fungovalo. V noci treba Tunelin a pres den fve. A v zime treba i trochu vic jine zdroje. Rocni bilanci by to ale znacne zlepsilo.

        34. Rikal jste, ze by se tak dalo jezdit skoro zadarmo, „jenom“ za
         Rikal jste, ze by se tak dalo jezdit skoro zadarmo, „jenom“ za naklady na instalaci FVE. Tak ono jiste postavit 10km2 elektrarnu je za hubicku. Privest elektrinu k mistu spotreby je taky zadarmo, ze ? Ted se zda, ze k tomu potrebujeme jeste pripocitat naklady za energii z toho zatracovaneho Tunelina. V zimnich mesicich ta Vase slavna fotovoltaika dava tak 1/3 vykonu. Takze pristavit jine zdroje, cca 220 MW by mohlo stacit? Samozrejme se to ekonomicky skvele vyplati postavit elektrarnu, kterou budu vyuzivat jen par mesicu v roce.
         To je to zelene zadarmo. Jako nic proti ciste vyrobe elektriny, ale reseni kdy vybudujete nestabilni zdroje (FVE), doplnite ho dalsim nestabilnim VTE a oba pak musite zalovat standarnim spolehlivym zdrojem , mi nepripada smart a cool. Ja jsem taky pro cisty vzduch k dychani, ale pojdme se otevrene bavit o tom kolik nas to bude stat a pak se zeptat lidi jestli jsou ochotni takovou cenu akceptovat.

        35. Tak 10m2 je jen priklad. Ja bych vybudoval FVE 20kW, ale
         Tak 10m2 je jen priklad. Ja bych vybudoval FVE 20kW, ale bohuzel to jaksi nejde, urady a tak. A kdybych byl o 10 let mladsi a nebyly by restrikce, tak postavim 50kW FVE a pak me vsichni muzou vite co.

        36. Já osobně plánuju v blízké době na dům soláry(sedlová
         Já osobně plánuju v blízké době na dům soláry(sedlová střecha JV strana cca.100m2)ale zatím čekám na rozumné ceny aku.Zbytek odpovědi výše.PS fanatismus, nebo klapky na očích, kdy nevnímáte co se děje po stranách, jsou většinou na škodu.

        37. Děkuji líp bych to nenapsal.Někteří lidé se na to
         Děkuji líp bych to nenapsal.Někteří lidé se na to dívají jenom z pohledu „domkaře“, a zapomínají na velké firmy, které potřebují stabilní zdroje el.a tepla. Tesla těch solárů na halách také moc nemá a spoléhá na „klasické zdroje“.Navíc evropa přesunula energeticky náročnou výrobu do jiných zemí, hlavně číny, a je otázkou na jak dlouho.Bez spolehlivých zdrojů elekřiny rychle skončíme, a mít všechna vejce v jednom košíku je riziko.Německo má na rozdíl od nás velké možnosti ve větrných el. hlavně na moři, a se solárama je to dobrá volba, ale přesto se ani do budoucna neobejdou bez plynu, proto Nord Stream 2.

        38. Verte tomu, ze Nemci se jednou bez plynu obejdou, ale holt
         Verte tomu, ze Nemci se jednou bez plynu obejdou, ale holt chteji uzavrit JE a uhelky driv, nez stihnou veskerou spotrebu (a o par procent vice) vyrabet z OZE a mit hotove prenosove kapacity (dlouhodoba akumulace a nejspis ani strednedoba (zalezi, jak budou offshore VTE pracovat) dle mych odhadu potreba nebude)

        39. A proč mám ze svých daní platit Tuneln, když já tu
         A proč mám ze svých daní platit Tuneln, když já tu elektřinu prakticky nepotřebuji? Když jak dokazuje Elektrodad dokážu jet 10 z 12 měsíců bez sítě, 8 z 12 si i nabíjet auto, a to nemá na střeše nic extrémního a není v jeho okolí dalších xy fve, které by se sesíťovaly? Proč mne mají zajímat nějaké potřeby firem? Ať se postarají o svůj zadek a tu JE si postaví za svoje.

        40. Pozor, odpurci dotaci vam ted omlati o hlavu, ze dotace jsou
         Pozor, odpurci dotaci vam ted omlati o hlavu, ze dotace jsou zlo a podpora Tunelina je celospolecenska solidarita.

        41. Parafrázuji vaše slova:A proč mám ze svých daní platit
         Parafrázuji vaše slova:A proč mám ze svých daní platit solártunel-už cca.10 let a i v budoucnu.Jak už jsem několikrát psal solárům fandím, ale jakýkoliv fanatismus je na škodu.Je trochu rozdíl zajistit el.rodiný domek, a např. automobilku, výrobu pneu,potravin atd. a to se nebavím o např. výrobě hliníku a oceli v elektrohutích, která je přesunuta hlavně do asie.Jasně, vás to nezajímá, ať se postarají o svůj zadek, vy jenom chcete to auto, soláry, potraviny atd. hlavně co nejlevněji.Kolik má Tesla, (která ty soláry a baterie vyrábí) na svých halách solárů, a domníváte se, že se obejdou bez stabilních zdrojů?

