Začala výstavba LNG terminálu Stade u Hamburku, zajistí plyn i pro Česko

Česká republika pokračuje v posilování své energetické soběstačnosti, jejímž základem je omezování energetické závislosti na Rusku.

Dnes byla nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře slavnostně zahájena stavba prvního německého pevninského LNG terminálu pro zpracování a další transport zemního plynu.

Pod taktovkou konsorcia Hanseatic Energy Hub tu tento terminál zahájí provoz už v roce 2027. Ve spolupráci s vládou zasmluvnila loni Skupina ČEZ ve Stade dlouhodobou roční kapacitu 2 miliard m3

„Neustále pracujeme na tom, abychom České republice zajistili tu nejlepší možnou budoucnost naší energetiky. To znamená, že pokračujeme v opatřeních na její modernizaci jako rozvoj jaderných bloků nebo ve zlepšování investičního prostředí pro obnovitelné zdroje, ale také v opatřeních na posílení energetické bezpečnosti jako rozšíření kapacity TAL, které nás zbaví závislosti na ruské ropě. Věnujeme se také vyjednávání o dodávkách plynu, které nahradí dovoz z Ruska či investicím do plynové infrastruktury v podobě zásobníků a potrubí,“ vyjmenovává ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává:

„Zásadní součástí toho všeho jsou i kapacity na dovoz zkapalněného zemního plynu ze zámoří. Po zajištění kapacity v plovoucím LNG terminálu v Nizozemsku se nám loni na podzim ve spolupráci s ČEZ podařilo zajistit kapacitu i v prvním německém pevninském terminálu Stade. Za tři roky od dnešního zahájení jeho výstavby, se bude podílet na pokrývání více než čtvrtiny dnešní české spotřeby. Díky své výhodné poloze může přispět i ke snížení poplatků za dopravu plynu do České republiky.“

„Situace na trhu s plynem v Evropě se postupně stabilizuje, ale musíme být připraveni na případné další výkyvy. Těší nás, že i díky spolupráci české a německé vlády a vstřícnosti našich partnerů ze společnosti Hanseatic Energy Hub, můžeme dnes být i u zahájení výstavby prvního pevninského terminálu v Německu ve Stade. Jedním z klíčových prvků pro přechod k bezemisní energetice budou v příštích letech v kombinaci s obnovitelnými zdroji také plynové elektrárny vyžadující stabilní dodávky paliva, které mohou poskytnout právě terminály LNG. Česká republika si tak díky kapacity ve Stade zajistí dlouhodobé dodávky LNG a zároveň později možnost získávat po konverzi terminálu bezemisní plyny,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. 

Budoucí pevninský terminál Stade se nachází na území spolkové země Dolní Sasko, zhruba na polovině cesty po Labi z Hamburku k ústí Severního moře. Vedle strategické polohy je výhodou terminálu i fakt, že je přístupný největším LNG tankerům o délce 345 metrů a jeho součástí budou i velké plynové zásobníky.

Celková roční kapacita po dokončení bude 13,3 miliard kubíků plynu, z toho 1,3 miliardy připadne na krátkodobé spotové kontrakty. Zhruba 90 % kapacity si rezervovaly velké evropské energetiky, vedle ČEZ ještě němečtí hráči EnBW a SEFE.

V první fázi bude sloužit k dovozu a zpracování LNG, syntetického zemního plynu (SNG) a biometanu, následovat má i zpracování uhlíkově neutrálního amoniaku jako přepravního média pro zelený vodík. Akcionáři Hanseatic Energy Hub jsou společnosti Buss Group, Partners Group, Enagás a Dow.

„Po šesti letech plánování a povolování nyní začíná fáze výstavby. Jsme hrdí na to, že ve Stade vzniká první německý pozemní terminál – jedná se nejen o velký německý, ale také o velký evropský projekt. Soukromě iniciovaný a financovaný projekt těží z rozsáhlých zkušeností našich akcionářů. Partners Group je jedním z největších soukromých investorů v sektoru infrastruktury. A Enagás, přední evropský provozovatel terminálů LNG, převezme provozní odpovědnost a spojí se s Dow, ideálním průmyslovým partnerem na místě ve Stade. Buss Group sehrála klíčovou roli iniciátora v posunu projektu vpřed a při sbližování akcionářského týmu,“ říká Jan Themlitz, předseda představenstva Hanseatic Energy Hub.

Česká republika má v terminálu Stade pronajatou kapacitu na 15 let, s možností prodloužení až na 25 let právě v souvislosti s budoucím využíváním zeleného vodíku. Ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň transakci podpořilo uzavřením zajišťovací smlouvy s ČEZ, podobné jako v případě terminálu v Eemshavenu.

ČEZ pro Česko v terminálu Stade zajistil kapacitu 2 miliardy kubických metrů plynu ročně, což představuje více než čtvrtinu loňské roční spotřeby ČR. Ta v posledních letech setrvale klesá. Ještě v roce 2021 spotřebovali Češi 9,4 miliardy kubíků, o rok později už jen 7,5 miliardy a loni dokonce jen 6,7 mld. m3.

