Wyoming chce od roku 2035 zakázat prodej elektrických aut

Úplně proti proudu se vydal americký stát Wyoming. Tamní senátor Jim Anderson představil zákon, kterým chce od roku 2035 zakázat prodej elektrických aut.

Senátor Jim Anderson si bezesporu chce hlavně připsat mediální body. Jak řekl novinám Cowboy State Daily, cílem zákona je „působit proti zákazům prodeje nových aut se spalovacími motory ve státech jako Kalifornie a New York“. Podle informací magazínu InsideEVs má návrh silnou podporu členů Sněmovny reprezentantů a Senátu státu Wyoming.

Wyoming je americký stát s nejmenším počtem obyvatel, je jich jen přes půl milionu. Zároveň je ale státem, kde ropný a plynárenský průmysl zaměstnává tisíce lidí. A ti se zřejmě obávají, že je elektromobily připraví o jejich práci a budoucnost. Návrh zákona samozřejmě bojuje starými osvědčenými zbraněmi. Píše se v něm mimo jiné:

„…kritické minerály používané v elektrických bateriích nejsou snadno recyklovatelné nebo skládkovatelné, což znamená, že skládky komunálního odpadu ve Wyomingu i jinde budou muset vyvinout postupy pro bezpečnou a odpovědnou likvidaci těchto minerálů.“

Což samozřejmě není pravda a skoro každý to už dnes ví. Jen do Wyomingu ještě aktuální informace zřejmě nedorazily. A přitom je tam tak pěkně!

zdroj: InsideEVs

53 Comments on “Wyoming chce od roku 2035 zakázat prodej elektrických aut”

            1. Každá věc byla krásná ve své době. Kočár se čtyřmi koni byl krásný, parní mašinky taky. I spalováky byly krásné v minulém století. Ale do tohoto století už nepatří. Když otevřu kapotu tak se mezi tranzistory třepe umaštěný písťáček. To je anachronizmus. Připadá mi to jako televize s výfukem. 😉

              1. Pro Vispera, Lopatu a Oštěpa:
                akunářadí a elektrokolo skutečně nepoužívám, LEDku telku doma mám a nedívám se na ni, protože jsem s těžkým srdcem aceptoval dotýkáč. Ale chci říci – všichni ti, kdož tráví víkendy tím, že jezdí na srazy historického šermu, milovníci starých zbraní, starých řemesel, ti co opravují zříceniny, hrají historickou hudbu, ti co cídí, leští a po kousíčkách skládají veterány, lokomotivy a všechno to, co v jejích očích je úžasným dílem šikovných lidských rukou – tak ti všichni podle vás by měli být co – nejlépe zplyňováni? Nebo bude stačit, když pro ně budou vyhraženy rezervace jako pro Indiány? Bude stačit, když jim bude všem důkladně nakopáno do ři.ti? Nemáme my se zálibou v různých artefaktech starých časů nárok na existenci, chcete říct? Vsadím měsíční plat na to, že v této republice by se našlo minimálně 10 lidí, kteří by mnohem více než svůj měsíční plat dali za to, aby doma měli televizi s výfukem. PS. Znám špičkového programátora, který právě skládá veterány ale dotýkáč nevezme do ruky? Zabít a rozmazat???

                1. Vůbec ne, staré věci mám rád a veterány taky. Ale nepoužívám je k životu, jsou jenom na koukání. Milovníci historického šermu taky asi nevyrazí bojovat proti raketometům.

                2. Pro Dlaždicy…😮Co to je za otázky??
                  Nejsi ty nakonec tak trochu pitomej??😃

                3. Hezky ses rozepsal, dlažbo 👍.
                  Nádherná ukázka demagogie, překrucování skutečnosti, nafukování a současně bagatelizování . Typické pro ropáky.
                  Na co jsi to vlastně odpovídal?