        42. No jestli se ty jaderky postaví v téhle postkoronavirové
         No jestli se ty jaderky postaví v téhle postkoronavirové době, kdy vláda už hlásí schodek 200mldKč letos i příští rok, tak to elektřina určitě nebude za přijatelnou cenu. Když místo vyhození cca 800mldKč do roku 2040 (odhad reálné ceny a termínu dostavby dvou bloků EDU II) raději repasujeme stájící bloky co tak mohou sloužit do roku 2045, a zbytek investujeme do rozvoje OZE, budeme všichni vysmátí. V opačném případě zapláčeme jako občané i jako daňoví poplatníci. Už se těším, jak nás budé sát jaderná lobby a hrad bude vyzývat k utahování opasků v těžké době( způsobené přeci tím virusem).

        43. Pokud se nepletu, tak do rozvoje OZE jsme už investovali a
         Pokud se nepletu, tak do rozvoje OZE jsme už investovali a pořád investujeme v součtu už pěkné stovky miliard. A kde je užitek pro celou společnost, když to všichni platíme? Nikde. A za ty peníze už mohla JE pomalu i stát. Děkuji, žádný další solární tunel nechci. Už se promrhalo dost.

        44. Ted je ted a s dotacema za tunel je stejne zbytecne lametovat
         Ted je ted a s dotacema za tunel je stejne zbytecne lametovat jako s Bilou horou. OZE jsou z dnesniho pohledu lepsi cesta nez Tunelin. Ale ono to vypada, ze nebude ani Tunelin ani FVE.

        45. Já vím, lamentovat je zbytečné. Ale je potřeba to
         Já vím, lamentovat je zbytečné. Ale je potřeba to připomínat. Nebýt tohoto solárního tunelu, mohly se ty obrovské sumy vynaložit na něco prospěšného. Na to tady spousta zelených fanatiků ráda zapomíná 🙂

        46. Vite ze za ten tunel mohlo byt dnes porizeno vic solarnich
         Vite ze za ten tunel mohlo byt dnes porizeno vic solarnich panelu ktere by vyrobily vic elektriny nez muzeme spotrebovat? Je to jen diky podvodnikum ve statni sprave a diky ceskemu tunelovani. A pokud se Tunelin bude realizovat, spadneme jeste vic na hubu, bude to jeste drazsi tunel.

        47. Proto to píšu, mohlo z těch peněz být něco užitečného
         Proto to píšu, mohlo z těch peněz být něco užitečného a místo toho obrovský tunel 🙁

        48. Diag Human udelal podvod s krevni plazmou. Je vhodne prestat
         Diag Human udelal podvod s krevni plazmou. Je vhodne prestat darovat krev? Asi ne a stejne plati pro solarni panely.

        49. Minimálně je dobré se poučit a stejný tunel už
         Minimálně je dobré se poučit a stejný tunel už neopakovat, jedno jestli solární nebo s JE.

        50. Nelze se poučit, teď probíhá největší tunel v
         Nelze se poučit, teď probíhá největší tunel v dějinách světa, covid, jen u nás se rozkradou miliardy na státních zakázkách bez výběrových řízeních, nějaké solární panely je proti tomu dětská hračka.

        51. Přesně o tom jsem psal… obrovské dotace a výsledkem je
         Přesně o tom jsem psal… obrovské dotace a výsledkem je mizerný podíl OZE na celkové výrobě elektřiny. Nic nám to nepřineslo, jenom pár lidí se napakovalo 🙁

         To už bych byl radši, kdyby se za tu sumu postavil další blok JE (a že by to v pohodě stačilo) a dnes už mohl pomalu vyrábět. A FVE by si každý mohl stavět za své, příznivci FVE pořád říkají, že dnes už se to vyplatí i bez dotací. Tak k čemu pořád platíme ty obrovské sumy? Zlodějina…

        52. Jste dost modrooky, kdyz si myslite ze by v pripade vystavby
         Jste dost modrooky, kdyz si myslite ze by v pripade vystavby dalsich bloku Tunelina by si kazdy mohl postavit fve? Srouby by se pritahly natolik aby jen pomysleni na fve bolelo. Podle mota. Kdyz uz jme vam velkoryse ten Tunelin darovali, tak ho take poctive vyuzivejte, jinak …

        53. No prave a proto se Tunelin nesmi postavit. Tunelu bylo dost.
         No prave a proto se Tunelin nesmi postavit. Tunelu bylo dost.

        54. No možná, by jste si pod tím heslem měl založit
         No možná, by jste si pod tím heslem měl založit politickou stranu, nebo alespoň hnutí, něco jako milion chvilek.

        55. Nemam potrebu, Tunelin se zlikviduje sam. Ted se bude
         Nemam potrebu, Tunelin se zlikviduje sam. Ted se bude tunelovat na priprave a ruznych studiich a po case to uschne. Tunel se zasype a bude se hledat jiny tunel.

