Zdražování se dotkne i tepláren, čeká je přechod na biomasu a odpady

Zdražování se letos nevyhne ani sektoru teplárenství. V závislosti na zdroji podraží v příštím roce o jednotky až desítky procent. Oproti odvětví plynárenství nebo energetiky se ale stále jedná o levnější a stabilnější zdroj tepla, který využívá téměř 40 % českých domácností. V teplárenství se prozatím nejvíce využívají fosilní zdroje, rychle se ale zvyšuje podíl biomasy, která letos tvořila 10 % objemu paliva. Do budoucna se ale bude více využívat také spalování odpadu. Vyplývá to z analýzy projektu datové žurnalistiky Evropa v datech.

Centrální zdroje jsou stabilně největším dodavatelem tepla pro české domácnosti. Aktuálně je na ně napojeno 1,7 milionu domácností a využívá je celkem 4,1 milionů Čechů. „Podíl tepláren na vytápění domácností se stále drží u hranice dvou pětin, konkrétně 38,1 %. Počty dalších odběratelů z řad průmyslových podniků a terciární sféry nejsou souhrnně evidovány, ale bude jich v řádu stovek až jednotek tisíc,“ říká Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky.

Ceny tepla v České republice. foto: DFMG

Domácnosti odebírají přibližně polovinu vyrobeného tepla, zbytek směřuje do průmyslu nebo veřejných institucí. Teplárny jsou zároveň pro zákazníky oproti individuálním formám vytápění pohodlným řešením – není třeba se starat o pravidelné revize nebo výměny zařízení, po zahájení topné sezóny stačí jen jednoduše zapnout topení. 

Palivový mix tepláren v České republice. foto: DFMG

Teplo za 10 let podražilo o 33 %

I přes diverzifikaci zdrojů se ani sektoru teplárenství nevyhne zdražování. V porovnání s extrémními výkyvy na trhu s plynem a elektřinou je ale teplo stále poměrně stabilní komoditou. V roce 2012 činila jeho průměrná cena 484 Kč/GJ bez DPH, odhad pro rok 2022 je 648 Kč/GJ. To znamená nárůst o 33 % za 10 let od roku 2010, přičemž do roku 2020 rostly ceny tepla mírně, v roce 2017 pak dokonce poklesly. 

Vytápění a teplárny v Evropě. foto: DFMG

ČEZ Teplárenská už ohlásila záměr zvýšit od ledna 2023 ceny v průměru o 20 %. Teplárny Brno zavedly zvýšení ceny už od listopadu 2022. Teplárna Zlín a Teplárna Kladno, které společně dodávají teplo 37 500 zákazníkům, plánují zdražení tepla o 3–25 % v závislosti na zdroji. Díky využití domácího uhlí a biomasy je zajištěna bezpečnost dodávek a zdražení zároveň není zdaleka takové jako u tepláren, které vyrábí z dováženého plynu.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Zdražování se dotkne i tepláren, čeká je přechod na biomasu a odpady”

Napsat komentář