  1. navrh nema sanci projit a ikdyby prosel, je to uplne fuk, na prodejich elektromobilu se to neprojevi nijak stejne jako se to neprojevi na prodejich spalovacich aut, neb Wyoming je asi podobna kupni sila jako cele Brno kdys tam jsou studenti 😀

    Wyoming je silne zavyslej na fosilnich palivech, tezi se tam, zpracovava se tam a bez ropy, plynu, uhli a dreva by Wyoming byl neco jako obri plocha s narodnima parkama kam v lepsim pripade prijede turista do toho narodniho parku kdyz nahodou zabloudi pri cesto po mezistatni skrz Wyoming, osidleni ridke a infrastruktura slaba, celym Wyomingem ktery je 3 vetsi nez Ceska republika prochazi jen dve mezistatni dalnice a jedna tam konci, nebo zacina? ve Wyomingu zije vic bizonu nez lidi, hlavni mesto je tak obrovske ze v nem zije ohromujicich 62 tisic obyvatel, to i Pardubice coby hlavni mesto Pardubickeho kraje je o polovinu lidnatejsi

    spis nez blbosti ohledne nesmyslneho zakazu ktery stejne neprojde, by se mel pan senator soustredit na to, jak Wyomingu coz je jeden z nejchudsich statu USA (ikdys se tam tezi ropa, plyn, uhli a drevo) zajistit aby po roce 2030 nekrachovali az jim zacne strmne klesat poptavka po uhli, rope a plynu, kteryma ted plnej „statni“ kasu a ze kterych fungujou, protoze 600 tisicovej statecek nema sanci ani ovlivnit to co se deje v 330 milionovych USA, natoz aby ovlivnili to co se deje na 8 miliardove zemi, aneb jak z chudeho Wyomingu udelat jeste chudsi Wyoming behem 10-15 let, uzasny to zivot americkeho senatora 😀

    Norsko je o cca polovinu vetsi stat s cca 10 nasobnou populaci, tezi cca dvojnasobek ropy a pluny nez Wyoming, ale HDP Norska je temer 3x vetsi nez Wyomingu, to je to oc tady bezi, a je to ciste na lidech Wyoming jak jsou chytri ci hloupi a nechaj za sebe rozhodovat debila co si hrabe jen podsebe a lobuje vsi silou za tezare kteri Wyoming az nebude co tezit proste opustej

    1. Kdyby sis vytáhl hlavu ze zadele a místo plození stránky tlachů jsi stejný čas věnoval studiu toho, oč vlastně senátorum šlo, nebyl bys za anagažovaného eVola.
      Šlo tam o vyvolání serózní diskuse o zákazu prodeje spalovacích aut, kdy toto se nediskutovalo vůbec, zatímco, když se navrhne zákaz prodeje zkratovozů, tak se mohou všichni pos.rat.

        1. Mě zaujalo to druhé video s výpočtem návratnosti investice do fotovoltaiky. Pokud by pán doplnil do excelu náklady ušlé příležitosti alespoň v úrovni výnosů státních dluhopisů a započetl alespoň základní servis FVE, tak návratnost nebude vypočtených 17 let, ale nikdy. Naopak to skončí pořádnou finanční dírou.
          A to by si tady měli FVE fanboys pouštět stále dokola a dokola.

            1. Náklady ušlé příležitosti musíš zohlednit v každé seriózní investiční rozvaze. Jsem rád, že to tam pán zmiňuje, i když účelové ponechává položku nevyplněnou. Přitom není nic jednoduššího než použít alespoň základní úrokovou sazbu, i když bude hluboce pod reálnými možnostmi alternativního zhodnocení.
              Jak to souvisí s lichvou mě tedy zcela unikai.

              1. pro Runnču …. Kdysi ve starověku lidé dopustili zločin, který od té doby ničí a dusí civilizaci: užitečný nástroj – peníze byly znásilněny a přetvořeny na výrobní prostředek… Když to vezmeš do důsledku, tak se vlastně nevyplatí vůbec nic jiného, než investovat/ půjčovat peníze, všechna výroba obnáší náklady a námahu.
                Že nechápeš souvislost s lichvou je k smíchu – kapitálová investice je druh lichvy…A taky zločin ( i když legální) …