        56. Občas mě připomínáte 42, ten ví taky všechno co se
         Občas mě připomínáte 42, ten ví taky všechno co se stane.

        57. Mne z toho dohadovani a zkusenosti z minulosti a vyheldem do
         Mne z toho dohadovani a zkusenosti z minulosti a vyheldem do budoucna napada jen jedna vec, na ktere se snad vsichni shodneme. Ze stat uz by se nemel poustet do zadnych velkych akci. A pokud chce delat nejakou podporu, nemel by ji vymyslet, ale mel by se inspirovat jinde. Abych byl uplne primy. Vedou nas bud blbci (co nedomysli sve dusledky), lemplove (co nejsou vubec proaktivni a nechteji se predrit) a nebo tunelari. Takze u statu plati bohuzel porekadlo, ze cim min toho udela, tim mene toho pokazi.

        58. Čistá spekulace 🙂 Kdežto ten solární tunel je tvrdá (a
         Čistá spekulace 🙂 Kdežto ten solární tunel je tvrdá (a drahá) realita.

        59. Cira spekulace je to, ze bez Tunelina zkolabuje sit. Cela
         Cira spekulace je to, ze bez Tunelina zkolabuje sit. Cela Evropa ma vyssi podil OZE a nic se nedeje. Jen Cezko je ve vsem specificky trh. Stejne jako mobilni sluzby a vse ostatni.

        60. Já netvrdím, že síť bez Temelínu zkolabuje. To o čisté
         Já netvrdím, že síť bez Temelínu zkolabuje. To o čisté spekulaci byla reakce na to, co jste napsal předtím. A za tím si stojím, to byla z vaší strany opravdu čistá spekulace.

        61. No jo, kdyz ten Tunelin nejde regulovat, tak maji oze vinu na
         No jo, kdyz ten Tunelin nejde regulovat, tak maji oze vinu na prebytku.

        62. Jak to delaji ve Fracii kde maji z jaderek 75% elektriny? Zeby
         Jak to delaji ve Fracii kde maji z jaderek 75% elektriny? Zeby (kacirska myslenka) jaderne elektrarny regulovat slo?

        63. Nevim. Ale vim, ze v Tuneline a Dukovanech nebezi vsechny
         Nevim. Ale vim, ze v Tuneline a Dukovanech nebezi vsechny bloky. Neco je odstavene, vymena paliva a opravy. Kluci maji stesti, jinak by museli elektrinu rozdavat zadarmo, kdyz uz ted maji potize s nadvyrobou. Slunicko sviti a ja od nich nic nekupuju. Asi nebudu sam a to jim dela caru pres rozpocet, to naszere. Fve jdou v klidu odpojit, jadro ne. A ted si predstavme, ze by tam bublaly jeste bloky navic. Asi by odpousteli paru jako parni lokomotiva.

        64. Pokud by jste si přečetl ten odkaz, tak němci nám za tu
         Pokud by jste si přečetl ten odkaz, tak němci nám za tu nadbytečnou el. ze solárů a větrníků dokonce platí, a je to stále častější, což se u nás pokud vím zatím neděje.To, že se prodlouží plánovaná odstávka bloků je jenom dobře, dělají se tam práce, které byly plánovány na pozdější dobu, alespoň nebude nutné tolik používat tepelné el. až nebude tolik svítit a foukat.

        65. Frantíci byli donuceni se naučit JE regulovat, protože u
         Frantíci byli donuceni se naučit JE regulovat, protože u nich vyrábějí většinu elektřiny. Jde to, ale není to jednoduché.

        66. Jak souvisí temelín s německým přebytkem el?
         Jak souvisí temelín s německým přebytkem el?

        67. Bohužel se v minulosti nedostavěly zbývající bloky
         Bohužel se v minulosti nedostavěly zbývající bloky temelína, a divokých devadesátkách se navíc značně prodražil.

        68. Pamatujete na akci primotopy do kazde rodiny aby mel Temelin
         Pamatujete na akci primotopy do kazde rodiny aby mel Temelin zajisteny odbyt? To byl take megapodvod. A bylo by vic bloku Tunelina, byl by tunel s primotopy jeste delsi a sirsi. Cezko je raj tunelaru a lid jasa jak je Cezko ve vsem nejlepsi.

        69. Ale prdlajs, temelín měl nahradit starší tepelný
         Ale prdlajs, temelín měl nahradit starší tepelný elektrárny, které se pak za velký prachy modernizovaly.

        70. Což byl jen další podvod, jelikož zloději byrokradi,
         Což byl jen další podvod, jelikož zloději byrokradi, posranci a politruci zjistili, že se dá nakrást na dotacích z EU na odsíření a další opatření. Tak ty elektrárny a teplárny jely dále. Podobný podvod byl s plynem, kdy se plynofikovalo o106 za dotování z EU, i když se tam nakonec – protože podobně jako u přímotopů elektřina pak vyletěla cena plynu nahoru – skoro nikdo nenapojil a má jen u plotu černožlutou trubku. Dějiny 30 let po roce 89´jen navazují na komančské zlodějny a myšlení kdo nekrade, okrádá rodinu. Těch 1 milion členů KSČ z 15 milionů obyvatel ČSSR se jen rozlezlo do různých strana a funkcí. Neumřeli a nezmizeli. Vychovávali zdatně následovníky.