Meziročně se tak v roce 2023 podařilo uspořit dalších cca 800 milionů kubíků, tedy přes 10 %. Role zemního plynu při transformaci české energetiky bude ale významná i v dalších letech, v teplárenství pomůže s nahrazováním uhlí a v případě elektřiny půjde o výrazný prvek udržování stability sítě pomocí paroplynových elektráren. 

zdroj: tisková zpráva

19 Comments on “Začala výstavba LNG terminálu Stade u Hamburku, zajistí plyn i pro Česko”

 1. No výborně, bez nákupu plynu to zatím nepůjde, ale nazývat to energetickou soběstačností České republiky? Soběstačnost je možné použít pouze v souvislosti s OZE, bio-něco, uhlím, nebo jádrem, ale pouze v případě, že by se obnovily uranové doly a postavily zpracovatelské závody.
  Cokoli se někde nakupuje, dopravuje, tak je jen formou závislosti.

  Jak absurdní by bylo říci: Mám barák soběstačný, protože mi do něj vedou dráty a mám supermarket za humny.

  1. O soběstačnosti mohl naposled mluvit Tomáš Baťa. Dělníci mu jezdili do práce na kolech nebo pěšky. Továrny poháněly parní stroje, později měl vlastní elektrárny i plynárnu. Uhlí si vozil po svém kanále z Hodonína. Čluny tahali koně po břehu. Ropu potřeboval jen pro svoje soukromé letadlo a tu měl asi taky z Hodonína.

     1. Pro Visper…. Jistě na něj všichni dělníci vzpomínali s láskou a proto rčení ,,Jseš v prdeli jak Baťa s dřevákama“ zlidovělo😃
      Ten jeho fízlovací kancl ve výtahu je taková třešnička, ale třeba že u baťových domků nesměli dělníci pěstovat zeleninu ale pouze okrasné květiny je síla 🙄
      A jestli se nepletu měli děláci nucenou možnost nakupovat za poukázky ve firemních obchodech (předražené potraviny)….
      Kdo trochu zná světovou literaturu, vzpomene si na Hrozny hněvu, a další US meziválečná díla.. .

      Potřebujeme víc Baťú, stejně jako více Kožených 😅😁😂

      1. Já jsem to nezažil znám jen vzpomínky pamětníků. Wikipedie píše třeba toto:
       Ačkoliv hospodářsky velmi pozvedl chudý kraj a dal lidem práci a vyšší životní úroveň, v očích komunistů byl jen kapitalistický vykořisťovatel. Ve 30. letech dvacátého století dělnický pěvecký soubor „Modré blůzy“ zpíval: „Copak v této republice, tu si Baťa fouká, však až přijde revoluce, ať se ztratit kouká“.
       Byli vyslyšeni. Ztratil se a pitomci potom dřeli v n.p. Svit za pár korun.

        1. Nechci pokračovat v této debatě ale přesto mi nedá se nezeptat: jak si ty představuješ spravedlivou společnost?
         Já znám jenom dvě možnosti: když se cítíš vykořisťován tak můžeš svobodně přejít jinam. Druhá možnost je, že se sám staneš podnikatelem ale potom budeš v očích jiných vykořisťovatel ty. Dnes se houfně rozšiřuje ještě třetí možnost: kňučet na úřadech a pobírat podpory.

        2. pro Visper…. Myslíš kňučet na úřadech a pobírat podpory přesto, že tvrdě pracuješ???
         Máš pravdu – takový nešvar se nám tady opravdu houfně rozšiřuje…
         Možná by pomohlo té dělnické lůze odebrat děcka do pasťáku, a vykopnout ty smrady ať chrápou pod širákem….
         To by hned začali bouchat kapitalistické normy o stopéro 😅🤔🤢🤮

        3. Neodpověděl jsi mi jak si představuješ tu spravedlivou společnost. Tak nemám dalších otázek.

        4. pro Visper…. Říkáš že jsem ti neodpověděl… Ale já ti přece odpověděl už posledně – od té doby se nic nezměnilo….
         Tak ti to teda připomenu: zeptej se sám sebe a porovnej se současným stavem. Vyjímečně si můžeš dovolit upřímnost, protože zveřejnění výsledků tvého morálního auto-experimentu nepotřebuji😉

  2. pro Lih…. Nedávno se mě ptala známá o radu: Dostala supr nabídku na plynovou přípojku, tak co si o tom myslím…
   Povídám ji, ať si vzpomene jak je tenkrát ojebali s el. přímotopy, dnes s tímto plynem to bude ještě horší – to už nebudou levné ruské prdy do trubky….
   A ona mi povídá, že by aspoň měla alternativu, kdyby přišla krize a nešla elektrika…
   To jsem zase koukal, jaké mají lidi představy.😱

   1. Lidi jsou uplne debilni a neumeji premyslet. Vsechno co delaji jim ridi pudy a dojmy.
    Nejlepsi nazorny priklad byl pred volbama v jeste spolecnem Ceskoslovensku. Pani ze Slovenska rikala v ankete: Ja budu volit Meciara, protoze jsem pro zachovani spolecneho Ceskoslovenska.
    Vetsina lidi nechape deni kolem sebe a co zpusobi za chaos odevzdanim svych hlasu udajnym spasitelum. Dnes to same ve Francii. Katastrofa pro celou Evropu. Prijde jeste Trump, v Nemecku AfD a muzeme se jit picnout.

    1. pro Leodendula….. Já bych to s těma francouzskýma národovcema neviděl tak katastroficky.
     Samozřejmě že to jsou šmejdi, ale vzpomeň si na Italku, matku a katoličku… V podstatě je servilní politik, jako všichni ostatní (ve vztahu k USA), dokonce se veřejně mazlí se Zelenskim.
     Nemyslím že by Lepen chystala revoluci.
     Obávám se že můžeš být v klidu.

Napsat komentář