                1. Náklady ušlé příležitosti nesouvisí s kapitálovou investicí. Pán na videu to chápe správně, jen ze stydlivosti nechává ve vzorečku nulu. Aby výsledek nevypadal pro FVE tak katastrofálně.
                  Pokusím se ti to vysvětlit tak, aby si to pochopil, a prosím ber to jako abstraktní příklad.
                  Babička ti odkázala 300 tisíc Kč.
                  Scénář 1 – Koupil sis malou FVE. Díky ní si ušetřil za 25 let 600 tisíc Kč. Což zní na první pohled lákavě, ale jenomže těch 600 tisíc Kč je reálně méně, než oněch investovaných 300 tisíc Kč na začátku. Investice se ti vrátila pouze nominálně, ale nikoliv reálně.
                  Scénář 2 – Koupil sis lesní pozemek po těžbě a zasadil sazenice. Po těch 25 letech si zpeněžil dřevo také za 600 tisíc Kč. Stejně jako v prvním případě je těch 600 tisíc reálně méně, než 300 tisíc v okamžiku investice. Ale stále ti zůstává pozemek, jehož hodnota se přinejmenším také zdvojnásobila.

                  Rozdíl v těchto dvou scénářích je 600 tisíc Kč, a to je i náklad ušlé příležitosti. Tím že ses rozhodl pro FVE, jsi „přišel“ o 600 tisíc.

                  Pravdou je, že náklad ušlé příležitosti, stejně jako úsporu, nelze předem přesně vyčíslit. To ale neznamené. že tam není. Ve dvou zmiňovaných scénářích platí, že čím vyšší úspora po pořízení FVE (tedy vyšší ceny energií = vyšší ceny všecho = vyšší inflace), tím vyšší náklad ušlé příležitosti (vyšší cena dřeva, vyšší cena pozemků).

                  Paradox investice do FVE – s růstem cen energií nestoupá návratnost investice.

                2. 2 runner: Scénář 2. koupen lesni pozemek, napadl ho kurovec a na to se pojisteni nevztahuje, a clovek je pak v tom jeste extra v minusu za zachranu lesa.

                  Nebo lehne popelem, pokud to bylo treba bleskem, tak ti nahradi nove zalesneni atd., ale jses mozna tak na nule, budes cekat 30 let, nez se z toho da neco tezit. Nebo ti to zapali zhar a na to se pojisteni take nevztahuje..

                  Popripade penize das do akcii a ty firmy zkrachujou nebo budou diky krizi v minusu..

                  Takze „Náklady ušlé příležitosti“ muzou byt i v minusu a pak uz jde jenom o to, jak chces, aby ti navratnost vysla.

                3. Negatvní scénář lze vymyslet pro každé lidské konání. Dokonce i nekonání. Míra rizika je samozřejmě různá, ale pro scénář dvě je ale minimální. Pořád totiž budeš mít pozemek a kůrovec nebyl žádný problém, kromě toho že i kůrovcové dřevo se dalo zobchodovat tak ztrátu soukormým vlastníkům zatáhnul stát – původce kalamity.

                  Rozhodně vidím větší nepojistitelné riziko pro scénář 1, které fotovoltaisté ještě přiživují. Funguje to takto:
                  1. – nestabilita FVE zdrojů a uzavírání jaderek a kšeftování s povolenkami vyženou cenu elektřiny nahoru.
                  2. – nastane ekonomická krize, inflace a lidé panicky investují do „úspory“.
                  3. – ekonomická krize zlikviduje podniky a výrazně klesne spotřeba
                  4. – klesne spotřeba domácností díky FVE
                  5. – zpřísní se obchodování s povolenkami
                  6. – cena elektřiny zkolabuje a její nabytek způsobí pád cen někam na úroveň 1,5-2 Kč/kWh
                  7. – investice do FVE bude z 80% čistá ztráta.

                  Toto mi přijde mnohem pravděpodobnější a čekám to příští rok.

                4. Možná máš pravdu o tom poklesu cen elektřiny. Jenom si dovolím poznámku, že investice do FVE nemůže být nikdy ztrátová pokud si člověk pořídí to správné auto.

                5. Jelikož provoz elektromobilu je z hlediska TCO ztrátový i při nulové ceně elektřiny, nemůže se kombo FVE + elektromobil nikdy dostat do černých čísel bez ohledu na míru transferu ztrát mezi nimi. To je matematická jistota.

                  Paradox 2 – čím větší trend poklesu prodejní ceny elektromobilů na trhu, tím větší ztráta pro jejich majoritní provozovatele (firmy), protože tím víc klesá jejich zůstatková cena – a o to větší ekonomická blbost je si nějaký pořídit.