        71. A kapitaliste vzesly z clenu KSČ ted provozuji kapitalismus
         A kapitaliste vzesly z clenu KSČ ted provozuji kapitalismus jaky ho soudruzi 40 let malovali. Nakonec se ty jejich predstavy o zlych kapitalistech splnily. Na zapade maji socialni trzni hospodarstvi a na vychode mame ranny kapitalismus made in KSČ. ANO? Ano, Babis take.

        72. Ne, za všechno můžou ilumináti, pánové, možná by
         Ne, za všechno můžou ilumináti, pánové, možná by pomohl studený ručník, nebo jste voliči okamury?

        73. Nejak jste to spatne pochopil. Patogenni struktury jsou pro me
         Nejak jste to spatne pochopil. Patogenni struktury jsou pro me neakceptovatelne. Ty clenove ksc co ted tvori tvrde kapitalisticke jadro jsou nasi pracoviti miliardari. Babis, strnad, toman, janecek atd. Existuje take poctive podnikani a tomu klobouk dolu, pane.

        74. Pokud by se postavil Tunelin, byl by podobny clanek o nejvyssi
         Pokud by se postavil Tunelin, byl by podobny clanek o nejvyssi cene elektriny v CR. Porad dokola, v Cezku nic noveho. Loupeznici loupi a plebs tleska.

        75. Možná, asi, kdyby, tohle jsou ale bohužel fakta, a
         Možná, asi, kdyby, tohle jsou ale bohužel fakta, a přispěl k tomu i zelený fanatismus.

        76. Se zelenym fanatismem to nema nic spolecneho. Investori kteri
         Se zelenym fanatismem to nema nic spolecneho. Investori kteri na fve zbohatli nejspis nemaji o nejake idealy zajem. Byl to zpackany cesky zakon od nejchytrejsich tunelaru na svete. Obdobne ted mame na krku repkovy tunel s. Babise. Ty dotace mely byt pro zemedelce kteri pestuji potraviny a ne svinstvo do motoru. Ten clovek nas vsechny okrada tim, ze odklani dotace uplne jinam.

        77. Ale má, já si tu euforii Bursíka a spol, možná hranou
         Ale má, já si tu euforii Bursíka a spol, možná hranou pamatuji.S těma biosvinstvama souhlas, Babiš je proti Kalouskovi a spol troškař.

        78. Jenže ten Bursík za to nemůže. Ta podpora se dala
         Jenže ten Bursík za to nemůže. Ta podpora se dala několikrát snížit a stopnout a posranci a byrokradi s politruky to dobře věděli. Jen nechtěli, protože už měli rozjeto odklonění do svých kapsiček. Že to byly zrovna FVE je shoda náhod, zkusili to i s bioplynem, teď to zkoušejí s jádrem. Na uhlí už se napakovali a teď jedou v rekultivacích, prostě jedna stejná chamraď.

        79. Ten Bursík s „biomasou“ v tom jel taky, se zbytkem souhlas,
         Ten Bursík s „biomasou“ v tom jel taky, se zbytkem souhlas, ale co si tam lidé zvolí to tam rozhoduje-krade.

        80. Ty peníze nekradly FV panely, OZE ani jiná pro přírodu i
         Ty peníze nekradly FV panely, OZE ani jiná pro přírodu i naši kapsu velmi užitečná technologie, ale konkrétní lidé ve vládě a jejich kamarádi. Jinak se divím, kolika lidem vadí představa, že by se nastavily zákony a ostatní podmíky v ČR tak, abych si já a každý kdo má zájem, mohl chytit 200W elektřiny z těch 1000W/ m2, co mi po východu slunce dopadá zdarma na hlavu. Nebo si mám se sousedy koupit menší, jetý jaderný reaktor, když je to tak výhodné?

        81. Nejlepší je nabíjet EV když parkuje. A když se podíváte
         Nejlepší je nabíjet EV když parkuje. A když se podíváte na většinu aut, tak parkují neustále.
         Lidé, co nepracují jako cesťáci, používají auto cca 1 hodinu denně na cestu do a z práce. Pak stojí. Já, když vyjedu baterku svého Iona dopoledne do nuly a dorazím po pojížďkách do kanclu, tak z pomalé zásuvky 3,6 W jsem za 4,5 hodin a 100%, takže domů jedu s plnou a přes noc nenabíjím.
         Je to celé jen o tom, mít zásuvky na místech, kde auta parkují. Pomalé, klidně jen 10A, tedy 2,3 kW. Pracovní doba s přestávkou na oběd je 8,5 hodiny, těžko někdo každodenně vyjezdí 20 kWh, to já mám na 150 km.

        82. Myslel jsem v noci proto, že je levná elektřina. Pokud
         Myslel jsem v noci proto, že je levná elektřina. Pokud člověk nevyjezdi za den celou baterku, tak nemá důvod nabíjet jinde než doma za levno. Ne každý má možnost nabíjet v zaměstnání zdarma, spíš je to výjimka, ne? To samé u zákazníků, na schůzce a podobně, ne každý má žaludek somrovat o zásuvku všude, kde parkuje 🙂 Prostě normální je za energii (i elektrickou) platit a logicky to bude doma nejlevnější.

        83. Denni elektrina z FVE je nejvhodnejsi. Ale chapu vasi
         Denni elektrina z FVE je nejvhodnejsi. Ale chapu vasi argumentaci, protoze byste uz jinak nemohl rikat, ze EV ma vyfuk v elektrarne. Jinak doporucuji mrknout na nebe, cely den slunecno a FVE dodava stabilni elektrinu. Jeste jen tak pro info, solarni panely jsou pri vyrobe studenejsi, nez kdyz by nebyly vytizene. Energie ze slunce se z 16% premeni na elektrinu a pouhych 84% na ohrati povrchu. Zakon o zachovani energie.

        84. Ale já přeci netvrdím, že EV má výfuk v elektrárně 🙂
         Ale já přeci netvrdím, že EV má výfuk v elektrárně 🙂 Každý doma nemá FVE a ani třeba nechce. Pro toho je ideální právě levný noční proud. To je pak otázka jestli se FVE vůbec vyplatí. A druhá věc auto neparkuje celý den doma.

         Ja to bral podle sebe, jak bych ti řešil já. A věřím, že i velká většina uživatelů když se EV masově rozšíří, prostě přes den auto slouží a v noci se nabíjí. Co je na tom špatně, když v noci je elektřina za babku?

        85. Pokud si někdo klade otázku jestli se vůbec vyplatí FVE,
         Pokud si někdo klade otázku jestli se vůbec vyplatí FVE, proč si jen neklade otázku jestli se vyplatí Lexus :-))

        86. Nevyplatí. Respektive levněji bych jezdil s ojetou Octavkou.
         Nevyplatí. Respektive levněji bych jezdil s ojetou Octavkou. Ale udělal jsem si radost pěkným a pohodlným autem. Takovou radost mi FVE nepřinese. Ale pokud by mi FVE přinesla finanční úsporu, pořídil bych si ji.

        87. Ale spoustě lidí FVE udělá větší radost než luxusní
         Ale spoustě lidí FVE udělá větší radost než luxusní auto, a navíc jim ještě ušetří peníze..
         A náklady na provoz a údržbu FVE a auta jsou taky úplně jinde..
         Důležité je, že si lidi dělají radost..
         Pak rovnice vyplatí nevyplatí většinou nefunguje a pokud ano tak je to ideální stav

        88. Jo, i takto se to dá brát 🙂
         Jo, i takto se to dá brát 🙂

        89. Nocni elektrina za babku je jen kvuli Tunelinu, protoze se ji
         Nocni elektrina za babku je jen kvuli Tunelinu, protoze se ji musi zbavit. Kdyz bude vic fve bude levnejsi denni proud a ten je vic zadany. Pak se vyplati nabijet pres den. Ale to by museli ve vlade povolit smart energy a jine smart reseni. V CR mame hloupe reseni. Jinde maji net metering, v CR mereni po fazich aj.

        90. No ale já se bavím o tom, jaká je teď reálná situace.
         No ale já se bavím o tom, jaká je teď reálná situace. Když si teď koupím EV, tak je pro mě nejvýhodnější, nejlevnější nabíjet to nočním proudem. Taková je realita.

        91. Nejlevnější je pro Vás nabíjet jinde zdarma. Pak nabíjet
         Nejlevnější je pro Vás nabíjet jinde zdarma. Pak nabíjet přes různé paušály. Pak teprve doma v noci, protože musíte mít svůj dům a svůj elektroměr, abyste mohl mít levnější sazbu kvůli elektromobilu. Jinak je fakt, že i pro mne je nabíjení z mé FVE nejlevnější (po těch zdarma nebo v paušálu) protože přicházím jen o 0,895 Kč/1 kWh, za které nyní prodávám přebytky. Díky koronaviru jsem skoro pořád doma, takže když někam vyjedu, vracím se domů a nabíjím ze sluníčka mezi 9-17 hodinou to dává i 3 kW výkonu. Ale pokud mám po cestě nakoupit, zvolím Lidl nebo Globus, obojí pár km od baráku a s rychlonabíječkou zdarma. Doma nabiju jen zbytek do 100%. Nyní, když má žena ve středu home office, už nenabíjíme v noci ani její auto. Přes víkend nabije ze sluníčka, co projezdí doplní ve středu a pak zase o víkendu a tak pořád dokola. Jedině že by se stavila nakoupit a zrovna u Lidlu. I když nyní může i u Kauflandu a dalších ČEZ destinací rychlonabíjet taky zdarma. No a kdyby její šéf o FVE a elektromobilech jen roky (3) nekecal, tak už ho má taky a zásuvku/nabíječku v práci pro sebe i zaměstnance.