                6. Matematická jistota by byla kdyby cena paliva byla konstantní. Obávám se, že až začnou těžaři za pár let zoufale vymačkávat mastnou hlínu tak trochu podraží.

            2. asi potrebuje aby retail jako on zivil jeho rozhodnuti ktere udelal ted v bubline a netahalo ho to do cervenych cisel

              no ja si poridil jak fotovoltaiku tak investuju, ale v tuhle chvili nevidim jedinej duvod proc utracet za nejake investice typu dluhopisy, aktualne jsou pod inflaci a pokud pujde ekonomika tam kam jde, tak dluhopisy jsou idelani zpusob jak prodelat, proste klasickej runner, predpokladam ze on vydelava na prodeji takovych aktiv jako obchodnik, proste obrat klienty a tady mate bezcenne dluhopisy

              jedine co ted alespon po ocku sleduju jsou dividendovky s PE pod 5, na vsem ostatnim mam ordry na mnohem nizsich cenach nez jak to ted nacenuje trh, a myslim ze nebude dlouho trvat a z USA zazni poplach, protoze to jak tam ted posledni 3 mesice stoupaj kreditni uroky a zaroven strmne klesa nasporena castna na HDP, a k tomu kdys kouknu na realitni a stavebni business, tak 2008 byl zrejme jen odpoledni cajicek, to as bouchne, tak to bude slusnej randal v ekonomikach po celem svete

              ale musim runnerovi priznat ze scenar s lesnim pozemkem je dobrej, ale takovych pozemku mnoho na prodej neni a i ted s eprodavat cca 10x drz nez 2 roky zpet, aneb je to jiz scenar ktery je verejny, a tedy nema v tuhle schili smysl do nej naskakovat, a predpokladam ze runner ho taky jen nekde cetl a ted to tady jen nadhodil, aneb dalsi pokus jak prodat neco co je ted stale predrazene

              v tuhle chvili dava nejvetsi smysl mit normalni fiat treba na sporaku kde k nemu mam rychlej pristup, samozrejme ne vsechno, ale vetsi cast portfolia, protoze az zacnou trhy padat, tak bude spousta prilezitosti k nakupu v opravdovych slevach, a to i co se tyce pozemku a realit

              1. Co udělám a proč jsem zde detailně popisoval v roce 2020 a 2021.
                Veškeré disponibilní prostředky jsem použil k nákupu nemovitostí. Ty jsem zatížil hypotékami (2-3,5% s fixací 8-15 let) a získané prostředky použil k nákupu dalších nemovitostí, které zatížit hypotékami nebylo možné. Na splácení hypoték jde něco mezi 15-20% výnosů z pachtů.
                Jsem nejvíce zadlužený v mém životě. Spím ale klidně jako miminko.

                Cena mých nemovitostí od nákupu vyrostla 3x-5x, některých skutečně až 10x. Výnosy z pachtů 2x-4x. Hypotéky totálně sežrala inflace a banky jsou už teď po dvou letech na mých smlouvách definitivně v těžké ztrátě.

                Ano, také jsem počítal s hospodářskou krizí a brutální inflací a dva roky to tady pořád dokola psal.
                Teď se královsky bavím a prohlubování hospodářské krize mě neděsí, spíše naopak.

                1. Pro Runnču… Teď si krásně popsal, proč si označení ,,parazit“ zasloužíš…

                2. Hostitel živí parazita nedobrovolně. Například daňový poplatník pod hrozbou násilí odvádí daně, ze kterých se formou dotací krmí fotovoltaisté a elektromobilisté. To je parazitismus.
                  Mé obchody jsou zcela dobrovolné pro všechny zůčastněné strany a všichni je uzavřeli s cílem vytvořit vlastní zisk. To je princip obchodu.

                3. pro Runnču… To víš že jo… Pachtýři byli vždycky nadšený, že se můžou dobrovolně dřít na držitele kapitálu (země, bytu, továrny,…)🖕👊

                4. Kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok.
                  Vpřed soudruzi, hle, zaslíbenou zemi,
                  kde už není pánů, ani žebráků.
                  Kde nebe míru nad hlavou se klene,
                  kde člověk není vlkem člověku.
                  Vpřed soudruzi k té zemi zaslíbené,
                  kterou chudák marně hledal od věků.
                  Teď svorně v práci podejme si ruce,
                  a píseň lidu ať se dotkne hvězd!
                  Výš pozvedněme prapor revoluce,
                  proti nepřátelům ocelovou pěst.