        92. Jak říkám, vycházím z reality a mojí situace. Mám
         Jak říkám, vycházím z reality a mojí situace. Mám barák (jako asi většina majitelů EV, ne?) a pokud bych měl EV, mám levnější proud. A ten bych pak využil i na praní, myckuys pod. Neříkal jste kdysi že díky tomu máte stejné účty za elektřinu i když nabijite EV? No a dále vycházím z toho, že za energii je normální platit a pochybuji, že paušál plus platba za kWh bude levnější než noční proud. Aspoň podle ceníku ČEZ to nevypadá. A nabití zdarma u OC považuji za doplněk.

         Takže ano, pokud bych si já koupil EV, tak počítám s většinovým nabíjením doma za NT plus občas na cestách DC za draho a někdy zdarma u OC. Usuzuji tak podle toho jak je naše druhé auto užívané s přihlédnutím k tomu, že jako EV by bylo využíváno víc. Vy to možná máte jinak, to je v pořádku.

        93. Kamarád koupil před měsícem TM3, má najeto už 5000 km a
         Kamarád koupil před měsícem TM3, má najeto už 5000 km a zásadně nabíjí zadarmo, říkal, že chce jezdit za 0,- Kč a to ho na tom baví.

        94. Tak to je dobrá výzva, to bych nedal s mým ježděním 🙂
         Tak to je dobrá výzva, to bych nedal s mým ježděním 🙂

        95. To odpovida spotrebovanym 750 kWh. V domacim nabijeni to
         To odpovida spotrebovanym 750 kWh. V domacim nabijeni to odpovida 1500-2000 Kc. A kdyz muze nabijet u CEZu, tak ma nabijeni uplne zdarma. Dokud nezvladnou novy SW, je nabijeni gratis.

        96. Průměr má 13,5 kWh/100km takže 675 kWh.
         Průměr má 13,5 kWh/100km takže 675 kWh.

        97. Ano, většina majitelů EV má barák, ale není to
         Ano, většina majitelů EV má barák, ale není to pravidlem. Levnější tarif D27d na elektormobil dostanete, tj. 8 hodin denně máte většinou elektřinu za polovic pro celý dům (jen u podnikatelů se to rozlišuje, tam musíte mít jen speciální odběrné místo pro nabíjení). Ano, díky tomu u nás platíme stále stejně nebo méně, než když jsme EV neměli, takže jezdíme zdarma.

         Ohledně paušálu je to otázka počtu Vámi nabitých kWh měsíčně, když máte 5,- Kč za 1 kWh a 2,50 v nízkém tarifu, tak 500,- Kč paušál je předplacených 100-200 kWh, jakmile nabijete více, šetříte. Nové ceníky zatím nemá cenu komentovat, uvidíme, jak se to usadí. To OC je docela významný zdroj, zvláště pak pokud máte v místě vyřizování, jezdíte tam na obědy, na nákupy, do kina. Pak už je to jen otázka Vaší palubní nabíječky, zda za hodinu nateče 3,6 nebo až 22 kWh.

         A pak je to opravdu podle užívání vozu. Individuální.

        98. Mezi námi, znáte osobně někoho kdo má Teslu, eTron,
         Mezi námi, znáte osobně někoho kdo má Teslu, eTron, i-Pace, Konu nebo Niro a bydlí bytovce nebo paneláku? Asi se najdou v segmentu EV s hodnotou 300 tis., ale osobně neznám žádného člověka s jakýmkoli BEV, který by bydlel v bytovce či paneláku.

        99. Když já ty lidi nelustruju. 🙂
         Když já ty lidi nelustruju. 🙂

        100. To je takový šibalská vyhýbací odpověď. Co znám
         To je takový šibalská vyhýbací odpověď. Co znám osobně lidi, tak vím, v čem bydlí a čím jezdí a tedy já tu kombinaci panelák + BEV u nikoho neznám.

        101. Tak to já znám hned 2. Orlová a Ostrava. A u dalších 2 si
         Tak to já znám hned 2. Orlová a Ostrava. A u dalších 2 si nejsem jistý.

        102. Odhaduji, ze by do 14 dnu zadne funkcni EV nemel. Takovych
         Odhaduji, ze by do 14 dnu zadne funkcni EV nemel. Takovych dlazdicu jsou plna sidliste a zeman rikal, ze EV jsou spatny. Tesla, eTron apod. by byly u panelaku bila vrana s nizkou sanci na preziti. Hura, jsme postkomunisticky vychod.

        103. Mám BEV z druhé ruky, parkuji na sídlišti a nejhorší co
         Mám BEV z druhé ruky, parkuji na sídlišti a nejhorší co se mi stalo je (před pár dny) prstem na špinavé 5. dveře napsáno Jezdíš jako ***. A to jsem do loňska jezdil s nálepkou vzadu Jezdím na proud, jinak je to auto dost nenápadné.

        104. Pokud mate Stromos, asi mu nic nehrozi.
         Pokud mate Stromos, asi mu nic nehrozi.

        105. Ty si prasečí tlamo neber do huby byť jen můj nick.
         Ty si prasečí tlamo neber do huby byť jen můj nick. Nestálo by mi za to, abych jakýkoliv Evehikl byť jen nehtem obešel, protože jejich majitelé jsou nešťastni už jen z pouhého vlastnictví a temné budoucnosti těch svých křápů…. Nemá cenu je dělat ještě nešťastnějšími… Ale protože vždy existuje vyjímka z pravidla, ve Tvém případě bych se přemohl Vendulí a okno Tvé Tesličky bych s chutí prohnal poctivou žulovou 10×10…. Čus, Dlaždič.

  1. S tou Konou to o něco lepší než s Ioniqem uržitě bude.
   S tou Konou to o něco lepší než s Ioniqem uržitě bude. Teda, pokud to bude ta Kona z tohoto článku – 64 kWh. Jednak má díky větší baterce delší dojed, ale hlavně má normální, celkem rychlé nabíjení, na rozdíl od toho Ioniqa. A to je na delší cestě, kde se bude min. 2-3 krát nabíjet, důležité.

   Co jsem viděl různé testy, tak ten nový Ioniq má sice větší baterku než předchůdce, ale tím pomalým nabíjením to zabili a auto absolutně není vhodné na dlouhé trasy. Teda… ne že by obecně auto typu Ioniq bylo bůhvíjak vhodné na dlouhé cesty, ale jsou lidi, co by to byli ochotni podstoupit. Jenomže s tím zmršeným rychlonabíjením nabíjením je to nanic.

      1. Jo, ten starý Ioniq je v pohodě, ale ten už se neprodává.
       Jo, ten starý Ioniq je v pohodě, ale ten už se neprodává. Myslel jsem nový Ioniq, ten je pěkně zmršený, co se týká nabíjení. Nejen, že max. je jenom kolem 45 kW, ale už od 50% to citelně klesá, ten starý má výkon 60-70 kW od počátku až do téměř 80%, to je rozdíl.

       1. Stary Ioniq ma na 50kW nabijecce vykon kolem 47-49kW do 74%,
        Stary Ioniq ma na 50kW nabijecce vykon kolem 47-49kW do 74%, pak do 82% plynule klesne na cca 22kW a od cca 90% plynuly pokles na cca 8kW, kde se nabijeni pri 94% vypne. Na 150kW nabijecce je vykon kolem 67-69kW opet do 74%, plynuly pokles do 82% na cca 22kW (a dale cisla nemam). Odecteno z displeje na MOL nabijecce.

 13. Výborně, tak teď zkuste vzít Leafa a objet ČR podél
  Výborně, tak teď zkuste vzít Leafa a objet ČR podél hranic. Že to nejde? No, fakt to nejde, protože třeba u nás na jihu máme v okresu Prachatice přesně 0 DC stanic. Vedle v okresu Č. Krumlov také přesně 0 DC stanic. A pak o kousek dál v okresu J. Hradec máme taky krásnou nulu. Je sice hezké komentovat stav v zahraničí, ale chtělo by to zamést si před vlastním prahem. Jediná pro mě pozitivní DC EONu je v Jihlavě, jinak kdyby tu EON nebyl, vystačil bych si s ČEZem.
  Vyprávění je pěkné, ale vlastně jsem se nedozvěděl vůbec nic. Tak raději běžte stavět ty DC stanice, máte pár let zpoždění. Bohužel..

  1. Souhlas – stavte hlavně stanice! Nedávno jsem nabíjel v ČB
   Souhlas – stavte hlavně stanice! Nedávno jsem nabíjel v ČB ul. U Koněspřežky a říkal jsem si: „To to trvalo! Hned vedle sídla E.ON“ a jedna DC! Od roku 2016, co e-jezdím! Běžně jedu ZR (Žďár) – Zvolen se 24 kWh (v baterce něco přes 19 kWh – e-NV200) na otočku za 1 den. A když jsem to jel 64 kWh Kia SOUL EV, tak mě to „nebavilo“, protože pořád 130 km/h, jedno kafe v Rousínově a třeba v Trenčíně ještě bylo v baterce 1,5x více než plné e-NV200 (24 kWh)! Kia, Niro – není problém po Evropě! O Tesle se nebavím … Závěr: ano, hlavně stavte wallboxy úplně všude, ta DC budou jen na dálky! Ale to tu hlásám od r. 2016.

   1. Pane kolego, vás vnímám jako čistého masochistu! Ne že
    Pane kolego, vás vnímám jako čistého masochistu! Ne že by to nešlo, ale takové dálky malobaterkáčem? Já jel zkusmo trasu Humpolec – Ostrava a zpět s 24kWh Leafem (předat zásilku). V letním parném dni to byl pěkný, ale celodenní a trochu unabíjený výlet. Na cestě zpět ještě zpopmalovaný přehřátými baterkami 🙁
    Běžně se dá ztratit na cestě 6 hodin i s předáním, zastávkami na kávu atp. Pokusný výlet jsem ale udělal za víc než 8 hodin. Dobrovolně / často bych to nerad opakoval.