                5. To na mě nezkoušej hovado…. Komunisti jsou stejnej dobytek jako ty.

                6. Jak typické, kolem jednoho parazita se točí diskuse a to ho utvrzuje v přesvědčení, že je nejlepší. Ale pomalu melou boží mlýny a kotel se vaří na každou svini. Takže, i kdyby byl nejbohatší mrtvola na hřbitově, k čemu to ale bude?
                  https://youtu.be/K7kQlDg-a8w?t=927

    1. Tak to není překvapení, ty jeho fóry pro někoho kdo ovládá trochu fyziky a logiky nejsou vůbec vtipný. Hláška z dnešního Autosalónu při testu Mercedesu GLC 220d:
      „MB s naftovým motorem má stejnou efektivitu jako 3,5 průměrnejch elektromobilů. Touhle informací se sváma loučím, a víte co přemejšlejte vo tom“
      Tak o tom přemýšlím jak došel k takové kravině, možná dělil tupě kilowathodiny litrama. Každopádně jeho víra je neochvějná a víra si žádá oběti, třeba i ztrátu zaměstnání.
      //www.hybrid.cz/vznika-nejvetsi-ekologicky-vodikovy-projekt-v-usa/comment-page-1/#comment-302281

  2. V roce 2022 byl celosvetovy podil ciste bateriovych EV 10% ze vsech prodanych aut. Pritom v Cine byl podil EV 19%, v Evrope 11% a v USA 5,8%. Tim padem je ve zbytku sveta podil EV zrejme vyssi nez v USA. Kdo se porad odvolava na prodej spalovaku do nerozvinutych statu by mohl byt trochu prekvapen. Bohuzel nemam ted info o podilu cistych spalovaku, ale vypada to, ze EV ciste spalovaky brzy predjedou.

  3. Koncentrované jedy a karcinogeny vycházející z výfuků spalovacích aut nejsou recyklovatelné a jsou vypouštěny volně do ovzduší, což znamená, že vzduch a životní nejen ve Wyomingu ale i jinde je a bude neustále zamořován a nikdo se ani nenamáhá vývojem postupů jak bezpečně, odpovědně a úplně tyto jedy z výfuků zlikvidovat tak aby nezamořovali vzduch a nekončili v našich plicích a v plicích našich dětí.
    Co tam máš dalšího ty senátorskej kkote? 🤔

    “…kritické minerály používané v elektrických bateriích nejsou snadno recyklovatelné nebo skládkovatelné, což znamená, že skládky komunálního odpadu ve Wyomingu i jinde budou muset vyvinout postupy pro bezpečnou a odpovědnou likvidaci těchto minerálů.“

  4. Jo, jo, dnes už typický Republikán. Plná huba svobody, ale když přijde na věc, tak by akorát zakazoval a přikazoval.
    A tohle je fakt vtipné. Wyoming s jejich půl milionem obyvatel ovlivní tak leda velký prdlajz. Čtyři z pěti částí New York City – Brooklyn (2,648,771), Queens (2,358,582),Manhattan (1,664,727), Bronx (1,471,160), Staten Island (479,458), mají podstatně více obyvatel než nějaký trapný Wyoming, o penězích ani nemluvě. A to je jen centrum 20 milionové metropolitní oblasti.
    Tohle je jen „virtue signaling“ jeho fosilním chlebodárcům a blboňům, kteří se bojí jakýchkoliv změn a lze je strašit tím, že „oni vám chtějí sebrat „.

    1. Zakazou prodej a pritom tam mozna neni ani jeden prodejce aut. No co, kdo si EV bude chtit koupit, zajede do vedlejsiho statu a koupi. Nepise se o vlastnictvi a provozovani. Na zacatku clanku se pise „… predstavil zakon…“ a pak „Navrh zakona…“. Zakon a navrh zakona je sakra rozdil. Kdo vi, treba se ten navrh nedostane ani k hlasovani v mistnim parlamentu. To bude stejna kategorie, jako kdyz okamura povida o vystoupeni CR z EU a NATO.

Napsat komentář