    S velkobaterkáčem, jednou větší přestávkou na cestě a možností nabíjet v destinaci – to si velmi dobře představit dokážu. Problém je, že z EU navržená změna legislativy, nařizující organizacím povinně dovybavit firemní parkoviště nabíjecí infrastrukturou se v ČEZku nějak nedaří dostat na pořad dne. Já bych k tomu přidal ještě rezervační systém podobný Tesle. Abych mohl jet „na jistotu“ a aspoň trochu plánovat.

    1. Protože jste to jel tím Leafem! Já to jednou jel také
     Protože jste to jel tím Leafem! Já to jednou jel také Leafem a myslel, jsem, že se z toho nabíjení Leafa 40 kWh „zvencnu“. I když jsem to od rána šetřil, čím jsem se blížil k cíli (zpět domu), tím to bylo horší a horší! To enVéčko nabíjí jedna báseň, čím je to teplejší, tím to rychleji nabíjí a hlavně – se to uchladí!! Jó, to se musí zažít! Takže klidně cestu k moři. Na podzim jsem s tím byl v Alpách. Ty Leafy jsou na tom o hodně hůř než eNVéčko 24 kWh.

 14. Proc neni mapa cesty spolu s misty nabijeni, tabulka nabitych
  Proc neni mapa cesty spolu s misty nabijeni, tabulka nabitych kWh & doba stravena nabijenim plus cena za nabijeni spolu s hodnocenim, jak jednotliva auta ukazuji dojezd na palubnim pocitaci a jaky je realny dojezd? I to, ze se nabijelo za jednorazove tarify, je dobra informace. Ale kolik EUR za kWh to u jakeho poskytovatele je? Sdilet zazitek z cesty je fajn, ale proc redakce nechce po pisateli komplet info? Toto by mel byt technicky orientovany server a ne server s clanky typu „jeli jsme 1000 km a dalo se to“. Skoda, dost se promarnil potencial cesty a clanku. Na tomto serveru byly v minulosti dobre clanky se zkusenostmi lidi z dalkovych cest elektromobilem. A ty mely vetsi prinos.

  1. Souhlas. Taky bych bral trochu podrobnější popis cesty a
   Souhlas. Taky bych bral trochu podrobnější popis cesty a hlavně nabíjení… kdy, za kolik, spotřeba na dálnici. A taky by mě zajímal rozdíl mezi EQC a Kona co se týče dojezdu a dobíjení, tedy kdo na koho musel čekat 🙂 Je to odfláknuté.

   Jinak, cena Fastned 0,59 a Ionity 0,79 eur/kWh. Při spotřebě 20 kWh/100 km je to náklad kolem 12 nebo 16 eur na 100 km! Jinak je cena kolem 0,40 eur/kWh, i tak je to dražší než úsporné spalovací auto.

   Jinak, doba jízdy… Google mapy mi ukazují přesně 9 hodin ze Zličína do cílového města. Dal bych si dvě pauzy, každá po 300 km (necelé 3 hodiny), což by úplně stačilo, v součtu tak max. hodinka, takže do 10 hodin. Ztráta 4 hodiny, to už je na každém ať to zváží. Pokud to někdo jede jednou za rok, nic se neděje a dá se to přežít.

   1. Jak by řekl kolega, je to sice delší cesta, ale zato
    Jak by řekl kolega, je to sice delší cesta, ale zato dražší 🙂 Článek má spoustu řečí a málo dat. Chybí tabulka spotřeby jednotlivých úseků, průměrná rychlost apod. Každopádně tímto způsobem cestovat pravidelně je nesmysl, to bych se na EV mohl vykašlat, místo Kony bych za stejné peníze koupil Mercedes E-classe s dojezdem na jednu nádrž 1000 km a ještě by mi zbylo 200 tis. Kč na palivo včetně 4 letého servisu a údržby zdarma. Jakože mám BEV auta rád, tak tohle bych fakt nedával.

    1. Samozřejmě, že na pravidelné cestování je to blbost,
     Samozřejmě, že na pravidelné cestování je to blbost, proto mám hybrid 🙂 Ale je škoda, že jsme se z článku skoro nic nedozvěděli, zajímalo by mě Kona vs. EQC, jak dojezd tak rychlost nabíjení. Ale i další data… škoda, promrhaná příležitost.

     1. Tak všichni jsou z Mobility Services společnosti E.ON a
      Tak všichni jsou z Mobility Services společnosti E.ON a možná v této společnosti mají i nějaký vliv na řešení mobility. Pokud pochopili jaký je, i „díky“ jejich zaměstnavateli, dobíjení na cestách oser tak to promrhané nebylo.

Napsat komentář